Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Velká Británie obdržela první sériový F-35B

Datum přidání 10.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Michal Polák

Na konci července obdržela Velká Británie první ze tří objednaných víceúčelových letounů s krátkým vzletem a vertikálním přistáním F-35B Lightning II. Do budoucna počítá s jejich využitím na letadlové lodi třídy Queen Elisabeth. Prozatím by však měly být letouny dislokovány na základně RAF Marham.

F-35

Foto: F-35B při slavnostním ceremoniálu k předání prvnímu zahraničnímu zákazníku / Lockheed Martin

 

Kritizované vyřazení Harrierů

Velká Británie dlouhodobě patřila mezi země, jež mají ve své výzbroji letouny s krátkým vzletem a vertikálním přistáním. Předminulý rok došlo však k vyřazení Harrierů GR9 v důsledku tvrdých škrtů v armádě. To se setkalo s nemalou kritikou, jelikož tím Velká Británie v podstatě ztratila jediný letoun schopný zasáhnout z letadlových lodí kdekoliv na světě. Vše navíc v době korejské krize a rostoucího napětí u Falkland.

 

V té době sice již bylo jasné, že Velká Británie počítá s letouny F-35B, na jejímž vývoji se také aktivně podílí, ale až od roku 2020! Do té doby totiž nebude mít k dispozici žádnou novou letadlovou loď třídy Queen Elisabeth, z níž mají v budoucnu operovat právě britské F-35B schopné krátkého vzletu i přistání (short takeoff and vertical landing).

 

HarrierFoto: Právě legendární Harrier, jenž byl vloni vyřazen ze služby, má být nahrazen letounem F-35B / Arpingstone

 

McDonnell Douglas AV-8B Harrier II vyvinutý a postavený ve spolupráci s British Aerospace Boeing a BAE Systems přitom nebyl nikterak zvlášť zastaralý. Byť nepatřil mezi nejmodernější letouny, svou bojovou hodnotu jistě měl. Byl vyráběn od roku 1981 do roku 2003 a stále je nepostradatelným typem u námořní pěchoty United States Marine Corps (UMSC), kde má být postupně nahrazován právě typem F-35B.

 

F-35B se představuje

Lockheed Martin F-35 Lightning II je víceúčelový stíhací letoun páté generace. Oproti Harrieru přináší celou řadu výhod jako schopnost dosahovat i při nesení výzbroje nadzvukové rychlost nebo vlastnost stealth. Ta je nicméně zachována jen za předpokladu, že zbraně budou ukryté na čtyřech závěsnících ve zbraňových šachtách – jinak se razantně zvyšuje radarová odrazivost letounu.

 

Jednou z výhod je také implementace nejmodernějších zbraňových a elektronických systémů, které posouvají letoun společně s vlastností stealth do páté generace stíhacích letounů. Naopak nevýhodou F-35, ať už v jakémkoliv provedení, je pořizovací cena, která neustále roste. Za viníka hledejme zejména dlouhý a náročný vývoj, ale také snižující se vojenské rozpočty dopadající na počet uvažovaných letounů. Tím pádem se tak náklady částečně rozpočítávají mezi nižší počet pořizovacích strojů.

 

F-35Foto: Americký F-35B přistává na letadlové lodi / US Navy

 

Původně se totiž předpokládalo, že F-35A/B/C nahradí v americkém letectvu i námořnictvu tolik rozšířené typy F-16, A-10, F/A-18 a AV-8B Harrier. Z toho zřejmě nakonec částečně sejde. Americké letectvo plánuje další modernizace F-16 a námořnictvo zase nadále počítá s F/A-18 Super Hornet. Úplné vyřazení těchto typů se prozatím nechystá.

 

Role stealth stíhače v britském letectvu

Naopak Britové počítají s F-35B jako se svým jediným letounem určeným pro operace z letadlových lodí. Harriery Británie již vyřadila a tak nezbývá než počkat F-35B a zejména pak spuštění na vodu nové výše zmíněné letadlové lodě. Prozatím budou letouny sloužit z pozemní základy a vzhledem k širokému spektru úkolů prozatím doplní útočná Tornada a stíhací Eurofightery Typhoon.

 

Prozatím mají Britové objednané tři letouny pro účely testování a výcviku. Původně mělo být objednáno zcela závazně celkem 48 letounu F-35B, ale nyní ani tento počet není jistý. Zajímavé také je, že Britové před nedávnem uvažovali spíše o pořízení F-35C s větším doletem, ale z toho nakonec sešlo.

 

Jak tedy nakonec situace kolem F-35B ve Velké Británii dopadne si tak ještě budeme muset počkat.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 15.09.2012 Čas: 18:25

Souhlas s JaM..je třeba si též uvědomit, že ne vždy bude potřeba stealth...protivník nebude na stejné úrovni, takže bude mise, kde se podvěsí i mimo vnitřek :-)

avatar
asd Datum: 13.09.2012 Čas: 10:30

Ano pravda, prave ona masivni informatizace vsech klicovych systemu spolu se spickovymi vlastnostmi stelath prinasi ten efekt. V tom je ten letoun vyjimecny a jsou to vlastnosti, ktere budou hrat cam dal vestsi roli. Je treba videt veci komplexne a ne kritizovat jedno, dve cisla. Samozrejme ze existuji lepsi specialy pro to ci ono, napr A10 by MELA SLOUZIT co nejdele, ale nebojim se ze by ji nahradily... je to jen sum. Mluvilo se uz o jejim nahrazeni F16, ale amici si to po zalivu 91 hodne rychle rozmysleli :D -- Urcite existuje neco jako zbrojarska loby, ale neverim tomu, ze by USAF koupilo 2000 letounu a byl to shit, prosim vas probudte se :D :D Jsou proste pohledy kterymy se na tento letou nikdo nediva, navic je jiste rada veci, ktere jsou a budou tajne. Podle me je to v souctu vyjimecny letoun, ktere meni pravidla hry.

avatar
JaM Datum: 11.09.2012 Čas: 19:45

Ondřej Lacina: nesuhlasim.. F-35 je prvy stroj s 3D IR senzorom prepojenym s palubnym radarom a zbranovymi systemamy (EODAS) a umoznuje lietadlu zameriavat a nicit ciele kompletne pasivne. Ano, IR senzory tu boli uz predtym, ano maju ich Rusi napr v Su-27, no tento system je vynimocny prave to integraciou.. Rusky system vam sice ukaze IR stopu toho na co sa pozerate, no nevypocita palebnu situaciu, co znamena ze je dobry len na identifikaciu no samotnu na palebnu situaciu treba zapinat radar... EODAS zaroven dokaze spravit 3D mapu bojiska s automatickym rozpoznavanim cielov a nasledne ciele predavat dalsim zbranovym prostriedkom, takze aj ked by uz nahodou nemal viac municie, oznacuje ciele ostatnym... uz len dodam ze EODAS sleduje sfericky priestor okolo lietadla a jedna z jeho funkcii je aj zachytavanie riadenych striel a navadzanie antirakiet ... skratka ta cena je aj vidiet...

avatar
Left Datum: 11.09.2012 Čas: 18:24

Ve všem plně souhlasím s Deadogem.

avatar
asdf Datum: 11.09.2012 Čas: 17:14

oni chteli nahradit a-10 tutim paskvylem ?

avatar
Ondřej Lacina Datum: 11.09.2012 Čas: 09:40

Deadog: Ne já vůbec nejsem proti americkejm strojům a nejsem antiamerikanista. Já jen když vidim všude že co je americký tak je nejlepší atd. atd. tak se snažim tanhle hodně přehnanej pohled vyvážit realitou. V současnosti to sice je "nejmodernější a nejpokročilejší víceúčelový stealth letoun", ale v žádným případě to není "nejmodernější a nejpokročilejší víceúčelový letoun". JFS byl skvělej program, je úžasný že se nakonec dokončil, jen ten výslednej produkt je takovej stealth letoun univerzál, co může dělat všechno ale nic nedělá tak dobře jako ostatní letouny ve svý kategorii. Na Lightningu II, kromě stealthu, neni vážně nic výjmečnýho, nebo úžasnýho.

avatar
Deadog Datum: 11.09.2012 Čas: 08:08

proc by mel byt objeven ? proc si myslite ze se nechal sestrelit ?kdyz nebude mit zbrane proc myslite ze se bude poustet do vzdusnych souboju?proc myslite ze bude sam ? poslu nejake na radary a nejake na letiste znicit nepratele na zemi ,pak uz ho nikdo pronasledovat nebude . Takoveto myslenkove pochody nechapu ,proste je to americke letadlo tak ho musime shodit a pomluvit ,ze ? je to nejmodernejsi a nejlepsi viceucelovy letoun soucasnosti proste se s tim smirte a oprostete se uz od toho antiamerikanismu

avatar
Ondřej Lacina Datum: 10.09.2012 Čas: 23:23

Deadog: Jak říkáš, doletí nac 4 cíle, zničí je - complete, obrátí se, letí domů, je objeven na krátkou/střední vzdálenost nepřátelským letounem a jelikož není schopen souboje, padá k zemi..
Paráda..

avatar
Deadog Datum: 10.09.2012 Čas: 23:18

tak tak, nechapu co si myslite ,kolik toho takovy letoun nese ,schova 4 pumy a vyrazi na tajnou akci ,znici 4 radarove stanoviste a complete:) dalsi uz muzou letet s plnou vyzbroji ,je to dobry letoun

avatar
kk Datum: 10.09.2012 Čas: 21:38

OL: Pokud se nemýlím 4 závěsníky jsou v trupu, celkový počet závěsníků může ještě narůst díky zavěšení pod křídla. Ovšem pak letoun ztratí schopnost stealth, něco za něco...

avatar
palo Datum: 10.09.2012 Čas: 17:20

jakub: ale ti co ich predavaju vidia vyrazne pozitiva. konkretne jedno, 240mil usd cenu(podla wiki). a urcite vyrobna cena nebude 239mil. skor 39mil.

avatar
Jakub Mareš Datum: 10.09.2012 Čas: 15:05

Zatim v letounech 5. generace za tu cenu nevidim žádné výrazné pozitivum, je to spíš o prestiži...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 10.09.2012 Čas: 14:41

4 závěsníky ve zbraňových šachtách? To je docela hodně hodně slabý.. :-/

arr