TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

VIDEO: Vzdušné boje na hranici vesmíru

Datum přidání 16.12.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V druhé polovině minulého století vrcholila studená válka mezi Sovětským svazem a Spojeným státy. Obě mocnosti se trumfovaly ve své vojenské technice. Pokud jedna ze stran započala vývoj nové vojenské techniky, druhá okamžitě začala uvažovat o systému, který by mohla proti nové zbrani použít. Nejinak tomu bylo i v letecké technice. Američané začali v 50. letech pracovat na strojích mimořádných výkonů schopných létat doslova na hranici kosmického prostoru. Rusové hozenou rukavici přijali a začali pracovat na letounech podobných kvalit. Pojďme se nyní podívat na stroje obou zemí, které přenesly vzdušné boje do výšky několika desítek kilometrů nad zemský povrch.

U-2 vesmír

Foto: Pohled z kabiny letounu Lockheed U-2, výška 21 500 metrů / YouTube

 

Američané v 50. letech 20. století pracovali na několika pokrokových letounech. Zmiňme například bombardér North American XB-70 „Valkyrie“ nebo průzkumné stroje Lockheed SR-71 „Blackbird“ a slavný Lockheed U-2.

 

Právě Lockheed U-2 bude v našem článku reprezentovat „vesmírnou“ vojenskou techniku Spojených států. Lockheed U-2 je výzvědný letoun vyráběný od roku 1957. Dokáže létat rychlosti 821 km/h ve výškách až kolem 27 kilometrů, tedy již vysoko ve stratosféře. Zde se letoun musí potýkat s teplotami až -75 stupňů celsia.

 

Na prvním videozáznamu se podívejme, jak vypadá let do stratosféry z pohledu pilota Lockheed U-2.

 

Video: Lockheed U-2 letí k hranicím kosmického prostoru / YouTube

 

Rusové odpověděli na vývoj výškových bombardérů a průzkumných letounů strojem podobných kvalit. Představujeme vám výškovou stíhačku Mig-25, zabijáka amerických stratosférických letounů.

 

Mig-25 létal až trojnásobnou rychlosti zvuku ve výškách kolem 20 kilometrů. Měl jediný cíl - bojovat proti strojům jako je North American XB-70 „Valkyrie“ nebo Lockheed U-2. K tomu mu sloužila čtveřice protiletadlových řízených raket R-40R s radiolokátorem nebo R-40T s infračerveným naváděním.

 

Video: Se stíhačkou Mig-25 se můžete proletět i vy / YouTube

 

Na závěr si neodpustíme uvést video, které až tak nemá souvislost s vojenstvím, ale k dnešnímu článku se náramně hodí. Pokochejte se, jak vypadá skutečná cesta do vesmíru z pohledu amerického raketoplánu.

 

Video: Start raketoplánu z pohledu zadní kamery / YouTube

 

Zdroj: Wikipedia 1, Wikipedia 2, YouTube

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
HU Datum: 19.12.2011 Čas: 00:40

No, článek bych pojal jinak, nebo bych změnil název. U2 není bojovým letadlem, ale průzkumným. Mig 25 byl původně vyvýjen jako stíhač strategických bombardérů...

arr