Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

VIDEO: Atomové dělostřelectvo

Datum přidání 12.05.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Počátkem 50. let minulého století zachvátilo svět atomové šílenství. S atomovou energií se nepočítalo jen pro výrobu atomových bomb a výrobu jaderné energie, ale i jako pohon pro letadla, tanky nebo dokonce auta. Atomová energie byla všude. Do doby bezmezného jaderného nadšení se datuje i vznik monstrózního atomového děla M65 Atomic Cannon (známé také jako „atomová Annie“), které mělo na vzdálenost 32 kilometrů rozsévat nukleární zkázu.

M65 Atomic Cannon

Foto: Auto zasažené tepelnou a tlakovou vlnou z jaderné exploze / YouTube

 

Americká armáda zadala požadavek na výrobu atomového děla již v roce 1949 armádnímu výzkumnému a výrobnímu středisku Picatinny Arsenal. Američtí inženýři našli ideální předlohu v 280mm německém železničním dělu K5 (Krupp K5), které wehrmacht používal v druhé světové válce.

 

Vývojové práce pokračovaly bez problému, takže již v lednu 1953 byl hotový první prototyp atomového děla. Na rozdíl od německé předlohy M65 Atomic Cannon ubral na váze (83 tun proti 218 tunám) a dopravoval se po zemi. K přepravě sloužily dva výkonné traktory, které umožňovaly celému kompletu pohybovat se rychlostí až 50 km/h.

 

První (a poslední) testovací střelba se uskutečnila v nevadské poušti (střelnice Nevada Test Site) 25. května 1953 v 8:30 ráno místního času. Dělo střílelo speciálními jadernými granáty W9 o hmotnosti 364 kg.

 

Granát W9 obsahoval 50 kg vysoce obohaceného uranu a byl schopen vyvolat jadernou explozi o síle 15 kt. Připomeňme, že podobnou sílu měla atomová bomba shozená Američany na Hirošimu. Zóna totálního zničení (tlakové a tepelné účinky) měla v tomto případě průměr zhruba 3 kilometry.

 

Jak se test povedl, můžete zjistit z přiloženého video záznamu:

 

Vido: Testovací střelba z atomového děla M65 Atomoc Cannon / YouTube

 

Celkově Američané zhotovili 20 kusů dělostřeleckých systémů M65, každý v hodnotě 800 000 dolarů (při cenách v roce 1950). Zbraně byly rozmístěny v Evropě a Koreji jako obrana proti sovětským a severokorejským vojskům. Naštěstí však z nich nemuselo být nikdy stříleno a sloužily spíše k prestižním a propagandistickým účelům.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jiří Houžvička Datum: 13.05.2012 Čas: 23:39

Zajímavé video s atomovou tématikou: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LLCF7vPanrY

arr