Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Válečná Odyssea: Vliv Tálibánu v Afghánistánu roste

Datum přidání 30.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 58 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšuje. Od začátku letošního roku došlo kvůli pokračujícím bojům k vnitřnímu vysídlení 31 000 osob. Hlavní město Kábul v průběhu prvního březnového týdne přijalo 1680 uprchlíků z provincií Baghlán, Kápísá, Lógar a Vardak. Prezident země Ašraf Ghaní na konci února oslovil protivládní ozbrojené skupiny s nabídkou zahájení mírových rozhovorů. Přestože zasednutí k jednacímu stolu nebylo svázáno s žádnými předběžnými podmínkami, nabídka afghánské vlády dosud nedoznala žádné pozitivní reakce.  

Foto: Příslušníci afghánských ozbrojených sil. / Public Domain

 

Afghánská televize TOLOnews v polovině března informovala o nejnovějších ztrátách státních ozbrojených složek. V předchozích 15 dnech protivládní ozbrojené skupiny v provinciích Faráh, Hilmand, Kundúz, Nímróz, Paktíja a Tachár připravily o život 173 příslušníků provládních sil, z čehož devět patřilo ke speciálním jednotkám.


Podle mluvčího afghánského ministerstva obrany se bezpečnostní operace vlády v současné době soustředí na provincie Bádghís, Faráh, Fárjáb, Ghazní, Hilmand, Kandahár, Kúnar, Nangarhár, Nímróz, Parván a Zábul.


Jak uvádí německý Bundeswehr Journal s odkazem na afghánskou armádu, protivládní síly dnes ovládají 14,3 % území státu.


Zpráva zmocněnce amerického Senátu pro obnovu Afghánistánu SIGAR (Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction) z konce ledna letošního roku obyvatelstvo země rozděluje na tři části. Největší část, přibližně 64 % obyvatel, žije na území pod kontrolou kábulské vlády. 12 % na druhé straně obývá oblasti ovládané Tálibánem a dalšími ozbrojenými skupinami. Zbývajících 24 %, asi 8 200 000 lidí, sídlí v bojových zónách.  


Zpráva SIGARu navíc přináší další statistické informace. Počet okresů, jež se nacházejí pod kontrolou nebo pod vlivem protivládních sil se od roku 2015 zdvojnásobil. Množství okresů postižených ozbrojeným konfliktem v posledních třech letech vzrostlo o 50 %. Afghánská vláda ve stejném období ztratila kontrolu nad pětinou dříve ovládaných okresů.

 

Foto: Rozdělení Afghánistánu podle kontroly území (bílá – afghánská vláda, červená – sporné území, černá – protivládní síly, oranžová – údajně pod vlivem protivládních sil); větší foto / Bundeswher


Dodatek ke zprávě SIGARu uvádí další podrobnosti: K 15. říjnu 2017 se podle údajů mise Resolute Support 55, 8 % ze 407 okresů nacházelo pod vlivem nebo kontrolou afghánské vlády… 73 okresů z celkových 407 ve 34 provinciích bylo pod kontrolou vlády a 154 pod jejím vlivem.“


Jak ukazují další informace mise Resolute Support pro SIGAR, v polovině října loňského roku 13 afghánských okresů ovládaly protivládní síly a 45 podléhalo jejich vlivu. O 122 okresů, tj. přibližně o 30 % z celkového počtu, provládní a protivládní skupiny bojují.


Březnová zpráva afghánské televize TOLOnews přitom s odkazem na afgánské ministerstvo obrany hovoří jen o jedenácti okresech pod kontrolou Tálibánu. Dvanáct provincií a více než 30 okresů musí podle TOLOnews čelit vysokým bezpečnostním hrozbám.


Americký brigádní generál Michael R. Fenzel z armádního velení mise Resolute Support se domnívá, že 88 % Afghánců Tálibán nepodporuje.

 

Video: Informační válka mezi afghánskou válkou a Tálibánem. / YouTube


Fenzel věří, že se schopnosti afghánských provládních sil zlepšují, což zaznamenávají i protivládní síly. Fenzel si cení například snahy afghánské vlády bojovat proti korupci a nepotismu. Za příkladné označuje nahrazování méně profesionálních starších důstojníků mladšími a lépe vycvičenými.


„Nebudu mluvit za Tálibán, ale dokážu si představit jeho velký sen pochodovat Kábulem potom, co odejdeme. Teď vidí, že nemáme v úmyslu zemi k určitému datu opustit. Naopak na sebe bereme více závazků. Odhodlanější nasazení nám umožňuje přesun pozornosti a sil z Iráku a Sýrie do Afghánistánu, uvedl podle internetových stránek amerického ministerstva obrany Fenzel. Podívejte se, kde na začátku letošních bojů stojí. Jako poradní síla jsme mnohem schopnější než kdy dřív a afghánské ozbrojené síly jsou účinnější než kdy dřív.“


„Pokládám si otázku, jestli si sami neříkají, že teď přišla vhodná doba zahájit proces smiřování, zamyslel se Fenzel. A to je naším cílem: dostat se k jednacímu stolu, abychom nastolili mír.“


Zdroje: TOLOnews, SIGAR, Bundeswehr Journal, Department of Defense 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
danny Datum: 04.04.2018 Čas: 17:27

dusan: ale však joo, já vůbec nepopírám jejich přátelskost. Jen jsem upozorňoval na to, že obvykle reagují rychleji, než myslí. A že při necitlivém vstupu do jejich teritoria je snadné vyprovokovat nedorozumění. To je vše:-)

avatar
Luky Datum: 04.04.2018 Čas: 14:55

Dusan si nás brzy všechny získá.

avatar
dusan Datum: 04.04.2018 Čas: 14:15

danny

No to zas ja nemôžem celkom súhlasiť : )

V nehostinných krajoch sú ľudia dosť odkázaní na spoluprácu a zväčša (nie vždy) sú dosť pohostinný a rozdelia sa i o to posledné. Problém pre cudzinca sú často ich zvyky, ktoré nám môžu pripadať často ako absurdné. A často je v tomto najväčší problém. Cudzinec, často nechtiac, ich urazí - na a potom mu z toho "logicky" vyplýva, že sú domáci nie veľmi priateľský.
Z niektorých zvykov by sme si však mohli brať príklad. Napríklad u Čečencov je nemysliteľné nejako obťažovať ženu a to i slovne či posunkami. Tak isto je pre väčšinu týchto "zaostalých" kultúr svätou povinnosťou detí postarať sa o rodičov v starobe a to i v prípade, keď spolu vôbec nevychádzajú.

avatar
danny Datum: 04.04.2018 Čas: 10:49

dušan: až mě to překvapuje, jak s tebou tentokrát musím souhlasit:-)
Prakticky všechny komunity, které obývají ne moc pohostinná, hornatá území mají podobné osobnostní charakteristiky. Jsou to horkokrevné palice, co na kohokoli, kdo vstoupí na jejich území nebo se blbě kouká na jejich ovce, kozy, cokoli, napřed střílí, hází kamením nebo ho aspoň seřežou klackem. Bez ohledu na počet, sílu, živočišný druh a průběh předchozího setkání s takovým nezvaným návštěvníkem. A dokud tohle člověk nepochopí a nezačne se podle toho v jejich teritoriu chovat, tak budou problémy.

avatar
givicz Datum: 03.04.2018 Čas: 08:26

dusan v podstatě souhlasím.. pokud západ chce utápět zdroje v Afganistánu další dvacetiletku proč ne.. Rusku to vyhovuje ...

analytic dovoluji si upozornit, že ISIS, Al Kajda a podobné islamistické skupiny mají základny podstatě blíže ... Sýrie je zřejmě díky Rusku již vyřešená ale máme zde Libyii, kde tyto skupiny díky neuvážené intervenci západu operují a mají zde výcvikové tábory..

avatar
analytic Datum: 02.04.2018 Čas: 18:39

Vojensky nelze kontrolovat celé území Afghanistánu. Cílem je nepřipustit, aby území využívaly organizace tzv. globálního džihádu,(typu Al Kajdy, ISIS apod.) jako operační a výcvikové základny k plánování útoků na západní země, k indoktrinaci a výcviku bojovníků, kteří jsou vysílání na Západ. Talibán a další protivládní skupiny z pohledu Západu nepředstavují globální hrozbu, ale nemohou připustit jejich vítězství, bez záruky, že Talibán znovu neumožní využití území podobnými organizacemi. Takže se tam bude válčit ještě dlouho.

avatar
dusan Datum: 02.04.2018 Čas: 13:47

Len pár poznámok k Afganistanu:
1.Afganistan je štát, kde miestne komunity centrálna vláda nezaujíma a ani nie je na ňu odkázaná.
2. Tá vláda čo tak chceme podporovať je totálne skorumpovaná a od demokratickej má dosť ďaleko. Miestni nie sú blbci čo to nevidia a preto je absurdné očakávať od nich vo všeobecnosti podporu pre naše "bohumilé" ciele, nech sú hocijako úprimne myslené. Jednoducho s korupčným vedením je naše úsilie odsúdené na krach - čo sa dnes reálne deje.
3. Predstava, že zlikvidujeme "zlých" a bude kľud je dosť naivná. Skúsili to mnohí, neuspel nik, takže toto čierno-biele videnie nefunguje.
4. Treba sa zmieriť s tým, že sú domáci "bezcharakterní" a menia strany ako im to vyhovuje (dnes smerom k Talibanu). Tí "charakterní" už dávno v takých pomeroch nežijú a domáci sa skrátka prispôsobujú realite a za tisíce rokov dokázali, že len takto sa dá prežiť.
5. Dislokácia okupačných vojsk v chránených táboroch je síce "logická", ale v podstate zbytočná. Ak to zväčša okupačná moc "zaklincuje" dodávkami všetkého pre život so svojich zdrojov a obchádza domácich, tak nemajú prečo s okupantmi spolupracovať. Je dokázané, že ak sú miestne komunity zapojené do života a hlavne zásobovania cudzích síl, tak veľmi rýchlo s nimi spolupracujú. Nie pre to aby zachraňovali svet, či budovali demokraciu, ale preto, že sú to veľmi dobrí obchodníci a každého zákazníka si vážia nech je to už hocikto. Dokonca veľmi rýchlo i cudzincov chránia (napr. informáciami o IED), lebo už sú to nie okupanti, ale ich zákazníci a oni sa o zákazníkov starajú.

Skrátka Afganistan je iný svet a bez jeho pochopenia je zbytočné sa o čosi tam starať - už vopred je to odsúdené na neúspech. Hlavne ak pri tom akceptujeme to čo doma potierama - korupciu, rodinkárstvo.

avatar
astor Datum: 01.04.2018 Čas: 20:46

Grohmann: Ha, ha.

avatar
Jirosi Datum: 31.03.2018 Čas: 20:07

Givicz: Dle článku z roku 2011, který ale jaksi nemohl počítat z migrační krizí. Jich tu má být v roce 2020 celých 50 000 000.

Tady máte článek:
http://www.pewforum.org/2011/01/27/future-of-the-global-muslim-population-regional-europe/

Tady je Flash posunvík:
http://www.pewforum.org/interactives/muslim-population-graphic/

avatar
givicz Datum: 31.03.2018 Čas: 19:55

neboj Jirosi budou ... a bude jich každopádně hodně ... už teď těch 5 000 000 v GER je hodně... ve Franci je to 5 720 000 a bude to časem víc... a aby jsi s tím začal alespoň nějakým způsobem něco dělat potřebuješ za prvé zvednout porodnost domorodců a za druhé sypat peníze do policie a tajných služeb... nějaká mise armády v Afganistánu bezpečnosti občanů ČR neřeší...

avatar
Jirosi Datum: 31.03.2018 Čas: 19:43

Givicz: A to je přesně ta dezinformace. Protože vycházíte z fakt, ale druhou polovinu totálně zamlčujete.

Do Německa proudí muslimové od 80. let. Tedy už skoro 40. let, takže pokud by ta vaše křivka růstu fungovala museli by jich tam už dávno mít desítky milionů. Ale nemají, proč?

avatar
Tesil Datum: 31.03.2018 Čas: 19:41

Americká naivita,ten člověk se domnívá,že pouze 12% obyvatel podporuje Tálibán.
Celé to bylo pojato jako protiteroristická akce.Co někdo nazývá terorismem jiný bojem za svobodu.Kmeny si brání své území proti cizákům,dříve jako i dnes.Bojem proti USA
získají zkušenosti případně se budou chtít pomstít a vyhledají snadné cíle v Evropě.
Kde je možná více teroristů než v Afganistánu.

avatar
givicz Datum: 31.03.2018 Čas: 19:36

Jirosi napsal.. "Nebo si jen spočítaly, že je výhodnější střílet ty Talibance v Afg, než je střílet třeba v Los Angeles. "

to je přesně argument demokratů proč Čr musí utápět miliardy v Afganistánu ale je chybný uvedu proč... v současné době je v evropě cca 25 000 000 muslimů.. na našich hranicích v Německu je to cca 5 000 000 muslimů
https://echo24.cz/a/SJGeZ/vyzkum-pocty-muslimu-v-evrope-v-roce-2050-jak-se-zmeni-cesko

http://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/pf_11-29-17_muslims-update-20/

pokud se bude v rámci migrace vyvíjet situace jako doposud tak to v roce 2050 bude vypadat takto:

V Evropě bude 75 000 000 muslimů, kdy v sousedním Německu to bude 17 000 000 muslimů

http://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/pf_11-29-17_muslims-update-23/

Takže pokud se zradikalizuje řekněme jenom 2 % tak máš na průser zaděláno a nepomůže ti, že to 50 let mastíš v Afganistánu..

avatar
HEKTOR Datum: 31.03.2018 Čas: 19:13

BarryGold - A nemyslíte že len povedal to,čo by aj v jeho funkcii povedať mal .??

Sokrates - No absurdné je na tom možno to,že premýšlate ako bežný európan/američan.Vzdelanie je dôležité asi všade okrem Afghanistanu.Ľudia si myslia že keď budú mať všetci afghánci minimálne strednú školu,tak všetko bude OK.Ešte tak môžno Kábul a ďalšie veľké mestá.Ale všetko okolo veľkých miest je 12 storočie...Nechcem ich podceňovať,ale oni proste žijú inak.A na väčšine územia je vzdelanie len zbytočný luxus.A tento proces sa možno podarí zvrátiť o cca 50 rokov a pochybujem že Amerika tam bude toľko čakať ...

Súhlasim - "Množstvo našich rómov, ktorí majú aspoň ukončenú učňovku, chodí do práce, vedie usporiadaný život " - a koľko je takých rómov čo majú aspoň učňovku .???
A odpálenie sa neni vecou vzdelania,ale viery a fanatizmu...

No a F-22 .? Mne je jasné že aj toto F-22 dokáže,ale príde mi to ako plytvanie schopnosťami F-22.Ešte možno keby mali tie drogové labáky trojstupňovú PVO ochranu ...
A napr. aj Su-25 môže niesť raketu R-60,ale nemyslím že by ho používali na vybojovanie vzdušnej nadvlády...

avatar
Jirosi Datum: 31.03.2018 Čas: 19:13

Nebo si jen spočítaly, že je výhodnější střílet ty Talibance v Afg, než je střílet třeba v Los Angeles.

astor: BarryGold to napsal přesně, a co je podle vás ten důkaz?
I o doznání se dá snadno říct že bylo pod nátlakem.

arr