Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Víceúčelová americká střela SM-6 dosáhla plných operačních schopností

Datum přidání 01.05.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo (US Navy) dokončilo poslední sérií testů protiletadlové, protiraketové a protilodní střely SM-6 (Standard Missile 6). Americké námořnictvo tak nyní pomocí SM-6 dokáže spolehlivě ničit námořní i vzdušné cíle na vzdálenost až 460 km.

Foto: SM-6 opouští vertikální silo při jednom z testů. / US Navy

 

Námořnictvo zavedlo střelu SM-6, nebo také RIM-174 Standard ERAM (Extended Range Active Missile), již v roce 2013. V době zavedení však měla střela jen okleštěný letový software, který umožňoval nasazení jen v omezeném počtu bojových situací.


Postupně námořnictvo zvedalo obtížnost testů a vylepšovalo letový software střely. SM-6 tak nyní přešla z počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability) do plných operačních schopností FOC (Full Operation Capability).


“Americké námořnictvo začalo zařazovat střely SM-6 do výzbroje před čtyřmi lety, ale pokračovali jsme se softwarovými úpravami a testovali jsme je (střely SM-6 - pozn. red.) v každém myslitelném scénáři, abychom se více naučili, co dokáží,” uvedl Mike Campisi, starší programový ředitel programu SM-6 ve firmě Raytheon“Pokračujeme ve zvedání standardů a střela je vždy překoná.”


Poslední série testů zahrnovala odpálení čtyři střel nejnovější verze SM-6 Block I proti podzvukovým i nadzvukovým cvičným cílům. SM-6 Block I má zá úkol ničit především aerodynamické cíle (letouny, vrtulníky, drony, střely s plochou dráhou letu) a balistické rakety ve střední a sestupné fázi letu. V případě nutnosti lze střelu použít i proti lodím protivníka.


SM-6 jsou jedním z prvků protiraketového zbraňového systému Aegis, který tvoří základní stavební kámen programu Aegis BMD (Aegis Ballistic Missile Defense System), což je námořní složka amerického národního programu protiraketové obrany.


Ještě výkonnější zbraní Aegis BMD je střela SM-3 (Standard Missile 3) s doletem až 2500 km a rychlostí letu Mach 4,5. SM-3 je určena k ničení balistických raket středního doletu a také satelitů na nízké oběžné dráze Země. Cena SM-3 je ale zhruba 11 milionů dolarů (kusová cena bez vývoje a zázemí), cena SM-6 zhruba 4 miliony dolarů.


Dolet SM-6 je až 460 km - není ale jasné, zda se jedná o dostřel proti vzdušným nebo hladinovým cílům. V případě útoku na hladinové cíle může SM-6 sestupovat v závěrečné části letu po balistické dráze a prodloužit tak svůj dostřel, nebo naopak letět nízko nad hladinou, aby unikla radiolokátorům protivníka.

 

Video: Testování SM-6 / YouTube

 

Maximální rychlost SM-6 je Mach 3,5. Střela směřuje k cíli pomocí povelového navádění z mateřské lodě a v závěrečné fázi pomoci vlastního palubního radiolokátoru.

 

Na rozdíl od ostatních střel rodiny Standard Missile, které užívají technologii “hit-to-kill” (eliminace cíle přímým zásahem), SM-6 disponuje 64 kg tříštivo-trhavou bojovou hlavicí. Rozhodnutí vybavit SM-6 tříštivo-trhavou hlavicí je pravděpodobně důsledkem snahy námořnictva získat víceúčelovou zbraň se schopností ničit nejrůznější typy cílů, včetně námořních.  

 

Hlavní současnou protilodní střelou amerického námořnictva je AGM-84 Harpoon (od roku 1977). I když byla střela mnohokrát vylepšena, s dosahem kolem 120 km nemůže nejnovějším čínskými a ruskými protilodním střelám konkurovat.   

 

Střela SM-6 ale jen dočasně řeší nedostatek amerických protilodních střel s dlouhým doletem. Situace se obrátí až s příchodem nových protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) - ty budou v budoucnu tvořit hlavní údernou sílu amerických lodí a letadel v boji proti nepřátelským plavidlům. LRASM bude také se svou 450 kg těžkou bojovou hlavicí mnohem účinnější proti větším plavidlům.


Střely SM-6 jsou odpalovány z vertikálních sil Mk41, který najdeme na torpédoborcích třídy Arleigh Burke (63 lodí) a raketových křižnících Ticonderoga (22 lodí). V současné době americké námořnictvo obdrželo již 330 střel SM-6 z celkově 1800 plánovaných. 

 

Zdroj: Nation Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 03.05.2017 Čas: 08:20

Pořád nechápu, proč ještě nemají pozemní verzi tohohle systému - byl by z toho vynikající komplex s jedním radarem a celou rodinou střel středního i dlouhýho dosahu.

avatar
Shania Datum: 02.05.2017 Čas: 14:45

Japonci provedli testy SM-3 a tedy jsou data:
12:05 odpal 1000km class BM z Hawaje
AEGIS cíl zachytil a sledoval, v 12:08 měl AEGIS vypočítané data pro odpal a přibližně tři minuty byl cíl zničen 100nm nad pacifikem.

Třeba tu někdo vypočítá o jaké rychlosti se jedná. Předpokládám že k odpalu a zasažení muselo dojít dřív než BM přeletí AEGIS.

při mach 3 SM-3 urazí přibližně 185km za 3min (beru to tak že trvá něž akceleruje na Mach 3,5 a naopak mimo atmosféru je rychlost výrazně vyšší), BM poletí ještě rychleji, takže jen před odpalem ta vzdálenost bude přes 400km + nějakou dobu byla BM sledována.

ABMD ale funguje jako systém, takže májí dedikovaný radar/y a satelit/y pro sledování odpalu a pro vzestupnou fazi rekety, střední fazy letu. Bez toho by samotný radar AEGIS lodi neměl dost času vypočítat odpal.

Tady je vidět kill chain

https://youtu.be/Or_sZ99QyWU?t=66

avatar
RiMr71 Datum: 02.05.2017 Čas: 14:40

Jaký je výškový dosah?

A 1800 střel... mazec..

avatar
Jakub2 Datum: 02.05.2017 Čas: 13:27

Ad dosah radaru - přečíst diskusi zde:

http://www.armadninoviny.cz/ruske-systemy-elektronickeho-boje-1.html

avatar
Klimesov Datum: 02.05.2017 Čas: 12:07

darkstyle.
Takže je tam toho víc. Díky. :-)

avatar
darkstyle Datum: 02.05.2017 Čas: 11:40

tak radar na lodi sam o sebe moze mat logicky max dosah cca 300km, kedze mas zakrivenie zeme a aj aegis na lodi ma cca taky dosah..
samozrejme spy-1 radar na lodi existuje v roznych verziach a tie sa urcite lisia verzia od verzie a coskoro bude nahradeny myslim 10 ci 15x vykonnejsim radarom..

samozrejme v pripade SM-3 sa pouziva na detekovanie cielov v predstihu dalsia rada systemov.. od najnovsieho F-35, po vyzvedne lietadla E-3 AWACS.. aj E-6 by mohol pomoct.. aj F-22.. satelity..

proste ten koncept je taky, ze tu raketu navedie niekolko systemov - vzdy ten co najde ciel prvy..
a AEGIS funguje ako riadiace stredisko odpalov - pozbiera udaje z viacerych zdrojov a pali..
ale aj to riadiace stredisko ma najnovsie uz 9. verziu.. takze nie kazda jedna lod ma rovnako vyspely aegis.. a tym padom moznosti..
ktora presne aky ma, je aj tajne aj tazsie urcit, kedze samozrejme pri pravidelnych na cca 100 lodiach co aegis maju, pri opravach tie aegisi vylepsuju

avatar
Klimesov Datum: 02.05.2017 Čas: 10:58

Hele nevíte někdo jaký dosah může mít rada systému AEGIS? Nebo jak se detekují cíle pro střely MS-3?

arr