TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Vesmírný letoun Skylon míří do armády

Datum přidání 13.01.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zájem armády o vesmírný letoun Skylon jsme předpovídali již dříve. Nyní se naše předpovědi naplnily. Americké letectvo USAF podepsalo s britskou společností Reaction Engines – tvůrcem konceptu vesmírného letounu Skylon, memorandum o spolupráci.

vesmírný letoun Skylon

Foto: Vesmírný letoun Skylon. / Reaction Engines

 

Reaction Engines v tiskové zprávě oznámila uzavření Dohody pro kooperaci při výzkumu a vývoji CRADA (Cooperative Research and Development Agreement). Americké letectvo zastupovalo při podpisu dohody Ředitelství výzkumných laboratoří vzdušných a vesmírných systémů amerického letectva AFRL/RQ (Air Force Research Laboratory's Aerospace Systems Directorate).

 

CRADA poskytuje právní rámec pro společné posouzení výkonu, možných aplikací a dalšího vývoje unikátních motorů SABRE. Připomeňme, že SABRE jsou hypersonické hybridní motory schopné pracovat jak v atmosféře, tak mimo ni. Americké letectvo se tak díky dohodě CRADA může dozvědět technické podrobnosti i potenciál motorů SABRE.

 

CRADA otevírá dveře pro společný vývoj a testování, aby AFRL pochopil technické detaily motorů SABRE a to, zda může nabídnout lepší jedinečný výkon a integraci do dopravních prostředků, ve srovnání s tradičními nadzvukovými koncepty dopravních prostředků. Těšíme se na objevování motoru a jeho lehkého tepelného výměníku, který mají potenciál umožnit konstrukci hypersonických pohonů,“ řekl Barry Hellman, projektový manažer AFRL/RQ.

 

Dohoda je však výhodná pro obě strany. Není tajemstvím, že americké letectvo intenzivně pracuje na hypersonických letounech. Můžeme zmínit vývoj nového strategického bombardéru LRS-B, nebo průzkumného/útočné stroje SR-72. Hypersonická rychlost je také jedním z klíčových prvků zajišťující vzdušnou převahu v 21. století.

 

Na americké straně zatím probíhají diskuze o nejlepší koncepci hypersonických motorů. Právě motory SABRE mohou pohánět novou generaci vojenských bombardérů a letadel.

 

Reaction Engines se naopak díky spolupráci dostane k mimořádně rozsáhlé vývojové a výzkumné základně, kterou americké letectvo disponuje. Američané mají rovněž bohaté zkušenosti s vývojem a provozem velmi rychlých letadel. Zmínit můžeme legendární SR-71 Blackbird, který koncepčně velmi připomíná letoun Skylon.

 

"Podepsání dohody s AFRL navazujeme na mimořádné období pro Reactive Engines, ve kterém jsme viděli úspěšnou demonstraci ultra-lehkého vysoce výkonného výměníku tepla motorů SABRE a vláda Spojeného království přislíbila 60 miliónů liber pro další fázi vývoje motorů SABRE, " řekl Aland Bond, duchovní otec konceptu a generální ředitel Reaction Engines.

 

Do třetice, spolupráce mezi USAF a Reaction Engines je dobrou zprávou pro případné investory ochotné finančně podpořit projekt Skylon. Spolupráce s USAF dokazuje zralost a životaschopnost konceptu letounů Skylon i motorů SABRE.

 

Zdroj: Reaction Engines

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Takeda Datum: 14.01.2014 Čas: 10:05

Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.

arr