Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vojenský a kosmický výzkum rozvíjí metody léčby ran

Datum přidání 16.02.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

Těžké zranění člena jednotky hluboko v týlu nepřítele. Špatné počasí, možnost evakuace v nedohlednu a do toho se rána ošklivě zanítila. A podobná situace ve vesmíru. Astronaut utrpěl během letu na Mars hluboké tržné poranění. Následoval zánět, horečka a zásoby antibiotik se tenčí. To jsou možné scénáře, kvůli kterým spojili své síly vědci z amerického armádního výzkumu a NASA, s cílem zvýšit šance lidí v extrémních podmínkách na přežití.

MEDIC

Foto: Taktická situace na bojišti někdy znemožňuje včasné podání antibiotik zraněným vojákům. Proto je výhodné využívat tzv. Aktivní obvazy, které mají sami o sobě protizánětlivý účinek. Tím, že tlumí bolest, také zvyšují operační možnosti jednotky. / USAF

Obnova cévního řečiště je základním předpokladem pro hojení rány

Prvním úkolem vědců  z Arizonské univerzity v Tusconu, Walter Reed Army Institute of Research, U.S. Department of Defense Space Test Program a NASA, bylo najít způsob, jak v ranách obnovit cévní systém a zajistit tak tkáním zásobení krví.  


Rozpracovali tedy projekt, který je realizován jednak v laboratořích na Zemi, ale také na Mezinárodní kosmické stanici. CCM-WOUND REPAIR je jméno pro experiment, v rámci kterého bylo ve speciálním bioreaktoru, zvaném Cell Culture Module, testováno, jakým způsobem probíhá výstavba krevního řečiště, a to za pomoci kmenových buněk.

 

ISSFoto: Na palubě ISS probíhá celá řada výzkumů, financovaných americkým ministerstvem obrany / NASA


Není pochyb o tom, že výsledky tohoto výzkumu pomohou v léčbě nejen zraněných vojáků, ale také například obětí dopravních nehod nebo dokonce diabetiků. Jedním z průvodních jevů cukrovky je totiž závažné poškození cév na dolních končetinách, které vede k poruchám jejich prokrvení, což může vyústit až v nutnost amputace.

Aktivní obvaz - účinná zbraň proti infekci

Pokud přežijete například zásah projektilu, zdaleka to neznamená, že máte vyhráno. Nedostanete-li včas vhodná antibiotika, úporná infekce začne vaše naděje na přežití rychle snižovat. Co když však žádná antibiotika nejsou k dispozici?


Lékaři z americké NASA a Walter Reed Army Institute of Research realizovali projekt, zvaný CCM IMMUNE RESPONSE  jehož cílem bylo, za pomoci již zmíněného bioreaktoru Cell Culture Module, vyvinout takový obvazový materiál "aktivní obvaz", který by měl kromě funkce krytí a tlaku na ránu, také protizánětlivý účinek.

 

Cell Culture ModuleFoto: Cell Culture Module je speciální bioreaktor, umístěný na palubě ISS, který se používá k pokusům s tkáněmi, buněčnými kulturami a dalšími biologickými látkami / NASA


Jako perspektivní se v tomto ohledu ukázala látka, zvaná chitosan. Chitosan má tu vlastnost, že na sebe navazuje látky, jako jsou těžké kovy a má silný protizánětlivý účinek. A tak vznikl obvazový materiál, který dnes používají americké jednotky, v rámci mise ISAF v Afghánistánu.

Praktické výhody pro vojáky

Výše jmenovanými výzkumy však vývoj na poli aktivních obvazů neskončil. V současné době například probíhá vyhodnocování nového bioelektrického obvazu, který působí na základě kombinace zinku, stříbra a vlhkosti. V ráně se vytvářejí slabé elektrické proudy, které mají protizánětlivý a protibolestivý účinek.

 

obvazFoto: Nový převazový materiál  se osvědčil v léčbě bakteriálních, virových i plísňových infekcí a výrazně také tlumí bolest / ARMY.MIL


To se prokázalo například při testech, které byly prováděny u jednotek Rangers. Vojenští medici referovali o pozitivním vlivu nového obvazového materiálu na léčbu bakteriálních, virových i plísňových infekcí. Sami vojáci pak velmi oceňují, že když jim byl obvaz aplikován na puchýře, které vznikly dlouhým pochodem, přineslo jim to velkou úlevu od bolesti, a díky tomu mohli v pochodu pokračovat a plnit stanovené úkoly.


Nezbývá tedy, než konstatovat, že nové obvazové materiály, vznikající v rámci kosmického a vojenského výzkumu, pomohou nejen zachraňovat zdraví a životy vojáků, ale mají také vliv na operační schopnosti jednotek. A je jen otázkou času, kdy se tyto materiály dostanou i do rukou civilních lékařů a pomohou tak ulevit od bolestí všem pacientům, například při léčbě popálenin, nebo bércových vředů.

 

Zdroj: NASA, NASA 2, ARMY.MIL


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Janny Datum: 28.02.2013 Čas: 02:53

Popravdě mužou být všichni rádi že to dostane nejdřív armáda.Dnes se spousta firem předhání v nej nej mají totiž skvělí marketing ale hodně jich rychle skončí.Čas a západ nám řekne jestli je to opravdu účinné a vyplatí se investovat. Každý kdo umí psát napíše článek o novince ale už nikdo posléze nenapíše že to stálo za prd.To je jako s těmi škrtidly každý ho musí mít ale kolik článků je o tom proč která generace je a proč už se ta první nepoužívá.Jednoduché protože se ta první stále používá a prodává.Smutné ale bude až se vám takové škrtidlo rozpadne při záchraně kamaráda a tak to může být i s tím obvazem.

avatar
as Datum: 08.03.2012 Čas: 19:45

ono pokud vis kam jit nebo mas znamy tak sezenes vecoi co pouziva jenom armada a nikde jinde se neprodavaji staci byt trepelivej hledat po netu a ptat se neznamena ze kdyz to nesezene jeden kamos ze to nesezene ani kamosovo kamos :-)

avatar
zdenek Datum: 02.03.2012 Čas: 15:08

nevím proč tady tvrdište že se to k nám nedostane, když zatím pokaždé, když bylo něco vyrobeno pro armádu se to později dostalo i mezi "standartní".... vrstvu... tak tu nevykládej takové blbosti..

avatar
Jakub Datum: 17.02.2012 Čas: 18:14

A vy snad nepouzivate internet, vynalez pro armadu? To ze je to pod taktovkou armady je to nejlepsi. Kdyby to cely spadalo pod jednu soukromou, farmaceutickou fabriku, tak to prodavaj jako lek proti rakovine a kdesi cosi. Zato takhle se to bude sirit mezi armadami NATO a od tech k jinejm slozkam a budou to muset vyrabet cim dal ve vecim mnozstvi, na vice mistech, veci boj o zakazniky a je to doma.

avatar
Emil Datum: 17.02.2012 Čas: 11:48

jojo, to bude zase jen pro armádu a pro vyvolené co na to mají.. do standartu se asi takové náplastě nedostanou..

arr