Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Datum přidání 04.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 45 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti Czechoslovak Group (CSG). Součástí dodávky jsou i slovenská obrněná vozidla Aligator Master II a Tatrapan.

Foto: České raketomety RM-70 Vampir při testech v Indonésii; větší foto /  YouTube

 

Indonéská armáda již v roce 2003 nakoupila z České republiky devět použitých raketometů RM-70 ráže 122 mm na podvozku nákladního automobilu Tatra T-813 8×8 KOLOS. RM-70 je v podstatě kombinací sovětského raketometu BM-21 GRAD a nákladního automobilu Tatra.

 

Indonéskými médií nyní proběhla informace o dodávce dalších osmi kusů (dvě baterie) raketometů RM-70 Vampir pro indonéskou námořní pěchotu.

 

Základem je stále raketomet BM-21 GRAD, ten je ale nově umístěn na podvozku poslední řady vojenských automobilů Tatra T-815-7. Podle tiskových materiálů CSG je “vampir” vybaven i moderním systémem řízení palby.


Z indonéských médií a dostupných videozáznamů je patrné, že indonéská strana také převzala slovenský obrněný kolový transportér Tatrapan 6×6 a nová obrněná vozidla Aligator Master II 4×4.


Podle oficiálních informací je součástí dodávky osmi RM-70 Vampir, jedno velitelské vozidlo, dvě muniční vozidla, jedno odtahové vozidlo, jedna cisterna a dvě vozidla Aligator Master II. Indonéská média spekulují, že právě Tatrapan slouží jako velitelské vozidlo praporu a Aligator Master II jako vozidlo předsunutého dělostřeleckého návodčího nebo velitelské vozidlo baterie.


Vozidla Aligator II i Tatrapan před zavedením do indonéské armády prošla v Indonésii náročnými provozními testy. Kromě Kypru je Indonésie druhou zemí, kde se podařilo obrněné transportéry Tatrapan vyvést. V případě Aligator Master II jde o první důležitý zahraniční úspěch nového vozidla.


Ač indonéská média nepřináší více podrobností, je téměř jisté, že i odtahové, muniční a cisternové vozy budou na podvozku Tatry.


Devizou RM-70 Vampir je především moderní automobil Tatra T-815-7. Pancéřová kabina Tatrovky chrání posádku před balistickými hrozbami, ale také před účinky chemických, biologických nebo jaderných zbraní.


K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd vampiru činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.

 

Video: Zástupci CSG předávají techniku indonéské armádě. / YouTube

  

Stavba prvního prototypu RM -70 Vamir začala v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky RM-70 Vampir absolvoval v říjnu téhož roku.

 

“Mnohé armády v předchozích letech vyřadily staré raketové nosiče, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. A EXCALIBUR ARMY proto chce prostřednictvím vampiru nabídnout potenciálním zájemcům moderní systém s vysokým bojovým výkonem za velmi příznivou cenu,” dočteme se v tiskových materiál CSG o vozidle RM-70 Vampir.

 

Přímo v raketometu RM-70 Vampir je připraveno 40 raket ráže 122 mm, dalších 40 raket veze tatrovka na korbě před raketometem. Rakety mají maximální dosah 20 km. Salva 40 raket zničí prostor o velikosti cca 3 hektary.

 

Indonéská armáda plánuje nakoupit 36 raketometů RM-70 Vampir pro dva prapory. Nákup bude ale uskutečněn podle finančních možností indonéské strany.

 

Dodejme, že indonéské pozemní vojsko (tedy nikoliv námořní pěchota) provozuje 36 moderních brazilských raketometů Astros II s raketami ráže 300 mm. Brazilské raketomety Astros II rovněž využívají české nákladní automobily Tatra.


Indonéská námořní pěchota rovněž vlastní těžké nákladní automobily Tatra T815-7 MOR89 s podvalníky pro přepravu obojživelných výsadkových bojových vozidel BMP-3F a bojových vozidel pěchoty BMP-2.


Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Padousek Datum: 09.08.2016 Čas: 23:57

Cena zakázky je údájně okolo 100 milionů korun, což je slušná cena za 2 baterie po 4 raketometech. Nevím proč armáda nepořídí alespoň 2 baterie když to stojí přibližně jako jedno vozidlo Pandur... Alespoň by si armáda udržovala schopnosti a dovednosti s obsluhou raketometů a v případě ohrožení státu by bylo alespoň na čem stavět...

avatar
Rase Datum: 08.08.2016 Čas: 18:07

Samozřejmě nemá smysl vymýšlet vymyšlené, když zmínění Izreaelci používají Tatrovácké podvozky na všechno možné. Tedy pokud budeme chtít na podvozku raketomet, nebo houfnici, tak od nich dostaneme konstrukci dřív a v poněkud jiné kvalitě než co dovede Konštrukta nebo CSG. Když se budou trochu snažit, tak získají licenci pro výrobu.

avatar
skelet Datum: 08.08.2016 Čas: 17:07

Modular je mozna fajn, ale holt nekteri to umi lip. Otazkou je proc si kupivat Modular, kdyz u 122mm mu klesla palebna sila a u 227mm se muzu obratit bud na vyrobce Himars nebo prave na ty Izraelce. Pridanou hodnotu v Modularu nevidim

avatar
Jura99 Datum: 08.08.2016 Čas: 16:10

Tak Modular je starý podvozek, na který se dá naložit americký kontejner nebo staré trubky z Gradu a k tomu pod Window NT napsali nové řízení palby. Sice celkem jednoduché, ale proč ne? U zakázky pro Indonézii by bylo zajímavé vědět, kdo z dodavatelů hrál první housle a kdo byl subdodavatelem. Konštrukta patří státu, pokud se nepletu, ti se moc tržně chovat nebudou (že by třeba prosazovali Modular) a CSG asi rád cosi přihraje firmě vlastněné státem, protože bude na oplátku něco potřebovat (dodat Corsacy a další)

avatar
KOLT Datum: 08.08.2016 Čas: 16:10

Osobně bych ovšem někoho hnal k odpovědnosti, pokud by to na podvozku Tatry nebylo. Konkurenční prostředí je jedna věc, unifikace výzbroje druhá, často důležitější.

avatar
cirdo Datum: 08.08.2016 Čas: 13:35

Modular je v prvom rade prestavba na 227mm rakety, nieco na sposob M142. Ze dokaze strielat aj 122mm je len bonus na ktorom asi trvaly OS SR. Ze sa znizil pocet 122mm rakiet ktore dokaze vypalit v salve je dane rozmermy toho kontajneru.

Ak bude ACR jedneho dna kupovat raketomety, tak na MO nabehnu lobisti od CSG a postaraju sa o to aby to malo tatrovacky podvozok. Co uz bude nanom je jedno a bude to zavisiet od kvality podvozku a nosnosti atd.

avatar
Rase Datum: 08.08.2016 Čas: 10:22

stirling:
Děkuju za infor. Kráska to zrovna není, ale účel asi splní. S tím že by nákupy mohly probíhat rychlej je fakt, ale rychlost výroby je asi taky omezená (lidi, výrobní stroje, prostory atd.)
Nakupují i věci, o kterých se mluví spíš v cizině, než v čechách. Kupříkladu tady ty malinké detektory min (100 ks): Schiebel MIMID

http://defence-blog.com/army/czech-ministry-of-defence-orders-100-schiebel-mimid-miniature-mine-detectors.html

http://www.energetyka24.com/410235,kompaktowy-wykrywacz-min-trafi-w-rece-czeskich-saperow

avatar
skelet Datum: 08.08.2016 Čas: 09:41

Modular nepovažuju za zdařilo přestavbu. Při ráži 122mm se mu zmenšila palebná síla ze 40 raket na 28 raket. To například u toho Lynxu nehrozí - ten nese dva kontejnery po dvaceti raketách 122mm nebo kombinaci:
20x122mm (dostřel 40km) +13x160mm (dostřel 45km)
20x122mm (dostřel 40km) + 6x TCS (?km)
20x122mm (dostřel 40km)+ 4x 306mm (dostřel 150km)
20x122mm + 1xDelilah (dostřel 180km)
Pochopitelně tyto kontejnery jde kombinovat i jinak, dle mise případně je nekombinovat vůbec.
A mimochodem TCS RAMAM by měla být izraelská verze 227mm pro raketomety M270.

avatar
stirling Datum: 08.08.2016 Čas: 09:38

Tatra má hotový prototyp viz. http://forum.valka.cz/topic/view/191675/CZE-Tatra-815-7T3RC1-8x8-1R-Armoured-Cab
Bohužel současné zakázky se nehorázně vlečou a ne jen tatry (viz titus, pandur, radar, vrtulniky) a žádné podrobné info není, jestli letos zase nevyčerpají všechny peníze tak by to měl stropnický okamžitě položit.
Vampir je fajn, ale opravdu pro naši armádu je priorita moderní houfnice až pak se můžeme koukat po nějakém raketometu, ale při našich menších počtech by to opravdu chtělo něco modernějšího.

avatar
Rase Datum: 08.08.2016 Čas: 08:53

cirdo:
Taky si nemyslím, že by si konkurovali. Přeci jen, Vampir je levný raketomet pro nenáročného zákazníka a dá se k nim levně sehnat munice. Pokud AČR hodlá kompletně přejít na ráži NATO (a mít raketomety) je vhodnější Modular (Vampir by byl krok bokem), na modernějším podvozku a s novou větší pancéřovanou kabinou. Jen by to už nebyl původní Modular, ale nový stroj (třeba Modular 2). Pro CSG by to neměl být problém, pokud by byl zájem.
Netušíte jak to vypadá s těmi 41 Tatrami k minometům ráže 120mm ?

avatar
cirdo Datum: 08.08.2016 Čas: 01:44

@Niko: suhlasim

@Mrzout: nemyslim si ze Vampir a Modular su konkurencia. Ide o zakaznika co si vyberie. Ak chce tatrovku "iba" s 122mm rakety tak si vyberie Vampir, ak to chce striedat s 227mm raketami tak Modular.
A ze Czechoslovak Group spolupracuje s Kerametal je jasne z dodavky tatrapanu a aligator mastera.

@Skelete: To ze izraelsky Lynx dokaze strielat hocico je fuk ak ma armada na skladoch len 122mm alebo ATACMSy od NATO. Modular je na Tatrovackom podvozku a ma vlastny zeriav (lahsia logistika).
RM-70 Modular mi pride ako celkom podareny raketomet a niektory diskutery ho zavrhuju len preto ze je, s prepacenim, slovensky a teda podla nich podradny. A je mi z toho smutno.

BTW: Ten tatrapan by si naozaj zasluzil nejaky modernejsi vyzor

avatar
Sorge-227 Datum: 07.08.2016 Čas: 12:34

Ako to je vlastne s raketometom GRAD v ruskej a inych armadach. Bude ho Rusko vyradovat? Lebo ma Rusko strasne vela druhov raketometov. Aky je najlepsi raketomet v sucasnosti? Jaky je rozdiel medzi gradom, uraganom a... Americke rakotemety maju presne rakety, alebo je to tiez robene na odpalovanie v salvach na velku plochu?

avatar
Nesher Datum: 07.08.2016 Čas: 12:18

Trenér
Nekrmte trolla prosím. Zatím měla diskuse pod článkem slušnou úroveň.

avatar
Trener Datum: 07.08.2016 Čas: 11:29

K předešlému příspěvku: Není to trochu drahý špás střílet Patriotama na bezpilotní letoun? Možná i raketou vzduch-vzduch...Palubní kanon by nestačil, nebo se to hodí nacvičit si to?

avatar
Mrzout Datum: 06.08.2016 Čas: 22:51

Se slovenskym know-hoow bych si nebyl tak jisty. Vampir je v podstate konkurence pro modular. Proc by konstrukta poskytovala sve znalosti konkurenci?

arr