Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Rusko-běloruské cvičení Zapad-2017: Úhly pohledu

Včera skončilo obří rusko-běloruské cvičení ... Více

Události

Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS

Datum přidání 26.09.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 23 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

V sobotu 23. září se v parku na pražské Letenské pláni konal Den s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Akce byla připomínkou sta let uplynulých od zformování prvních národních vojenských jednotek v novodobé české historii. Na Letné tak byla k vidění historická i současná technika armády, vojáci ale poprvé představili i novinku v podobě vozidla TITUS, jehož zavedení do výzbroje schválila vláda.

Foto: TITUS; větší foto / Tatra Trucks

 

V sobotu během Dne s Armádou ČR měli návštěvníci možnost na vystavených exponátech vidět překotný technický pokrok v oblasti vojenské techniky za posledních sto let. Vedle historických unikátů i současné techniky Armáda České republiky představila i budoucnost své výzbroje v podobě obrněného vozidla TITUS na podvozku Tatra.

 

„Je to poprvé za posledních několik desítek let, kdy český výrobce pro českou armádu vyrobí sofistikovanou obrněnou techniku světové kvality, která byla vyvinuta domácími specialisty na českém podvozku,“ řekl na adresu vozidla TITUS Petr Rusek, předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, která bude pro armádu stroje vyrábět.

 

V této souvislosti připomeňme, že 18. září česká vláda schválila program rozvoje pozemních sil AČR, který počítá i s vyzbrojením brigád pozemních sil obrněnými vozidly TITUS české výroby, jež jsou postaveny na podvozku Tatra 6×6.

 

Poslední obrněnou bojovou techniku vyvinutou a vyrobenou na našem území s českým podvozkem, která se dostala do výzbroje československých nebo českých ozbrojených sil, představovaly obrněné transportéry OT-64 SKOT a houfnice DANA vz. 77 pocházející ze 60. a 70. let. Projektem vozidla TITUS tak společnost Tatra Trucks, potažmo český obranný průmysl dokazuje, že je opět schopen české armádě zajišťovat dodávky špičkové bojové techniky světových parametrů.

 

Zakázku na pořízení 62 kusů vozidel TITUS schválila česká vláda už koncem července tohoto roku, přičemž půjde o vozidla v provedení velitelsko-štábní, spojovací a místo koordinace palebné podpory (MKPP). Představitelé ozbrojených sil však v minulosti již několikrát deklarovali, že by armáda mohla vozidel TITUS pořídit v dalších variantách mnohem více.

 

Foto: Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS; větší foto / Tatra Trucks

 

TITUS je unikátním bojovým vozidlem, jež vyvinula kopřivnická Tatra Trucks ve spolupráci s francouzskou společností Nexter Systems, předním světovým výrobcem speciální techniky. TITUS v sobě kombinuje výjimečné jízdní schopnosti v těžkém terénu srovnatelné s pásovými vozidly a vysoký stupeň balistické ochrany posádky.

 

Konstrukce nástavby i prověřeného tatrováckého páteřového podvozku s řiditelnou první a třetí nápravou činí z vozidla TITUS univerzální platformu použitelnou nejen v ozbrojených silách, ale také u policie či bezpečnostních i záchranných složek.

 

Vedle vozidel Pandur II CZ bude TITUS představovat klíčový bojový prostředek pozemních sil Armády České republiky. Výrobu obou typů vozidel mají na starosti české průmyslové podniky, v prvním případě je to společnost Tatra Defence Vehicle patřící do holdingu Czechoslovak Group, v druhém případě pak již zmiňovaná společnost Tatra Trucks. Oba podniky armádě navíc zajistí také servisní, logistickou i technickou podporu a také školící programy pro obsluhy a techniky. 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 06.10.2017 Čas: 21:32

Co je doma, to se počítá. Myslím tím schopné návrháře, konstruktéry, montéry a vůbec všechny, díky nimž tato země vyvine a vyrobí to, co je na špici účinností a efektivností.

avatar
Flader Datum: 05.10.2017 Čas: 09:29

20 rokov už asi nie, ale tých 10 ešte +- hej. Len čo je podstatné budú pri útvaroch kde sa budú určite používať BVP (Istar má dostať 4x4). To fakt by podla teba mali držať dvojakú muníciu len kvôli pár kusom prieskumných BVP?
Druhá vec mk44 by zvýšil zase cenu modernizácie. 2A42 sa vyrába v licencii u nás.

avatar
Jura99 Datum: 05.10.2017 Čas: 08:17

Flader: pokud je Turra zcela nová věž a nikoliv modernizací staré ruské, určitě by měla dostat NATO ráži. Modernizace Svatavy nestojí zrovna málo peněz, ty vozidla musí sloužit aspoň 15-20let. Jen aby kolová platforma také nedostala Turru s 2A42.

avatar
Flader Datum: 27.09.2017 Čas: 10:20

Jura99, ako doborníkovi na Slovensko ti iste neuniklo, že modernizácia BVP pre ISTAR bola podpísaná ešte minulým ministrom obrany (na samom konci funkčného obdobia). Ponuka od MiG-u patrí už do obdobia terajšieho ministra.
Inak to akože vážne by ste chceli od tejto núdzovky (lebo tak to je, je to núdzovka aby ISTAR do zavedenia novej techniky aspoň niečo mal) aby na tých niekoľko rokov dostala nový kanón? Veď po zvedení kolesovej platformy pôjddu urči k útvarom kde budú ešte slúźiť BVP. To by bola logistická bomba, mať kvôli paŕ prieskumným vozidlám zásobu úplne inej munície než zvyšok jednotky.

avatar
Jura99 Datum: 27.09.2017 Čas: 08:19

Flader: to není článek o Titusu, ale o dnech s AČR, ne kterých "vojáci předvedli Titus". Analogicky by na dnech OS SR mohli vojáci předvést modernizované BVP a analogicky by k tomu mohla být pořádná fotka modernizovaného BVP. Na modernizaci BVP je určité zklamání nejen cena, ale instalace nové věže s novým kanonem ale ruské ráže (!). Ovšem potom, co si ministr obrany nechá udělat nabídku na stíhačky Mig-35 není překvapivé už vůbec nic. Taková nabídka vůbec neměla být poptána natož přijata.

Jinak Titus v té "ázerbájdžánské" pískové barvě - buď jim zbylo hodně barvy z té zakázky na modernizaci DANA a RM70 nebo se dočkáme dalšího videa ze zavedení Titus v Ázerbájdžánu ? ;)

avatar
Arthur Datum: 26.09.2017 Čas: 22:05

Flander

v pohode. Idem to tam očekovať.


Miroslav

aj mňa tomto tipe nepriestrelného skla vždy napadne tento argument naposledy pri ALIGATOR 4x4 MASTER II

https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=85VdNA9ZPZs

avatar
Miroslav Datum: 26.09.2017 Čas: 21:56

Vozidlo je to určite kvalitné ale nerozumiem tomu nedelenému čelnému sklu. To nie je vyhliadkový autobus ale bojové vozidlo. Poškodenie skla si vyžiada výmenu celého dielu. Zbytočne drahé, časovo a technicky náročnejšie a teda aj rizikové

avatar
Flader Datum: 26.09.2017 Čas: 21:53

A článok som čítal, dokonca na Palbu som dával odkaz ja poobede.

avatar
Flader Datum: 26.09.2017 Čas: 21:52

Arthur, fotky zodpovedali článku. Vozidlá neboli schované a ukryté pred zrakmi. To, že nie sú na fotografiách je logické, keďže článok nebol o nich. Tuná je článok o Tituse tak tu logicky jeho fotka je.
Ono všeobecne informácii a fotografii o ISTAR je veľmi málo vonku. Ale podobne je na tom aj 23. motorizovaný prápor.

avatar
Arthur Datum: 26.09.2017 Čas: 21:44

Flader

Vy ste čítal vôbec tento článok (Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedli obrněný TITUS) a analogicky tú slovenskú newsku? TITUS nemal problém sa predviesť?

http://www.mbpo.mil.sk/72824/?pg=1

"Priaznivcom Ozbrojených síl SR bola v podriadených súčastiach brigády prezentovaná statická ukážka zbraní a techniky, dynamické ukážky, branno-športové hry, RCHBO, maskovanie na tvár maskovacími farbami, ukážky zo streleckej prípravy, vojenské zdravotníctvo ako i výklad k humanitárnym a vojenským operáciám mimo územia SR."

Priaznivci sú aj deti, ale nielen deti !

A zároveň link na pozvánku:

"Pre návštevníkov pripravujeme statickú ukážku zbraní a techniky, dynamické ukážky (boj zblízka, manipulácia so zbraňou tzv. „Weapon handling“ a iné), branno-športové hry, RCHBO, maskovanie na tvár maskovacími farbami, ukážky zo streleckej a poradovej prípravy, prednášky z projektu „Príprava obyvateľstva na obranu štátu“ (Pozemné sily OS SR, Vojenské zdravotníctvo, Humanitárne a vojenské operácie mimo územia SR) a iné.

Tešíme sa na Vašu účasť!"

http://presov.dnes24.sk/zlaka-vas-program-pocas-dna-otvorenych-dveri-v-presove-sa-predvedu-ozbrojene-sily-sr-279905

Návštevníci sú aj deti, ale nielen deti !

22. mechanizovaný prápor s obddobnou fotkou nemal problém
http://www.22mprmi.mil.sk/72839/?pg=1


LEN PRIPOMEŇME:
Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty (29.06.2016)
http://www.armadninoviny.cz/slovensko-modernizuje-bojova-vozidla-pechoty.html

Takže ešte raz daňový poplatník: 1,5 mil EUR / modernizovaný kus = 39 084 000 CZK (po starom 45 189 000 SKK) / modernizovaný kus => ASR (OS SR) kampak kráčíš? Zaujímala by ma hodnota za peniaze!

A PARADOXNE TO ZREJME BUDE MAŤ POKRAČOVANIE
Z verejného dokumentu LP/2017/665 Návrh Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030:

• Príloha 1: 4) Modernizácia BVP
Modernizované bojové vozidlo pechoty je modernizované bojové prieskumné vozidlo na pásovom podvozku zabudovaním bezposádkovej veže TURRA-30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie. Tieto vozidlá budú využiteľné pre prápor ISTAR a mechanizované prápory.

• Prílohy č. 2 - (Harmonogram realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) je zrejmé, že P1-4 Modernizácia BVP 18ks stojí 44,50 mil EUR s harmonogramom 2018 – 2023;

• ale Príloha 3 - (Prepojenie hlavných modernizačných projektov na jednotlivé spôsobilosti) sa uvádza, že „Prápor ISTAR - doplniť BPsV (modernizované) v druhej polovici roku 2017 (projekt P1-4)“.

• Potom z hľadiska transparentnosti sa natíska otázka či v harmonograme 2018 – 2023 sa jedná o ďalších 18ks BVsPI alebo je to navýšenie ceny z pôvodných 27 mil EUR na 44,50 mil EUR (+64,81%).
Ak nie tak potom to je ďalších 18ks BVsPI čím by prápor ISTAR (resp. prápory 2. mechanizovanej brigády) disponovali v roku 2023 spolu 36ks BPsVI ?

________
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2017/665
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2017-665

avatar
Flader Datum: 26.09.2017 Čas: 19:35

Asi preto, pretože fotky sa nemali týkať aktuálneho vybavenia útvarov, ale sú to fotky k článku o tom ako oslávili útvary 2.mb Deň OSSR. Konkrétne teda dňom otvorených dverí v kasárňach na východe republiky.
Mňa by tiež potešili fotky modernizovaných "Svatáv", ale určite by som ich nečakal nikdy v článku o deťoch v kasárňach.

avatar
Arthur Datum: 26.09.2017 Čas: 19:25

Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté...

Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, 16

http://www.mbpo.mil.sk/72824/?pg=1#

Hádanka za 1,5 mil EUR / ks pre znalých ???

P.S. prečo mám pocit, že vybrali fotky, o ktorých si mysleli, že to nespoznáme a fotili to ako to fotili... Proste ako sa povie "NEVYDALO"...

avatar
Arthur Datum: 26.09.2017 Čas: 19:25

Troška slovenskej "analógie" aneb keď dvaja robia to isté nemusí to byť to isté...

Zamerajte sa na fotky 11, 12, ktoré a opakujú ako 15, 16

http://www.mbpo.mil.sk/72824/?pg=1#

Hádanka za 1,5 mil EUR / ks pre znalých ???

P.S. prečo mám pocit, že vybrali fotky, o ktorých si mysleli, že to nespoznáme a fotili to ako to fotili... Proste ako sa povie "NEVYDALO"...

avatar
liberal shark Datum: 26.09.2017 Čas: 15:14

Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

avatar
liberal shark Datum: 26.09.2017 Čas: 15:14

Pekny pancerovany automobil. Jako nahrada skrinovych PV3S urcite dobry.

arr