Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Vesmírný letoun Skylon míří do armády

Datum přidání 13.01.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zájem armády o vesmírný letoun Skylon jsme předpovídali již dříve. Nyní se naše předpovědi naplnily. Americké letectvo USAF podepsalo s britskou společností Reaction Engines – tvůrcem konceptu vesmírného letounu Skylon, memorandum o spolupráci.

vesmírný letoun Skylon

Foto: Vesmírný letoun Skylon. / Reaction Engines

 

Reaction Engines v tiskové zprávě oznámila uzavření Dohody pro kooperaci při výzkumu a vývoji CRADA (Cooperative Research and Development Agreement). Americké letectvo zastupovalo při podpisu dohody Ředitelství výzkumných laboratoří vzdušných a vesmírných systémů amerického letectva AFRL/RQ (Air Force Research Laboratory's Aerospace Systems Directorate).

 

CRADA poskytuje právní rámec pro společné posouzení výkonu, možných aplikací a dalšího vývoje unikátních motorů SABRE. Připomeňme, že SABRE jsou hypersonické hybridní motory schopné pracovat jak v atmosféře, tak mimo ni. Americké letectvo se tak díky dohodě CRADA může dozvědět technické podrobnosti i potenciál motorů SABRE.

 

CRADA otevírá dveře pro společný vývoj a testování, aby AFRL pochopil technické detaily motorů SABRE a to, zda může nabídnout lepší jedinečný výkon a integraci do dopravních prostředků, ve srovnání s tradičními nadzvukovými koncepty dopravních prostředků. Těšíme se na objevování motoru a jeho lehkého tepelného výměníku, který mají potenciál umožnit konstrukci hypersonických pohonů,“ řekl Barry Hellman, projektový manažer AFRL/RQ.

 

Dohoda je však výhodná pro obě strany. Není tajemstvím, že americké letectvo intenzivně pracuje na hypersonických letounech. Můžeme zmínit vývoj nového strategického bombardéru LRS-B, nebo průzkumného/útočné stroje SR-72. Hypersonická rychlost je také jedním z klíčových prvků zajišťující vzdušnou převahu v 21. století.

 

Na americké straně zatím probíhají diskuze o nejlepší koncepci hypersonických motorů. Právě motory SABRE mohou pohánět novou generaci vojenských bombardérů a letadel.

 

Reaction Engines se naopak díky spolupráci dostane k mimořádně rozsáhlé vývojové a výzkumné základně, kterou americké letectvo disponuje. Američané mají rovněž bohaté zkušenosti s vývojem a provozem velmi rychlých letadel. Zmínit můžeme legendární SR-71 Blackbird, který koncepčně velmi připomíná letoun Skylon.

 

"Podepsání dohody s AFRL navazujeme na mimořádné období pro Reactive Engines, ve kterém jsme viděli úspěšnou demonstraci ultra-lehkého vysoce výkonného výměníku tepla motorů SABRE a vláda Spojeného království přislíbila 60 miliónů liber pro další fázi vývoje motorů SABRE, " řekl Aland Bond, duchovní otec konceptu a generální ředitel Reaction Engines.

 

Do třetice, spolupráce mezi USAF a Reaction Engines je dobrou zprávou pro případné investory ochotné finančně podpořit projekt Skylon. Spolupráce s USAF dokazuje zralost a životaschopnost konceptu letounů Skylon i motorů SABRE.

 

Zdroj: Reaction Engines

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Takeda Datum: 14.01.2014 Čas: 10:05

Skylon je zajímavý projekt. Šance, že se Evropa stane vesmírnou velmocí.

arr