Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vlivové operace pod taktovkou Moskvy a Pekingu

Datum přidání 08.02.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 37 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Vlivové operace (Influence Operations) jsou oblíbeným prostředkem všech států s mocenskými ambicemi. Na české scéně pozornost Bezpečnostní informační služby (BIS) přilákaly především aktivity ruské a čínské rozvědky. Oba státy na našem území vedou intenzivní vlivové operace, ale jejich metody se zásadně liší.  

Foto: Fake news z roku 1894; ilustrační foto / Public Domain 

 

Vlivové operace lze definovat jako plánované a řízené působení zaměřené na ovlivnění vnímání a chování vedoucích činitelů, různých skupin nebo celé veřejnosti s cílem dosáhnout požadovaných účinků. Jde o jednu z oblastí takzvaných aktivních opatření – ruského termínu zahrnujícího poměrně širokou škálu aktivit (dezinformace, propaganda, padělání dokumentů, diskreditace oponentů) jejichž cílem je ovlivnit průběh událostí a jejich vnímání ve prospěch politického vedení.

 

Bývalý generál KGB Oleg Kalugin aktivní opatření považoval za srdce a duši sovětské špionáže. Efektivitu sovětských rozvědčíků dokládá skutečnost, že řada dezinformací, které Moskva šířila během studené války jsou dodnes velmi populární. Mezi ty nejoblíbenější patří tvrzení, že AIDS vznikl jako program biologických zbraní v laboratořích Pentagonu.


I když jde o původně ruský koncept, neznamená to, že by snad Moskva byla jeho exkluzivním uživatelem. Spojené státy využitím podobných metod dosáhly svržení řady vlád a dodnes jimi udržují svůj současný vliv ve světě.

 

Česká BIS ve své poslední výroční zprávě k roku 2016 zmiňuje zvýšenou aktivitu ruských a čínských zpravodajských služeb, které na českém území vedou intenzivní vlivové operace s cílem ovlivnit postoje jedinců, skupin či celé společnosti. Ruský a čínský přístup k vlivovým operacím se ale poměrně výrazně liší, což je důsledkem různé úrovně zkušeností a také rozdílných cílů.


První ze tří hlavních rozdílů je dán právě ruskými zkušenostmi s aktivními opatřeními, které ve svém repertoáru měla už Čeka, první ze zpravodajských služeb Sovětského svazu. Rusové dávají přednost robustnějším operacím, které mohou cílit na jednotlivce, na skupinu lidí nebo na celou společnost. Díky letům praxe Rusové k vlivovým operacím přistupují vědecky, například pomocí teorie reflexivní kontroly, která je výsledkem výzkumů v oblasti psychologie a kybernetiky. Dle této teorie lze mapovat způsob jakým protivník vnímá a zpracovává informace, čehož lze využít při ovlivňování jeho rozhodovacích procesů dodáním těch správných podnětů.


Čínští zpravodajci dávají naopak přednost jednoduchosti a řeči peněz a zaměřují se spíše na jednotlivce, většinou vysoce postavené představitele státu nebo podnikatele, kteří dále pomáhají prosazovat čínské zájmy.


Druhým rozdílem je role zpravodajských služeb v provádění vlivových operací. Zatímco v ruském případě hrají zpravodajské služby hlavní roli, v Číně slouží jako zprostředkovatelé kontaktů a špinavou práci provádí vysoce postavení členové Strany a nikoli zpravodajští důstojníci samotní.

 

To souvisí s celkově vedlejší rolí, kterou v Číně zpravodajské služby hrají, a s dominantní rolí komunistické strany, jejíž různorodá oddělení, komise a výbory mnohdy sekundují funkce na Západě běžně vyhrazené zpravodajským službám. Oblíbeným prostředkem Pekingu, jak proniknout do diplomatických či akademických kruhů, jsou organizace jako Konfuciův institut nebo Čínské asociace pro mezinárodní přátelské styky.


Posledním výrazným rozdílem je „personální politika“ vlivových operací. Zatímco Rusové kladou důraz na zpravodajské důstojníky, rekrutované agenty či spolupracovníky, kteří ani nemusí mít tušení o své úloze, páteří čínských operací jsou často vysoce postavení Číňané. Ti tak nekonají na popud zpravodajských služeb, ale zpravidla z iniciativy stranického vedení.


Jejich vysoké postavení v politických nebo obchodních kruzích jim umožňuje přístup ke svým zahraničním protějškům. Tohoto přístupu využívají k získání místních politiků k prosazování čínských zájmů výměnou za finanční kompenzaci. Právě odhalení čínských peněz vedlo k rezignaci australského senátora Sama Dastyariho, který na sebe přitáhl pozornost obhajobou čínské politiky v Jihočínském moři a zdaleka není sám.

 

Podobně se Peking snaží působit na představitele menších států, kteří stále oficiálně uznávají Taiwan, a nutno říci úspěšně. Jedním z posledních států, který vyměnil diplomatické vztahy s Taiwanem za čínské investice je Panama.


Obecně lze říci, že ruské vlivové operace bývají mnohem ambicióznější a mají širší dosah. Číňané míří spíše na vysoce postavené jednotlivce a sledují často velmi konkrétní cíle negeopolitického charakteru (diplomatická podpora, ignorování otázky Tibetu, získání obchodní zakázky).


Zdroj: War on the rocks

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Citatel666 Datum: 13.02.2018 Čas: 12:54

no, a iba priklad toho, preco su v poslednej dobe ceske diskusne fory plne militantov na cudzi ucet https://ekonomika.idnes.cz/export-zbrani-a-vojenskeho-materialu-z-cr-byl-loni-rekordni-pq1-/ekonomika.aspx?c=A170130_145622_ekonomika_rts


verejnu mienku treba predsa pripravit

pred casom kupil slovensky narodne orientovaany solidny podnikatel so serioznym politickym kritim skarachovanu srbsku zbrojovku, podla neho tam pracovali sami perfektni specialisti - ti, ktori dnes v tisicoch "montuju v seredi ziarovky..."

avatar
Citatel666 Datum: 13.02.2018 Čas: 12:33

vsetci tu obdivujete ruskych agentov ... ale ak tu niekto dostatocne neobdivuje americky nalet kdekolvek, je hned rusky troll, ak niekto neschvali nakup tankov, je hned rusky troll, bludy, co tu napisal Miroslav jeho oslavne ody na jeho nick na aktualitach a jeho renome ... jezis a maria ... korejcania nastupili na v spocnom tyme a pod jednou vlajkou .. a nic, tu sa schvaluje priprava na nalet, my im to ukazeme ... vcera opat funel trump na idnes.cz v style toto sa im nedaruje ... asi je nieco zle ale oproti vam je aj radio Jerevan krystalova studanka ... a ten kyd o zastaveni dodavky ruskych motorov, ktory niekde cital a dava ho ako hoak .. ved on sam tu permanetne nieco upravje a bavi sa na Vas ucet - uz nech tu zase odbornici preberaju kvality modernizacie praslavickych tankov

avatar
pks_ Datum: 10.02.2018 Čas: 17:37

Já třeba obdivuji ruské agenty působící v diskuzi na cz.sputniknews.com.
Vyjde tam nějaký mírně proruský článek a ten agent tam ihned přidá 1-2 jedovaté protiruské komentáře. Následuje záplava rozhořčených odpovědí lidí, kteří jsou takto "přinuceni" se postavit na stranu Ruska a zastat se jej proti té očividné lži :-)

avatar
Miroslav Datum: 10.02.2018 Čas: 01:00

Host: Ja som nič také nepovedal, nemám na to dôkaz Tvrdím však, že diskusie na rôznych spravodajských weboch sa za posledný čas zmenili. A nie len u nás ale aj v ČR. Nemôže byť však náhoda, že všade sa tieto diskusie zmenili rovnakou šablónou. Teda agresívni anonymní diskutéri s novými nickmi. Kde boli tí ľudia doteraz, že sme sa takto doteraz neprejavovali? A pokiaľ ide o mnou zmieňovaný portál, tak sa tam objavil ešte jeden nový fenomén a to kopírovanie existujúcich diskutérov. Napríklad pridaním bodky alebo zamienanim malého ,,L" za veľké ,,I" za účelom diskreditácie niektorých diskutérov. Pred niekoľkými dňami som zaregistroval, že aj ja sám mám svoj klon ktorý sa snaží vystupovať ako ja. A to nie sú ojedinelé prípady.

avatar
Pigtail Datum: 09.02.2018 Čas: 23:43

givicz: netřeba chodit tak daleko do minulosti stačí si dát do souvislostí terrostické útoky v RF před volbou prezidenta, nebo to samé u nás se zatčením jakýhosi imána teroristy před volbou Miloše ... jo toho Miloše jehož vláda neměla problém přijímat kosovské albánce :D

avatar
givicz Datum: 09.02.2018 Čas: 19:31

Host toho se nedočkáš tady se bude plivat jenom na Rusko a Čínu .. :) musíš se podívat jinde

Operace Northwoods: Amerika plánovala útoky na vlastní občany

Byl to plán špinavé války, který neprošel. Američtí generálové a tajné služby počítali v šedesátých letech s teroristickými útoky na vlastní města a občany. Cílem bylo změnit veřejné mínění a odůvodnit invazi na Kubu.
Zdroj: https://xman.idnes.cz/operace-northwoods-usa-kuba-invaze-teror-f11-/xman-styl.aspx?c=A180122_141024_xman-styl_fro

avatar
Host Datum: 09.02.2018 Čas: 11:57

Miroslav,
vas prispevok nechapem. Chcete nim tvrdit ze posledne 3 roky mozu za uroven diskusii na aktualitach taktovky moskvy??
Inak ozaj by bol fer clanok o taktovkach usa. A iste rovnako zaujmave citanie.

avatar
fenri Datum: 09.02.2018 Čas: 08:10

Beld - a Juncker pojede uctívat čínskou sochu Marxe do Trevíru. Je fakt, že to Číňanům jde skvěle. Varianta, že to má Juncker ze své hlavy mi přijde ještě děsivější, než si ho koupili Číňané...
Vedle toho je naše z okna stržená vlajka Tibetu docela sranda.

avatar
Husita Datum: 08.02.2018 Čas: 23:50

Miroslav: Na margo vesmírných programů jsem toho od rusáckých trollů už slyšel a četl lecos. Ale to s motorama do raketoplánů je něco nového. To si musím zapamatovat. :-))

Čtu Echo 24 a můžu jen potvrdit Tvoji zkušenost s neustále novými a novými nicky, které jakoukoliv debatu spolehlivě zničí a tady navíc ještě vyhrožují udáváním a trestním stíháním :-)) Prostě. kdo nenadává na USA a Izrael a nechválí rusko, tak je tupá ovce s vymytym mozkem od mainstreamových médií :-)

avatar
Beld Datum: 08.02.2018 Čas: 22:50

Po vcerejsku jiz povazuji vyrazne pusobeni cinskych a ruskych sluzeb v EU za jisté . Jinak si nedokazu vysvetlit Schulze jako kandidata na nemeckeho ministra zahranici . A bude hure .

avatar
Tesil Datum: 08.02.2018 Čas: 22:37

CNN může potenciálně ovlivnit zhruba miliardu obyvatel po celém světě.To mají Rusové a Číňané co dohánět.

avatar
astor Datum: 08.02.2018 Čas: 21:38

Kdy kde jaká . Jak se liší aktivní opatření Rusů a aktivní opatření Amíků. Jaké konkrétní operace se změnou režimu, případně změny vlády má autor na mysli. Má pan autor nějaké konkrétní povědomí o aktivitách cizích zpravodajských služeb a jejich rezidentech v našem státě? Pokud ano, je proti takovým vedeno trestní řízení, případně je podáno trestní oznámení? Pokud ne, není výše zveřejněný článek za ad. 1: šíření poplašné zprávy za ad:2 vyvolávání rusofobních a protičínských nálad ad:3 snaha i navýšení prémií od zadavatele článku...?

avatar
analytic Datum: 08.02.2018 Čas: 21:07

fenri: Já nemám potřebu se hájit. Já jsem vaši kritiku označil za útočnou a uzavřel jsem tos tím, že si každý ponecháme to svoje: vy právo kritizovat název článlu a já právo na vaši kritiku. Vůbec jsem nepoužil slovo názor a rozhodně jsem ho tak nemohl postavit do protikladu k vaší útočné kritice.

Ano, přijde mi smysluplnější diskutovat nad obsahem, nežli nad nadpisem. Ale v souladu s tím, co jsem uvedl, neupírám nikomu právo na kritiku, třeba i názvu. Pokud vás to uspokojí, tak tedy odvolávám, a píšu: ano, můžeme vést diskusi i nad názvem. Ale nebude to diskuse se mnou, protože v tom nevidím žádný smysl. Pokud o tom chcete diskutovat vy a ještě někdo další, nemůžu tomu bránit a ani by mě taková pitomnost nenapadla.

Vůbec bych se k tomu nevracel, nebýt toho, že jste projevil geniální schopnost diagnostikovat moje duševní zdraví a položil jste mi konkrétní otázku.

avatar
fenri Datum: 08.02.2018 Čas: 19:47

Analytic:" Když se těžko hledají argumenty pro zpochybnění obsahu, tak je potřeba zaútočit alespoň na nadpis příspěvku, který je o vlivových operacích řízených z Moskvy a Pekingu. "
-> nezdá se vám divné, že vy se hájíte tím, že máte názor, ale já "útočím"?

Analytic: "Můžeme potom diskutovat nad obsahem, ale asi ne nad nadpisem, který mu dáte " vs Analytic: ""já vám neupírám právo kritizovat nadpis.."

Scotty: "Rozdíly v pojetí vlivových operací Moskvy a Pekingu"?
hele, já s tím nemám problém a je to bouře ve sklenici vody. Prostě to "pod taktovkou" je taková komunistická fráze. Furt měli něco taktovkou síajej apod.

avatar
kubo4747 Datum: 08.02.2018 Čas: 18:52

Miroslav:
Ak myslíš actuality.sk, tak tam tých diskutujúcich snáď nikto normálny nemôže brať vážne. Ak áno, tak taký človek musí byť ako fanatický v boha veriaci alebo silno veriaci človek. Do diskusie sa radšej ani nezapájam, len si prečítam tie "múdrosti."

Osobne, najradšej by som tých "diskutérov" vyhľadal, odobral ľudské práva a poslal by som ich do krajiny, ktorú tak fanaticky obdivujú bez možnosti návratu do vlasti, pretože to je ten najväčší odpad spoločnosti, čo existuje.

arr