Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Generál Suhajl „Tygr“ Hasan dobývá předměstí Damašku

Datum přidání 15.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 92 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Syrský brigádní generál Suhajl Hasan, velitel speciálních Tygřích jednotek (Kawat an-Nimr) Syrské arabské armády (SAA), se ve svém projevu ze 16. února zavázal vytlačit protivládní vojska z východních předměstí Damašku. Východní část Ghúty patří k několika zbylým oblastem v okolí syrského hlavního města, které síly prezidenta Bašára al-Asada dosud nemají pod kontrolou. Vojenské operace s podporou ruských ozbrojených sil začaly 18. února.

Foto: Suhajl Hasan (2017) / Public Domain


Přesunutí tzv. „tygřích jednotek“ pod Hasanovým velením z Idlibu do Damašku naznačuje, že se vojenské operace ve východní Ghútě stanou v nadcházejících týdnech prioritou pro syrskou vládu. Dělostřelecká palba tamních protivládních sil již několik let představuje jedinou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro obyvatele hlavního města.

 

Suhajl Hasan se v Sýrii stal velmi známou provládní osobností. Během bojů o Palmýru, Aleppo a Idlib prokázal své velitelské nadání. Jeho pečlivě vytvářený mediální obraz slouží k povzbuzení morálky provládních vojáků. Charakteristickým znakem Hasanova velitelského stylu je schopnost účinně koordinovat operace dělostřelectva, letectva a pěchoty.


Hasanovo působení v syrské občanské válce

V době vypuknutí celostátních nepokojů v březnu 2011 se zastánci tvrdé linie pokusili zapojit řadové vojáky přímo do potlačování povstání. Hasan tehdy působil na letecké vojenské základně Mezzeh nedaleko Damašku. 


V průběhu roku 2011 byl Hasan převelen na vojenské letiště Hamá. Město Hamá se téhož roku stalo svědkem nejsilnějších syrských protestů. Ovládnutí stejnojmenného guvernorátu z důvodu jeho strategické polohy patřilo k prvotním prioritám Asadovy vlády.   


Hasanovi se do konce roku 2012 podařilo rozšířit svou kontrolu nad většinu vojenských objektů a zbraní v guvernorátu. Pod jeho velení se dostaly nejenom letouny z vojenského letiště Hamá, ale i obrněná vozidla a těžké zbraně 11. divize a elitní 4. divize syrské armády. Pěchotní síly pod Hasanovým velením tvořily přepadové jednotky, rezervisté a útvary provládních vojáků.

 

Video: Suhajl Hasan přebírá ruské vyznamenání z rukou Valerije Gerasimova. / YouTube


Cílem první bojové operace, ve které Hasan zastával roli velitele, bylo vytlačení protivládních sil z jižních oblastí guvernorátu Idlib. Hasanovy přepadové jednotky maskované jako protivládní síly během útoku převzaly kontrolu nad nepřátelskou vesnicí. Jejich systematický postup podporovalo letecké bombardování a dělostřelecké ostřelování.

 

Schopnost koordinace různých složek provládních ozbrojených sil není v syrském kontextu snadná úloha. Profesionalitu jednotek loajálních Damašku po desetiletí snižovala korupce a nepotismus. Pěchotní útvary proto postihly četné případy zběhnutí. Dezertéry posléze nahradili jedinci bez dostatečného vojenského výcviku. S výjimkou některých elitních jednotek proto dokáže syrská pěchota plnit jen velmi jednoduché bojové úkoly.


V roce 2013 syrská vláda Hasana pověřila úkolem obnovení zásobovací komunikace mezi městy Hamá a Aleppo. Protivládní jednotky pouštní dálnici mezi oběma centry na několika místech přerušily a začaly obkličovat důležité vojenské objekty v Aleppu.


Hasanovi se podařilo dálnici zprůjezdnit, avšak musel se uchýlit k taktice spálené země. Jeho obrněné a dělostřelecké jednotky pomalu postupovaly směrem na sever od města Hamá. Protivládní síly byly vytlačeny zpět do města Safira nedaleko Aleppa.

 

Foto: Záběry z východní Ghúty / YouTube


Začátkem roku 2014 došlo ke jmenování Hasana vojenským velitelem guvernorátu Aleppo. Do tohoto období spadá barelové bombardování východní části stejnojmenného města. Po přerušení ročního obléhání aleppské věznice v květnu 2014 začal být Hasan vládními médii vykreslován jako hrdina.


Hasanovy „tygří jednotky“ se dočkaly stejného mediálního obrazu, přestože zůstává nejasné, co je jejich součástí. Někdy jsou tak označovány Hasanovy přepadové jednotky, někdy všichni jemu podřízení vojáci a někdy každý, kdo kdy sloužil pod jeho velením. Podle toho se odvíjí i rozdílné počty odhadovaných příslušníků „tygřích jednotek“, přičemž setkat se lze s tisícovkou, s 15 000 či dokonce s 80 000 muži.


Na podzim 2014 zahájily protivládní jednotky ofenzivu směrem k vojenskému letišti Hamá. Hasan tehdy převzal vedení protiútoku, který byl navzdory využití protitankových řízených střel (PTŘS) protivníkem úspěšný.


V roce 2015 ovšem došlo k první velké Hasanově porážce, v níž důležitou roli sehrály právě PTŘS. Protivládní ofenzivu v okolí pohoří Arba’in charakterizovalo několik výhod na straně Hasanových protivníků. Oproti dřívějším střetnutím se vyznačovali lepší koordinací jednotek, značným množstvím PTŘS, sympatiemi místního obyvatelstva a využitím terénních podmínek. Hasan během léta a podzimu 2015 přišel o několik svých velitelů, a nakonec byl sám raněn.

 

Video: Východní Ghúta rozdělena na tři části / YouTube


Hasan po zranění

Když se Hasan po léčení opět objevil na veřejnosti, jeho zevnějšek se změnil. Začal nosit tmavé sluneční brýle a před kamerami najednou vystupoval velmi sebejistě. Některé internetové stránky (The Atlantic) spekulují o tom, že se jedná o Hasanova dvojníka, jehož výstupy zvyšují morálku vojáků, zatímco ten skutečný podlehl svým zraněním.  


Podle drtivé většiny syrských u zahraničních zdrojů Hasan ovšem stále žije a po začátku ruské intervence v Sýrii se rychle přizpůsobil nové situaci. V listopadu 2015 potvrdil svou reputaci schopného velitele, když se mu podařilo přerušit tříleté obléhání letecké vojenské základny Kweiris v guvernorátu Aleppo.


Damašská zpravodajská agentura SANA v neděli 11. března letošního roku uvedla, že provládní síly převzaly plnou kontrolu nad městem Madyra ve východní části Ghúty. Tím došlo k rozdělení oblasti kontrolované protivládními silami na dva sektory, jižní a severní. Zásobovací komunikace mezi oběma sektory byla přerušena.


„Brigádnímu generálu Suhajlu Hasanovi poskytneme k ovládnutí východní Ghúty potřebnou vzdušnou podporu. Máme skutečně velkou důvěru v jeho schopnosti, uvedl Alexandr Ivanov, mluvčí ruské letecké základny Hmímín.   


Zdroje:Small Wars Journal, Jane’s, BMPD, The Atlantic, Facebook


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
dusan Datum: 21.03.2018 Čas: 20:10

infi

Prvá časť OK - i ja to beriem s rezervou, ale nejaké info jednoducho "sedia".

Druhá časť - Asad bol v Sýrii taký "populárny", že bol pre istotu jediný kandidát vo voľbách : )

avatar
jan.mrcasik@protonmail.com Datum: 21.03.2018 Čas: 12:51

infi: prokazatelně lžeš.

Tady je GWB obklopený běžnými ozbrojenými vojáky:
https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2007/04/images/20070404-6_d-0273-2-515h.jpg
http://s2.reutersmedia.net/resources/r/?m=02&d=20070406&t=2&i=573274&w=580&fh=&fw=&ll=&pl=&r=573274

Tady Tony Blair:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/05/16/article-2630605-1DEA615900000578-878_634x402.jpg
http://news.images.itv.com/image/file/1029842/article_update_img.jpg

Tady Stropnický:
https://zpravy.idnes.cz/BYPLK5PoSkQIu0MqXQrcZxHRGxD/r-ZjTbnOtha_HhmM9lizGFKob50rnAQW5XNvuAKQ/N9v8hNcrI1AQkYTcbgYAhh4-5ABY

Tady Jarod Kushner:
https://static-ssl.businessinsider.com/image/58e50cd377bb7050008b67b5-960-720/jared-kushner-the-presidents-son-in-law-and-senior-adviser-visited-iraq-to-meet-with-iraqi-prime-minister-haider-al-abadi-iraqs-minister-of-defense-and-us-military-officials.jpg

Tady Sarkzoy (a narozdíl od neozbrojených patrol v Paříži v tom mají zásobníky):
http://n7.alamy.com/zooms/d902841c79774c56a5c1081a2a01de30/frances-president-nicolas-sarkozy-l-reviews-the-troops-of-the-8eme-gt2rtx.jpg

Je důvod předpokládat, že tvé ostatní "věrohodné informace" budou asi stejné "kvality".

P.S.: kdybys něco věděl o západních armádách, tak bys věděl, že to není holubník a všechny zbraně se po příjezdu na základu vybijí a - pokud se nejedná o patrolu perimetru nebo zabezpečení - uloží a zase vezmou do pracek až na akci.

avatar
infi Datum: 18.03.2018 Čas: 21:44

dusan:

Respekt je oprvavdu zdroj na urovni sputniku. Po precteni vety, ze Wagner nosi helmu s rohy, jako vikinkove jsem to prestal cist. Vikinkske rohy jsou pouze fikce hollywoodu. Neni dokazano, ze by je vikinkove nosili.

Je zajimave, ze kdyz uzemi bylo pod kontrolou "rebelu" tak vetsina civilu prchala...a kdyz je nyni od kontrolou Assada, tak se civilisti vraceji zpet...ano opravdu zij v domeni, ze Assada tam podporuje zlomek obyvatelstva. Staci se podivat na videa, kde navstevuje vojaky na fronte. Vsichni vojaci kolem nej jsou ozbrojeni. To si zadny "zapadni" statnik nemuze v zadne "demokraticke" zemi dovolit.

avatar
semtam Datum: 16.03.2018 Čas: 22:43

dusan

Jo, ale zrovna wagnerovci nejsou moc známý na sociálních sítích, jako i jiné organizace. Jen je to divné. Je to samé, jako kdyby vysoce postavení političtí činitelé dávali médiu info o to, kdo je u nich neschopnej, na koho se obrací pro špinavou práci apod. Takové věci se prostě nestávaj. Popis Wagnera je jako z komiksu. Toto médium navíc hledá všelijakou špínu na Rusko apod. Až moc to zapadá do jejich vidění světa.
Navíc říkat, že Assad nemá žádnou podporu, je tak trochu divné. To by popíralo existenci SAA, NDF a žádné protesty se proti němu nekonají. Tady se zase píše, že všechno drží po hromadě Rusko a jinde zase Írán.

Toto "vlákno" bych ukončil, ať si každý na to udělá názor sám. Za mě je to moc okatý.

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 21:25

semtam

Nevidím v tom až taký problém ... stačí sa pozrieť na Ukrajinu ...

Ruskí vojaci sa fotili na Ukrajine a dávali foto z "dovolenky" na net .... na YouTube kolovali filmy obrnených kolón ruských kolón na Ukrajine .... presunov tankov T-64 k ukrajinským hraniciam .... Strelkov sa vôbec neskrýval a verejne vyzýval Putina k zásahu ....

A verím tomu, že i ruskí "wagnerovci" sa radi pochvália o svojich skúsenostiach .... nakoniec .... prakticky sa tomu nedá zabrániť .....kto chce veci zverejniť .... tak to zverejní..... a nik mu v tom nedokáže zabrániť ... a štatisticky určite je pár jedincov ktorí to chcú urobiť ....

Tým netvrdím, že to nemôže byť podvrh/podvod/provokácia ... ale je isté, že také veci sú dnes bežné.... a propaganda to ani nepopiera .. jednoducho zavalí net inými "zaručenými" informáciami .... a je to vybavené.

avatar
semtam Datum: 16.03.2018 Čas: 20:01

dusan

Tak ten článek teda beru hodně s velkou rezervou. Už vidím, jak ruští velitelé poskytují v anonymitě rozhovor médiu, který jim jde po krku. Wagner bude asi na ulici hodně nápadnej s tou helmou :)

Takový kvíz, víš, jaké jednotky nechali padnout Palmýru?

Ale ať tu neřešíme stále blbosti, již k věci, dám sem pár videí popisující řadu syrských armádních celků, jejich historii, působení ve válce, výzbroj apod.

5.sbor
https://www.youtube.com/watch?v=zS_sY_T5Zbs

4.divize
https://www.youtube.com/watch?v=6XtWO0WQKPQ

Tygři
https://www.youtube.com/watch?v=kOvBTPvsXAU

Republikánská garda
https://www.youtube.com/watch?v=zK3ssBLaU0s

Pouštní jestřáby
https://www.youtube.com/watch?v=kAuJbaBNrsM

Když už jsem zmínil ženské jednotky tak reportáž o nich zde:

https://www.youtube.com/watch?v=awg7419zM6o
https://www.youtube.com/watch?v=Ybh5GU5AGCg
https://www.youtube.com/watch?v=gwIX-V5Dj4Y

A ještě pro zajímavost provládní křesťanské milice (také ženské)
https://www.youtube.com/watch?v=aTKIqc6vQXI

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 18:51

Zaujímavý článok:

https://www.respekt.cz/denni-menu/je-jen-jedna-valka-proti-americe-rikaji-rusti-zoldneri-v-syrii

Samozrejme je treba brať s rezervou ... ale k hodnoteniu "kvality" sýrskej armády nie je čo dodať ... s tým musí každý kto sleduje konflikt súhlasiť .... i keď samozrejme nejaké výnimky by sa určite našli ... celkovo je to bieda.

avatar
logik Datum: 16.03.2018 Čas: 16:07

givitz:
Taková Ghůta je již několik let obklíčená. Těžko v ní budou mít větší podporu než v Afgánu, kam prouděj zbraně přes hory naprosto nekontrolovatelně.

fenri: U otravy vody je také X možných scénářů. Přesto si napsal, že Bílé Helmy tu vodu otrávily. Nepsal jsi o podezření. Psal jsi to jako fakt. To prostě neokecáš. Když jde o někoho, koho nemusíš, tak Ti stačí podezření a je to tak. Když jde o Rusko, tak dokud nemáš 100% jistotu, tak to tak není.

Ohledně Afgánistánu - ano, osídlení je tam řidší, takže škody na životech tam jsou menší. Ale i s přihlédnutím k tomu se tam NATO nechová tak jako Asad v Sýrii. Vybombardovaná nemocnice tam byla jednou a bylo z toho měsíční haló. Kolik zbylo nevybombardovaných nemocnic v Sýrii?

K poslednímu odstavci: jinými slovy říkáš - všichni jsou teroristé. Jenže Ti jaksi nedochází, že mnoho z těch "teroristů" se nechovají hůře než Asad. Naopak se chovají i lépe, protože když boj začal, byly v právu (jako skupina, které Asad upíral násilím práva).

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 15:54

fenri

https://svet.sme.sk/c/20411320/ziadna-propaganda-dievcatko-ktore-tweetuje-z-aleppa-je-skutocne.html

Rusi spochybňujú každého ... kto prináša "nepríjemné" správy .... i to dievčatko je z Majka z Gurunu ? : )

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 15:47

To, že Rusi vyprodukujú na biele helmy tony sračiek je pochopiteľné ....

https://www.theguardian.com/world/2017/dec/18/syria-white-helmets-conspiracy-theories

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 15:44

fenri

Isto biele prilby natáčajú samé "sci-fi", vyhadzujú do vzduchu samých seba ... to nám chcete pobedať ?

Môžem tu vytiahnuť xy-excesov asadových jednotiek ... ale to, že robia excesy nejaké jednotky, ešte nemôže plne vystihovať nejaký režim .... z tohto pohľadu by bola Červená armáda v rokoch 1944-45 bandou hrdlorezov ....

Asadovci a ruská propaganda sa snažia očierniť každého kto ukazuje brutálnu realitu konfliktu ... lebo netreba zabúdať, že Asad bombarduje "svojich" ... ktorí ho majú podľa vlastnej propagandy radi .... a to sa nehodí ....a tie stovky civilistov sú v Ghúte realita ....

avatar
fenri Datum: 16.03.2018 Čas: 15:19

dušan:
-komické? No z pohledu člověka, co začíná u Jandy a končí Palatou možná. Ale zkuste si k tomu něco hledat. Minimálně v natáčení sci-fi jsou dost šikovní.

Těch mrtvých v damašku je za ty roky 1000+
Ale i kdyby jich bylo sto - tohle si nenechá líbit žádná vláda. Lidi z Wacca nikomu nic nedělali, nebombardovali města a jak dopadli oni a jak jejich děti. Tohle prostě státy netolerují.

S vaším textem o Afghánistánu zcela souhlasím.

avatar
dusan Datum: 16.03.2018 Čas: 15:13

fenri

Robiť z bielych prilieb nejakých "travičov" je dosť komické ....

Je to vlastne neformálne zoskupenie, ktoré poskytuje pomoc v ostreľovaných oblastiach. Nebojujú .... ani inak neprovokujú ... ale keďže vlastne pri práci dokumentujú zločiny Asada a Rusov tak sú nepriatelia a ich propaganda vydáva o nich jeden blábol za druhým ....

Neviem, že by média neinformovali o ostreľovaní vládnych štvrdí v Damašku ... ale zabitie stoviek ľudí jednoducho tých pár vládnych obetí "prebije" .... a média sa venujú väčším masakrom ....

Letectvo nie je všemocné .... je len dobrý nástroj, ale musí sa dobre použiť.

Súhlasím, že taký Afganistan je debakel ... mimochodom nič iné som nečakal ... naše nazeranie na tento svet je úplne smiešne a naivné .... asi také "odborné" ako na utečencov a migrantov ... a tak to potom dopadne ....

Ale so Sýriou sa to nedá porovnávať, je to úplne iný svet.

avatar
semtam Datum: 16.03.2018 Čas: 15:11

Shania

Neumíš česky, nebo vůbec nevíš o čem je řeč?

O Aleppo bitva vrcholila koncem roku 2016. Do té doby tam byla jako v celé Sýrii válka. Tiger Forces se mimochodem před Aleppem podíleli na dobytí Palmýry.

avatar
Shania Datum: 16.03.2018 Čas: 15:03

jinak tady mas givine tu tvou chemickou laborator....

https://twitter.com/EliotHiggins/status/973881249415737345

semtam: alepo, že začalo být aktuální až v 2016? A to jako pro koho?


Můžeš mi taky vysvětlit, co má znamenat ta tvoje poslední poznámka?

arr