Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Venezuela uvažuje o pořízení Su-35

Datum přidání 20.08.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Michal Polák

Venezuelský prezident Hugo Chávez se údajně nedávno nechal slyšet, že uvažuje o pořízení ruských nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S. Rád by tak zvýšil obranné schopnosti své armády, i co se týče vzdušného prostoru. Nedávno již z Ruska zakoupil nemalý počet moderní pozemní techniky jako například tanky, obrněné transportéry i další vojenskou techniku.

Su-35S

Foto: Spodní pohled na Su-35S / Wikipedia, Alex Beltyukov

 

Snaha o zbrojení

Případný nákup výkonných ruských stíhacích letounů by tak nebyl zdaleka prvním. Hugo Chávez se snaží v posledních letech zvýšit obranyschopnost své armády a moderní zbraně tak logicky hledá v zemích, které mají s jeho režimem dobré vztahy. Jednou z takových zemí je právě Rusko, které musí vidět ve Venezuele nejen odběratele svých zbraní ale také možnost, jak zvýšit svůj vliv v Jižní Americe.

 

V září 2009 Venezuela domluvila velký kontrakt na dodávky zbraní z Ruska formou úvěru. Například se má jednat o 92 tanků T-72B1, raketomety BM-30 Smerč, obrněné transportéry BMP-3M a BTR-80A a další zbraňové systémy. O pokračování zbrojení pak vypovídají zprávy o údajné dohodě o dodávce další stovky tanků výše uvedeného typu. Zároveň nelze opomenout ani zprávy o údajné dohodě o dodávkách protiletadlových systémů BUK-M2 i výkonného S-300, jehož dodání má však být podle nepotvrzených zpráv zatím nedořešené.

 

Mimochodem podle neziskové mediální společnosti WikiLeaks se nákup ruských zbraní do Venezuely snažily zhatit Spojené státy americké, s nimiž má tato země dlouhodobě velice špatné vztahy.

 

Posílení venezuelského letectva

Není třeba dodávat, že pořízení doposud neupřesněného množství stíhacích nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S bude pro venezuelské letectvo skutečně velkou vzpruhou. Letadla Su-35S se tak výhledově zařadí vedle stávající flotily 24 taktéž víceúčelových letounů Su-30MK2, jež pochází ze stejné vývojové a konstrukční větve. Ty jsou přitom v současnou dobu hlavní obrannou i údernou silou venezuelského letectva Aviación Militar Bolivariana Venezolana.

 

Su-30MKIFoto: Suchoj Su-30MK2 ve venezuelských barvách / Wikipedia, André Austin Du-Pont Rocha

 

 Suchoje Su-30MK2 si Venezuela nepořídila náhodou, ale v reakci na americké zbrojní embargo z roku 2005, které značně omezuje bojeschopnost a vůbec provozuschopnost dvacítky nadzvukových F-16A/B americké výroby. Vedle toho ovšem ještě Venezuela pohrozila, že pro ni již dlouhodobě zbytečné letouny F-16A/B prodá do jiné země, například provokativně do Íránu. Na to samozřejmě reagovaly USA, že důrazně varují Venezuelu před takovým krokem.

 

F-16AFoto: Venezuelský stíhací letoun F-16A americké výroby / Wikipedia, Chris Lofting

 

Proto není vůbec divu, že se Hugo Chávez snaží domluvit s Rusy, se kterými v poslední době upevňuje vztahy a plánuje spolupráci nejen v oblasti vojenství ale také energetice.

 

Su-35S ve stručnosti

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Vedle pokročilé avioniky, výborným manévrovacím schopnostem a zbraňových systémů totiž využívá prvky stealth. Proto je označován jako stroj 4++. generace.

 

Pro výzbroj je určeno, vedle jednoho zabudovaného kanónu se 150 náboji, 14 pylonů pod křídly a trupem (dva v prostoru mezi motory, čtyři pod motory). Systémy letounu přitom podporují celou řadu starších i těch nejmodernějších ruských zbraní určených ke vzdušnému boji (vzduch-vzduch), útokům na dobře chráněné pozemní (vzduch-země) i námořní cíle.

 

Letoun tak lze vyzbrojit nejen k vlastní obraně a obraně vzdušného prostoru ale zároveň k útokům na další cíle, což z něj v kombinaci s jeho výkonem a použitými technologiemi dělá skutečně smrtelného protivníka. Není proto divu, že jen zájem o Su-35S budí v Spojených státech ale i celé jižní Americe nemalou pozornost.

 

Zdroj: Ruaviation

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
CerVus Datum: 22.08.2012 Čas: 13:50

Ta F-16 je i přes svůj věk stejně nejhezčí stíhačka na světě.

avatar
asdf Datum: 21.08.2012 Čas: 23:01

jen at je koupi a prodaj F-16 iranu :)

arr