Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Letecká technika

Venezuela uvažuje o pořízení Su-35

Datum přidání 20.08.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

Venezuelský prezident Hugo Chávez se údajně nedávno nechal slyšet, že uvažuje o pořízení ruských nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S. Rád by tak zvýšil obranné schopnosti své armády, i co se týče vzdušného prostoru. Nedávno již z Ruska zakoupil nemalý počet moderní pozemní techniky jako například tanky, obrněné transportéry i další vojenskou techniku.

Su-35S

Foto: Spodní pohled na Su-35S / Wikipedia, Alex Beltyukov

 

Snaha o zbrojení

Případný nákup výkonných ruských stíhacích letounů by tak nebyl zdaleka prvním. Hugo Chávez se snaží v posledních letech zvýšit obranyschopnost své armády a moderní zbraně tak logicky hledá v zemích, které mají s jeho režimem dobré vztahy. Jednou z takových zemí je právě Rusko, které musí vidět ve Venezuele nejen odběratele svých zbraní ale také možnost, jak zvýšit svůj vliv v Jižní Americe.

 

V září 2009 Venezuela domluvila velký kontrakt na dodávky zbraní z Ruska formou úvěru. Například se má jednat o 92 tanků T-72B1, raketomety BM-30 Smerč, obrněné transportéry BMP-3M a BTR-80A a další zbraňové systémy. O pokračování zbrojení pak vypovídají zprávy o údajné dohodě o dodávce další stovky tanků výše uvedeného typu. Zároveň nelze opomenout ani zprávy o údajné dohodě o dodávkách protiletadlových systémů BUK-M2 i výkonného S-300, jehož dodání má však být podle nepotvrzených zpráv zatím nedořešené.

 

Mimochodem podle neziskové mediální společnosti WikiLeaks se nákup ruských zbraní do Venezuely snažily zhatit Spojené státy americké, s nimiž má tato země dlouhodobě velice špatné vztahy.

 

Posílení venezuelského letectva

Není třeba dodávat, že pořízení doposud neupřesněného množství stíhacích nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S bude pro venezuelské letectvo skutečně velkou vzpruhou. Letadla Su-35S se tak výhledově zařadí vedle stávající flotily 24 taktéž víceúčelových letounů Su-30MK2, jež pochází ze stejné vývojové a konstrukční větve. Ty jsou přitom v současnou dobu hlavní obrannou i údernou silou venezuelského letectva Aviación Militar Bolivariana Venezolana.

 

Su-30MKIFoto: Suchoj Su-30MK2 ve venezuelských barvách / Wikipedia, André Austin Du-Pont Rocha

 

 Suchoje Su-30MK2 si Venezuela nepořídila náhodou, ale v reakci na americké zbrojní embargo z roku 2005, které značně omezuje bojeschopnost a vůbec provozuschopnost dvacítky nadzvukových F-16A/B americké výroby. Vedle toho ovšem ještě Venezuela pohrozila, že pro ni již dlouhodobě zbytečné letouny F-16A/B prodá do jiné země, například provokativně do Íránu. Na to samozřejmě reagovaly USA, že důrazně varují Venezuelu před takovým krokem.

 

F-16AFoto: Venezuelský stíhací letoun F-16A americké výroby / Wikipedia, Chris Lofting

 

Proto není vůbec divu, že se Hugo Chávez snaží domluvit s Rusy, se kterými v poslední době upevňuje vztahy a plánuje spolupráci nejen v oblasti vojenství ale také energetice.

 

Su-35S ve stručnosti

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Vedle pokročilé avioniky, výborným manévrovacím schopnostem a zbraňových systémů totiž využívá prvky stealth. Proto je označován jako stroj 4++. generace.

 

Pro výzbroj je určeno, vedle jednoho zabudovaného kanónu se 150 náboji, 14 pylonů pod křídly a trupem (dva v prostoru mezi motory, čtyři pod motory). Systémy letounu přitom podporují celou řadu starších i těch nejmodernějších ruských zbraní určených ke vzdušnému boji (vzduch-vzduch), útokům na dobře chráněné pozemní (vzduch-země) i námořní cíle.

 

Letoun tak lze vyzbrojit nejen k vlastní obraně a obraně vzdušného prostoru ale zároveň k útokům na další cíle, což z něj v kombinaci s jeho výkonem a použitými technologiemi dělá skutečně smrtelného protivníka. Není proto divu, že jen zájem o Su-35S budí v Spojených státech ale i celé jižní Americe nemalou pozornost.

 

Zdroj: Ruaviation

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
CerVus Datum: 22.08.2012 Čas: 13:50

Ta F-16 je i přes svůj věk stejně nejhezčí stíhačka na světě.

avatar
asdf Datum: 21.08.2012 Čas: 23:01

jen at je koupi a prodaj F-16 iranu :)

arr