Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali

Datum přidání 20.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande slibuje odchod svých jednotek ze země již během pár týdnů. Avšak v podzemích skrýších se pomalu začíná přeskupovat nepřítel, který byl údajně rozprášen spojeneckými vojsky. Pozvolna se připravuje na svoji příležitost, šanci vzít si zpět svoje vítězství.

Francouzská armáda Mali

Foto: Francouzští vojáci v Mali / AP

 

Z území, kterými se v minulých týdnech přehnala válka, se začíná pozvolna snášet kritika na mezinárodní síly, jež vedou osvobozovací operace. „Podporujeme Francouze, podporujeme malijské i africké síly, ale oni jsou jen na checkpointech a v jejich táborech. Válka však probíhá přímo tady, v ulicích,“ vypověděl členy „domobrany“ Ag Badara pro list New York Times.

 

Trochu to připomíná nynější situaci v Afghánistánu, kdy přestože spojenecké síly drží velká města a centra, venkov a odlehlé oblasti jsou pod kontrolou Talibánu. Mnoho militantů se ukrylo v odlehlejších oblastech, či menších vesnicích, odkud budou v budoucnu podnikat útoky na vládní i spojenecké jednotky. Takovým „předskokanem“ mohl i být i nedávný útok na město Gao, který přestože skončil porážkou islamistů, ukázal jejich sílu a odhodlanost k dalšímu boji.

 

Lokální džihádisté

 

Pomalu se i rozplývá mýtus o převážně „cizích džihádistech“ bojujících v Mali. Přestože je pravdou, že mnoho ozbrojenců pocházelo z okolních i vzdálenějších států, nemálo místních mladých mužů se k různým vojenským skupinám připojilo dobrovolně. Někteří z náboženských, jiní z čistě pragmatických důvodů. Tyto informace nyní prosakují z rozhovorů s čerstvě „osvobozenými“ obyvateli dříve okupovaných území.

 

Ani s odporem k islámu to nebude tak horké, jak to v prvních dnech vypadalo. Mnoho vesničanů patří k tradicionalistickým věřícím, kteří mají blízko k wahábismu (větev islámu praktikovaná převážně v Saudské Arábii). Přání se tak stalo otcem myšlenky a Francouzi se nechali přesvědčit o „sekulárnosti“ venkova městskou intelektuálskou elitou. Pan Touré, ředitel Radia Annia, toto potvrdil, mluvíce směrem k místním imánům, když řekl pro NYT: “Už před příchodem islamistů chtěli někteří věřící zavádět radikální formu práva Šaria.“

Tuaregové jedou sami za sebe

 

Může se klidně stát, že se Francouzi dostávají do stejné pasti, v jaké se nacházejí Američané v Afghánistánu. Tedy v situaci, která rozhodně není záviděníhodná. Možná i proto se snaží francouzský prezident své muže ze země co nejdříve stáhnout a špinavou práci nechat na afrických sborech. Čím méně mrtvých Francouzů, tím lépe pro něj.

 

Již během operace se objevovaly znepokojivé zprávy o masakrech civilistů ze strany Malijské armády, a co nastane po stažení legionářů i dalších jednotek, je tak velmi nejisté. V podobně nepřehledné situaci se nacházejí i Tuaregové. Díky síle svých zbraní i odvaze obsadili několik měst a spolupracují s vládními i spojeneckými vojsky. Jak dlouho tato spolupráce potrvá je v rukou malijské vlády, ta se ale ke svým spoluobčanům zrovna dobře nechová. Byli to právě Tuaregové, jejichž povstání celou tuto situaci odstartovalo a jejich nároky nebyly ještě rozhodně naplněny.     

 

Ve městech se pomalu šiří další případy odboje. V Gao bylo nalezeno přes 400 kilogramů trhavin, které měly sloužit k výrobě bomb. Před několika dny zemřel během přestřelky elitní člen francouzské cizinecké legie, jedná o již druhou oběť z řad vojáků Francie. Rebelů bylo prý zabito kolem dvaceti. Střetů však přibývá.

V pasti mezi zdmi vesnic a měst

 

Jestli se z Mali stane „francouzský Afghánistán“ zatím není jisté. Však zprávy i jejich podobnost s těmi, které čteme, vidíme i posloucháme od roku 2001 je až zarážející. Francie se vrhla do svojí malé války proti terorismu po vzoru Spojených států, možná si ukousla příliš velké sousto, možná naopak dokáže situaci řešit mnohem efektivněji než USA. Ať to dopadne jakkoliv, měli by se lidé držící francouzský pasů připravit na neklidné chvíle nadcházejících měsíců, možná i let. Útoků na francouzské občany v Africe přibývá. Ten poslední se odehrál tento týden v Kamerunu, kde bylo uneseno sedm členů jedné rodiny, obyčejní turisté. Nyní se jedná o jejich propuštění. Francouzská válka s terorem je v plném proudu.

 

Zdroj: New York Times, New York Times, Al Džazíra, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 27.02.2013 Čas: 10:32

Mimochodem doporucuji se podivat na stranku radioislam.cz, na kterou pisi CESTI islamsti extremiste (a ktere mimochodem slusnym tempem nabyva navstevnost). Timto smerem to pujde dal a za padesat let tu neni unie, ale Evropske emiraty.

avatar
Ultramarinus Datum: 27.02.2013 Čas: 10:27

Jiri Houzvicka: proti davum s kameny a molotovy hrady fungovaly i tehda. Proc humaniste podkopavaji rychle a DEFINITIVNI reseni problemu a radeji nechaji civilni obyvatelstvo "humanne" trpet desitky let teroru, nasily a nesvobody?

Taivi: Potiz je, ze terorismus uz davno neni jen "z presvedceni". Ti nebezpecni, kteri vymysleji, organizuji, vymyvaji mozky a dodavaji vybusniny, to uz dneska mohou delat pro prachy, protoze celosvetove sbirky penez, od "pouze zmylenych" a "islam spatne chapajicich" jdou primo jim. Take presvedceni, ze islam je mirumilovny je ponekud neinformovane. Uz sam M. ukazal muslimum, jak to ma vypadat s tou SPRAVNOU formou viry aplikovane na okoli a opravdu to mirumilovne nebylo. No a protoze Sahada, prvni pilir islamu rika, ze Alah je jediny a M. jeho piar ista, znamena to tedy, ze M. ma vzdycky pravdu.

Taky si nemyslim, ze je rozumna filosofie, ze extremiste potrebuji vyprovokovat, aby svuj extremismus praktikovali. Je bohuzel v lidske nature, ze vandalove, kdyz uz jsou nekteri z nich mezi hradbami, si proste NIKDY nepokladaji otazku, proc Rim vypalovat a zajima je spise JAK.

avatar
taiwi Datum: 24.02.2013 Čas: 20:41

Longsword: docela věcný rozbor.....až na tu víru. Islám, jako jakákoliv jiná víra....má poměrně dost podob podle toho, jak si kdo vykládá Korán. V čem už ale pravdu máš, je fakt, že "umírněný" si ten samopal do ruk neveme, dokud jej k tomu něco nedožene.....a že těmi militanty jsou právě ti radikální (kteří jsou ochotní za tu svou myšlenku i umřít). A protože ta společnost funguje všude stejně, tak pár desítek ozbrojených grázlů dokáže šikanovat naprosto bez problémů tisíce těch umírněných či mírumilovných. Další věc - v zemích typu Afrika, dálný východ, jižní Amerika jsou zpravidla dvě zaměstání, která jsou "prestižní" - řidič a voják. Pro jakéhokoliv klučinu v Africe je možnost vstoupit do armády stejnou životní šancí, jako pro naše chudé předky v dobách jedenáctého až osmnáctého století. Že kolikrát ani neví, za co vlastně bojují, je vedlejší - důležité je, že se má na místní poměry relativně dobře, může mít jakoukoliv žensku, kdy se mu zachce...apod. K té převýchově - já nevím proč si každý průměrný Evropan myslí, že je potřeba někoho převychovávat. Každý má svoje hřiště a na tom ať se chová podle svého......když jde k někomu hostovat, ať se chová tak, jak chtějí domácí.......Dokáže mne maximálně vytočit, když se Evropani někam na.erou s bévépéčkama a začnou "převychovávat" a pak se strašně diví, když jim doma děcka těch převychovaných začnou odpalovat soupravy v metru.......Dokonce žasnu, kde se v Evropě najednou bere tolik "humanismu" a snaha osvobozovat ubohé - paradoxně poté, co na jeden kontejner žrádla dovezeného z Evropy připadá kolem pěti kontejnerů zbraní dovezených z toho samého místa....

avatar
Jiří Houžvička Datum: 24.02.2013 Čas: 09:46

Nezbude nic jiného než znova postavit hrady.

avatar
Ultramarinus Datum: 22.02.2013 Čas: 13:39

Na tom něco je. Taky by mě docela zajímalo, jak proti povstalcům postupovaly zahraniční armády v konfliktech, kde domácí praktikovali guerillu a ta zahraniční armáda stejně vyhrála. Například dějepis - kolonizace a doba velkých impérií - třeba britského).

To, jak se tu mluví o "vystřílení" je skutečně směšné. Protože by to bylo TECHNICKY možné, mezinárnodní diplomacie by to prostě nebyla ochotná tolerovat. Nezůčastněné velmoci by v taktice spálené země atomovkama viděly oprávněně hrozbu nesrovnatelných rozměrů.

Ještě k "teroru" jako reakci na guerilový boj.

Konflikt mezi "Američany" a "Indiány" v US. Mezi Brity a Indy v době Východoindické Společnosti. Mezi "Západními démony" a boxery v Číně. Mezi kmenem Zulu a Brity v Africe.

Teror že nikdy nic nevyřešil?
Jaké byly výhody indiánů, Číňanů, Zuluů a Indů? Počty, divokost a odhodlání položit život za svůj lid.
Jaké byly výhody US, nebo britské, případně franskouzské armády? Moderní zbraně, taktika, komunikace, logistika a organizace.

A v čem se sakra liší tohle rozhození karet od Afghánistánu a Mali, kromě toho, že "dnešní" politici už prostě nemají žaludek vést válku jakkoliv krvavou tak, aby jejich strana zvítězila co nejrychleji a nejjednoznačněji? Že už jim nejde o kus pouště, aby na ní mohli vztyčit vlajku? Ono se ale neválčí kvůli kusu pouště, ale kvůli tomu, že z toho kusu pouště přicházejí vrazi, partyzáni, "bojovníci za svobodu", nebo jakkoliv takové lidi budeš chtít nazývat.

A PŘESTANOU chodit, když bude cena placená JEJICH národem, sousedy a rodinou za jejich osobní "mučednictví" příliš velká.
A nemusí to být vždycky jenom teror na bázi násilí na civilistech. Co se stane, když sebereš rodině v afghánistánu domácí zvíře před zimou? Zvýší se pravděpodobnost že umřou hlady. Co se bude honit hlavou mladého natěšeného "rádobybojovníka", který ví, že když se cokoliv stane členovi "okupační" armády, že o domácí zvíře přijde celá jeho vesnice? ZKUSIL by to udělat stejně, kdyby věděl, že tam nepřijede parta budoucích "vedlejších ztrát" v bílých pláštích od červeného kříže a tu jeho vesnici nakrmí???

Jinak jak bylo řečeno, že to němcům na okupovaných územích příliš nepomohlo, to je lež. 99% partyzánskejch oddílů bylo zašitejch v podzemí a jenom reptali na němce a sbírali špionážní informace proti němcům. "Hrdinný odpor" začal převážně až poté, co se přiblížila fronta. Do té doby bylo na dobytých územích docela klidno.

Je spousta FOREM teroru a psychického vydírání a ne všechny vedou jenom k odporu proti tomu, kdo ten teror praktikuje.

avatar
Anton Datum: 21.02.2013 Čas: 08:43

Nicolaj: No "mou" teorii jste si trochu upravil. Právě že jsem psal například "kdo se na armádu jen křivě podívá prostě zlikvidovat", z toho je jasné že nejde zcela rozlišit kdo spolupracuje ale postup musí být v tomto ohledu dostatečně tvrdý, by ti co spolupracují většinou neunikly, že tím trpí civilisté? Ano trpí, ale ti trpí minimálně stejně i když takto nepostupujete, jen zase od povstalců. Navíc civilisty to nutí se "vyprofilovat", tedy vytvořit třeba "loajální" domobranu. Tím se zmenšuje "živná půda" pro povstalce, navíc velká část civilistů zjistí že je lepší být s armádou než proti ní.
Situaci v Sýrii jste si bohužel poněkud zjednodušil. Počátek povstání v Sýrii byl "domácí" jelikož to začalo různými protesty a výraznější boje pak vypukly ve městě Homs, které je známé svou "neposlušností" proti režimu. Jistě k tomu se přidalo pár dezertérů z armády a mnoho zahraničních bojovníků, Syrská armáda se však nezhroutila a pokračovala v boji. Jistě ze západního pohledu to bylo "bez ohledu na civilisty" ovšem logicky armáda bojovala na "domácí půdě" tedy určitý ohled na civilisty brán byl, jenže Syrská armáda byla budována v trochu "starším" způsobu a tedy přesnost není zrovna silná stránka Syřanů. Je však zajímavé že armáda pak postupně přeci jen trochu "přitvrzovala" a nyní mají na svojí straně značnou část obyvatel a také různé "provládní" milice. Mnoho i podporovatelů povstalců se prostě "bojí" vystoupit proti režimu a tak boje sice stále pokračují, ovšem žádný pád režimu se zatím nekoná a armáda která byla budována pro jiný typ bojů (tankové bitvy na otevřeném poli) i tak stále drží většinu pozic a povstalci i přes velkou podporu ze zahraničí nejsou schopni tento "pat" zvrátit.
Dovedete si představit jak by situace vypadala kdyby si Syrská armáda za každého mrtvého civilistu "sypala popel" na hlavu, omlouvala se a omezovala vojáky v bojové činnosti? Povstalci by byly silnější (nikdo by se nebál) a armáda by se rychle rozpadla.

avatar
mart Datum: 20.02.2013 Čas: 22:37

Přesně tak. Situace (nejen) v Mali není černobílá. Nedá se přesně říct, kdo je ten hodný a kdo je ten zlý...
Navíc nezapomínejte na jeden početní paradox COIN: 10-2=20

avatar
Nicolaj Datum: 20.02.2013 Čas: 22:10

Anton: Tvoje teorie má jednu chybu - předpokládá že je možné na 100% rozeznat kdo spolupracuje s armádou a kdo s islamisty, kdo je nevinný a kdo vinný atp.. pokut nebudeš respektovat pravidla když je nerespektují tví nepřátelé, doplatí na to hlavně civilisté. Potom by to vypadalo jako v Sírii - Assadův režim bojoval proti islamistickým radikálům převážně ze zahraničí, avšak takovím způsobem že trpělo civilní obyvatelstvo. To mu to však netrpělo a hle, na světě je problém. Je to přesně způsob jak nahrát nepříteli a ještě si to těžce vybojovat.

avatar
mart Datum: 20.02.2013 Čas: 21:43

Pár postřehů (nejen k článku)
Rozhodně bych se odprostil od neustálého srovnávání s Afghanistánem. Situace v afg a v Mali je dosti rozdílná...

"...mýtus o převážně „cizích džihádistech“ bojujících v Mali..."
Je nutno se podívat na Mali rozdělenou na severní část a jižní část. V té severní se vyskytují etnika, které mají k tradičnímu (rozuměj arabskému) islámu blíže, v jižní části tomu tak rozhodně není. Takže ano, pravděpodobně se objevili nějací "radikální islámští" bojovníci z Mali, ale nejspíš ne v nějakých rozhodných počtech a pravděpodobně ne v jižní části Mali. Hlavní síla je stále z jiných zemí.

"...s odporem k islámu to nebude tak horké..."
Podobná situace jako výše. Znovu se jedná hlavně o severní část Mali, a znovu jen u určitého výrazně menšinového etnika (a nejsou to Tuaregové...). Typický Malijec sice vyznává Islám, ale se silnými africkými prvky a právo Šária dobrovolně nepřijmou. I proto byla jižní část Mali zděšena postupem radikálních islamistů a nyní berou Francouzské jednotky jako skutečné osvoboditele (což je naprosto jiná situace než v afg!)

"...znepokojivé zprávy o masakrech civilistů ze strany Malijské armády..."
Pokud mi někdo řekně o "masakru civilistů v africe", představím si většinou něco takového: http://survivorsnetworks.blogspot.cz/2010/04/laushwitz-rwandais-kibeho.html
Vyhlazení celé vesnice atd. K něčemu takovému v Mali (pravděpodobně) nedocházelo/nedochází. Samozřejmě k něčemu došlo, ale tipnul bych si, že to byly jednotlivé incidenty/pomsty proti "přisluhovačům" islámských bojovníků.

...Tuaregové...
Ti byli pravděpodobně využiti, a poté zneužiti. Jakmile toto pochopili, obrátili se proti svým bývalým spojencům a nyní pomáhají Malijské armádě. Převážná většina Tuaregů si odtržení od Mali a vytvoření vlastní země údajně nepřeje.

Tím vším nechci říci, že se v Mali nic neděje. Jen nepřebírejme tupě prohlášení světových médií. Situace v Mali není rozhodně jednoduchá a těžko se dá jasně analyzovat. Různé etnické, rodinné, kmenové propletení je zde příliš nepřehledné. Chudoba a korupce tomu také nepřidají.
A jak se situace v Mali vyvine neví pravděpodobně vůbec nikdo...

Celkově jsou COIN operace asi to nejtěžší (a vždy s nejistým výsledkem), co dnešní armády dělají. Tvrzení o bezradných armádách nebo o vystřílení povstalců do půl roku jsou trochu úsměvná. Tak jednoduché to opravdu není (kdyby bylo, už by jsme to pravděpodobně udělali...).

avatar
Anton Datum: 20.02.2013 Čas: 18:38

Vývoj v Mali je celkem jasný už z Francouzského postupu, kdy po počátečních bojích se téměř nesetkaly s odporem, tedy bylo jasné že povstalci se jen stáhly do oblastí kam Francouzská armáda nezasáhne a budou bojovat "partyzánským" způsobem.
Když tady čtu níže v diskusi, že se jedná o nový typ války když armády jsou připraveny na tu minulou, tak se jen pousměji, protože pravda nemůže být rozdílnější. O žádný nový typ války se nejedná, partyzánský způsob boje je starý jako války samy, tedy žádná novinka. Jenže právě "moderní" armády nějak zapomněly jak se v tomto typu války bojuje. Jistě s humanistickým přístupem, kdy vojákům "svazují ruce za zády", tento typ války nemohou vyhrát to je jasné a nepomohou ani miliardy investic do infrastruktury, škol a dalších, jelikož místní budou mít vždy větší respekt k povstalcům.
Mnozí tak říkají že tento typ války se nedá vyhrát, ano s přístupem "moderních" armád kdy se hledí na civilisty a za každý omyl se srdceryvně omlouvají, tak s takovým přístupem se tento typ války vyhrát skutečně nedá. Ovšem jinak to samozřejmě jde. Prostě pokud povstalci nemají respekt a nedodržují žádné pravidla, tak armáda nesmí také dodržovat žádná pravidla. Jelikož ten kdo pravidla dodržuje, nejen že je ve vojenské nevýhodě ale v očích místních je to "slaboch". Armáda nesmí sedět na kontrolních stanovištích, ale musí vtrhnout do každé vesnice kterou obsadily povstalci a každého kdo se na vojáky křivě podívá prostě zlikvidovat. Naopak vesnice, které bojují věrně společně s armádou, odměňovat. Díky tvrdému postupu, dobrému výcviku a technické převaze pak lidé se od povstalců budou odvracet protože není výhodné stát na jejich straně.
Také by armáda měla mít jasný cíl kterého chce dosáhnout (okupace, anexe, prosazení určitého režimu aj.).
Ovšem s uvažováním zpohodlnělých lidí v "civilizovaném" západním světě, to asi jen tak nepůjde.

avatar
mariahuanita Datum: 20.02.2013 Čas: 18:22

Problém je tedy v tom v tom že nasazujeme málo vojáků ? Zdá se pánové že jste se tu schodli na tom že ač máme armády dobře vybavené a vycvičené (aspoň ve srovnání s protivníkem ) tak je jich do oblastí konfliktů nasazováno málo. Příjde mi to skoro až zvláštní vzhledem k tomu že třetina práceschopných do 28 let je nezaměstnaná .......
Ale asi to bude o tom co se zde ozíva jako mantra, není politická vůle

avatar
Nicolaj Datum: 20.02.2013 Čas: 17:26

Takže bych rád začal tím, že pochválím Francouzskou armádu. Vede si totiž velmi dobře, jak je ostatně jejím zvykem.
Pokračovat budu tím, že vyvrátím představy o armádě a policii Mali, která by byla takovým pánem na svém území, jako je tomu třeba v ČR. To je naprosto nereálné - ono se řekne vycvičit je, ale když se podíváme kdo jsou ti "oni" - negramotní lidé, naprosto odvyklí přemýšlet a učit se, bez základních znalostí a věrní čemukoli, jen ne své zemi a vládě- tak je jasné že musíme začít od začátku, vychovat je od mala v lidi a pak až ve vojáky.
Dále bych rád upozornil že toto je zcela noví typ války, jak jste správně řekli, jsou zde zcela jiné podmínky. Ale musíme si také uvědomit, že jsou tu i zcela jiné cíle. Tady nejde o to porazit nepřítele a jít domů. Cílem je: 1) Snížit operační schopnost nepřítele zničením dražší a méně dostupné techniky. 2) Vybudovat fungující společnost. 3) Získávat zpravodajské informace a vést zákroky proti těžko nahraditelným lidem a materiálu. 4) Fungovat jako štít, když bojují tam, nebojuje se tady. ( posléze převezmou místní ). Jde o to že je potřeba zajistit bezpečnost v Evropě, Severní Americe atd.. ne eliminací problému, což je nemožné, ale vytvořením výhodnějších podmínek a stálou prací. Vždyť ani u nás není 100% bezpečnost.
Když bych si typnul, tak válka v Mali nepotrvá dlouho a vojáci budou staženi. V případě potřeby budou operovat ze základen mimo Mali.

avatar
Jan Struk Datum: 20.02.2013 Čas: 17:19

Teror nic neřeší. Například nemšcky teror v Rusku, spíš vlastně v celé Evropě nic nevyřešil. Nenávist lidí zůstala, spíš se zvětšovala.
Jediná šance je dát lidem jinou možnost, postavit školy, dát jim hlavně práci...ukázat že Islám není cesta. Ano, v Afganistánu to zatím moc nefunguje. Ale malé pokroky tam jsou. Lidé už to pomalu ale jistě začínají chápat. Je to běh na dlouho trat....několik desítek let...

avatar
Longsword Datum: 20.02.2013 Čas: 14:39

Tak jako vsechny armady sveta, tak i ta Francouzska je perfektne pripravena na valku. Na tu minulou. Na tu, ktera s velkou pravdepodobnosti jiz nikdy nenastane, nebot ani generalove dvakrat do stejne reky nevkroci. Dnesni valka (at uz Mali, nebo i zminovany Afghanistan) je presne ten typ konfliktu, ktery naprosto nici drivejsi predstavy o valceni, jak spravne napsal Ultramarinus. Nelze standardnimi metodami bojovat s nestandardnim nepritelem. Doby, kdy proti sobe staly dve armady jsou pryc, moderni vojevudci (a bohuzel, musim smutne konstatovat, ze ti v tomto okamziku nejsou na nasi strane) pochopili, ze v moderni valce stale plati stare poucky. Rozdel a panuj, napriklad. Jejich nastrojem rozdeleni je islam, vira, ktera je v podstate nezlomitelna, nebot obsahuje presne, konkretni klausule, jak se chovat za vsech okolnosti a hlavne sebe-upevnujici prikazani, ktere pravi, ze se za zanych okolnosti nesmi menit. Zde neexistuje moznost de-radikalizace, nebot neni zadna radikalni a umirnena verze, existuje jen jedna jedina a jsou jen lide, kteri ji uplatnuji v plne mire (my jsme si zvykli je mylne nazyvat fundamentalisty a extremisty) a temi, co jsou na hranici a v nebezpeci, ze budou svymi vlastnili lidmi povazovani za odpadliky od viry (coz se tresta smrti), coz oni vedi, nebo alespon tusi, a proto s temi "radikalnimi" kdyz uz ne plne spolupracuji, tak alespon sympatizuji, byt navenek se tak treba i netvari.
Druha poucka, ktera je onem modernim valecnikum zcela jasna, je von Clausewitzova "dobite uzemi je to, kde stane noha vojakova". Checkpointy tim dobitym uzemim nejsou (bohuzel teto strategie se drzi "moderni" armady jiz od Vietnamu, prestoze uz tam to nefungovalo). Hned za hranici dostrelu uz vladnou jini lide.
Z toho vyplyva, ze moderni armada, stejne tak jako jeji politicke veleni je naprosto bezzuba a neschopna problem resit. Moderni, muslimsky, vojevudce dnesni doby vi, ze muze zratit kolik chce vojaku a ze ihned bude mit k dispozici nekolikanasobek novych, truchlicich pribuznych, coz je presne to, co se zacina dit i v Mali (a v A-stanu je na dennim poradku jiz od zacatku konfliktu).
Tretim hrebickem do rakve tohoto konfliktu je Mali samotna, presneji jeji vlada. Opet, tak jako v pripade Vietnamu, Iraku, Afghanistanu, zkorumpovana a zapadnimi penezmi zivena vlada nema pod kontrolou ani vlastni vojska (viz pripady Malijske armady a jejich zverstev) a ani podporu domaciho obyvatelstva (viz Tuaregove, kteri misto vyjednavani s nekym,kdo nema vyjednavaci pozici, si radsi sami zabrali to, co povazovali za sve).
Existuje reseni takovehoto konfliktu? To je jednoducha otazka s komplikovanou odpovedi. Ano. Existuje nekolik reseni. Prvni, nejradikalnejsi je to tam vsechno "vystrilet", doslova. V okamziku, kdy odnekud zazni vystrel, letetvo celou oblat srovna se zemi v radu celych ulic a bloku. V okamziku, kdy se u nejake vesnice objevi IED, staresinove toho mista budou popraveni za spolupraci s teroristy ... atd. Teror proti teroru. Lide drive ci pozdeji pochopi, kdo je tady panem a radsi pristoupi na podminky vlady, nez aby riskovali jeji hnev. Reseni kratko az strednedobe, ale nesmirne ucinne. Ovsem naprosto nepruchodne, nebot "humanita, prece, soudruzi" ...
Dalsim, v podstate opacnym resenim, je postupna "prevychova" mistniho obyvatelstva. Postavi se jim skoly, tovarny, cesty, zridi vodovod a oni pak pochopi, kdo je ten hodny. Investuji se do nich biliony Euro a oni pak prijdou na to, ze podpora terorismu se nevyplaci. ... ale pockat, presne tohle se deje uz dvanact let v Afghanistanu a tak nejak to nefunguje. Nicmene to je politicky pruchozi ...
Shrnuto, podtrzeno, tuhle valku Francie (opet) nevyhraje ...

avatar
David Khol Datum: 20.02.2013 Čas: 14:30

Osobně si myslím, že jediným řešením by bylo výrazně posílit domácí, malijskou armádu. Ta je stále nedostačující, disponuje převážně starší technikou ze studené války. Vybudovat spíš moderní, lehké síly - obrněné automobily VBL a pod., dát té armádě patřičný výcvik. Jistě, mělo by to celou řadu negativ podobně jako v Afghánistánu či Iráku, ale stále je to lepší řešení než posílat tam nové a nové vojáky. Každopádně by to bylo mnohem levnější. Pokud Francie i nadále půjde stejnou cestou, tak podobně jako u USA ji vojenské výdaje postupně zcela vyčerpají

arr