Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Velmoci a multipolarita II

Datum přidání 30.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 266 komentářů    autor autor: Matej Kandrík

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je odvěkým motorem dějin. Mocenské posilovaní v uzavřených systémech, jakým planeta Země zcela určitě je, představuje zpravidla hru s nulovým součtem. Těžko se vlk nažere a koza zůstane celá. Takové nastavení má samozřejmě silný konfliktní potenciál, což potvrzují dějiny. Původně vyšel článek na blogu On War | On Peace.

Podpis rusko-čínské plynové dohody. Foto: Wikipedia Commons

Foto: Podpis rusko-čínské plynové dohody. / Wikipedia Commons

 

Nejvýznamnější soupeření dneška se odehrává na ose Západ – Východ. Tento díl seriálu představuje Východ, který má ambice a čím dál víc se mu daří prosazovat své vize uspořádání mezinárodního systému.

 

Na východě svitá?

V současnosti jediným reálním vyzyvatelem, který disponuje prostředky a vůlí otřást mocí Západu, je rusko-čínsky blok. Ten označuji trochu zjednodušeně jako Východ. Sdílí se Západem několik zajímavých podobností.

 

Oba bloky tvoří dva mocenské póly, přičemž jeden z aktérů výrazně zaostává za svým kolegou. Obdobně si slabší pól prošel historickou etapou, kdy byl nefalšovaným top hráčem světové ligy. Daný status je pro oba aktéry minulostí. Převažujícím pólům USA a Číně narostly velmocenské svaly relativně nedávno a rychle. Budoucnost obou leží v Pacifiku a na námořních obchodných cestách.


Od začátku ukrajinské krize se mediální i politická (když si na moment odmyslíme běžence a aktuální díl dramatu Grexit) pozornost soustřeďuje na Rusko. To podle kritiků oprašuje velmocenské ambice, napíná svaly a nebojí se použití hrubé síly pro zajištění svých zájmu v blízkém pohraničí. Obránci Ruska zase mluví o výsostně obranném charakteru jeho aktivit, kterými jen hájí svůj životní prostor a návrat na přirozené mocenské pozice.

 

Oba pohledy svědčí o tom, že poslední dobou Rusko mocensky posilovalo. To by nám mělo připomenout schopnost Ruska se opakovaně vypracovat z úplného dna do pozice, ve které disponuje nemalou mocenskou váhou a ambicemi. Je to jen 22 let, kdy bylo Rusko zemí, jejíž armáda střílela tanky do parlamentu, ve které zuřil separatismus prorostlý organizovaným zločinem a vládl nefalšovaný chaos.

 

Ekonomicky za tímto zmrtvýchvstáním stojí absolutní důraz na export ropy a plynu, což umožnilo bez velkých nákladu a rychle generovat enormní zisky. Je ale možné, že jsme svědky konce éry obrody a růstu.

 

Tragická demografická situace, nízká cena ropy, propad ekonomiky a maximálně nejistý úspěch celní unie netvoří právě nejlepší základy pro naplnění velmocenského statusu. Na místě je proto očekávat zamrznutí posilování Ruska, které bude okolnostmi tlačeno k větší pozornosti vnitřním problémům.

 

Z pudu sebezáchovy bude režim reprízovat lidový program postavený na leitmotivu dekadentního Západu, který dvojím metrem poškozuje matičku Rus. Ideologický program postavený na negaci si jistě bude udržovat popularitu i za hranicemi Ruska. Jen těžko postačí jako hodnotové pojivo, které by mohlo dlouhodobě sladit zájmy Číny a Ruska.

 

Probuzený drak

Jen málo témat zaměstnává hlavy analytiků tak jak buducnost Číny. Při její ekonomickém růstu, populaci, geografické poloze je na místě věnovat jí speciální pozornost. Ostatně i USA připouštějí, že právě země draka má potenciál dorůst na peer to peer či close peer to peer rivala. Silně pragmatický přístup v zahraniční politice, který se dá lakonicky shrnout slovy bussines first, ulehčuje zemi hašení surovinového hladu od Afriky, přes Blízký Východ, až po jihovýchodní Asii a Rusko.

 

Tradičně se za největší výhodu Západu považuje jeho zásadní náskok v oblasti vědy a technologií. Nejnovější americká vojenská strategie mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující bezpečnostní prostředí řadí proliferaci technologií. Dovolím si tvrdit, že toto si dobře uvědomují zrovna v Číně. Legendární schopnost Číny je kopírovat technologie. To ukrajuje z technologického náskoku sice jen omezeně, ale stále představuje nezanedbatelnou výhodu.

 

Vývoj je nákladný, má mnohé úskalí a slepé uličky. Technologie se v průběhu času zefektivňují a dorůstají maxima svého využití. Zkopírovat technologicky hotový produkt má proto několik výhod, než se věnovat jeho vývoji. Čína je také silná v dnes zásadním odvětví – v informačních technologiích. Když budeme mluvit o gigantu Huawei (top producent telekomunikačních zařízení), nejvýkonnějším superpočítači světa Tianhe-2 či enormních schopnostech v kyberprostoru budeme zase hovořit o Číně.


Největší výzvy Říši středu čekají v rámci jej hranic. Ekologická degradace, dopady politiky jednoho dítěte, turbo urbanizace jsou výběrem těch viditelnějších problémů, které ohrožují stabilitu čínské společnosti. Zohlednit je třeba postupující nahrazovaní vyčerpané komunistické ideologie nacionalismem či vnitřní soupeřeni stranických a armádních frakcí.

 

V neposlední řadě je nutné si uvědomit naše vlastní limity v chápaní Číny. Ta je aktérem řídicím se principy vyvěrajícími z velice specifické kultury, mentality a politicko-strategické tradice. Reálná je proto hrozba zásadního nepochopení či přepočítaní se v otázkách pekingských zájmů.

 

Manželství z rozumu

Rusko a Čína nikdy nebyly a možno tvrdit, že nikdy ani nebudou přirozenými spojenci. Není to tak dávno kdy se na řece Ussuri a v dalších pohraničních oblastech v potyčkách střetly červená a čínská lidová armáda. Ne příliš zalidněný ale surovinově bohatý ruský dálný východ nemůže nebýt lákadlem pro zemi ze surovinovým apetitem Číny, srážka zájmu čeká také v souboji o vliv v postsovětských středoasijských republikách.

 

Pozornost si zasluhuje model fungovaní rusko–čínského partnerství. Symbolem odporu vůči Západu je Putin, ne čínský prezident. Rusko a ne Čína se prezentuje jako motor BRICS, celní unie, zastánce Sýrie či Iránu. Ruský režim tak vykazuje činnost, která imponuje obyvatelstvu a Čína má klid na řešení vnitřních problému a dotahovaní náskoku USA. Zajímavou otázkou je, jak dlouho bude ještě Číně vyhovovat tento stav a následná ochota Ruska hrát při silnějším partnerovi druhé housle.

 

Jak jsem už naznačil, rusko-čínsky blok absentuje jakékoliv ideové a hodnotové spojení, kterým disponuje euroatlantický blok. Současně ale ani jedna ze zemí samostatně nemůže pomýšlet na vychýlení vah mezinárodního pořádku ve svůj prospěch. Rusko a Čína se nevyhnutně potřebují, nespojuje je v zásadě nic víc než společný soupeř. Životaschopnost takových spojenectví si na historických analogiích zhodnotí už každý sám.

 

O pozicích a možnostech Indie či hlavních konfliktních liniích mezi bloky se dočtete v třetím a posledním pokračovaní miniseriálu Velmoci a multipolarita

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 12.08.2015 Čas: 10:57

Logik, srovnávat zálohy armády s přiměřeností je jalový. To už jsem naznačil v minulém příspěvku. Pokud Vás někdo napadne, tak pojem přiměřené obrany Vám bude jasnější? Když ne, tak ne. S tím nic nenadělám. A §23 přece nemůže posvětit islamisty, kteří tvoří většinu.

Území IS vzniklo ve výspě Sýrie. Něco jako u nás třeba Šluknovsko. Jen rozlohy území se liší díky geografii a zalidnění území. A jak sám víte, jen některé malé části "FSA" bojují proti IS. To už jsme rozebírali. Proti Al-Nusra ne. Sektářské násilí ale je v opozici běžné.

Pevné škatulky jsou nepřesné a nelze podle nich objektivně něco hodnotit.

Komunismus je horší než nacismus? Tak u nás je podle Vás zakázaná neškodná (méně závadná) ideologie a ta strašnější běžně funguje. Protože 1 + 1 = 2 .
Tak to je materiál.

To už můj poslední příspěvek v této diskuzi. Protože některé Vaše myšlenkové pochody jsou šílený.

avatar
logik Datum: 12.08.2015 Čas: 03:42

Ano, máme pasivní zálohy. A? Otázka byla, jestli jsou aktivní zálohy nepřiměřené zálohy, stejně jako je podle Vás aktivní odpor nepřiměřený odpor. Jen jsem Vám dokládal jakou blbinu jste zas vymyslel, abyste se z něčeho vykecal.

IS vznikl na území Asada (jeho byla původně celá sýrie), takže to je jasný důkaz, že Asad je terorista. Další perfektní argument do sbírky. A pokud na Vás někdo hází chemické zbraně (http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10796175/Syria-chemical-weapons-the-proof-that-Assad-regime-launching-chlorine-attacks-on-children.html), tak máte dost důvodů si myslet, že ta Al-Nusra není horší. Churchil se také spojil se Stalinem - a to je komunismus IMHO horší režim než nacismus.
Takže opět předvádíte místo argumentů dojmologii.

A že se jednalo o územní spor? Ten maj spolu v Sýrii všichni. Každej chce ovládat území toho druhýho. A? Mění to něco na to, že spolu bojují, ač jste říkal, že nebojují?

Fakt netuším, jakej násilnej odpor by §23 obnášel a už vůbec nevím kdy, když jedinej pořádnej odpor v dlouhý historii byla sametová revoluce a ani ta nebyla násilná, ale to je vlastně úplně jedno.

Pokud neumíte uznat ani takovou primitivní věc, jako že pasivní znamená nečinný a tedy pasivní násilný odpor je totální blbina, protože nemůžete činit násilí, když nic nečiníte, tak je další debata opravdu zbytečná.

Bavit se dá s člověkem, co pro něj jsou 1 + 1 = 2

avatar
semtam Datum: 11.08.2015 Čas: 20:05

logik

Psal jsem u nás a to znamená, podle platné LZPaS z roku 1993. Sametová revoluce je ukázkový příklad §23 bez násilí. A ta práce o §23 se zdaleka nezabývá jen násilím, spíše okrajově a je to hlavně polemika názorů. Armády má zálohy i pasivní. Pokud nejste voják z povolání a ani nejste v AZ a nemáte modrou knížku, tak je velmi pravděpodobné, pokud jste staršího ročníku než cca 1986, že jste v "pasivní" záloze. proto také vznikl název aktivní... Ale jako příklad to není úplně to pravé ořechové. ukázku jsem Vám sdělil minule.

Ano, cizincema se to tam jen hemží ve všech řadách opozice (povstalců). Dost nápadné je, že al-usra vznikla z území "FSA" a pokud je "FSA" prodemokratická, tak al-nusra musí být přirozeně větší zlo než assad. Což není.

Pokud by jste četl váš odkaz pozorněji, zjistil by jste že ona "fronta" není úpně to co myslíte a jednalo se o územní spor. Což s současnou válkou nemá de facto nic společného.

THE END

avatar
logik Datum: 11.08.2015 Čas: 12:37

Sorry, semtame, ale pokud v jednom postu prohlásíš, že u nás byla v 89 pasivně násilná revoluce -- ta, která je ve slovenštině nazvaná "něžná revoluce" a o které se např. na Wiki píše "Revoluce se označuje názvem „sametová revoluce“ pro svůj nenásilný charakter, kdy pro převzetí moci nebylo potřeba použít násilí či ozbrojeného boje "
-- a zároveň druhého obviníš z překrucování slov, tak jsi prostě směšný.

Stejnětak jsi prostě demagog, když se snažíš tvrdit, že aktivní se dá vyložit jako nepřiměřený. Např. aktivní volební právo znamená nepřiměřené volební právo? Aktivní záloha české armády je nepřiměřená záloha? Atd....

Jestli zacházíš se slovy způsobem, že tvrdíš, že aktivní (tedy činný) je totéž co dynamický (tedy vyvýjející se) a že to implikuje že je odpor nepřiměřený, tak se s Tebou asi fakt nedá diskutovat.

===

Ohledně al-nusry, tak opět demagogie. Jednak není vůbec jisté, že al-nusru musel podpořit významný počet syřanů (má spoustu zahraničních bojovníků), jednak už vůbec je nesmysl, že všichni syřané, kteří ji podpořili, tak byli předtím ve FSA (mohli se neúčastnit, mohli být v jiné frakci), jednak FSA není zodpovědná za to co dělají lidé, kteří ji opustí (evidentně proto, že s cíly FSA nesouhlasí) a ani nelze nijak prokázat, kdy lidi, co začali podporovat extrémismus, ho podporovali ještě než k teroristům vstoupili.Takže Vaše vývody stojí na naprosto nesmyslných premisách.

Byla Sociální Demokracie první republiky demokratická? Podle Vašich vývodů nikoli, protože se z ní vydělili jasně nedemokratičtí komunisté. Takže vlastně revoluce 1918, které se SocDem účastnila jako jedna z významných sil (druhá největší politická strana) byla nedemokratická a zločinná. Toť Vaše logika.

===

U zbytku se evidentně neshodneme, pokud za dostatečné vysvětlení považujete argumenty typu že Kurdové nebojují s Asadem (které jste neodvolal i přes mé doložení, že Kurdové proti asadovi otevřeli frontu) doložené článkem, který tvrdí úplně něco jiného, tak opravdu bude lepší, když diskusi ukončíme.

avatar
semtam Datum: 10.08.2015 Čas: 20:14

logik

Teď tu o karkulce prosím.

0) pasivní násilný odpor je přibližně to, co by §23 obnášel u nás. Přiměřený násilný odpor, je ten co s násilí užívá k dosažení svého cíle na konkrétních cílech. Aktivní tedy možno vyložit i dynamický může zajít tak daleko, že poté se mění smysl proč bylo násilí užito. Znáte to, aktivní blbec je horší než třídní nepřítel.

Další body jsem vysvětlil v diskuzi. Myslím, že je krásně vidět, jak překrucujete smysl slov. U Vás je problém v tom, že vše berete úplně do slova (nebo spíš vytrháváte z kontextu), jako džihádista. Nechápete logickou i přirozenou návaznost. Pokud nějakou věc (pojem) separujete od okolí, tak vám pomalu vždy musí vyjít paskvil. Držíte se svého dogmatu, např. al- nusra je něco jiného!!! Ale na jednom člověku by stát nemohla. Musel ho v tom podpořit významný počet lidí z FSA ale zase FSA je jen takový pojem přece, ona nemá jednotné velení. Pokud si dá někdo tu mravenčí a sadomaso práci a zhlédne podrobně naší diskuzi. Tak myslím, že inteligentní člověk dojde k podobnému závěru, i když i takový Bimbo Šourek z Krajíce by vám to taky nezblajznul.

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 13:00

0) Nereagoval jste na svoji první (tedy s číslem 0) lež. Beru tedy, že ji uznáváte.

1) 3.8. 23:28 "....A FSA tedy Al-Nusra a spol...." tedy jste Al-Nusru identifikoval s FSA, což je lež.
Další lež jste teď přidal, že Al-Nusra vznikla odštěpením z FSA. Viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Mohammad_al-Julani
- založená byla syrskými islamisty z Iráku, nikoli domácími co založily FSA.

2) Jednotnost je nějak ve sporu s demokratičností? Jak jsem ukázal, je to naopak - striktně jednotné jsou pouze totalitní entity. FSA jako taková deklaruje demokratické cíle. Můžete tvrdit, že ve skutečnosti za ně nekope (dejmetomu alespoň třetina FSA), pak to ovšem musíte dokázat, což jste za X stránek nedokázal. Jen dokolečka tuto lež opakujete bez důkazu.

3) Další překroucení a tedy lež. Přiznal jsem to, že nemá sílu k tomu uspořádat volby na celém území Sýrie. Z toho nijak nevyplývá, že nemá na dění v zemi vliv. Já mám vliv na to, co se děje u nás v baráku, ale nemám sílu tam cokoli prosadit proti ostatním.

4) Vy. 8.8. 11:30 "1a) Tanky nebyli nasazeny proti demonstracím, ale jak se uvádí proti teroristům. "

5) Toto tvrzení jste si sám vyvrátil tvrzením, že v top funkcích nemohou být muslimové, PROTOŽE BY NEMĚLI RESPEKT. Tedy že v zemi se kouká na nemuslimy skrz prsty. Navíc i Top funkce stačí.
To, že jsme na blízkém východě nějak mění pojmy? Na blízkém východě znamená náboženská svoboda něco jiného?

6) Diktaturu jste popřel také: 5.8. 3:54 "Je velmi sporné označit někoho diktátorem, kde je parlamentní demokracie. Je to spíš autokrat".
"Jen strana BAAS měla výhodu" - že automaticky obsazovala pomocí jí řízené NPF 2/3 parlamentu, což znamená, že efektivně to prostě nebyl demokraticky volený parlament, neboť volení zástupci neměli moc cokoli změnit, i kdyby jich chtělo všech 100%.

7a8) Ano vzpomínám a přesně to ukazuje, že jste demagog. V USA může kandidovat v podstatě každý - akorát je šance na zvolení minimální, protože lidi věří tradičním politickým stranám. To je demokracie - to co chtějí lidé.
Srovnávat to s tím, že Asadem kontrolovaný parlament si vybere kandidáty proti Asadovi je demagogie, překrucování a popírání demokracie.

9) LZPaS tvrdí, že jedno z lidských práv je být volen. V Sýrii nemůže být křesťan volen prezidentem. Tedy je tam omezeno jeho právo a tedy tam není svoboda.
Stejnětak není náboženská svoboda ve státě, kde je zdrojem práva Šaría a tedy např. muslimka si nemůže vzít křesťana.
Proč pořád lžete, když jsem Vám toto už vyvrátil.

10) Nerozumíte česky, napsané je to správně a je to další vaše lež.

11) Ale vy jste to tvrdil jako absolutní pravdu a z toho vyvozoval nemožnost použít §23, proto jste lhal.

12) Již jsem Vás asi třikrát vyzval k tomu, abyste to dokázal. Nedokázal jste nic a vzhledem k tomu, že není reálné, že by se během jednoho roku se tak změnila mezinárodní situace a vroce 2012 byla mezinárodní nálada zcela na straně zásahu proti Asadovi, tak to je evidentně nesmysl a další nepravda.

13) Slovenské národní povstání mělo za spojence Stalina, z ruska sem přiletěli lavočky. Tedy bylo nedemokratické a totalitní a tedy protiprávní? Těžko, že. Takže pořád trváte na evidentním nesmyslu.

14) "Jsou" a "většinou jsou" jsou dvě různé věci. A není to nepodstatný detail, neboť národ, který není jednoho vyznání (a drží při sobě) si náboženské svobody cení, což jste popíral.

15) Auuuuu. Další Vaše lež. Nebo tedy spíš jen opakovaně ukazujete, že neumíte anglicky. Cituji "A Syrian Kurdish official has told Al Jazeera that the government of President Bashar al-Assad could be a partner if it commits itself to a democratic future."
Překlad. Představitelé syrských kurdů řekli Al-Jazíře, že vláda Asada BY MOHLA být partnerem, POKUD se přihlásí k demokracii.
To je tzn. nereálná podmínka, tedy věc, kdy podmínka nyní splněna není. Takže ten odkaz naopak dokumentuje, že Asad teď není pro Kurdy partnerem a že Kurdové popírají, že Asad teď je demokratický.

16) Kurdové ovládají velké území a další ovládá SNC (prostřednictvím FSA, která SNC podporuje).

17,18) To nebyl offtopic, protože já v tomto postu jsem nemluvil primárně o sýrii, ale ukazoval jsem, kolik lží, nepravd a překroucení jste se dopustil a ještě jste přitom měl odvahu bez jakéhokoli důkazu obviňovat jiného.

19) cituji "Myslíte tu knížku v e-schopu. Hned vedle vzpomínek Pamely Anderson?"
Chcete tvrdit, že toto Vaše tvrzení bylo pravdivé? Předpokládám, že poté, co jste pochopil, že google books dává personalisovanou nabídku knih už nebudete trvat na faktické pravdivosti tohoto tvrzení. To je jedna část Vaší lži.
A druhá lež je, že tímto výrokem jste implicitně tvrdil, že "knihy, které jsou zobrazeny vedle této snižují její důvěryhodnost". Jelikož knihy, co se tam zobrazují jsou závislé na tom, kdo na to kouká, tak to snižuje důvěryhodnost maximálně Vaší, nikoli té knihy. To je druhá součást lži.

avatar
semtam Datum: 10.08.2015 Čas: 02:06

logik

Tady máte odpovědi, i když jsem čekal, že ze sebe vydáte víc.

1) Ne, ale že Al-kajda je na mnoho frakcí napojena. Mimochodem Al-nusra nevznikla jak houba po dešti, ale odštěpením se z FSA. Že FSA je nespolehlivá jsem již doložil. To dělá vrásky USA.
2) Principiálně ne, není jednotná.
3) Sám jste to přiznal.
4) Kdo to řek?
5) Ano, sekulární země, až na TOP funkce. Jsme na Blízkém východě...
6) Dokonce i nezávislý jen strana Baas měla výhodu. diktaturu jsem nepopřel. A opět jsem na Blízkém východě v zemi diktátorů. Turecko je už jiná káva.
7a8) Vzpomeňte na USA v naší diskuzi.
9) Ano
10) Tady jste se nějak zamotal
11) Záleží na situaci a kde.
12) V roce 2011 Ano a nejen států i obyvatel
13) V případě povstání téměř s jistotou
14) Ano většinově jsou.
15) Proti němu nebojují http://www.aljazeera.com/news/2015/08/syrian-kurds-sets-terms-assad-partnership-150803191234786.html
16) Těžko říct kde
17) OT
18) OT
19) Překrouceno

avatar
semtam Datum: 10.08.2015 Čas: 01:20

A drtivá většina odpovědí na vaše otázky, je v mých komentářích v této diskuzi. Některé mé výroky jste samozřejmě krásně překroutil. Vy vlastně obelháváte sám sebe.

avatar
semtam Datum: 10.08.2015 Čas: 01:04

logik

Prosím ještě jednou, nepřekrucujte mé výroky a nedopouštějte se manipulace.pak Vám mile rád odpovím.

Na AN chodím diskutovat proto, abych si sdělil s ostatními postřehy a znalosti. Někdy si vjedeme to vlasů, co k diskuzi také patří a určitě jí i někdy zpestří. Ne kvůli propagandě, manipulaci a utvrzování si vlastního ega.

Ta Pamela Vám nedá nějak spát chlape jeden.

avatar
logik Datum: 10.08.2015 Čas: 00:11

Jaké polopravdy a lži myslíš? Kterou z následujících?

Že asad směřoval do roku 2011 k demokracii a že po Damašském jaru byly reformy furt na pořadu dne?
Že FSA je Al-Kajda?
Že se FSA nevydává za demokratickou sílu?
Že intelektuální exilová opozice v Sýrii nemá vliv na dění v zemi?
Že Asad svojí těžkou technikou se jen bránil proti útokům demonstrantů?
Že Asadovi záleželo na náboženské svobodě v zemi a na tom, aby všechna náboženství měla podíl na spolurozhodování v zemi?
Že do syrského parlamentu (před povstáním) šlo volit více stran?
Že Bašár Asad byl normálně (demokraticky) volen?
Že prezidentské volby 2014 v Sýrii byly demokratické a je tam demokraticky zvolený prezident?
Že v Sýrii je náboženská svoboda?
Že výklad §23 LZPaS, že povoluje i sílu je na úrovni radikálních vykladačů Koránu; že aktivní násilný odpor podle tohoto bodu není možný?
Že při aplikaci §23 nemůžeš porušit jiné body LZPaS ?
Že se zdvihl velký mezinárodní odpor proti potenciálnímu zásahu cizích států proti Asadovi?
Že to, jestli je někdo demokratický nebo ne se pozná mj. podle jeho spojenců?
Že Kurdové jsou sunité?
Že Kurdům Asad nevadí a nebojují s nimi?
Že demokratická opozice neovládá v Sýrii žádné území?
Že vláda na ukrajině kontrolovala parlament?
Že v Donbasu šli "povstalci" mírovou cestou?
Že v řízení o odejmutí rodičovské odpovědnosti bude soud sám od sebe řešit rodičovskou odpovědnost druhého rodiče?
A konečně že vedle mnou citované knihy se zobrazuje nebo vlastně nezobrazuje kniha o Pamelle a proto je ta kniha nedůvěryhodná?

Na žádnou další v diskusi si teď nevzpomínám, ale určitě by se našli další.

Víte, jestli s něčím z toho, co říkám nesouhlasíte, tak to vyvraťte, jako jsem vyvrátil Vaše výše uvedené nepravdy (s radostí Vám to vyvrácení zopakuji). A ne že jen dokolečka říkáte polopravda, polopravda, ale bez argumentů, a přitom z Vás samotného v každém příspěvku jedna dvě nepravdy - které navíc svědčí o tom, že máte o dění v Sýrii velmi zkreslené představy - vypadnou.

avatar
semtam Datum: 09.08.2015 Čas: 22:59

logik

Pane logik, buď svůj příspěvek upravíte tak, abych pořád nemusel vyvracet vaše polopravdy a účelovou manipulaci. Tak vám mile rád odpovím. Vím, že po Vás chci moc, ale jak jsem napsal v předcházejícím příspěvku, pokud stále budete používat klam, tak to je diskuze o ničem.

avatar
logik Datum: 09.08.2015 Čas: 22:17

1) Každý násilný odpor je nutně aktivní. Něco jako pasivní násilný odpor (tedy jsem pasivní = nic nedělám a tím někomu působím násilí) neexistuje. Takže pokud je v knize o násilném odporu, je tam o aktivním násilném odporu.

1b) Aha, vy neumíte Ctrl+F? Omlouvám se, že jsem Vás přeceňoval a proto nepochopil co tím kde myslíte. Bod 3.5 A vy mi na oplátku napište, v kterém bodu je LZPaS opatrná v otázce oprávněného násilí.

1b2) Syrie nebyla liberální demokracie, a proto je tam povolen násilný odpor ve větší míře, než kdyby tam byla.
To, že tam někdo něco potají připravoval na tom nic nemění - dokud tam nejsou respektovány základní lidská práva, jde §23 použít - a ty prostě v 2011 byly hrubě porušovány.

1a) Zaprve tam řvou převážně něco jiného - chceme pád režimu, aláh akbar se tam ozvalo párkrát. A co je na "Aláh je velký" špatného? Každý muslim je podle Vás terorista?

Přiznal jste, že tam BVP střílí do davu, co skanduje. Sice píšete, že střílí do vzduchu - ale to dítě nelétalo ve vzduchu, viďte? Takže je to důkaz, že Asad nasadil proti pokojným demonstrantům násilí a těžkou techniku a z ní střílel po demonstrantech. Tedy to, co jste popíral (to, jestli je to v tomto případě BVP nebo Tank je zcela irelevantní).

1ab) Ovšem je to vyjádření o minulosti, tedy i o 2011.
Navíc - zločiny syrské armády jdou všechny za Asadem. Zločiny jednotlivých frakcí jdou za jednotlivými frakcemi (to, že IS udělá zločin proti lidskosti nijak nediskvalifikuje FSA či Kurdy)

1ab2) Ano, vlnu odporu oproti intervenci odporu opravdu nemohu zpochybňovat. Třeba tuto vlnu odporu 12 - slovy dvanácti - států proti 133 co se za USA postavili a kritizovali na valném plénu OSN radu bezpečnosti OSN, že nezakročí proti Asadovi
http://www.dawn.com/news/740671/syria-and-kurdish-goals
Je krásné, že vždy, když něco uvedete slovy "je známé", "nemůžete zpochybňovat" a podobně, jde vždycky o nepravdu.

1c) Proč FSA nereflektovala (chápu dobře, že myslíte neúčastnila? reflektovat je trochu něco jiného) prezidentské volby, do kterých Asad pustil tři kandidáty z dvaceti čtyř, kteří chtěli být voleni (aby mu někdo dělal křoví)? No protože demokratická opozice samozřejmě nebude participovat na nedemokratických volbách.

2) Píšete, že nelze dokázat, že se demonstrací zúčastnila Al-kajda. Z presumce neviny tedy vyplývá, že se k demonstraci musíme chovat, jako by tam Al-Kajda nebyla. (Nebo budete někoho obviňovat z terorismu bez důkazů?)

Takže najednou jsou (opět) problémem vlajky. Proč vlajky také nejsou problémem (pokud jsou v minoritě, což jsem doložil) jsem už odargumentoval v minulých postech, na které jste odpověděl, že "problém není ve vlajce, ale v lidech" - o kterých teď píšete, že ale neumíte dokázat, že s nimi nějaký problém byl.
Tím je problém vyřešen a Vaše námitka vyvrácená.

3) Znovu: Vy jste odmítl a pošpinil věrohodnost mého zdroje tím, že se vyskytuje ve společnosti brakové literatury. Poté, co jsem Vám vysvětlil, proč se tam taková literatura objevuje jste najednou otočil a žádnou brakovou literaturu tam nevidíte.
Mě je to koneckonců jedno, jestli tam je nebo ne: jen prostě z toho vyplývá, že buďto jste lhal předtím, nebo lžete teď. Radši se v tom už nehrabte, když už se za to neumíte omluvit.

5) "že v FSA jsou hlavně radikální islamisté." - žádný takový důkaz jsem nezaznamenal. Jen pokus to dokázat tím, že spolupracuje s Katarem, z čehož ovšem nijak neplyne, že není demokratická (nebo budete se mnou souhlasit, že Rusko dělající vojenské manévry se Sevrerní Koreou je nedemokratická země?).
Jestli máte jiné důkazy, tak prosím je tu zopakujte.

7) Např. Turecko? Tunis?
Jinak krásně si protiřečíte, pokdu platí: "Jen TOP funkce jsou pro muslimy, což má i svůj účel, protože nemuslim by v zemi neměl žádný respekt.", tak je evidentní, že v zemi je skutečná náboženská netolerance, kterou režim svými pravidly utužuje, místo toho, co by ji bořil.

Z mého odkazu je jasné, že si Kurdové cení náboženské tolerance. Vaše výše uvedená slova sami přiznávají, že ta v Sýrii nebyla. Tedy Kurdům vadí úroveň náboženské svobody a s ní spojené tolerance v Sýrii.

Máte pravdu, že bojují proti asadovi i z národnostních pohnutek. Ale oprávněně - jejich národnost byla dlouhá léta utlačována (např. zákaz mluvit kurdsky ve školách). A prosazovat svá práva nenásilně nemohli a nemohou ani teď, kdy si Asad hraje na demokracii, protože "kurdská strana" je dle ústavy zakázaná.

Takže Kurdové jsou evidentně opozice Asada - a jelikož jste nedoložil, že by byla nedemokratická, tak presumpce neviny nás nutí je brát jako demokratickou opozici, což jste popíral.

7b) A že kurdové nemají jednu stranu, ale více? To Vás udivuje? To nevíte, že je to v demokratické společnosti normální? Že jen v diktátorských státech je vláda jedné strany, kterou všichni zázračně podporují?

10b) Ne, v mém odkazu je jasně napsáno, že Kurdové cituji "otevřeli novou frontu proti Asadovi". Víte, co to je fronta? - na armádním webu byste měl. Fronta se otevírá, když někdo s někým chce válčit, víte?

Vztah Kurdů k Asadovi také krásně dokumentuje toto vyjádření:
http://aranews.net/2015/01/kurdish-losses-struggle-assad-regime/
"During our resistance against fascism, four of our fighters, four civilians and eight members of the Assayish forces (security arm of the Democratic Union Party “PYD”) have joined the martyrs’ convoy.”
Tzn. kurdové označují Asada za fašistu.

10c) Podle jednoho profesora se dá soudit tisíckrát lépe, než podle žádného profesora - jak to činíte Vy. Takže dokud nepřinesete nějaký přinejmenším srovnatelně kvalitní zdroj, tak to co je v té knize beru jako prokázané.
Klidně odkažte knihu od věhlasnějšího člověka než profesora z Oxfordu co za vědeckou činnost dostal vysoké státní vyznamenání a zvou si ho např. do komisí NATO o blízkém východě, budu jen rád, že konečně přinesete nějaký fakt.
Jen nechápu, jak má být aktuálnější: ona se historie v čase mění, že je třeba ji posuzovat pouze z nových vydání knih a historie před deseti lety byla jiná než dnes? Opět jen účelová snaha shodit argument, když nevíte, jak jinak na něj odpovědět.

10d) A netvrdil jste, že Asad přitvrdil. Tvrdil jste, že cituji "reformy zbrzdili". A na to jsem právě argumentoval tou knihou,která dokládá, že nezbrzdili, ale že se vše vrátilo do starých kolejí a pokračovala diktatura. Tedy nikoli, že se zpomalil krok kupředu (zbrzdilo), ale zařadila se zpátečka.

Dále jsem tou knihou vyvracel Vaše tvrzení:
"Proč "hájím" Assada ... Ale proto, že měl alespoň nějaký zájem jít k demokracii ... Tak si zjistěte, co znamená výraz "Damašské jaro"".
Obojí je vyvráceno v knize od třetí kapitoly. Pokud z toho chcete výtah, že je to na Vás příliš dlouhé, tak něco je i na wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Damascus_Spring
nebo si přečtěte recenze na knihu (např, "damascus spring and subsequent crackdown on basic freedoms")

10a) V civilním řízení, mezi což žaloba o zbavení rodičovské odpovědnosti patří, platí tzn. zásada dispozivity. Ta praví, že účastníci řízení stanovují, co má soud rozhodnout - a ten ze nedělá ze své iniciativy žádné další rozhodnutí. Takže prostě pokud bude žaloba na zbavení rodičovských práv jednoho rodiče, tak soud NESMÍ rozhodnout o zbavení rodičovských práv druhého rodiče.

----------------

Na co jste neodpověděl a tedy beru prokázané
* Vzpoura proti Asadovi neodporovala zásadě přiměřenosti.
* Na demonstracích proti Asadovi byla většina islamistů
pokud nesouhlasíte, tak se ohraďte a doložte relevantní důkaz, proč to není pravda.

avatar
semtam Datum: 09.08.2015 Čas: 15:08

Ale celkově pane logik, dopouštíte se bludných lží a manipulace. Samotné Vaše odkazy mluví i proti Vám. To už není standartní diskuze.

Myslel jsem, že se budem bavit o Sýrii, místo toho jen napravuju Vaše klamy a rovnám to, co překrucujete.

Diskuze s Vámi ztrácí smysl, když pomalu v každém Vašem bodě je polopravda a klam.

avatar
semtam Datum: 09.08.2015 Čas: 15:03

pajo

Málem jsem zapomněl, děkuji Vám za zajímavý odkaz. myslím, že už se krásně vybarvilo kdo je co. Mám sice obavu, že troll není úplně přesný, ale jedná se o závažnější myšlenkový posun.

logik

1) V tomto bodě jste již 3x klamal. Žádný Váš "aktivní násilný odpor" tam není. Kdyby jste uvedl jen "násilný odpor" je to zas něco jiného. Jedná se navíc jen a pouze o polemiku, s kterou plně souhlasím. A celá práce se zdaleka nezabývá "násilným odporem", ale §23.

1b) Chtěl jsem uvést bod, kde se to píše. Aby vyšlo najevo, jak právník s touto věcí polemizuje.

1b2) Citoval jste: "Adamus, který dospívá ke shodnému názoru na možné prostředky, přiznává možnost usmrcení též při zásahu do podstatných náležitostí demokratického státu"

Je snad v Sýrii liberální demokracie? V Sýrii byly připravovány reformy. Povstání v roce 2011 tyto reformy přineslo. Tedy tu nejzásadnější a to demokratické volby hlavy státu. A opět to Vaší myšlenku "aktivního násilného odporu" nepotvrzuje.

1a) Vidím, že jste otcem myšlenky.
V prvním videu to vůbec nevypadá jako demonstrace pro demokratické opozice (Allah Akbar a la ilaha illa allah). Kdybych byl hnidopich, tak ve videu není tank, ale BMP-1. BMP-1 střílí do vzduchu aby rozehnalo živou zeď. Živá zeď se párkrát rozuteče. A víte, když jste takový znalec, že Palestinci dávají do prvních řad děti aby tím vzbudili pozornost, když nějaké při zásahu zemře. Navíc kdyby BMP-1, které vede palbu z PKT střílelo do živé zdi, tak jich tam leží daleko víc. Oni jdou přímo před střílející vozidlo s dítětem v čele. To Vám žádný demokrat neudělá.

Poslední video, nevím jestli mám brát jako vaši hloupost, nebo manipulaci je to, které jsem popisoval. Tudíž nic.
Ostatní odkazy jsouz doby, kdy už probíhala de facto válka a bez videí. Jen jedna rozmanzaná fotka opět BMP-1 z doby počátku války.

Žádný věrohodný důkaz, že byli na demokratickou opozici nasazeny tanky jste opět nedal. A živý štít je léta známá praxe.

1ab)Váš článek je ale z roku 2014 a my jsme se bavili o roku 2011. K to mu navíc uvádí nepřesné údaje. Válečné zločiny jsou prý evidovány 17:10 pro Syrskou armádu. Ne 10:1 Je vidět, že tyto čísla se neustále mění. Dále se tam uvádí, že 65 z 193 zemí OSN je pro rezoluci.

A ano vlnu odporu proti USA intervenci byla. nemůžete jí ignorovat.

OSN se nevyjádřila, že viníkem je Assad, jen jeden z představitelů OSN. A vůbec stalo se tak poprvé od počátku konfliktu a jen od jednoho představitele. (Vy si ty články úplně upravujete podle vlastních představ)

1c) Když cíl celého spektra opozice bylo svržení Assada, proč nereflektovali přímé volby prezidenta. To je přece pro demokracii labutí píseň. Problém je ten, že FSA není demokratická opozice. O žádnou demagogii se přece nejedná. Problém je možná v tom, že chtějí jen svrhnout Assada, volby pro ně nejsou podstatná věc, jinak by přece postupovali jinak. A to, že neodstoupil ihned na tomto faktu nic nemění. Hlavní cíl, jaký byl uváděn přece dostali ne hned ale byl uskutečněn a ignorovali ho.

2) Přímí důkaz, že demonstrací se účastnila Al-Kajda nejde potvrdit a ani vyvrátit. Byly spozorovány vlajky Al-Kajdy, což je jasný signál pro účastníky demonstrace.i pro okolí. Al- kajda je hlavní silou v FSA je naprosto zřejmé.

A pokud by tam skutečně nebyla což s odstupem času je velmi nepravděpodobné.
Válku navíc vede na straně opozice v drtivé většině Al-Kajda a ostatní radikální islamisté. Demokratickou opozici se nedaří dobře rozpoznat.

Lidé na demonstraci neztrácí svá práva pokud nejsou jejich požadavky v rozporu s LZPaS. Pokud ale vedou válku islamisté a Al-Kajda, tak pro ní neplatí §23, který slouží na obranu liberální demokracie.
To jsem Vám psal už minule a je dost zvláštní, že mnoho věcí Vám musím neustále opakovat.

3) No nevim, pane logik mě to nabízí vždy související tituly (podobné). Žádné veletoče jak popisuje. Tak je velmi pravděpodobné, že zase kecáte. odpusťte, ale té manipulce, polopravd máto opravdu obludně mnoho.
Jinak opravdu nechápete nadsázku, nyní se tu ukájíte nad e-schopem. Celá věta byla nadsázka. Vy hledáte chyby na druhých a sám jich máte jak máku.

Ano, ten zbytek komentovat nemusíte, je to krásně vše v celé diskuzi vidět.

5) Zase zjevná manipulace a demagogie. Sám musíte vědět, když jste takový "odborník", že v FSA jsou hlavně radikální islamisté. Opakuju to celou naší diskuzi a dával jsem i odkazy. Radikální islám nemůže bojovat podle §23. §23 nemá s radikální islámem nic společného.

7) Co je to zase za manipulaci. Uvědomte si, že jste na Blízkém východě. Ukažte mi sekulárnější režim než má assad (Irák nepočítám, ten navíc je sekulární možná na oko, kdysi býval). Křesťané můžou být ve vrcholných pozicích v armádě a pod. Jen TOP funkce jsou pro muslimy, což má i svůj účel, protože nemuslim by v zemi neměl žádný respekt. jinak náboženství nejsou omezena. A křesťané, jak jste se snažil překroutit opravdu stojí za režimem a ne za islamisty. Asi vědí co dělaj.

A ve vašem odkazu (Kurdové) není zmínka, že jim vadí, že TOP funkce v Sýrii zaujímají muslimové. Jen deklarace jejich národa, že nemají nic proti víře. Takže co tu tvrdíte, je neopodstatněná domněnka a manipulace.

Dále Váš odkaz pokud by jste ho četl, tak strana, kterou zmiňujete není ani jednotná. Je to spíš jen uskupení Kurdů z více stran. Její hlavní cíl je autonomie Kurdů potažmo nezávislost. to se tam také dočtete. Jako opozice se uvádí vůči Sýrii jen jako taková, protože usilují o autonomii, kterou jim Sýrie ještě nedala. Píše se o nich, že hlavní problém vidí v Turecku a IS.

8) Zde už ani neoponujte, jasně jsem Vám doložil jak lžete a odmítáte přijmout reálnou situaci, jaká v FSA je.

8b) Jen překrucujete, sám víte, jaké byli podmínky i možnosti "našeho soudu". V právech se očividně nevyznáte Vy, když jste ve starším příspěvku uvedl, že druhému rodiči, protože na něj má právo. vůbec jste nevzal v potaz to, že jeho vlastnost je sklon k pedofilii.

10b) Zase lež jak věž. Ve Vašem odkazu je jasně napsáno, že proběhla přestřelka mezi Kurdy a Syrskou armádou ve sporu o demilitarizované území. Kurdové uvádí, že žádné intenzivní boje či otevřenou válku s Assadem nevedou. Váku vedou s islámskými radikály.

10c) Tak mi to ukažte v té knize. To, že se režim přitvrdil, jsem Vám tu již říkal i sám. když jsem vzpomenul na Damašské jaro, jaké jste před tím absolutně ignoroval. Tak co mi tu dokazujete.

O autorovi, jsem říkal, že ho nemohu soudit. Nic o něm nevím a opravdu moc známý není. Jeho knihu jsem ani nečet, ale pro lepší souvislost věcí by opravdu chtělo aktuálnější vydání než z roku 2003, to ale není nic proti autorovi.

Může být velmi dobrý profesor, ale jiná věc je vidět věc z dálky a druhá z blízka. Je to vždy zavádějící a jsem rád, že se mnou souhlasíte, že podle jednoho profesora se to nedá soudit.

avatar
logik Datum: 09.08.2015 Čas: 09:59

1) Vždyť se tomu v podstatě věnuje celá práce. Přečtěte si např. kapitolu 5.9.1.

1b) Jak mám přesněji specifikovat něco, co není??? Vy jste tvrdil, že "LZPaS je v otázce oprávněného násilí opravdu opatrná". Tak Vám to vyvracím uvedenou citací, která dokládá, že v LZPaS se prostě míra a limity oprávněného násilí NEŘEŠÍ a tak v tom NENÍ opatrná.

1b2) Co tam mělo opačnou tendenci v roce 2011? Konkrétně?

1a) Ok, mě šlo o to, abyste se vyjádřil přesně co tvrdíte o tancích v Sýrii. Protože to krásně ukáže, že jste úplně mimo. Holt nesmíte prohledávat jen ruské zdroje. Např.

http://www.military.com/video/operations-and-strategy/attack/tank-shoots-syrian-protesters-kills-child/993428881001/
http://www.theguardian.com/world/2011/jul/31/syria-tanks-hama-assault
http://content.time.com/time/world/article/0,8599,2086062,00.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/8472570/Syria-army-uses-tanks-against-the-people-in-day-of-bloodshed.html
atd...

1avb) Mluvil jste o OSN - tam byly rezoluce navrhovány či plánovány k navržení RB OSN a tam by prošly, nebýt veta (ať už hrozeného, nebo později uplatněného) Ruskem a Čínou, všech ostatních 13 členů RB hlasovalo pro rezoluci
http://www.theguardian.com/world/2014/may/22/russia-china-veto-un-draft-resolution-refer-syria-international-criminal-court

NA tom je jasně vidět, že není pravda, že se proti tomu zdvihl obrovský odpor - zásah podporovala Liga arabských států, i sama OSN se posléze vyjádřila, že za viníka situace vidí Asada:
http://zpravy.idnes.cz/asad-je-zodpovedny-za-valecne-zlociny-d8m-/zahranicni.aspx?c=A131202_171809_zahranicni_vez

1c) Jak víte, co umím a neumím, opět křišťálová koule? A to, že neumíte arabsky je důkaz něčeho?

1d) A o tom, že Asad zavedl volby jsme už mluvili. To, co Asad udělal v roce 2014 nemůže mít žádný vliv na posouzení Asadových činů v roce 2011. Kdyby Asad vypsal volby v roce 2011, argument by to byl, takto je to demagogie.

2) Takže nejde o vlajky, ale o lidi??? A jak poznáte, že na Vaší demonstraci přišel terorista? Má to napsané na čepici? PROSÍM O NĚJAKÝ DŮKAZ, že na té demonstraci byl OPRAVDOVÝ TERORISTA, a ne jen blbeček, co mává vlajkou al-kajdy, protože mu to přijde cool.

A kolik těch teroristů bylo? Na řádově statisícových demonstracích? Stovky? Tisíce? Desetitisíce? Asi těžko byly v sýrii tisíce teroristů, že. Nebo máte pro to nějaký důkaz?
Jestli tam vůbec byl nějaký terorista (této myšlenky jste se chytil, ale zatím jste nepředložil jedinný důkaz - a přitom zde je důkazní povinnost jednoznačně na Vaší straně), tak jich mohlo být řádově stovky. Tj max řádově procenta z účastníků demonstrací.
To chcete říci, že když se do nějaké demonstrace přimíchá pár procent "zlejšků" (a opakuji, na to kdo přijde na demonstraci nikdo vliv nemá a žádná povinnost mu z toho nevyplývá), tak lidi na té demonstraci ztrácí svá práva???? Nebo chcete tvrdit, že tam bylo podstatné množství teroristů? To je zas hodně silné tvrzení, které jste si vicucal z paty a nepředložil žádný důkaz.


3) Bohužel pro Vás, jsou to související knihy, ale zároveň personalizované. Mě to např. nabízí tituly z mého oboru, které tam někdy hledám - a naprosto nesouvisející se Sýrii. Takže fakt nevím, jakou Pamellu Vám to nabízí či nenabízí. Jen z toho prostě vidím, že zaprve evidentně neumíte pořádně anglicky, když považujete google books za eschop, což vrhá velký stín na to, odkud vlastně berete informace.
A zadruhé to krásně demonstruje jak nekvalitně pracujete s informacemi, když Vám nabídnu zdroj od renomovaného vědce, a vy ho shodíte na základě toho, že Vám google vedle toho seriozního zdroje něco zobrazil. Jestli to jsou vzpomínky Pamelly nebo Dolly Buster nebo jiný brak, podle kterého jste si na ten zdroj udělal názor je koneckonců jedno. Nějaký brak to být musel, když jste to tak příkře odsoudil. Nebo to nebyl brak a lhal jste?

Na zbytek nereaguji, chápu že si potřebujete zanadávat, když jste se tak ztrapnil a nejlepší obranou je útok.

5) Takže to, že FSA nemá vojenskou sílu proto, aby prosadila "svoji vládu" na území ovládané diktátorem znamená, že nemá právo použít §23?
Takže vlastně nikdo nemůže použít §23, protože diktátor bude vždy tahat za silnější konec provazu. Dobrý způsob, jak obhájit diktátora, jen je to důkaz kruhem a s odpuštěním pitomost.
Opakuji, směšujete právo k něčemu a prostředky k něčemu a vyvozujete z toho, že někdo nemá prostředky, to že nemá ani právo: tj. hlásáte tu právo silnějšího.

7) Náboženská svoboda znamená, že neexistuje diskriminace podle vyznání. Nemožnost být zvolen prezidentem kvůli tomu, že nejsem muslim je diskriminace. Proto v Sýrii není náboženská svoboda. Stejnětak nemůže být náboženská svoboda, pokud je jeden z hlavních zdrojů práva šaría (např. tam
- není dovolena konverze z islámu
- není dovoleno, aby si muslimka vzala křesťana
- rozvod musliml se řídí šariou (diskriminace žen)
atd...
(např. viz http://www.state.gov/documents/organization/208624.pdf)
Náboženská svoboda alá Asad a Semtam.

Kurdové mají ve svých stanovách to, že chtějí náboženskou svobodu. Evidentně jim tedy náboženská nesvoboda vadí. Vy jste tvrdil, že v sýrii vlastně není nikdo, komu by to vadilo a ještě tady lžete, že mnou linkovaný odkaz dokládá, že Kurdové o náboženskou svobodu nestojí. Anebo jste zapoměl, co jsem tím odkazem dokládal?

Dále: opět prokazujete, že o Sýrii nic nevíte: největší syrská Kurdská organizace (KNC) VZNIKLA jako opozice vůči Asadovi - a nemá požadavek samostatního státu.
http://carnegie-mec.org/publications/?fa=48502
Navíc i kdyby ho měla, tak jelikož to je národ, tak má právo na sebeurčení, takže to žádný stín na ně nevrhá. Takže není důvod, proč ji proto nepovažovat za demokratickou opozici. Máte jiný důvod, nebo budeme považovat za prokázané, že demokratickou opozicí jsou?

8) Ne, jen buďto nerozumíte tomu, co tvrdím, nebo jste to totálně překroutil. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu neidentifikoval z čeho tu blbinu co tam tvrdíte vyvozujete, tak tomu nemohu nijak oponovat.

8b) Pokud bude soud rozhodovat o zbavení rodičovských práv jednoho rodiče, tak NEBUDE dítě někomu dávat ani nebude posuzovat druhého rodiče. Rozhodování o svěření do péče a rozhodování o zbavení rodičovských práv (správně rodičovské odpovědnosti) jsou dvě různé věci. V právu se také evidentně nevyznáte.

10b) Kurdové s Asadem nebojují? Opět se ukazuje, že o Sýrii nic nevíte, ale o to se více hádáte. Typické
http://uk.reuters.com/article/2015/01/18/uk-mideast-crisis-syria-kurds-idUKKBN0KQ0KC20150118

10c) Tou knihou jsem Vám vyvracel Vaše tvrzení, že Asad po svém nástupu uvolnil režim. Protože ta kniha dokazuje, že ho zanedlouho zase přitvrdil. A právě proto, že je z roku 2003, tak je k tomuto aktuální. Tendle argument se Vám opravdu nepovedl.

Jinak shazovat toho autora Vám poměrně jde - jenže tím jen ukazujete, že nemáte žádný vlastní argument, a jen hrajete na negaci mých. Celou dobu jste měl možnost prokázat, jak Asad vedl zemi k demokracii. Za celou dobu jste neukázal nic - pouze Damašské jaro, které jsem Vám vyvrátil, a dvoje volby,
které se staly až dávno poté, co Asad začal střílet po demonstrantech. Takže pokud v příštím příspěvku nedoložíte nějaký argument, proč by mělo být pravda, že Asad vedl zemi V ROCE 2011 k demokracii, budu brát váš názor za vyvrácený.

arr