Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

VIDEO: Red Arrows na Dnech NATO 2012

Datum přidání 25.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dnes si vám dovolíme představit další video z produkce Armádních novin. Tentokrát náš kameraman zachytil uchvátané vystoupení britské akrobatické skupiny Red Arrows. Můžete si vychutnat doslova letecký balet sedmi letadel a dokonalou synchronizaci britských pilotů této světoznámé akrobatické skupiny.

Video: Red Arrows na Dnech NATO 2012 v Ostravě. 2:12 - Diamond Nine / Karel Zahradníček

 

Red Arrows (Rudé Šípy), oficiálně známe jako Royal Air Force Aerobatic Team, jsou oficiální akrobatickou skupinou britského královského letectva RAF. Tým byl vytvořen již v roce 1964 a v současné době sídlí na vojenském letišti RAF Scampton.

 

Piloti již od roku 1980 létají na podzvukových strojích BAE Hawk T1A, které jsou natřeny červenou barvou. Podobně jako legendární německé letecké eso první světové války Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen, známy jako Rudý Baron, i Red Arrows zvolili červenou barvu, aby letadla šla na modrém pozadí oblohy lépe vidět.

 

Zatímco Red Baron se tak posmíval svým protivníkům, britská akrobatická skupina červenou barvu používá pro větší bezpečnost a snadnější identifikaci mezi jednotlivými stroji skupiny.

 

Red Arrows

Foto: Red Arrows a výstavní formace Daimond Nine / Wikipedia

 

Od roku 1968 léta v Red Arrows devět pilotů. Ti trénují své umění třikrát denně, pět dní v týdnu. K dispozici mají nejen špičkové zázemí vojenské základny Scamton, ale i 91 členů pozemního personálu. Bohužel v Ostravě vystoupilo jen sedm letadel, protože dva piloti Red Arrows minulý rok tragicky zahynuli.

 

I když jsou Red Arrows světoznámou skupinou, museli před několika lety čelit snahám o své zrušení. I RAF se potýká s finančními problémy, proto bylo přezkoumáno, zda 6 miliónů liber (cca 180 000 000 Kč) ročně na provoz Red Arrows není mnoho.

 

Avšak z čelních politických míst vždy došlo k ujištění, že Red Arrows se o svou práci bát nemusí. Považují se za chloubu britského letectva a představují výbornou celosvětovou reklamu pro RAF.

 

Red Arrows jsou známí především jejich unikátní a „patentovanou“ diamantovou formací (Diamond Nine), kdy všech devět letounů letí v imaginárním obrysu diamantu. Mottem této formace je francouzské sovo Eclat, což znamená „brilantní“ nebo „excelentní“.

 

Zítra si představíme video ukázku bombardéru B-52H Stratofortress, další magnet Dnů NATO 2012

v Ostravě.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
vanhouten Datum: 26.09.2012 Čas: 08:24

a ja si rikal ze letos byli nejaci slabsi nez pred temi 5/6 lety. nicmene i tak jsou uzasni a zase to byl zazitek. videl jsem teda hodne leteckych skupin, ale nikdo z nich nedokaze tak krasne drzet formaci jako red arrows. ti jsou doslova jako pribiti na desku.

avatar
Jan Grohmann Datum: 25.09.2012 Čas: 17:30

Pro Loty. Díky za připomínku. Upraveno.

avatar
Loty Datum: 25.09.2012 Čas: 16:33

Drobný detail, letos na Dnech NATO se skupina prezentovala "pouze" v počtu sedmi letounů (z důvodu tragické smrti dvou pilotů v loňském roce).

avatar
Michal Voska Datum: 25.09.2012 Čas: 12:43

Krásné video a perfektní ,,úvodník". Skvělá práce pane kolego :-)

arr