Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Válka s IED pokračuje – senzory hlídají rozsah zranění vojáků

Datum přidání 30.07.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Problematice boje proti improvizovaným nástražným systémům IED se na naších stránkách věnujeme pravidelně. Dneska bychom rádi rozvinuli náš dřívější článek „Blast Gaude - traumatické poranění mozku pod kontrolou“, kde jsme si představili tlakové měřidlo Blast Gaud, hlídající náhle změny tlaku a zrychlení spojené s výbuchem IED. Samotné čidlo je však jedním z mnoho „IED senzorů“, kterým chce americká armáda vybavit své jednotky.

I-BESS IED

Foto: „Neexistuje IED na bojišti. IED jsou bojiště“ Generál Michael D. Barbero / Department of Defense

 

Dnes si představíme program, a to od firmy Georgia Tech Institute, využívající technologii tlakových senzorů. V tomto případě se však jedná doslova o celou síť senzorů, mající za úkol komplexně sbírat informace spojené s následky výbuchu IED, a to nejen z pohledu vojáka, ale i ze zasaženého vozidla.

 

Všechna tlaková " IED čidla" jsou bezdrátová, schopná komunikace jak mezi sebou, tak i s centrální sběrnou jednotkou – černou skříňkou. Celý systém je součástí budované tzv. integrované senzorové sítě pro následky explozí I-BESS (Integrated Blast Effect Sensor Suite) hlídající změny tlaku a zrychlení způsobené explozí IED.

 

Projekt I-BESS počítá s několika druhy bezdrátových tlakových snímačů. Pro vojáky je určeno celkově pět čidel. Čtyři tlakové senzory (Soldier Body Unit) se připevňují na trup vojáka (dva dopředu, dva dozadu) a jeden senzor se umísťuje dovnitř přilby (HEADS II). Další senzory se pak montují na korbu vozidla – dle konkrétního typu se zvolí počet a rozmístění jednotlivých senzorů.

 

HEADSFoto: Senzor HEADS II uvnitř kevlarové přilby / BAE Systems

 

Všechny údaje jsou pak bezdrátově předávány do jakési černé skříňky, odkud si je po incidentu mohou nahrát lékaři a inženýři. Těm prvním pomůže lépe určit vážnost zranění (dle následků zrychlení při explozi) nebo riziko vzniku nebezpečného traumatického poškození mozku. Inženýry budou naopak zajímat údaje z vozidla – ty mohou využít při vývoji odolnějších konstrukcí.

 

Senzory umístěné na tělo vojáka dokáží fungovat i mimo dosah elektroniky vozidla. Pokud vojáci sesednou z vozidla, jejich tělové senzory to poznají. Po návratu do vozidla se pak informace z tělových čidel stáhnou do černé skříňky vozidla.

 

Video: Pro ty, kteří ovládají angličtinu, zde máme názorné video / YouTube

 

Důležitým faktem pro vojáky je také to, že je jednotlivé bezdrátové přístroje nijak neomezují v pohybu a ve vedení bojové činnosti. Jednotlivé komponenty jsou odolné proti hrubému zacházení a mohou být velmi snadno instalovány do jakékoliv přilby, vesty nebo vozidla.

 

Americká armáda plánuje během srpna poslat do Afghánistánu celkově tisíc sad Soldier Body Unit (včetně HEAD II) a 42 sad senzorů pro bojová vozidla. Lékaři a inženýři doufají, že získaná data jim pomohou lépe určit rozsah zranění po explozích IED a také vyvíjet účinnější protiopatření – třeba v konstrukci odolnějších vozidel.  

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 31.07.2012 Čas: 23:18

Myslím že je to krok správným směrem, zranění která přináší IED jsou mnohdy vyditelná až před těsným kolapsem zasaženého. Tělo na venek nedá znát k jaké újmě došlo a tyto čidla pomohou odhalit vcelku rychle kdo byl zasažen nejvíc. Jenom bych tento senzor vybavil rychle čitelnou částí pro předběžné určení velikosti otřesu ,aby Medic mohl rychleji rozhodovat..

arr