Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Větší německá vojenská role ve světě

Datum přidání 06.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německý prezident Joachim Gauck se jasně vyjádřil pro větší vojenskou angažovanost Německa při řešení světových bezpečnostních problémů. Podle Gaucka musí přestat Německo používat svou minulost jako „štít“ a častěji a rozhodněji se zapojovat do řešení mezinárodních bezpečnostních otázek. V Německu tak pokračuje velká debata o větší angažovanosti Německa v mezinárodních bezpečnostních otázkách.

Foto: Němečtí vojáci před Budovou Říšského sněmu v Berlíně. / Německé ministerstvo obrany

Foto: Němečtí vojáci před Budovou Říšského sněmu v Berlíně. / Německé ministerstvo obrany

 

Německo je jednou z největších a nejbohatších světových ekonomik. Západní soused České republiky je čtvrtou největší světovou ekonomikou s ročním hrubým domácím produktem 3,5 biliónů dolarů (2. Čína 8,5 biliónu $, 49. ČR 0,2 biliónu $).

 

Německo na svou armádu vydává „pouze“ 1,4 % HDP, což odpovídá 45,8 miliardám dolarů. Německé zbrojní výdaje jsou však díky silné ekonomice deváté největší na světě.

Světové zbrojní výdaje za rok 2013

Pořadí

Země

Výdaje v mld $

% HDP

PPP v mld $*

1

Spojené státy

682

4,4

682,0

2

Čína

166

2,0

249,0

3

Rusko

90,7

4,4

116,0

4

Velká Británie

60,8

2,5

57,5

5

Japonsko

59,3

1,0

46,0

6

Francie

58,9

2,3

50,7

7

Saudská Arábie

56,7

8,9

63,9

8

Indie

46,1

2,5

119,0

9

Německo

45,8

1,4

42,8

10

Itálie

34

1,7

31,0

*Parita kupní síly PPP (Purchasing Power Parity) – dolarová hodnota, za kterou si daná země může nakoupit stejné zbraňové systémy, jako další země. Jedná se o mnohem přesnější porovnání vojenských výdajů dané země.

 

Německo nemůže pokračovat jako dříve,“ řekl před několika dny Gauck. Ve svém projevu Gauck kritizoval německou lhostejnost a zakořeněný pocit Německa, jako „evropského pupku“. Gauck zdůraznil, že Němci musí reagovat na „rychle“ rostoucí a „dramatické“ hrozby v „novém světovém řádu“.

 

Gauck vystoupil jako hlavní řečník na Bezpečnostní konferenci v Mnichově (Munich Security Conference). Jde o největší každoroční setkání německých bezpečnostních expertů a politiků. Gauck vyzval, aby Německo „dělalo více pro garantování bezpečnosti, kterou ostatní zajišťovali celá desetiletí.“

 

Větší německá vojenská angažovanost však zůstává nesmírně citlivou politickou a sociální otázkou, a to nejen v Německu. Podle průzkumu agentury YouGov, 45 % Němců věří, že jejich armáda je až příliš zapojená do vojenských akcí v zámoří.

 

Naopak 30 % Němců souhlasí s nynějším stavem německé vojenské angažovanosti. Stejně tak jsou opatrní někteří němečtí politici, včetně kancléřky Angely Merklové.

 

Pří řešení bezpečnostních otázek však není nutní vždy „harašit zbraněmi“. Podle Merklové může Německo více uplatňovat svou politickou sílu. „To není o menší nebo větší vojenské angažovanosti, je to o použití politické síly zemí, jako je Německo,“ řekla Merklová.

 

S prezidentem Gauckem si notuje také nová německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. „Sedět a čekat není možnost,“ říká von der Leyen. „Pokud máme prostředky, pokud máme možnosti, máme povinnost zapojit se.“

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 10.02.2014 Čas: 13:55

To Lukas - ale přesně tak to bylo i za oné studené války, kdy USA a SSSR si neustále jenom vyhrožovaly - a vedly se zástupné konflikty v celém světě.
Ale nyní to bude jiné, ten konflikt bude mít více hráčů (jak píši níže), ale i více dimenzí.
K určitému naplnění Huntingtonovy vize tak zřejmě dojde, byť v poněkud jiné podobě, než on sám předpokládal. nedojde k nějakému celosvětovému konfliktu, ale spíše k nárůstu množství regionálních konfliktů mezi zeměmi, které se cítí mocnostmi.
A co se týče Evropy - ta sice bude hrát druhořadou roli, ale rozhodně nebude stát v klidu za bukem. Vždyť takový konflikt jistě poznamená celosvětovou ekonomiku - a Evropa je její součástí.

avatar
Lukas Datum: 10.02.2014 Čas: 12:00

Konfrontacji USA vs Chiny nie będzie...
Pomijam to że USA ma ekonomiczną "bombe atomową" w ręku - dolara, z kórym może zrobić co chce (Wyobraźcie sobieże USA robi denominacji i nadle cała chińska rezerwa walutowa ma wartość papieru toaletowego )

Przedewszystkim USA będzie robić wszystko by inne ręce walczyły i gineły za Amerykanów...
Będą wspierać państwa Azjatyckie - dozbrajać je... Przymną oko na Japońskie zbrojenia...
Jak się uda to zorganizowana "nagonka" zapędzi smoka do konfrontacji z niedźwiedziem... A to jest bardzo kożystne dla USA, które wówczas jest gotowe wspierać Rosje... (Materialnie oczywiście - jak podczas II WŚ )
No chyba że w Rosji będzie źle - to wówczas może zaangażują swoje wojska bezpośrednio...

Ale generalnie polityka USA jest prosta - walczyć cudzymi rękami - dlatego wspierali ZSRR w czasie IIWŚ, dlatego odbudowali Niemcy po II WŚ itd...

avatar
David Datum: 09.02.2014 Čas: 10:16

Tak o nějakém konfliktu USA versus Čína se mluví už několik let - už vzhledem k rostoucímu vojenskému potenciálu, ale i ambicím Číny. Mezi zájmy těchto velmocí prostě už dochází ke kolizím. Ale nemyslím, že by došlo k nějaké obdobě studené války už proto, že do hry vstupuje celá řada dalších velmocí (Indie, Rusko atd.).
Co se týče samotných USA - samozřejmě, ten federální dluh je šílený. Ale i proto dochází k redukci vojenských výdajů, škrtů nebo omezování různých programů. Otázkou ale je, co bude dělat poobamovská administrativa, pokud by přišel nějaký nový Reagan či Bush, tak by došlo k navýšení vojenských výdajů a jistě i k uspíšení takového globálního střetu.
A Evropa jako taková včetně Německa v takovém globálním střetu vzhledem k nízkým výdajům na obranu a tedy i relativně slabým armádám bude v takovém globálním konfliktu bude hrát jen druhé housle

avatar
Peter Datum: 08.02.2014 Čas: 18:00

Nezdá se mi že mají USA tolik stabilní ekonomiku na to aby mohli tolik zbrojit.
Čekají světovou válku, nebo co?

avatar
Petr M Datum: 07.02.2014 Čas: 23:03

Německá veřejnost není nakloněna učasti v zahraničních misích, kde zbytečně umírají jejich vojáci a také to stojí velké peníze, které by mohly být lépe investovány jinde.

Buďme rádi, že Německo se drží spíše pozadu, nezbrojí, nemá válečnou náladu, jako třeba USA, Francie jelikož by to mohlo v budoucnu představovat nebezpečí i pro nás, i když jsme ted spojenci, v budoucnu to tak být nemusí, před 25 lety byl náš největší spojenec Rusko a státy Varšavské smlouvy, nyní jsme v opačném táboře, což si nikdo za ery socialismu vůbec nedokázal představit, že by něco takového bylo možné..., za 10 nebo 20 let může situace v Evropě opět jiná a vztahy s Německem nemusí být tak dobré, jak dnes.

avatar
D.i.p Datum: 07.02.2014 Čas: 21:01

Jednou se stanou garantem soudržnosti Evropské unie. :-)

avatar
Lukas Datum: 07.02.2014 Čas: 20:55

Co się dziwić
Niemcy do tej deklaracji szykowali się od dawna...
Od dawna realizują też strategie małych ktokow, która ma uczynić Niemcy normalnym pelnoprawnym graczem na arenie międzynerodowej (wyzbytym ograniczeń narzuconych po IIWŚ )

Myślicie że to przypadek że przy SPz Puma zwrocono uwage na zdolności do transportu samolotami A400M.
Myśłicie że przypadkiem Niemcy maja tak silną flote migłowcow różnego typu? (Oraz samolotów transportowych )

Gospodarka niemiecka wymaga od nich aktywnej polityki międzynarodowej - obrony interesów - bedacych czesto poza granicami kraju,
Francuzi i Brytyjczycy zgodza się na to gdyż wiedza ile ich kosztuje walka o utrzymanie "europejskich" wplywów tam gdzie swój kapitał lokują rodzime koncerny...

avatar
Laci Datum: 07.02.2014 Čas: 11:59

Ať si Německo dělá co chce, dělají si to státy po celém světě (hlavně našeho spojence - USA - nevyjmaje), tak proč by nemohlo Německo, nebo třeba i taková Francie či Spojené království.
Nesrovnatelně lepší, když drží opratě náš severozápadní soused a spojenec, který nepochybně ví jak si zajistit dobře fungující silnou ekonomiku, než třeba takové Rusko, Čína nebo Indie.
Nechápu ten evropský zpátečnický pacifistický přístup. Evropa (ne Čína ani USA) je největší trh na světě a nedokáže s tímto potenciálem naložit, ve všech směrech.

avatar
David Datum: 07.02.2014 Čas: 09:57

Tak já myslím, že důležitá není jen velikost výdajů, ale i koncepce ozbrojených sil. Německo má - vzhledem k velikosti, počtu obyvatel, síle ekonomiky - početně malou armádu, relativně malý počet tanků, bojových letadel, slabé námořnictvo, stačí si to srovnat třebas s Francií, ale třeba i takovou Itálií. Nějaká agresivita je proto nesmyslem.Problémem je i nízká podpora veřejnosti - dnešní Němci prostě se bojí toho, že by jim zase někdo vyčítal Hitlera a druhou světovou válku.
Ale myslím, že lze očekávat větší zapojení do různých zahraničních misí typu Afghánistán. Problémem je ale opět to, že i tyto mise jsou v německé společnosti jen málo populární

avatar
Hynek Datum: 07.02.2014 Čas: 00:09

Ano, všichni jsem tu tabulku v článku viděli.

avatar
Petr M Datum: 06.02.2014 Čas: 23:29

Dobrá tabulka
výdaje na zbrojení USA 682 mld usd

Čína
Rusko
Velká Británie
Japonsko
Francie
Saudská Arábie
Indie
Německo
Itálie
Celkem dohromady 618,3 mld usd

Kdybychom k tomu přičetli ještě rozpočty zbývajících států NATO, tak by dohromady možná dorovnaly USA.

avatar
Adanedhel Datum: 06.02.2014 Čas: 19:41

No, ve střední evropě bude ještě veselo.

avatar
Nemo Datum: 06.02.2014 Čas: 18:23

což o to Němci by možná měli chuť, ale je otázka jak moc mají svázané ruce Američany. Někde jsem četl že existují dohody které pořád vojensky staví BRD na úroveň poloprotektorátu USA. Neví o tom někdo něco bližšího?
Na stránkách natoaktual.cz jsou také zmínky o podstatné reformě německé armády a přetvoření na koloniální koncept kdy prý mají být schopni vyslat až deset tisíc vojáků souběžně do dvou misí nato.
Tady je také zajímavé čtení k tématu:
http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/11686-69-let-po-valce-a-nemecko-je-zase-na-koni-misto-hitlera-ma-brusel-a-chce-do-sveta-vysilat-sve-vojaky.aspx

arr