Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Velitelské vozidlo protivzdušné obrany GAZ Tiger

Datum přidání 17.08.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko vyvíjí velitelský modul protivzdušné obrany umístěný na podvozku terénního auta GAZ Tiger. Modul dokáže odhalit a sledovat až 15 cílů a během okamžiku je přiřazovat jednotkám vybavenými protivzdušnými systémy krátkého dosahu MANPADS (Man-Portable Air-Defense Systems).

Foto: GAZ Tiger; ilustrační foto / Public domain

Foto: GAZ Tiger; ilustrační foto / Public domain

 

"Ministerstvo obrany požaduje, aby se urychleně vyvinulo toto (velitelské GAZ Tiger – pozn. redakce) vozidlo. Určili základní rysy konstrukce. Úkolem vozidla je zajišťovat řízení palby pro jednotky nalézající se v blízkém kontaktu s protivníkem. Vozidlo je připraveno pro nasazení do 5 minut,“ řekl RIA Novosti jeden se zástupců Vědecko-průmyslové společnosti Rubin, která vývoj modulu řídí.

 

Velitelské vozidlo protivzdušné obrany GAZ Tiger disponuje vlastními průzkumnými prostředky a je schopno působit samostatně. Přiřazení cíle jednotkám vyzbrojených protivzdušnými systémy kategorie MANPADS nemá trvat déle než 1 vteřinu. Vozidlo dokáže odhalovat a přiřazovat cíle jako jsou bitevní letadla, vrtulníky nebo bezpilotní letadla.

 

Dříve neměli ruští vojáci obsluhující přenosné protivzdušné systémy 9K38 Igla žádné velení, které by jim na bojišti přiřazovalo cíle. Vojáci působili a ničili cíle samostatně. Zavedení velitelského GAZ Tiger umožní ruským vojákům efektivněji působit proti mnohonásobným cílům.

 

Současný konflikt na Ukrajině navíc potvrzuje obrovskou účinnost systémů kategorie MANPADS. Povstalci velmi úspěšně dokáží působit proti ukrajinským vrtulníkům a bitevním letadlům. Na kontě mají již několikanásobné setřely vrtulníků Mi-17/24 nebo bitevních letounů Su-25.

 

„Jedná se (velitelské GAZ Tiger – pozn. redakce) o nezávisle vyvíjený prototyp. V současné době jednáme o probíhajících testech s ministerstvem obrany, po kterých se následně rozhodne, zda se zahájí sériová produkce,“ uvedl zdroj ze společnosti Rubin agentuře RIA Novosti.

 

Společnost také neopomněla dodat, že se jedná o čistě ruský systém, jehož se nedotýkají sankce Západu. "Snažíme se držet zásady používání čistě ruských součástí, s ohledem na nejnovější sankce zavedené proti naší zemi," dodal zdroj ze společnosti Rubin.

 

Vozidlo od května 2014 testuje 76. gardová letecká výsadková divize. Podnik od vojáků již získal náměty na vylepšení, které následně promítne do konstrukce.  

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr