Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Velká Británie kupuje německá obrněná vozidla Boxer

Datum přidání 17.10.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britský The Times informoval o záměru ministerstva obrany Velké Británie nakoupit 800 kolových obrněných vozidel Boxer 8×8 od německo-nizozemské firmy ARTEC. Vozidla Boxer společně s obrněnci Ajax (Scout SV) budou tvořit páteř mechanizovaných jednotek britské armády.

Foto: Obrněný transportér Boxer německé armády v Afghánistánu; větší fotoKrauss-Maffei Wegmann

 

Po roce 2000 Velká Británie plánovala nakoupit v rámci ambiciózního programu FRES (Future Rapid Effect System) minimálně 3000 obrněných vozidel (někdy se mluví až o 4000 vozidel) za 16 miliard liber.


Kvůli velké finanční náročnosti byl FRES rozdělen na dva samostatné programy - Specialist Vehicle (SV) a Utility Vehicle (UV). Vozidla SV měla nahradit především průzkumné bojové stroje FV107 Scimitar, vozidla UV pak obrněné transportéry FV430.


V záři 2014 General Dynamics UK vyhrál zakázku na dodávku 589 vozidel SV za 3,5 miliardy liber. Vozidla SV získala bojové jméno Ajax a v britské armádě nahradí nejen FV107 Scimitar, ale i další účelové verze pásových obrněnců CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)).


Ještě v rámci zrušeného programu FRES britské ministerstvo obrany v roce 2008 vybralo pro potřeby britské armády kolové obrněné vozidlo Piranha V. Britové však nakonec od nákupu odstoupili a pořízení kolových vozidel přesunuli pod program UV.


V záři minulého roku ministerstvo obrany Velké Británie po několika odkladech znovu spustilo program UV. O úspěch soutěžila čtyři vozidla - Boxer, Stryker od americké firmy General Dynamics, VBCI od francouzské firmy Nexter a AMV od finské firmy Patria.


Nové kolové obrněné vozidlo nahradí v britské armádě nejen stroje FV430, ale také lehká obrněná vozidla Saxon a některé verze CVR(T).


Velká Británie nakonec podle deníku The Times nakoupí obrněná vozidla Boxer. Zatím není jasné, o jaké verze má Velká Británie zájem. Avšak vzhledem k tomu, že Boxer nahrazuje zejména FV430, půjde především o obrněné transportéry s kulometnou výzbroji.


Obrněný transportér Boxer je společným projektem Německa a Nizozemska. Německo plánuje pořízení celkově 600 vozidel Boxer, Nizozemsko prozatím objednalo 200 strojů.

 

Video: Vozidlo Boxer s věží Lance soutěží v australském programu LAND 400 Phase 2; ilustrační video / YouTube


Nedávno 88 Boxerů s izraelskou věží Samson Mk II a 30mm kanónem objednala pro svou armádu Litva. Německo-nizozemská firma ARTEC minulý rok také představila prototyp vozidla Boxer s dálkově ovládanou věží Lance a 30mm automatickým kanónem Mauser MK 30-2.

 

Boxer v základní verzi (obrněný transportér) má prázdnou hmotnost 25,2 t a maximální konstrukční 36,5 t. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní). Kromě tříčlenné posádky Boxer přepraví na bojiště osmičlenný roj vojáků.


Vozidlo vyniká špičkovou ochranou proti minám Level 4a (10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem) podle normy STANAG 4569. Ochrana proti balistickým hrozbám je modulární a je na zákazníkovi, jaký přídavný pancíř (ochrana vs. mobilita) si zvolí.

 

Standardem u vozidel Boxer je ochrana čela proti střelám do ráže 25 mm (Level 5) a boků proti kulometné munici do ráže 14,5 mm (Level 4).


Boxer je v původní verzi především obrněný transportér. Existují také ale velitelská, logistická, servisní nebo zdravotnická verze.

 

Potenciál vozidla Boxer je však mnohem větší. Německá firma KMW například na výstavě Eurosatory 2014 představila samohybnou houfnici na podvozku vozidla Boxer s věží AGM (Artillerie-Geschütz-Modul).

 

Zdroj: The Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
markus223 Datum: 20.10.2016 Čas: 17:58

mafky: V listopadovém ATM má být článek právě o modernizaci L85. Možná tam bude i zmínka o jejich náhradě.

avatar
mafky Datum: 19.10.2016 Čas: 22:26

Inak vie niekto ako je na tom proces obmeny pusiek L85A2?Pokial viem maju sa zacat obmienat k 2020, ale pred par tyznami zacali testovat L85A3

avatar
mafky Datum: 19.10.2016 Čas: 22:10

Ja mozem s vyberom Boxera len suhlasit, a dokonca som aj zvedavy ako si ho Briti upravia v konkretnych verziach. Len si myslim, ze pri vybere zohrala velku rolu aj politika.
Ale este raz volbu Boxera mozem len chvalit.

avatar
Rase Datum: 19.10.2016 Čas: 18:59

Vzhledem k tomu, že je Nexter ve společném holdingu spolu s KMW (KNDS), tak je v celku jedno, zda by vyhrálo VBCI2 nebo Boxer. Oproti tomu nákup Piranhy 6 by znamenal podporu GD, přičemž se teď víc hodí vozidlo z Francie nebo Německa. VBCI2 vypadá dobře, ale prostě se rozhodli pro Boxer.

avatar
mafky Datum: 19.10.2016 Čas: 18:29

Rase:
dovolim si suhlasit s apache, briti povodne chceli vbci. Samotne vbci 2 vzniklo aj z dovodu, ze mali voci povodnej verzii vyhradi a sam si to napisal, briti a francuzi v poslednej dobe spolupracuju na viacerych projektoch. Takze ja si myslim, ze je to naopak, Briti hladali ako by mohli ziskat lepsiu poziciu pri vyjednavani, a to ze zvolili vozidlo ktore je povazovane za spicku vo svojej kategorii je len pridana hodnota.
Navyse v poslednej dobe sa hovorilo len o 400 kusoch, ktore by prioritne nahradili FV430, takze nakup dvojnasobneho poctu len doklada aj ine umysly

avatar
Rase Datum: 19.10.2016 Čas: 16:21

apache:
možná to pomohlo při rozhodování, ale rozhodně to nebyl hlavní faktor. Když se podíváš na konkurenční stroje, tak Boxer je spíš překonává, pokud byly o něco dražší než ony, i tak má smysl si připlatit. Pokud to zlepší vztahy mezi UK a Německem, je to jen něco navíc. Pochybuju že by britové nakoupili nějaký šmejd, jen pro to, aby si s někým zlepšili vztahy a riskovali životy vojáků.

avatar
APACHE / HAVOK Datum: 19.10.2016 Čas: 12:54

Hele decka nakup 800 boxeru z nemecka pro britanii britove zehli brexit a stlumuji ekonomicke i emocialni dopady z evropy...britove nechcou zustat v unii ale tez nechcou byt zhorsene vztahy s evropou hlavne s francii,nemeckem..a ostatnimi...

Britove mohli zadat zakazku usa na vozidla Lav ktere jsou tez spickove nebo patrii...

avatar
Laci Datum: 19.10.2016 Čas: 12:38

Když se trochu rozfantazíruju, tak kdyby mělo NATO unifikovanou armádu napříč členskými státy v té nejlepší možné kvalitě, tak pozemní technika a ruční zbraně by byli z Německa a letecká technika a námořní plavidla by byla z USA.
Kombinace jako:
- Leopard 2 A7, SPz Puma, GTK Boxer, PzH 2000
- HK416 A5, HK417 A2, G28, MG5
- F-22 Raptor, F-35 Lightning II, B-2 Spirit, AH-64E Apache Guardian, AH-1Z Viper
- třída Gerald R. Ford, třída Zumwalt, třída Seawolf
...mě opravdu přívádí do stavu ztopořenosti :E :D

avatar
RiMr71 Datum: 18.10.2016 Čas: 16:15

...moc hezký potomek Pumy... nebo "hakla" :)

avatar
Arassuil Datum: 18.10.2016 Čas: 13:44

Stirling:

Zkus si přečíst tohle:

http://www.armadninoviny.cz/acv-su-modernizace-obojzivelneho-vozidla-namorni-pechoty.html?stranka=2

http://www.armadninoviny.cz/superav-transporter-pro-americkou-namorni-pechotu.html?hledat=n%C3%A1mo%C5%99n%C3%AD+p%C4%9Bchota

http://www.armadninoviny.cz/vozidla-acv-a-mpc-ve-svetle-noveho-pohledu-na-obojzivelne-operace.html

Tyhle obojživelné (vylodění schopné) hračky stojí neskutečné prachy a pro normální pěchotu jsou obvykle zbytečné. Proto je používají jen mariňáci. Objednávat 800 boxerů, které jen tak mimochodem mohou sloužit jako u maríny - na to nemá prachy ani Británie.

avatar
stirling Datum: 18.10.2016 Čas: 13:26

Arassuil: ohledně vln toho asi moc navíc nezmůžou, ale mohla by být zvýšena odolnost proti slané vodě, nebo v čem je ještě rozdíl?

Jecchus: Ano, přesně tam jsem mířil a pokud přidají místo věže vysouvací stěžeň tak to nebude taková doba.

avatar
Jecchus Datum: 18.10.2016 Čas: 13:04

stirling:

Jako že v OT poplují z Portsmouthu na Falklandy...? :D
To aby pomalu vyrazili jestli tam chtějí být nejpozději do konce světa...

avatar
Rase Datum: 18.10.2016 Čas: 12:18

stirling:
Patria se do A400M nejspíš vleze, ale narážel jsem na to, že Boxer byl přímo konstruovaný pro transport v A400M, což se může hodit.

avatar
Arassuil Datum: 18.10.2016 Čas: 11:47

striling: On je rozdíl mezi plavat a plavat. Obojživelné OT ti přeplave řeku, jezero nebo rybník. Ale zapomeň, že bys s tím dokázal na otevřeném moři dojet z výsadkové lodě na pláž. Na to už je potřeba OT více specializovat a je to potom na škodu jeho univerzálnosti (i USMC používá obojživelné OT - nedávno zde byl článek - ale taky jsou zcela rozdílná od jiných OT v amerických OS)

avatar
stirling Datum: 18.10.2016 Čas: 11:33

Arassuil: i při obraně potřebuješ se dostat z ostrovu na ostrov, ale UK válčila např. o Falklandy, rozhodně netvrdím, že je to špatný výběr jen jsem prostě čekal něco co dokáže plavat a rozhodně v době unifikace je výhoda mít jedno kolové OT v celé armádě.
Rase: pokud Patria se do A-400M nevleze tak máš určitě pravdu.

arr