Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Velitelsko štábní cvičení s částečným vyvedením vojsk „Grim Fellow 72“

Datum přidání 24.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

72. mechanizovaný prapor dostal pro výcvikový rok 2013 za úkol připravit se na vedení manévrové obrany v rámci cvičení 7. brigádního úkolového uskupení se 4. brigádou rychlého nasazení, jež se uskuteční v měsíci říjnu ve vojenském výcvikovém prostoru Doupov.

Grim Fellow 72

Foto: T-72M4 CZ na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

 

Po zpracování plánu boje se štáb praporu spolu s velením jednotek zúčastnil v červnu cvičení s počítačovou podporou tzv. CAX v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně. Cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, které se konalo od 8. do 18. července 2013, logicky navazovalo na předešlý CAX. „Zahajuji vyvedení pod názvem Grim Fellow 72. Na simulátorech jsme si vyzkoušeli, že náš plán boje je proveditelný a standardní operační postupy 72. mechanizovaného praporu fungují. Teď máme možnost si vše prakticky vyzkoušet a odhalit případná problémová místa,“ zahájil cvičení podplukovník Martin BOTÍK, velitel 72. mechanizovaného praporu.

 

Grim Fellow 72

Foto: BVP-2 na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

 

V úvodních dnech cvičení se mechanizované roty připravovaly na vedení manévrové obrany různými druhy nácviků. „Nacvičovali jsme zaujímání opěrného bodu čety a zřizování obranných postavení čety. Dále jsme drilovali činnost jednotky při ústupu a přesuny na bojových vozidlech,“ vysvětlil přípravu na bojovou operaci poručík Rudolf PANÁK z 2. mechanizované roty.

 

Samotný manévr se uskutečnil ve dvou dnech, kdy 1., 2. a 3. mechanizovaná rota, s dělostřeleckou podporou minometné baterie, vedly manévrovou obranu proti útoku nepřítele. Toho představovala tanková rota, která byla posílená o mechanizovanou četu. Prováděly tzv. boj na zdrženou, kdy cílem bojových jednotek 72. mechanizovaného praporu bylo maximální zpomalení, či zastavení postupu nepřítele a vytvoření ideálních podmínek pro zničení nepřítele vojsky druhého sledu.

 

Grim Fellow 72Foto: BVP-2 na Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

 

Bojové podpůrné jednotky, velitelská rota a rota logistiky, se staraly o spojení a komplexní logistický servis. Počínaje doplňováním munice, pohonných hmot, přes opravy, vyprošťování až k zabezpečení stravování a ostrahy základny. „Reálnost a proveditelnost bojového plánu se na velitelsko štábním cvičení s částečným vyvedením vojsk opět potvrdila. Hodně nám pomohlo, že jsme cvičili proti opravdovému nepříteli, kterého představovali vojáci 73. tankového praporu,“ řekl podplukovník BOTÍK.

 

Součástí vyvedení byly i střelby z lafetovaných zbraní a střelby protitankových řízených střel (PTŘS) u 1. a 3. mechanizované roty. Nejdříve velitelé a střelci operátoři stříleli z BVP-2 v pohybu z kulometu PKT a kanónu. „Každý z nich střílel třikrát. Ovšem pokaždé byl pro vojáky nachystán jiný terčový manévr, aby si vojáci nezvykli na určité pořadí terčů. Důležité bylo nejen trefit stanovený počet cílů, ale i vyhodnocovat jejich důležitost a ve správném pořadí je ničit. Za 1. mechanizovanou rotu splněno na 100 %,“ zhodnotil střelby z lafetovaných zbraní zástupce velitele 1. mechanizované roty nadporučík Jan BRUNCLÍK.

 

Video: Grim Fellow 72 / npor. Ing. Marta PLCHOVÁ

 

Následovaly střelby protitankových řízených střel s cílem zdokonalit osádky bojových vozidel v uplatňování znalostí ze základů střelby, návyků a dovedností v činnosti se zbraní v omezeném čase. „PTŘS jsme stříleli na vzdálenost přibližně 2 km. Po povelu PTŘS pálit musel střelec operátor vyhledat cíl, určit jeho vzdálenost a ručně střelu na něj navést. Tyto střelby slouží celým osádkám vozidla ke zdokonalení při ovládání zbraňových systémů BVP-2,“ vysvětlil kapitán Andrej TOMAŠČÁK, velitel 3. mechanizované roty.

 

Zdroj: 72. mechanizovaný prapor

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rostak Datum: 25.07.2013 Čas: 10:31

A to jako proc? Jsem rad ze se cvici........

avatar
Prezka Datum: 25.07.2013 Čas: 08:42

po té co jsem zjistil, jak na tom naše army opravdu je kam směřuje a jak na tom bude, tak mi všchna tahle cvičení přijdou jako plýtvání peněz

arr