TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

Vojáci získají schopnosti Predátorů

Datum přidání 13.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve dne, ale rozhodně ne lépe. Termovizní zařízení od firmy Optics 1 však pozvedává celý systém na zcela novou úroveň. Přídavný termovizní okulár COTI (Clip-On Thermal Imager) umožňuje, skrze noční brýle, pozorovat tepelný obraz lidí či jiných objektů. Nezaleží, zda je nepřítel skrýt v mlze, kouři, v křoví či vysoké trávě. Pokud nemá speciální vybavení a dovednosti, své teplo před ostatním světem neukryje.

COTI Clip-On Thermal Imager

Foto: Pohled přes noční brýle s COTI okulárem / Optics 1

 

Běžně oko vnímá záření o vlnové délce 400 - 700 nanometrů. Noční brýle posouvají tuto schopnost dále, až  na 900 nanometrů - blízko infračervenému spektru.

 

COTI vidí ještě dále do infračerveného spektra, ve vlnových délkách  8 - 10 mikrometrů. Díky využití "dlouhých" vln, lze efektivně používat noční brýle také za absolutní tmy - bez nutnosti zbytkového světla. 

 

Základní kamuflážní prostředky můžou ukrýt objekt před nočními brýlemi, avšak vyřazované teplo tak snadno neukryjí. V případě aut nebo místností lze dokonce odhadnout, kdy byly naposledy používány - podle zbytkového tepla.

 

COTI Clip-On Thermal Imager

Foto: Přídavný termovizní okulár COTI / Optics 1

 

Schopnosti COTI jdou ale mnohem, mnohem dále. Díky schopnosti rozlišovat teplotní rozdíly v prostředí, se schopnosti uživatele dostávají na nevídanou úroveň.

 

Pokud terorista nebo sebevražedný útočník skrývá pod oblečením zbraň nebo výbušninu, teplotní obraz těla je narušena. Voják s COTI tak může doslova vidět zbraň nebo bombu ukrytou pod oblečením člověka.

 

Video: Přídavný termovizní okulár COTI v akci

 

Vodotěsné, ověřené ostrým nasazením a testovány v nejtěžších podmínkách. Malé rozměry, váha 165 gramů a doba provozu 3 hodiny (11h s přídavným zařízením). To jsou další přednosti COTI termovizních zesilovačů.

 

Inteligentní úchytný systém umožňuje bezproblémové připojení k většině brýlí pro noční vidění. Nejsou nutné žádné speciální přípravky nebo složité seřizování - jednoduše "plug and play".

 

COTI okuláry mají tři úrovně fungování: plně termální, „patrolovací“ a "obrysový" mód. Plně termální se hodí do zcela tmavého prostředí, které neobsahuje žádné zbytkové světlo -  jeskynní komplexy, kanalizační soustavy či noci bez svitu měsíce a hvězd.

 

Pohled přes okulár COTI

Foto: V řadě, za sebou: Pohled přes klasické noční brýle, pohled s COTI okulárem "black hot" a "white hot" a obrysový mód / Tank Geek, www.ar15.com

 

Přirozené tepelné vyřazování okolního prostředí může zahltit či oslepit termální kamery. Proto je k dispozici patrolovací mód, který eliminuje rušivý tepelný obraz okolí - městské budovy ohřáté denním sluncem, noční poušť nebo také vegetace (kaktusy).

 

Velice efektní je tzv. obrysový mód, nebo chceme-li "predátorský pohled“.  V tomto nastavení mají teplé objekty kolem sebe doslova svatozář. 

 

Video: Obrýsový mód v akci

 

COTI může být rovněž použito osamoceně. Buď jako pozorovací přístroj nebo jako zaměřovač přímo na zbrani.

 

A co nám moderní technika poskytne příště? Ramenní plasmový kanon, nebo optickou neviditelnost? Nechme se překvapit.

 

Zdroj: Discovery News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Janny Datum: 28.02.2013 Čas: 03:30

pěkná kombinace.Tak toto by se hodilo na ty nakoupené IVECA aby se nasi mezi sebou nepostrileli nebo už někdo přišel na to jak rozpoznat v termovizi vlastního od nepřítele.

avatar
Jakub Datum: 04.02.2012 Čas: 21:53

Je to pěkný...ale jak se to ukáže proti DPM, či dalším věcem co uměj pohlcovat teplo..? FLIR i Thermo je proti tomu k ničemu...Ale nechám se mile rád překvapit :) Jinak koukám že je to dosti podobné AN/PSQ-20... že by vylepšení této hračky?

arr