Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Velká Británie a Francie společně vyvinou bezpilotní bojový letoun

Datum přidání 05.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Anglický premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande podepsali důležitou dohodu o vojenské spolupráci. Součástí dohody je mimo jiné dvouletý společný program vývoje bezpilotního bojového leteckého prostředku UCAV (Unmanned Combat Air Vehicle) v hodnotě 146 miliónu euro.

Foto: Britský technologický demonstrátor Taranis; ilustrační foto / BAE Systems

Foto: Britský technologický demonstrátor Taranis; ilustrační foto / BAE Systems 

 

Nejvyspělejší země v čele se Spojenými státy a Čínou intenzivně vyvíjejí výkonné stealth bezpilotní bojové letouny. Také evropské velmoci pracují na svých UCAV letounech, v Británií se jedná o projekt Taranis a ve Francii o projekt nEUROn. I když o druhém zmiňovaném se mluví jako o evropském letounu, vývoj zaštiťuje francouzský Dassault Aviation.

 

Velká Británie a Francie od roku 2012 rovněž společně rozvijí koncept nového letounu v rámci programu Budoucí bojový vzdušný systém FCAS (Future Combat Air System). Studie rozpracováva ideu bezpilotního proudového bezpilotního letounu, schopného zastat úkoly bombardovací stíhačky Tornado GR4. Jedním z požadavků je mimo jiné schopnost odpalovat střely Storm Shadow případně MBDA Taurus KEPD 350.

 

Jak Taranis nebo nEUROn však nejsou prototypem budoucího bojového bezpilotního systému. Fungují pouze jako technologické demonstrátory, na kterých si chtějí tvůrci osvojit klíčové technologie bezpilotních strojů.

 

Foto: nEROn za letu; ilustrační foto / Dassault AviationFoto: nEUROn za letu. / Dassault Aviation 

 

Nová dohoda umožní zužitkovat zkušenosti obou stran do nového společného anglo-francouzského bezpilotního bojového letounu. Hlavními partnery se stane právě britský BAE Systems a francouzský Dassault Aviation.

 

Dohoda francouzských a britských autorit přispívá k rozvoji sektoru bojových leteckých systémů a dláždí cestu pro budoucnost v této strategické oblasti,“ říká Eric Trappier, šéf Dassault Aviation.

 

Pokud vezmeme v úvahu, že již byly provedeny silné výzkumné a vývojové investice a pokrok v technologiích, pokračování práci na bezpilotních systémech zajistí, abychom si udržovali jádro znalostí a klíčové dovednosti nutné k vytvoření dlouhodobého přínosu pro naše národní ekonomiky, říká za BAE Systems její výkonný ředitel Ian King.

 

Rozhodnutí o podpisu smlouvy přivítali také výrobci leteckých motorů, britský Rolls-Royce a francouzská Snecma. Obě firmy budou pokračovat ve vývoji proudových motorů pro UCAV letouny v rámci programu FCAS. Jedním z hlavních rysů nových motorů má být vysoká schopnost dodávat velké množství elektrické energie pro systémy (zbraně) letadla.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr