Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Vojáci testují nové radiolokační průzkumné čidlo

Datum přidání 30.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: kapitánka Jana Samcová

V současné době probíhají u strakonického protiletadlového raketového pluku a ve vybraných lokalitách vojenského výcvikového prostoru Boletice vojskové zkoušky nového radiolokačního průzkumného čidla krátkého dosahu. Jeho označení zatím vychází z obchodního názvu ReVisor (RVR). Výrobcem a dodavatelem je firma RETIA a. s. se sídlem v Pardubicích.

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

 

Co je RVR

Průzkumné čidlo RVR je určeno pro získávání, zpracování a distribuci obrazu o vzdušné informaci ve stanoveném dosahu. Řídí palbu jednotek pozemní protivzdušné obrany kategorie VSHORAD (Very-SHort-Range Air Defense - vzdušná obrana velmi krátkého dosahu) na úrovni četa. Čidlo je zastavěno na jednonápravovém přívěsu a skládá se ze dvou základních funkčních celků.

 

„Prvním z celků je modul R, radar krátkého dosahu s úkolem průzkumu vzdušného prostoru. Druhým z celků je modul C2 s informačním a komunikačním subsystémem, které umožňují velení a řízení palby,“ uvádí velitel 252. protiletadlového oddílu major Jan Suchý. Oba moduly mají svá pracoviště, jež je možné ovládat přímo u prostředku RVR, nebo je lze využít jako přenosná pracoviště ve stanu, budově či v tažném vozidle.

 

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

 

Vojskové zkoušky byly zahájeny 11. listopadu 2013

Jejich průběh řídí komise, určená směrnicí náčelníka Generálního štábu AČR, kterou doplňují vyčleněné obsluhy z 252. protiletadlového oddílu a baterie velení a řízení strakonického útvaru.

 

Zkoušky jsou rozděleny do dvou etap. První etapa probíhala v měsících listopad a prosinec roku 2013. V jejím průběhu bylo testováno konstrukční řešení jednonápravového přívěsu v terénních podmínkách vojenského prostoru Boletice.

 

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

Foto: ReVisor (RVR) / příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu

 

Pozornost byla dále věnována ověřování a testování modulu R, tedy prověřování požadovaných schopností radaru krátkého dosahu. V této etapě byly využívány poznatky a zkušenosti operátorů prostředku SURN-CZ z výzbroje 251. protiletadlového oddílu, na jehož modernizaci se rovněž podílela firma RETIA.

 

Na začátku letošního roku odstartovala druhá etapa vojskových zkoušek. Jejím cílem je ověření požadovaných schopností a funkčnosti modulu C2 a začlenění prostředku RVR do ASVŘP (Automatizovaného Systému Velení a Řízení Palby).

 

Foto: C2 moduly velení a řízení ReVisor (RVR) / RETIA

Foto: C2 moduly velení a řízení ReVisor (RVR) / RETIA 

Nedílnou součástí vojskových zkoušek je i školení a zácvik nových obsluh na tento druh techniky. Požadavky kladené na obsluhy jsou skutečně náročné. Průzkumné čidlo RVR totiž není pouze radar, nýbrž umožňuje i velení a řízení palby na úrovni četa (úkolové uskupení).

 

U obsluh je tak vyžadována odborná kvalifikace v oblasti elektroniky. Musí být schopné orientovat se jak v problematice radiolokace a řízení vzdušného prostoru, tak i v oblasti řízení palby protiletadlových jednotek.

 

Zdroj: 25. plbr

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mu7705 Datum: 30.01.2014 Čas: 18:21

Zajímalo by mne, zda se počítá se společnou přepravou RBS 70 na korbě Tatry spolu s RVR ve vleku nebo se posádky s RBS 70 přepravují samostatně?

arr