Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

VIDEO: Future Soldier 2012

Datum přidání 18.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na pražském výstavišti Letňany dnes končí další ročník výstavy Future Soldier. U tak významné vojenské události samozřejmě nemohla chybět kamera Armádních novin. Nabízíme vám pohled na moderní vojenskou výstroj a výzbroj našeho regionu i na vize vojenských inženýrů, jak cestou se může ubírat Voják budoucnosti - Future Soldier.

Future Soldier

Foto: Představa Vojáka budoucnosti podle Armádních novin / Autor: Roland Rawen Havran

 

Ač si spousta lidí představí vojáka budoucnosti jako Terminátora zkříženého s Predátorem, realita přeci jen nebude tak divoká. Za deset dvacet let bude voják vypadat na první pohled pořád stejně – klasická uniforma, přilba, neprůstřelná vesta a puška. Hlavní odlišností vojáka budoucnosti se však budou skrývat pod povrchem, v elektronické výbavě.

 

Každý jednotlivý voják se stane jedinečným bojovým systémem rovným bojovým vozidlům a letadlům. Bude mít neustálý vysokorychlostní přístup do centrální sítě, kde může získávat a také poskytovat nejrůznější informace. Voják tak bude mít neustále k dispozici polohu svých jednotek, pozici nepřítele, informace z průzkumných prostředků, rozkazy z velitelství apod. Naopak velitel jednotky nebo velitelství bude mít dokonalý přehled o pozicích a úmyslech svých jednotek a ideálně také o pozicích a úmyslech nepřátel.

 

Video: Snažili jsme se pro vás zachytit to nejzajímavější, co bylo letošní výstavě Future Soldier k vidění. Bohužel oproti minulému roku byla akce viditelně slabší – jak počtem vystavovatelů, tak vystavenou výzbroji, výstroji i technikou / Karel Zahradníček

 

Voják bude také sám o sobě průzkumným prostředkem. Jeho denní/noční/termovizní kamera na přílbě/zbrani, laserový dálkoměr nebo GPS budou neustále dodávat informace do sítě, odkud si ji může kdokoliv převzít. Může to být velitel jednotky, pilot vrtulníku nebo obsluha minometu, která tak okamžitě získá pozici nepřítele. Čas mezi zachycením, rozpoznáním, identifikací a útokem se tak zkrátí na naprosté minimum.

 

V anglické terminologii se takto propojené digitální bojiště nazývá C5ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Combat systems, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Česky napsáno: „velení, kontrola, komunikace, počítače, bojové systémy, zpravodajské informace, dohled, zaměřování cíle a průzkum.“

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Wrunx Datum: 19.10.2012 Čas: 17:56

C5ISTAR - a vznikne nám nový strategicko-taktický směr: sledování, odečítání, rušení či přímo ovládání nepřítelovy sdělovací soustavy :-) Ono totiž tohle dává nejen totální kontrolu velení, ale i nepříteli pokud se do toho dokáže vlámat.

avatar
Břeťa Datum: 19.10.2012 Čas: 11:44

Art: Aha tak to jsem netušil, že to j zrozměrama tohoto zásobníku tak bídné, tak to uznávám že by to asi nebyla nejlepší volba.

Jakub Chod: Tak na podobném systému výzkumné ůstavy ačr, co teda vím, už pracují a pokud ho budou užívat pouze vojáci v misích , tak na to se peníze vždycky najdou. Ale zkoušel jsem jen tak teoreticky zjistit kolik by stálo vyrobit kameru na zbraň spojenou s displejem na předloktí ( kamera by byla buď to barevná nebo černobílá s tím, že s černobílou kamerou jde vidět i v noci). Tak by celý systém mohl stát do pěti tisíc korun. Samozřejmě by to bylo bez mířidel ale to nebude podle mě takový problém dodělat, ale je to systém pro vidění za roh nic víc a nic míň. Ale říkám je to jenom teoretická úvaha,pokud by to šlo do praxe tak to může být i jinačí.

avatar
Art Datum: 19.10.2012 Čas: 10:24

Břeťa: Co se týče čirého zásobníku do BRENa, tak mohu říct toto: Když mám zásobník napáskovaný municí (klasika, počet 30 střel), tak si ho opticky můžu pomyslně rozdělit na třetiny. Jedna třetina není vidět, je zasunutá v zásobníkové šachtě. Ve spodní třetině zůstává stlačená pružina, takže jediná část, která mi něco řekne je ta prostřední třetina.
Navíc tento originál průhledný zásobník od české zbrojovky je velmi nepraktický. Je strašně velký a robustní. Když ho porovnám se zásobníkem do SA58 v ráži 7,62, tak tento zásobník do BRENa, v ráži 5,56 je ironicky ještě o chlup větší, že se stěží narve do 58čkových sumek... docela paradox, menší ráže, ale větší zásobník, se stejným počtem munice.
Na zásobníku si zbrojovka moc záležet nedala. A je úplně zbytečné, aby byl celý z tlustého čirého plastu, jen kvůli té jedné třetině, která mi je nějak užitečná. Stačilo by jen nějaké okénko, nebo něco podobného....

avatar
Jakub Chod Datum: 19.10.2012 Čas: 09:59

Jen malá poznámka: A kde na to ČR vezme??? Já armádu podporuji, o tom žádná, ale sami víte, jak se to má s politickou situací a zanedbáváním armády.

avatar
Břeťa Datum: 19.10.2012 Čas: 09:40

Ahoj, velice mě zaujala vaše představa vojáka čr 21. století ale asi bych vyčetl pár maličkostí z obrázku jsem nevyčetl nějakou ochranu nosu a úst před prachem a plyny (jako je kouř, slzný plyn, atd.), potom bych vyměnil vámy nakreslený zásobník za dodávaný průhledný zásobník z české zbrojky, přijde mi totiž praktičnější pro kontrolu munice ( samozřejmě pokud počet zbývající munice se nebude ukazovat na displeji). Jinak je to velice zdařilá představa a bylo by dobré, kdyby se finální verze velice podobala této představě.

avatar
Břeťa Datum: 19.10.2012 Čas: 09:37

Ahoj, velice mě zaujala vaše představa vojáka čr 21. století ale asi bych vyčetl pár maličkostí z obrázku jsem nevyčetl nějakou ochranu nosu a úst před prachem a plyny (jako je kouř, slzný plyn, atd.), potom bych vyměnil vámy nakreslený zásobník za dodávaný průhledný zásobník z české zbrojky, přijde mi totiž praktičnější pro kontrolu munice ( samozřejmě pokud počet zbývající munice se nebude ukazovat na displeji). Jinak je to velice zdařilá představa a bylo by dobré, kdyby se finální verze velice podobala této představě.

arr