Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí

Datum přidání 11.05.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 159 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

9. května na Rudém náměstí proběhla tradiční každoroční vojenská přehlídka na oslavu Dne vítězství – 73. výročí porážky nacistického Německa ve druhé světové válce. Porážka nacistického Německa je nejvýznamnější událost v ruské historii a také současný hlavní narativ ruské státnosti.

Foto: Tank T-34/85 na Rudém náměsti na letošní vojenské přehlídce; větší foto / Kremlin.ru, CC BY 4.0

 

Sovětský svaz během druhé světové války ztratil přes 23 milionů vojáků a civilistů, jde o více než třetinu z celkově 62,5 milionu padlých. Jen při osvobozováni Československa padlo 150 000 Sovětů.


Vítězství v druhé světové válce, v Rusku nazývané jako Den vítězství (Děn' Pobédy), je nejvýznamnější událost v ruské historii, která formulovala a stále formuje mimo jiné ruské kolektivní myšlení, národní soudržnost a emotivitu Rusů, vztah Rusů k Evropě a USA, společnost, kulturu, politiku (včetně zahraniční) nebo postavení ruské armády ve společnosti.


Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu). Tento narativ současné vedení Ruska udržuje při životě, mimo jiné každoroční vojenskou přehlídkou na Den vítězství, která má bez pochyby globální dopad na veřejné mínění. Faktem je, že tento narativ velmi dobře funguje, tak není žádný racionální důvod ho měnit. Navíc mytologické příběhy a vlastní narativ potřebuje každá země.


Letošní přehlídky se podle ruského ministerstva obrany zúčastnilo 13 000 mužů a žen, 159 kolových a pásových vozidel a 75 vrtulníků a letadel. Kromě oslav konce druhé světové války letošní přehlídka také oslavila sté výročí od založení Rudé armády (1918).


Největšími hvězdami přehlídky byly zřejmě stíhačky páté generace Su-57, nová vozidla podpory tanků BMPT Terminátor a modernizované stíhací letouny MiG-31K s hypersonickými střelami Kinžal.


Na samotnou přehlídku se zúčastněné jednotky připravují již od prosince předešlého roku, nyní tedy od prosince 2017. Po nácviku pochodu ve svých posádkách se jednotky v březnu přesouvají do moskevské oblasti, kdy se společně připravují na přehlídku. Týden před přehlídkou pak probíhá noční nácvik, včetně průjezdu techniky, přímo v moskevských ulicích.


Největší pozornost na přehlídce poutá tradičně ruská obrněná technika. Jako vždy v čele zástupu vojenské techniky vyráží legendární druhouválečný střední tank T-34/85, doprovázen vlajkonoši na terénních čtyřkolkách.


Na přehlídce nesměly chybět tři vyvíjené platformy obrněných vozidel, které mají v budoucnu tvořit páteř ruských pozemních sil. Jde o kolové obrněné vozidlo K12 Bumerang, pásové bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25, tank T-14 Armata, resp. těžká pásová platforma Armata, a nová samohybná houfnice 2S35 Koalicija-SV.

 

Video: Přehlídku odstartoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu kontrolou nastoupených jednotek. / YouTube

 

Mezi nově zaváděná kolová vozidla do ruské armády patří transportéry Typhoon K a taktická obrněná vozidla Typhoon K-53949. Pozornosti by neměly uniknout ani militarizované civilní pick-upy UAZ-23632-148-64, které budou tvořit hlavní dopravní prostředek nově budovaných ruských superlehkých brigád.

 

Zájem vzbuzovalo zaváděné vozidlo podpory tanků BMPT Terminátor, které ruská armáda po 15 letech vývoje zavedla do výzbroje. V tomto případě však není jasné, zda ruská armáda má skutečně zájem nakoupit velké počty těchto vozidel, nebo nákupem „pouze“ podporuje exportní šance tohoto stroje.

 

Na přehlídce nesměla chybět ani klíčová obrněná technika, která tvoří současnou páteř ruské armády – samohybné houfnice 2S19 Msta-S, modernizované tanky T-72B3 a T-90, bojová vozidla pěchoty BMP-3, kolové obrněnce rodiny BTR-80/82 nebo taktická obrněná vozidla Tigr.

 

Ruská vzdušně výsadková vojska na přehlídku přivezla výsadková bojová vozidla BMD-4M a obrněné transportéry BTR-MDM Rakuška.

 

Nechyběly ani páteřní prostředky protivzdušné obrany, jako S-400 “Triumf”, Buk-M2, Tor-M2U, arktický Tor-M2DT nebo Pancir-S1.

 

Video: Vojenská přehlídka v roce 2018. / YouTube

 

Mezi technologicky nejzajímavější novinky patřil odminovací robot Uran-6 a robotický tančík Uran-9 – oba robotické systémy již prošly nasazením v Sýrii. V Sýrii byl také nasazen nový ruský bezpilotní letoun Korsar a bezpilotní vrtulník Katran. Oba drony slouží především pro průzkum, ale v budoucnu mohou také provádět údery vzduch-země.

 

Na přehlídce nesměl chybět výkvět ruského letectva a ruského leteckého průmyslu. Zejména šlo o vyvíjené stíhačky Su-57 a letouny, tvořící současnou páteř ruského letectva – taktické bombardéry Su-24 a Su-34, bitevní stroje Su-25, víceúčelové stíhačky Su-35S, Su-30SM, MiG-29 (včetně MiG-29SMT) a záchytné vylepšené stíhačky MiG-31BM a speciálně upravené MiG-31K se střelami Kinžál.

 

Diváci si také prohlédli trojici strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M/M3, letecký tanker Il-78 a strategický dopravní stroj Il-76MD. Plejádu vojenské techniky uzavíraly vrtulníky, jako obří dopravní Mi-26, střední dopravní Mi-8 a bitevní Mi-28N, Ka-52 a Mi-35.

 

Dlužno dodat, že řada techniky předvedena na přehlídce není oficálně přijata (neprošla vojskovými zkouškami) do výzbroje ruské armády. Například tanky T-14, vozidla Kurganěc-25, Bumerang nebo stíhačky Su-57 budou tvořit relevantní sílu v ruské armádě/letectvu až za deset let. Další, jako je například BMPT Terminátor, je pravděpodobně pořizován „jen“ kvůli podpoře exportu, a vlastně i kvůli podpoře vojensko-ekonomické diplomacie Ruska.

 

V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání  „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné. Ašak možná to jsou právě ty důvody, proč by měly Spojené státy uspořádat vlastní vojenskou přehlídku, jak veřejně navrhuje americký prezident Donald Trump...

 

 

Zdroj: BMPD, Defense News

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hermelin-lukas Datum: 17.05.2018 Čas: 14:28

Na tu přehlídku bych se rád podíval :D Akorát pro návštěvu Ruska je vyžadováno vízum http://rusko-viza.cz/turisticke-vizum-do-ruska/ ....

avatar
Rase Datum: 17.05.2018 Čas: 14:24

TvojTatko:
tak ona ta víra ve svatou nadřazenost očividně vychází z "pravoslavného" pojetí, že Rusko je dědicem římských tradic - po zániku byzantské říše. Třetí Řím. To je vlastně i důvod, proč se v 18.století, 19.století a ještě za WW1 snažili obsadit Istambul... ať už cestou přes Balkán, nebo přes Kavkaz a Anatolii

avatar
TvojTatko Datum: 17.05.2018 Čas: 13:49

"Den vítězství je také jedním z hlavních narativů ruské státnosti, chceme-li „současné ruské mytologie“ o morální (svaté) nadřazeností Rusů nad okolním světem – tedy „my“ (v právu) vs. „oni“ (v neprávu)."

- mohol by autor konkretizovať tú "súčasnú ruskú mytológiu o svätej nadradenosti Rusov nad okolným svetom" a z akých zdrojov vychádza? Rád sa dozviem niečo viac k tejto téme.

"V každém případě tyto „detaily“ pro výsledný efekt (směrem k zahraničnímu publiku) přehlídky, tedy pro vyvolání „fascinace“, „úžasu“ a „strachu“, nejsou nikterak podstatné."

- čo týmto chcel autor povedať?

Ďakujem.

avatar
flanker.jirka Datum: 15.05.2018 Čas: 19:13

KOLT: jo, to je dementní název, a je aplikován dementy pro voliče. Terorismus je taktika, kterou nepřítel bojuje, samotný nepřítel má jiné jméno. A pokud si to tu ty jelitni politici nepřiznají, tak se vše bude dál zhoršovat.

avatar
flanker.jirka Datum: 15.05.2018 Čas: 19:10

Jirosi: máte pravdu, je rozdíl, zda se tak chová armáda a nebo teroristická organizace. Se Srby se mezinarodni tribunál vyrovnal z UCK se stali bratři v triku :-) vše bylo otázkou ceny. V tom je také rozdíl,dále asi se stává normou tolerování narkomafii a produkce drog, jak v Kosovu, tak v Afghánistánu.

avatar
givicz Datum: 15.05.2018 Čas: 16:04

Martin23 pravdu máš... neboj ona podpora mohamedánů na balkáně se v dlouhodobém horizontu Evropě vrátí..
http://www.armadninoviny.cz/albanie-chce-kosovo-a-americkou-zakladnu.html
"První úvahy o vytvoření Velké Albánie, tj. sjednocení všech území obývaných Albánci v jednom státě, pochází z doby po Velké východní krizi v letech 1875-1878. Základní východiska albánského vlastenectví, jež mělo původně islámský a proosmanský charakter... Z geopolitického hlediska totiž Velká Albánie poslouží jako nástroj bránící pronikání ruského vlivu na Balkánský poloostrov. Kosovo a Albánie budou mít jednotnou zahraniční politiku, nikoliv jen společná velvyslanectví a diplomatická zastoupení,“ uvedl Edi Rama. „Proč by nemohly mít jednoho prezidenta jako symbol jednoty a společné národní bezpečnostní politiky?
Postupné sjednocování Albánie a Kosova totiž může vést ke vznášení územních nároků na další oblasti obývané Albánci (na Balkáně žije 5,2 milionu Albánců), např. v Černé Hoře či Makedonii."


Zdenoušek psa jsme si všiml... je ale třeba si uvědomit, že se jedná o vojenskou přehlídku 9 května 2018 v Doněcké lidové republice a ne na Rudém náměstí v Moskvě nebo v Petrohradu

Jinak když už autor do článku chybně dal přehlídku 9 května v DNR tak ať je to kompletní tak dám odkaz na další přehlídku na východě Ukrajiny v Luhanské národní republice 9 května 2018

https://www.youtube.com/watch?v=OlstY6U-ErQ

avatar
Jura99 Datum: 15.05.2018 Čas: 08:41

Martin23: o geopolitiku v mnoha případech snahy o sebeurčení nejde. Ani na Balkáně o ni nešlo, tam šlo o náboženskou nesnášenlivost mezi islámem, pravoslavím a katolíky, eskalované chudobou. Srbové mají krve až po lokte, opravdu je není za co omlouvat nebo litovat, většinu zvěrstev začali oni a protistrana jim pak obvykle nezůstala nic dlužná, ale např. za řádění odstřelovačů v Sarajevu na civilistech zasloužili daleko víc, než bylo pozdější celkem přesné bombardování NATO. Geopolitiku hraje Rusko, které sponzoruje a aktivuje různé separatisty (Podněstří, Donbas, Abcházie, Osetie, ...), nakonec Rusko využilo "právo" na sebeurčení při odpojení Podkarpatské Rusi od ČSR, kdy přes svého agenta Turjanicu zmanipulovalo referendum. Všeobecně vzato bych tzv. sebeurčení moc nepodporoval, nedává žádný smysl vyrábět nové malé národy, které případně nikdy svůj stát neměly, jen kvůli jejich nenaplněnému egu. Smysl to dává tam, kde je zcela rozdílný jazyk, náboženství nebo kultura.

avatar
Martin23 Datum: 15.05.2018 Čas: 07:26

Jirosi - Tak předně v otázce Kosova je největší problém v tom, že potrestáni byli jenom Srbové. UČK dnes v Kosovu vládne.
Ono tam přeci nešlo o nic jiného než využít islám k tomu, aby se Balkán zbavil ruského vlivu. O to šlo ve všech válkách v té oblasti od roku 1990.

Ve Španělsku nešlo o nic jiného než, že vláda v Madridu zmlátila a střílela gumovými projektily do lidí, kteří se mírumilovnou formou chtěli vyjádřit k určité věci. S demokracií naprosto neslučitelné jednání.

Jak asi tak dnes hodnotit chování Izraele?

Ve skutečnosti jde u všech těchto záležitostí o geopolitiku.
A bohužel mám problém v tom pochopit, že na jednu stranu se podporuje Izrael a do neudržitelnosti v arabském světě a na druhou stranu se podporuje islamizace Evropy. To není nic jiného než metoda vytváření konfliktů - opět v geopolitickém zájmu.

avatar
Zdenoušek Datum: 15.05.2018 Čas: 06:54

Všiml si někdo toho psa jak narušil přehlídku, výjimečně někdo štěkal na soudruhy generály, kamera se mu velmi dobře při přímých záběrech vyhýbala, ovšem při záběrech z dálky je to dobře vidět. Ostraha měla snahu ho vyhnat bylo vidět jak se přesouvají mezi vojáky ale nechtěli to narušit víc než se už stalo. :D :D

avatar
Jirosi Datum: 14.05.2018 Čas: 23:44

flanker.jirka: Pokud chcete být v právu, tak se nemůžete chovat jako Srbové. Je sakra rozdíl když se tak chová "teroristická" UCK, a když se tak začne chovat řadová armáda co tam šla dělat pořádek. Pokud by ho tam totiž dělala ... nikdo by z odsunem neměl problém. Jenže se chovaly jak se chovali.

A pokud tohle někdo porovnává s tím, že někam poslala Španělská vláda policii.... tak to sorry.... Pokud by tam každého co by slušně neuhnul s cesty zastřelily, tak by se to snad dalo srovnávat.

avatar
KOLT Datum: 14.05.2018 Čas: 23:26

PavolR, souhlasím. Jen bych přecijen na obhajobu Abcházců a Osetinců uvedl, že oni s Gruzínci historicky neměli zrovinka dobré zkušenosti. Jak tak malé národy obklopené většími už zpravidla mívají...

avatar
KOLT Datum: 14.05.2018 Čas: 23:24

flanker.jirka, v Kosovu šlo spíš o etnické a kriminální pozadí, boj proti globálnímu terorismu (což je taky dementní název, ale budiž) se de-facto vede proti islámu, na etnicitu nehledě. V etnických sporech se prasárny zpravidla dějí často a velké, čili to úplně nejde poměřovat. Nicméně je pravda, že být to celé o pár let později, díval by se na to svět jinak. Kažodpádně kdyby Srbové nepostupovali tak, jak postupovali, asi by to nedošlo až k odtržení Kosova. I když je to otázkou, tlak na odstranění Miloševiče pod jakoukoliv první trochu dobrou záminkou byl v jistých kruzích na Západě docela velký. A osobně se mu nějak zvlášť nedivím...

avatar
PavolR Datum: 14.05.2018 Čas: 22:19

flanker.jirka: Celé územie Abcházka, na ktorom v roku 1989 tvorili Abcházovia iba 17,8% (93.200), zatiaľ čo Gruzínci 45,7% (239.800), Rusi 14,3% (74.900), Arméni 14,6% (76.500) a ostatní 6,7% (40.600).

Oni ešte aj po čistkách, kedy bola z Abcházka vyhnaná alebo utiekla viac než polovica pôvodného obyvateľstva, obývajú väčšinovo ani nie polovicu Abcházka - stav z 2009:
https://es.wikipedia.org/wiki/Abjasia#/media/File:Abkhazia_ethnic_map_2009_es.svg

avatar
flanker.jirka Datum: 14.05.2018 Čas: 21:50

Jirosi: psal jsem vám tu minulé i to, že je problém v používaných metodách, které se v těch válkách v Jugoslávii používaly, tím jsem měl na mysli právě čistky, které probíhaly oboustranně, to že je více obětí mezi muslimy bylo dáno výbojem války. Ne tím že by to nedělali také, dodnes je i nejasné kdo si s tím v 90. letech opravdu začal.
Otázkou je, jaká strategie na muslimské teroristy platí? Kolik teroristických útoků spáchali muslimové v Srbsku a kolik od angažovanosti západu v Asii se jich spachalo v západní Evropě? (tím nechci ale obhajovat čistky)

avatar
flanker.jirka Datum: 14.05.2018 Čas: 21:40

PavolR: a chce těch vašich 18% abchazcu 100% území Gruzie, nebo jen území, které obyvaji?

arr