Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Válka proti islámským radikálům v Jemenu pokračuje

Datum přidání 15.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké bezpilotní letouny zabily v pondělí v Jemenu šest příslušníků teroristické sítě al-Káida. Útok je součástí ofenzívy jemenské armády proti islámským radikálům.

Foto: Plně ozbrojený MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Raoyal Air Force

Foto: Plně ozbrojený MQ-9 Reaper; ilustrační foto / Royal Air Force

 

Krvavá válka v Jemenu

V Jemenu již řadu let zuří konflikt mezi islámskými radikály na jedné straně a jemenskou centrální vládou na straně druhé. Bohužel islámský terorismus se z Jemenu stále nedaří vymýtit.


Centrální vláda v Sana'á je velmi slabá a nedokáže kontrolovat rozlehlá území, kde život stále řídí silný klanový systém. Dlužno také připomenout, že řada příslušníků jemenských bezpečnostních sil je zkorumpovaná a spolupracuje (ať dobrovolně nebo nedobrovolně) s islámskými radikály. Za poslední roky například uteklo desítky islámských radikálů za podivných okolností z jemenských věznic.


Jemen je od začátku tisíciletí svědky neustálých bojů a teroristických útoků na civilní obyvatelstvo. V roce 2002 například islámští radikálové postříleli tři americké pracovníky v nemocnici ve městě Jibla. Při útoku na americkou ambasádu v roce 2008 zemřelo šest policistů a sedm civilistů (z toho jeden Američan).


V roce 2007 islámisté zabili bombou šest španělských turistů a dva jemenské řidiče, v roce 2009 zastřelili dvě belgické turistky a dva průvodce z Jemenu. O rok později pak radikálové postříleli čtveřici turistů z Jižní Koreje. Útoků na zahraniční turisty a jemenské civilisty je však celá řada.

 

V roce 2010 navíc tajné služby zmařily útok na dopravní letadla firem UPS a FedEx. Plastická trhavina byla ukrytá v toneru tiskáren a měla explodovat nad územím Spojených států. K bombám se přihlásili islámští radikálové z Jemenu.

 

Infografika: Jemen sousedí se Somálskem, odkud se do země dostávají další islámští radikálové. / Mapy Google

 

Útoky na turisty i lodě

K vyostřenému boji mezi centrální vládou v Jemenu a islámskými ozbrojenci došlo v roce 1998. Proti jemenské armádě a vládě podporované Spojenými státy stojí dvojice organizací – Aš-Šabáb (Hnutí mladých bojovníků) a AQAP (al-Káida na Arabském poloostrově).


Obě organizace mají v Jemenu odhadem 1000 až 2000 bojovníků. Ti se skrývají v nekontrolovaných oblastech východního Jemenu, odkud podnikají teroristické útoky proti civilistům, jemenské armádě a policii, zahraničním turistům a také proti lodím v Perském zálivu.


V roce 2002 například islámští radikálové zaútočili na francouzský tanker. Při útoku zahynul jeden námořník.


K nejzávažnějšímu útoku došlo v roce 2002, kdy sebevražedný útočník zaútočil s 300 kg trhaviny na americký torpédoborec USS Cole. Sedmnáct námořníků přišlo o život, 36 bylo zraněno.


Celkově v bojích s teroristy v Jemenu zemřelo do konce roku 2012 odhadem 2300 lidí (přesný počet není znám). Islámští radikalové přišli v tomto období asi o 1100 členů, jemenská armáda pak asi o 900 vojáků.


V Jemenu boje zuří pořád a jsou zabíjení jak vojáci, tak jemenští civilisté, i zahraniční občané. Současné počty mrtvých jsou vyšší, ale souhrnná oficiální statistka není k dispozici.


Foto: Reportáž o rekrutačním videu AQAP. V čase 0:20 vůdce AQAP - Nasir al-Wuhayshi, jeden z nejhledanějších teroristů na světě. / YouTube

 

Americká pomoc v boji s AQAP a Aš-Šabáb

Do akce proti jemenským teroristům jsou od roku 2002 zapojené i americké ozbrojené síly. Američané jemenské síly podporují zpravodajsky a především leteckými údery bezpilotních letadel na členy Aš-Šabáb a AQAP.


Skutečné počty útoků bezpilotních letadel nejsou k dispozici. Během 12 let bojů jich byly určitě desítky. K poslednímu útoku došlo před čtyřmi dny, kdy americké letouny zničily terénní automobil se šesti členy al-Káidy.


Před třemi týdny pak bezpilotní letoun zaútočil na výcvikový tábor islámských extrémistů. Letoun na tábor vypálil několik střel a zabil asi 30 ozbrojenců.


Den před útokem na tábor bezpilotní letoun zničil vozidlo společně s deseti ozbrojenci v centrální jemenské provincii Bajdá. O život však přišli i tři civilisté, kteří se nacházeli poblíž.


Útoky mají podporovat největší ofenzívu, započatou 29. dubna, jemenské armády proti islámským radikálům za poslední dva roky. Jemenský ministr obrany Mohammed Nasser Ahmed slíbil „otevřenou válku proti teroristům“ a „očištění regionů v Jemenu.“


AQAP, jako nejnebezpečnější franšíza al-Káidy, však rozhodně není na kolenou a pokračuje v krvavých útocích. Před pár dny ozbrojenci zabili francouzského člena ochranky, který střežil diplomatickou misi EU. V neděli radikálové při útoku na jemenskou vojenskou základnu v jihovýchodní provincii Hadramawt zabili 12 vojáků a civilistů.

 

Zdroj: Space War, LAWFARE, Al-Qaeda insurgency in Yemen

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
luftmausmann Datum: 21.02.2015 Čas: 21:22

Jemen už není...

avatar
belana Datum: 22.01.2015 Čas: 13:30

Ziji v Italii,v nasem dome zije nekolik muslimu ze Senegalu.Chovaji se slusne ,pracuji.Problem je opacny.Jsou napadani ,ponizovani italskymi sousedy.Byla jsem svedkem nekolika ponizujicich udalosti.Jeden muslim zaparkoval blizko dveri,tu doslova vyletel jeden Ital a zacal mu sproste nadavat a take to ukoncil slovy cituji"Ty jsi tady ten jeden posledni z poslednich,ty ji ta me......Bylo tady jiz nekolik pripadu i nasilneho chovani Itala.Nechci se jich zastavat,ale ani oni to nemaji jednoduche.

avatar
Left Datum: 16.05.2014 Čas: 18:11

Přeji hodně štěstí a hlavně přesné navedení raket - civilní oběti jsou vždy velká škoda a ještě se o nich další týden všude píše...

avatar
Adanedhel Datum: 16.05.2014 Čas: 13:45

Jen dál, sražte ty bastardy na kolena.

arr