Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vítr, mráz, mlhavo - ideální podmínky pro výcvik táborského mechanizovaného praporu

Datum přidání 13.02.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: rtm. Zdeněk Koza

Doupovské hory. Výcvikový prostor, který od 6-10.2. využívá 42.mpr Tábor ke svému únorovému výcviku, jehož cílem bylo další zdokonalování mechanizovaných rot a minometné baterie. A stejně jako v lednovém je celý kontingent prověřován vskutku zimním počasím.

Foto: Vojáci 42. mpr cvičí na Doupově. / Autor

 

„Pokud víte jak na to, tak přežití v takovém počasí, například jako nyní, celý týden, není nic, co by se nedalo zvládnout," říká příslušník první roty. „Ovšem na začátku roku nastoupili z Vyškova nováčci a pro ně, to samozřejmě je něco nového a jakékoli podcenění, například jen u, člověk by řekl, hloupých ponožek, tak se těžce vymstí," pokračuje táborský výsadkář.

 

Počasí je rozhodně důležitý faktor, ale pro vojáka, nemůže být rozhodující, protože úkoly se plní za každých podmínek. Ne jinak tomu je i u „Svatováclavského" praporu z Tábora. Tedy bojové střelby pěchoty a kolových bojových vozidel Pandur jedou na plné obrátky.

 

Dlouhé pěší přesuny patrolováním, přičemž jsou do jinak nudného pochodu zapojeny „imitační" skupiny, které pro jednotky rozehrávají taktické situace. Například přepad, léčku či průzkumný prvek nepřítele.


A poslední řečené bylo předmětem bojového rozkazu třetí mechanizované roty, která v rámci ostrých bojových střeleb měla za úkol vyhledat a zničit průzkumný prvek nepřítele o síle pěti mužů. Vše samozřejmě pod dohledem velení, řídících a rozhodčích.


Jsou čtyři ráno a velitelé družstev dostávají zkrácený bojový rozkaz od svých velitelů čet. „Naším úkolem je během hodiny vypracovat bojový rozkaz pro své vojáky, kde je seznámíme se situací, což zahrnuje více informací, ale mezi stěžejní patří, jakého nepřítele očekáváme. Dále pak seznámení s úkolem, provedením, logistikou, spojením a velením," říká velitel družstva rotný F.

 

„Plán, který jsem vypracoval je následující: přesun v KBVP Pandur do rozchodiště, odtud půjdeme pěší patrolou, skrytě, tak abychom nezpozorováni vyhledali nepřítele, o kterém víme z leteckých snímků a ze zpravodajské skupiny, jeho přibližnou polohu, přičemž Pandur se přesouvá do vyčkávacího postavení," pokračuje velitel.

 

Foto: Pancéřovník v akci. / Autor

 

„Jakmile bude nepřítel vyhledán, naším úkolem bude jeho zničení, a to za podpory Panduru, který se na můj povel přesune do palebného postavení a vytvoří pro celé družstvo zajištění. Po dobití místa zteče, se družstvo přesune zpět do rozmístění mimo boj," dodává rotný F.


A jak to vypadá z pohledu instruktora bojové přípravy? Musíme říci, že se vždy najdou chyby. Výcvik je především proto, aby jich ubývalo. Pěší družstvo se nasouvá do místa zteče a zaznívají první výtky. „Pane desátníku, přece nemůžete svou siluetu na tomto otevřeném prostoru, takto vystavovat nepříteli, tedy pokud nechcete zemřít ještě dříve, než boj začne," říká nrtm. J. Z druhé strany zaznívá. „Veliteli, proč jste poslal jako prvního staršího střelce místo kulometčíka? Pancéřovník!!! Než začnete střílet, musíte si odjistit zbraň!!!."

 

Operace probíhá dále podle plánu. Nepřítel byl zneškodněn, ale pro družstvo ještě není konec. Rozhodčí rozehrávají další možné situace. „Pane svobodníku, právě jste byl zasažen do ramenního kloubu, rukou nemůžete hýbat a cítíte prudkou bolest." Okamžitě se ozývá. „Trefili mne do ramene!!! Nemůžu rukou hýbat a je mi mdlo!!!"

 

Dál pokračuje boj, protože družstvo je ostřelováno vzdáleným nepřítelem z protilehlého kopce. „Sekce alfa, můžeš se hýbat, můžeš běhat?" křičí skrze střelbu velitel. „Ano můžu," zní odpověď.

 

Foto: Stahování zpod krycí palbou. / Autor

 

„Družstvo na můj povel, krycí palba pro sekci alfa. Sekce alfa se stahuje do našeho postavení," rozkazuje nejdříve velitel, přičemž hned za ním celé družstvo povel opakuje, tak aby všichni reagovali stejně. Za pár sekund se zintenzivní střelba ze všech zbraní, tak aby došlo k umlčení nepřítele a zraněný kolega se mohl, pokud možno s nejmenším rizikem připojit ke zbytku družstva.

 

Po chvíli se tak opravdu stává. Mezitím již velitel vydal rozkaz pro Pandur, který pomáhá s krycí palbou a vjíždí do „horkého" prostoru, tak aby svému družstvu poskytl krytí a možnost nasednutí. Velmi brzy se toto stává skutečností a celé družstvo, s jedním zraněným opouští místo střetu.


Následuje vyhodnocení, jak rozhodčími, tak řídícími, včetně dozorových orgánů. To co jsme popisovali, byla jen jedna část cvičení. Jak již jsme napsali. Úkolů je mnoho. Cílů ještě více a jen poctivá příprava pomáhá chránit nejen životy vojáků, ale i každého jednotlivce České republiky.

 

Fotogalerie

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zdenoušek Datum: 17.02.2017 Čas: 06:29

No já když si vzpomenu na nás co jsme měli na Boleticích v devadesátých letech my. Tak tohle jsou proti nám úplný kosmonauti. Jen ta fujara je stejná. :)

avatar
psovod Datum: 14.02.2017 Čas: 17:58

v dnešní době je naprosto běžné,že vojáci fasují pouze pouštní vesty a sumky,tudíž snaha maskovat se na sněhu je celkem zbytečná,týká se to i bojových útvarů a armádě ani nevadí zveřejnovat fotografie takto vybavených vojáků na svých stránkách,ve vyškově při výcviku to nevadí,na jedné straně se šikanují výrobci výstroje kvůli např. potištěným popruhům a na straně druhé se fasuje poušt do podmínek čr,prostě nic jiného není a takové velké batohy už nejsou vůbec žádné,místo malých zelených se fasuje v pohodě pouštní malá polní mns,nádhera,tohle není kopání do nikoho a ničeho,ale pokud někdo vysoce postavený veřejně prohlašuje,že sklady jsou plné a zároven se od nového roku omezí na polovinu prodej termoprádla tak asi někde bude chyba

avatar
Arccos Datum: 14.02.2017 Čas: 17:13

Ta moje první věta byla samozřejmě myšlena obecně, netýkala se zimního vybavení. A o vybavenosti našich vojáků by mohl napsat spíš někdo, kdo se v problematice pohybuje více než my. Nicméně nedostatek maskáčů, nedostatek nových přileb a nebo nedostatek kvalitních neprůstřelných vest jsou často propíraná témata. Tak namátkou:

http://www.euro.cz/politika/armada-trhanu-cesti-vojaci-si-vystroj-musi-kupovat-sami-1290552
http://img.e15.cz/static/editions/pdf/47/2016/E15-2016-09-23.pdf

Rád se nechám vyvést z omylu a zjistit, že se všechno vyřešilo.

avatar
Gorn Datum: 14.02.2017 Čas: 14:00

Arccos: "Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení" je jedno jestli jste to napsal jako reakci na TheCornella. Takové to "Na druhou stranu..." je sice fajn, ale faktem je že jste nejdřív kritizoval AČR ve věci za kterou si kritiku nezaslouží. Co se zimní kamufláže týče armáda poskytuje naprosto dostatečné vybavení v dostatečném počtu. Tak to prostě je, můžou být rádi, aspoň nějaké vybavení atd. prostě není na místě.
Rozhodně netvrdím že AČR má plné sklady kvalitní výstroje a výzbroje, ale prostě když už si chcete kopnout tak ať je to za něco co je skutečně špatně (třeba ten pancéřovník by měl mít zbraň která má reálnou šanci prorazit pancíř dnešních MBT, o IFV nemluvě, čímž samozdřejmě netvrdím že pro RPG-7 neni v AČR místo)

avatar
Arccos Datum: 14.02.2017 Čas: 12:44

Gorn: Nevím, proč ta polemika nad mym příspěvkem, když oba píšeme totéž. Akorát jsem opomenul zdůraznit, že jsem reagoval na TheCornella.

avatar
nedy68 Datum: 14.02.2017 Čas: 12:01

Pokud počkáme na jaro tak do další zimy to Rusko snad dobijeme - osvobodíme.

avatar
Gorn Datum: 14.02.2017 Čas: 10:24

Arccos: tak v první řadě je to o tom že zimní převlekáče a normální výstroj (plus maximálně převlekáč na batoh a bílá páska na kvéru) je naprosto normální řešení, doopravdy to není o nějakém nedostatku výstroje. Ona ta zimní krajina taky neni čistě bílá, a obzvláště v lese by se čistě bílá postava vyloženě nehodila.
Samozdřejmě pro jednotky operující v arktických oblastech atd. se vesty v zimní kamufláži dělají, nicméně to pro AČR není tak úplně relevantní že?

avatar
Arccos Datum: 14.02.2017 Čas: 09:50

Naši vojáci můžou být rádi, že jim armáda vůbec poskytla aspoň nějaké vybavení...

Na druhou stranu: Asi by nebylo moc efektivní mít speciální zimní verzi unfiromy, vest a batohů v zemi, kde sníh souvisle leží tak možná dva měsíce v roce a někdy vůbec.

avatar
cejkis Datum: 13.02.2017 Čas: 21:00

Co není ve skladech, dodělá autor úpravou fotografií na černobílé :-)

avatar
CerVus Datum: 13.02.2017 Čas: 18:37

Chudák asi věří těm PR prohlášením pana ministra, že sklady jsou plné a výstroje je dostatek :D

avatar
GAVL Datum: 13.02.2017 Čas: 18:18

Dotazovatel se asi diví , těm letním kamu vest atd.

avatar
Gorn Datum: 13.02.2017 Čas: 16:54

TheCornell: jistě, není problém, celková zimní kamufláž je výhradně pro civilisty. Dokonce jsem neslyšel ani ten termín.

avatar
TheCornell Datum: 13.02.2017 Čas: 15:38

Může mi někdo znalý problematiky vysvětlit, jaký je důvod proč vojáci AČR nepoužívají celkovou zimní kamufláž?

arr