Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Váží si Armáda ČR svých vojáků?

Datum přidání 29.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 48 komentářů    autor autor: Redakce AN

Některé útvary AČR razí velmi zajímavou a nehospodárnou politiku: "Nechceš sloužit u našeho útvaru, tak jdi do civilu!". Na co tím narážím? Mimo službu se totiž ocitlo mnoho zkušených a zapálených vojáků, kteří by rádi nadále sloužili, ovšem kvůli nejrůznějším okolnostem se potřebovali dostat na jiný útvar, ale nebylo jim vyhověno.

Foto: Voják Armády ČR; ilustrační foto / Zdeňek Koza 

 

Velmi běžná situace je taková, že voják slouží u útvaru "A" na jednom konci ČR, ale sám má veškeré rodinné zázemí třeba ve městě 300 km daleko. Chtěl by se proto dostat na útvar "B", který je od jeho domova už jen 20 km, aby mohl sloužit v domovské lokalitě. 

 

U útvaru "A" už si odsloužil pět a více let (nepsané pravidlo 4. BRN je, že k jinému útvaru vojáci mohou přejít až po pěti letech služby u brigády), ale na hlášení u velitele se dozví, že má přeci dobré služební hodnocení a tudíž ho z útvaru nepustí. Až do tohoto bodu by si každý řekl, že je to normální situace, když se velitel rozhodne upřednostnit naplněnost vlastního útvaru.


Jenomže velká část těchto vojáků má třeba končící závazek, který v případě nevyhovění jejich žádosti už nehodlají prodloužit a hledají pak uplatnění v civilu, jen aby se dostali zpět domů. I v takovýchto situacích je verdikt velitele stejný: Raději do civilu, než k jinému útvaru. A zde přichází ten největší kámen úrazu, který stojí za zamyšlení.


Armáda má vycvičené a draze zaplacené vojáky (některé i s neopakovatelnými bojovými zkušenostmi ze zahraničních misí), a místo toho, aby bylo dovoleno je v rámci armády převelet k jinému útvaru, tak celý vklad v podobě tohoto vojáka raději vyhodí a pustí jej ze služby (pochopitelně až po dosloužení závazku) a na jeho místo zaplatí další výcvik novému, nezkušenému člověku.


Tak se stává že řady vojska neustále opouštějí kvanta kvalitních lidí v plné síle (mnoho z nich teprve do 30 let věku), kteří jsou nahrazováni nováčky, kteří jsou nabírání za stále víc a víc se zlehčujících podmínek. Druhý extrém je, že zůstávají ti "přestárlí" příslušníci, kteří ještě pamatují éru "záklaďáků" nebo dokonce minulý režim, a typické zlozvyky z těchto období udržují i v tzv. profesionální armádě a přenášejí je dále. Toto lpění na zastaralých pravidlech způsobuje ono typické zkostnatění systému a nemožnost plně posunout armádu do 21. století.


Tím vším je celý systém tažen ke dnu. Mladí a schopní odcházejí v důsledku nedosažení požadavků a zůstávají jen staří zpohodlnělí, nebo ti nejčerstvější a nejméně zkušení.


Není ani žádnou výjimkou, že kvůli novému zákonu přijde na rotu 20 nových svobodníků a polovina z nich během pár měsíců bleskově povýší na vyšší funkce, někteří i rovnou na velitele družstev. Ale ostřílení borci stále zůstávají jako desátníci nebo maximálně četaři a jsou vystavení velení naprostých nováčků.


V problému požadovaného převelení se odehrál dokonce i případ, kdy se voják musel nechat převelet blíže domovu, aby se staral o trvale a těžce nemocného člena rodiny. Na hlášení u velitele mu bylo sděleno, že si má vzít půjčku u banky a zaplatit ošetřovatele nebo má odejít do zálohy.


Voják pak musel dokladovat zprávy od lékaře jak moc akutní je stav rodinného příslušníka. Tento příběh se naštěstí dočkal vyhovění, ale byl jen jeden z mála úspěšných. Každopádně už jen ta skutečnost, že se někdo zdráhal takovému případu vyhovět je zarážející a morálně zcela nevhodná. Přesto se to děje.


Mnozí vojáci se v důsledku neúspěšných žádostí odvolávají výše. Avšak odpověď bývá stejná. Brigáda potřebuje naplněnost, takže vás jinam nepustíme, jedině do civilu. Opět se ptám, kde je v tomto logika?


Brigáda potřebuje naplněnost, a tak lidi raději pustí z armády než k jinému útvaru? Vždyť ztrátu bude mít tak jako tak, jediný rozdíl je v tom, že takto nepřipraví o člověka jen ten konkrétní útvar, ale připraví o člověka armádu jako celek.


Z ekonomického pohledu je toto jednání zcela iracionální a prodělečné. Přesto i v době, kdy se šetří každá koruna (samozřejmě s výjimkou pochybných zakázek) je toto jednání úmyslným zhoršování stavu financí a zkušeností v sektoru ministerstva obrany. Lidé činící takováto rozhodnutí by měli být kázeňsky řešeny a jejich pochybení by mělo být neprodleně napraveno.


Sice se v současné době hovoří o tom, že se řady vojáků musí omladit. Ale proč se to proboha týká zkušených bojovníků v plné síle, a ne přestárlých vysokých funkcionářů, jejichž úloha v AČR bývá kolikrát zcela nejasná?


Tato fakta určitě stojí za zamyšlení a za to, aby se s nimi konečně něco dělalo...

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Stan Datum: 13.04.2016 Čas: 22:44

No ideální stav by byl, že by Vás velitel přece jen pustil. (O vojáka přijde stejně) V dnešní době je cca. 20% podstav, ale u armády nelze hledat logiku. Spíš se tak nějak držela zásada, že voják odkroutil u "brnky" 5-8 let a pak ho pustili někam blíž. (3 roky je fakt málo) Přesnou informaci Vám poskytne rekrutační, samozřejmě ideální stav by byl, abyste se dostal blíž, protože to bude stát zbytečně jenom další peníze.

Samozřejmě sem budou psát chytráci, že sloužíte podle potřeb armády, ale s tím, jak se dnes armáda chová ke svým vojákům děláte dobře, že myslíte hlavně sám na sebe! Ve finále vás stejně odkopnou až Vás vyždímou a mohl byste pomýšlet na výsluhu!

avatar
zverimex Datum: 06.04.2016 Čas: 17:32

Dobrý den prosil bych o info pokud někdo o tomhle co napíši něco ví....sloužím u armády a momentálně to mám skoro 300 km na ůtvar...sloužim v táboře u brnky už 3 roky a nebaví mě to...mám domluvené místo a chci jít pryč ale počítám že mi velitel s povolením nevyhový...proto jako poslední zoufalou možnost zvažuji že bych šel do civilu a pak zkusil zpět nastoupit...bohužel nevím co předemnou čeká co bych musel znovu absolvovat? neví te někdo něco ?

avatar
Stan Datum: 30.03.2016 Čas: 19:03

Z posledních událostí v AČR a z toho, co se proslýchá mám velice zvláštní pocity.

-Kariérní řád byl nastaven proto, aby většina obyčejných vojáků (poddůstojníků) "nedosáhla" na výsluhu.

-Hovoří se o tom, že se nebudou lidem, kteří atakují hranici 15 let služby prodlužovat závazky, je jasné, že armáda chce ušetřit nemalé částky na výsluhách.

- Znám mraky důstojníků, kteří nesplňují tělocvik, jsou silně obézní, na funkci setrvávají i 30 let,už nejsou vůbec žádným přínosem, neznají moderní technologie, ale nikomu nevadí. Potom dostanou vysokou výsluhu a jdou si sednout na předem vytvořené místo OZ.
- Vojáčka, který si zničil zdraví u bojového útvaru po 14 letech "vykopnou" a vezmou si nového z civilu. (Jak tady pán píše "AČR není zaopatřovací ústav") Pro někoho ANO, pro někoho NE.

- Znám spoustu lidí, kteří mají výtečné výsledky a kariérové hodnocení, doplnili si vzdělání, ale nemohou stejně postoupit výš, protože v armádě funguje klientelismus a dobrá místa jsou jen o "kamarádech"

-Výběrová řízení jsou jen divadelní představení, karty jsou dopředu rozdány, kritéria orientační, takže nezávazná...

- Mladí lidé chtějí vstoupit do armády s vidinou toho, že na sobě budou pracovat, sebevzdělávat se a v systému porostou, ale nikdo nedomyslel, že jsou VZ, kde to prostě nejde. Znám pracoviště, kde už mají téměř všichni VŠ, nejvyšší kvalifikaci na svém syst. místě, svou práci zvládají výtečně a teď se bojí, zda jim bude prodloužen závazek.

- Ve všech ostatních ozbrojených složkách ČR je uplatňován princip seniority, pokud je člověk dlouho na své funkci a vykonává ji na vynikající úrovni, pak jeho plat roste. Pokud nepracuje dobře, tak se s ním rozloučí.

- V AČR nestojí o zkušené lidi, ačkoliv je například proti PČR poloviční!

-Je jasné, že tyto informace nebudou rekrutační střediska sdělovat uchazečům na počkání. Armáda ovšem jaksi nedomýšlí, že tyto informace se stejně dostanou ven a lidé prostě budou vědět, že AČR o ně stojí tak maximálně na 5-10 let. (Většina z nich nebudou velitelé čet, rot, a td.) Platí AČR tak dobře, aby i přesto sehnala kvalitní lidi?
Uvidíme jakým směrem se AČR bude ubírat, mnoho zkušených velitelů kroutí hlavami a naznačují, že jde o cílenou destabilizaci armády, začínám tomu věřit! Jsem rád, že jsem již v civilu a že jsem se takových poměrů nedočkal ve své kariéře....

avatar
APACHE / HAVOK Datum: 08.03.2016 Čas: 07:38

Chci neco dodat pro mlade lidi muze i zeny s Ceskou Republikou nejsou zadne dobre ksefy...jelikoz ceska republika je nesolventni partner ktery obelhava narod.

Vcetne armady...jestli nekdo pomaha takovemu spolecenstvi
Tak je bud nemocny na hlavu nebo neinformovany.

Totalina a komunismus porad je tvrde zaryt v ceskem narode vcetne armady i jinych instituci.

Takze kdo chce byt RUDOARMEJEC...ma moznost

avatar
TF_HU Datum: 07.03.2016 Čas: 08:57

Josefe, flanker.jirko...

jestli si někdo fakt myslí, že "armáda" je fakt tak blbá a s tímto nepočítá, tak pardon, dovolte mi abych se od srdce zasmál. Takže, abych to vysvětlil ještě jednou...nebo možná popsal. I u techniků existuje základní pozice a vyšší, tedy mluvíme o kariéře v rámci ČVO, je to tak jak popisuje Josef, tedy hodně blízko...takže musíte skloubit dvě zajistit fluktuaci, obnova personálu, věk a přitom udržet znalost a zkušenost u jednotky. Takže jaká je kariéra technika vrtulníku u letectva?

Takže kariéra technika u armády je minimálně 5 let, pokud to bude netáhlo, a alespoň 21 let, pokud to bude nadprůměrný voják. To je základ. Pokud beru v úvahu, že projde třemi pozicemi u letky. Nepočítám když mu to na jedné prodloužím. (berte ta čísla orientačně prosím)

avatar
Josef Datum: 06.03.2016 Čas: 17:01

Myslel jsem, že právě tohle jsem níže napsal. Mám-li odborníka, kde se mi vyplatí doba rozhodná např. 9 let na pozici a já tuto dobu mohu 2-3x prodloužit, zdá se mi to dostatečné. Je samozřejmě otázka, zda jsou tyto možnosti nastaveny u všech odborně zaměřených pozic (u specialistů). U spousty (možná většiny) standardních pozic se mi jeví 5 - 10 let na funkci jako naprosto dostatečné.

avatar
flanker.jirka Datum: 06.03.2016 Čas: 11:29

Josef: doby rozhodne jsou v těchto případech na nic, každá armáda si váží toho, že má odborníky u kterých se investice do výcviku začíná vracet později. Pro spoustu lidi, kteří mají za sebou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově, je to nepředstavitelné. Na těchto funkcích totiž nepotrebuje armáda atlety s fyzickou kondici vyšším než je IQ. Rozvážnost a zkušenosti dokážou ušetřit i milionové částky související s provozem a údržbou drahych systémů.

avatar
Josef Datum: 06.03.2016 Čas: 08:30

To flanker.jirka:
pro tyto pozice nový zákon připouští delší dobu rozhodnou na funkci, kterou lze násobně prodloužit. Pokud tato tabulka připouští i nějaké hodnostní rozmezí, lze v těchto případech i hodnostně růst. Samozřejmě záleží na konkrétní pozici. Netvrdím, že je všechno optimální.

avatar
flanker.jirka Datum: 05.03.2016 Čas: 16:12

TF_HU:
Jde o profese, kde vojáci mimo vsevojskovych povinnosti vykonávají specifickou činnost technicky zaměřenou. Je totiž rozdíl v tom nějaký systém jen obsluhovat a nebo i diagnostikovat a opravovat. Jako příklad se stačí podívat na radiotechnické vojsko a letecké základny.
Jde o funkce kde s věkem roste vyzrálostí a zkušenosti. To co na některé tyto místa přinesla novelizace je pak podobně jako by jste nutil pyrotechnika po 4 letech kariéře růst a místo něj dal mladé ucho ze školy. Na těchto funkcích je dobré mít klidně i zkušené lidi s 20 letoun praxi.

avatar
TF_HU Datum: 04.03.2016 Čas: 10:24

Josefe, děkuji.

otecko...

Prosím? Jaké krve? Píšu vám, že vaše argumenty jsou založeny na neznalosti armádního systému, ovlivněny takovými články, které neodráží "systém", ale jen nesprávné jednání některých konkrétních lidí s kompetencemi. Nezlobte se na mě, ale v armádě je úplně běžné, že dochází k rotaci personálu i k tomu, že voják odchází do zálohy. Píšete, že to je špatně...a přitom tento systém neznáte. To je jako bych já chtěl očnímu chirurgovi říkat, že operuje špatně... (asi jste hodně citlivý, tak se omlouvám, budu se vyjadřovat šetrněji)

Kvůli jednomu článku ukřivděného vojáka nebudu hodnotit KVAČR, to fakt ne. To je úplně jiná debata. Nemluvě o to, že za 20% nenaplněnost nelze vinit jen armádu. Kdybyste se účastnil procesu jako já, docela dobře byste věděl jaké faktory (kdy, kde a kdo a proč) zasáhly armádu tak jak zasáhly. Protože nejste součástí procesu, neznáte jej a těžko se vám to hodnotí...to musíte sám uznat.

avatar
Josef Datum: 04.03.2016 Čas: 08:03

Služba v ozbrojených silách není standardním pracovním poměrem, kde si zaměstnanec vybírá pozici či místo (ne vždy). Jedná se o poměr služební, kdy voják slouží dle potřeb armády. Nastoupil jste na základní funkci s vidinou dlouhodobé perspektivy a výsluhy po ukončení závazku? Pak se tedy vzdělávejte, odvádějte nadstandardní práci a postupujte ve vojenské hierarchii. Nicméně stále sloužíte a respektujete zámysl armády. To neznamená, že se potřeby armády nemohou protnout s vašimi osobními ambicemi.

Pokud zde někdo poukazoval na americké vojáky, je pravdou, že jejich systém zabezpečení těchto personálních změn je úplně někde jinde. Nicméně pokud se rozhodnete sloužit v AČR, činíte toto rozhodnutí na základě znalosti podmínek služby v AČR. Potom plakat nad americkým systémem je zcestné.

Ani já bych nebyl nadšený z toho, kdyby mně převeleli na druhý konec republiky. Jako aktivní voják mám však pouze dvě možnosti: buďto dosloužit podepsaný kontrakt a jít do civilu, nebo závazek prodloužit a najít řešení pro zvládnutí této situace.

Samozřejmě "umělé" bránění ve změně místa je špatné za předpokladu, že by tím neutrpěl prospěch AČR. Nicméně při dnešních útvarových podstavech si dokážu představit situaci, kdy velitel ztrátou jednoho chlapa přichází o část schopností útvaru či dojde k jejich částečnému omezení. A velitel = správce schopností.

avatar
otecko Datum: 04.03.2016 Čas: 07:31

TF_HU


aha, takže takto to je... podle vás, kdo není stejné "krve" nemá se co vyjadřovat, je to naivní.. no. ale to je právě to arogantní myšlení a přehlíživost, o které se v článku píše.

avatar
TF_HU Datum: 03.03.2016 Čas: 15:20

otecko...

ne, divit se nebudu. To "nějak spojen" není žádnou odborností. Opakuji znova, k uvedenému článku, nejedná se o standard. Je to "chybové" jednání konkrétních lidí.

Bez urážky, trochu jsou mi volné motivační faktory vojáka při vstupu do armády (pro účel debaty, aby mě někdo nechytal za slovo). Prostě pokud voják bude chtít sloužit, armáda mu řekne kde a za jakých podmínek. Armáda není zaopatřovací ústav. Tedy potencionální voják se smíří s podmínkami jaké jsou na startu. Věřte mi, že podmínky na startu jsou daleko lepší než jsem měl já. jestli mladý voják nechce končit kariéru po prvním závazku, první době rozhodné musí pro to něco udělat...i poté bude sloužit tam, kde potřebuje armáda, ne kde by si přál (pokud se tyto dva zájmy neshodnou).

Odmítám se na základě těchto naivních představ bavit o Koncepci AČR...to je fakt úplně jiná debata.

avatar
TF_HU Datum: 03.03.2016 Čas: 15:15

flanker.jirka

Trochu vám nerozumím, novelizace bojovníky nikam nehází. Víte, osobně mám trochu pocit, že si někteří bojovníci myslí jakými jsou specialisty...ono se těžko poslouchá, že jste jen výkonná síla na základní pozici. (tím nikoho neurážím, tak to prostě je)

Voják může plakat jak chce...ale prostě bojovníkem do konce života nebude. Buď na sobě bude makat (což je nekonečný proces sebevzdělávání a není to jen o kurzech) a bude stoupat dál, nebo prostě jednoho dne půjde do zálohy.

avatar
otecko Datum: 03.03.2016 Čas: 14:29

TF_HU

budete se divit, ale s armádou jsem nějak spojen již moc dlouho, a mé názory vycházejí i z článku i z toho, co slyším o vojáků.
Vám doporučuji, zajděte si na rekurtační středisko jako civil, vyslechněte si argumenty pro vstup do AČR a pak pochopíte, že když mladý člověk tu kariéru začne, nechce ji po pěti letech ukončit kvůli tomu, že na velitelství jsou "tvrďáci". To je až ta nejzažší možnost, ale vedení armády si to prostě ne a ne uvědomit, tedy koncept rozvoje armády buď není, jsou v ní hlouposti, nebo je tak špatná, že se nyní o ni bavíme na webu armádních novin. A je to také důvodem, proč AĆR má takový podstav- 20%... nemyslíte, že těch vojáků, co ukončili závazek, by bylo třeba?

arr