Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Virtual Battlespace 3: Česká simulace války

Datum přidání 07.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Česká firma Bohemia Interactive, resp. její divize Bohemia Interactive Simulations, v těchto týdnech vydala nejnovější verzi svého profesionálního válečného simulátoru Virtual Battlespace 3 (VBS 3). Jedním z prvních uživatelů je americká armáda US Army, konkrétně americké Velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín TRADOC (U.S. Army Training and Doctrine Command).

Foto: Virtual Battle Space 3 /  Bohemia Interactive Simulation

Foto: Virtual Battlespace 3 /  Bohemia Interactive Simulation

 

VBS 3 je postaven na stejném grafickém základě jako herní série ArmA a slouží jako virtuální taktický simulátor. VBS 3 nabízí nové moderní uživatelské rozhraní, vysoce detailní mapy o velikosti 2000 km2, moderní grafiku nebo realističtější animace postav a vozidel.

 

Jedním z nejdůležitějších změn je pokročilý fyzikální model herní postavy (avatar). Postavě lze přisoudit výšku, hmotnost, fyzickou kondici i střelecké dovednosti přesně podle reálných parametrů hráče. „Postava bude stejně schopná, jako hráč samotný,“ říká Robert Munsey, manažer počítačových simulací a her v TRADOC.

 

Na rozdíl od svalnatých a neúnavných herních postav, bude avatar v VBS 3 disponovat únavovým modelem. Postava vojáka s kily navíc se jednoduše unaví mnohem rychleji, což se promítne jak na omezené mobilitě, tak na schopnosti vést přesně mířenou střelbu.

 

Foto: Virtual Battle Space 3 /  Bohemia Interactive SimulationFoto: Američtí vojáci trénují v starším simulátoru VBS 2.  /  US Army

 

V americké armádě se úroveň fyzické kondice měří podle Armádního fyzického fitness testu APFT (Army Physical Fitness Test). Úroveň fyzické kondice podle APFT, včetně únavy pak věrně kopíruje postava hráče ve hře.

 

Připomeňme, že test APFT se skládá z kliků, leh-sedů a běhu na 2 míle (3,22 km). Maximum je 300 bodů.

 

Díky lepšímu fyzikálnímu modelu postav velitelé čet získají například lepší přehled o své jednotce. „Velitelé malých jednotek mohou lépe pochopit výkon svého týmu,“ říká Munsey.

 

Video: Nová generace grafiky. / YouTube

 

Podle tiskové zprávy americké armády má přinést VBS 3 výrazné snížení nákladů za výcvik. Simulátor umožňuje provádět cvičení na úrovni rot a níže. V programu najdeme více než 150 cvičení. Lze cvičit kombinované úkoly čet i součinnost sesednuvších vojáků s mechanizovanými jednotkami.

 

Samozřejmě VBS 3 nikdy nemůže nahradit polní výcvik. Simulátor však umožní získat vojákům základní návyky, s kterými se pak nemusí ztrácet čas při polním výcviku. „Získáte možnost poučit se z chyb a nepřesností než jdete ven. Šetříte přitom palivo i munici,“ vysvětluje kapitán Chuck A. Williams z TRADOC.

 

Další velkou devízou je simulace civilního života v místě nasazení. „Vojáci manévrují v městském, příměstském nebo venkovském prostředí, kde se setkávají s normálním civilním životem, takže simulace není prázdné prostředí bez civilistů,“ řekl Munsey

 

Video: Umlčování protivníka ve VBS 3. / YouTube

 

Navíc software dokáže simulovat činnost povstalecké buňky. Co se zdá jako běžný pohyb civilistů, může být ve skutečnosti příprava k útoku na vojáky.

 

Pro zajímavost uveďme, že předchozí verzi VBS 2 využívají například jednotky vybavené kolovými bojovými vozidly Stryker. "Stryker komunita používá VBS2 mnohem déle, než armáda - asi rok nebo dva déle," řekl Munsey. "Mají hodně zkušeností a to je jedna (VBS 2 – pozn. redakce) z jejich preferovaných simulací."

 

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jack0b Datum: 08.04.2014 Čas: 00:32

Dobrý den,
kdyby někdo z čtenářů stránek projevil zájem zahrát si Armu 2 nebo Armu 3 online a neveděl kde. Může využít prostor vytvořený komunitou hráčů klanu http://www.102nd.cz/?page_id=19 . Rádi také poradíme i s případnými problémi.

arr