Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Remilitarizace Japonska

Datum přidání 30.11.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 19 komentářů    autor autor: Michael Myklín

V říjnu se v Japonsku uskutečnily předčasné volby do dolní komory parlamentu. Volby ovládla současná vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP) premiéra Šinzoa Abeho, která získala dostatek křesel k prosazení revize japonské ústavy a možná i ukončení ústavního pacifismu.

Foto: Japonský voják na cvičení ve výcvikovém prostoru Higashifuji; větší foto / REUTERS/Issei Kato​

 

Japonská ústava přijatá v roce 1947 byla vytvořena americkou okupační správou v čele s generálem Douglasem MacArthurem a žádné japonské vládě se od té doby nepodařilo prosadit jakoukoli její změnu. Se svým stářím sedmdesát let jde o nejstarší neupravenou ústavu na světě.


Její nejdiskutovanější částí je Článek 9, díky kterému si ústava vysloužila přízvisko mírová. Japonsko se v něm zříká práva používat sílu k řešení konfliktů a udržování válečného potenciálu. Mnohoznačné znění Článku 9 sebou nese řadu problémů s výkladem. Japonská levice například trvá na nelegálnosti japonských sebeobranných sil (JSDF), jelikož představují válečný potenciál.


Abe se o prosazení revize japonské ústavy snaží velkou část své politické kariéry a nyní má k úspěchu blíže než kdy dřív, jelikož jeho vládnoucí koalice v dolní komoře parlamentu získala 2/3 křesel nutných k prosazení ústavních změn.  


Poslanecká sněmovna je jen prvním krokem a 2/3 hlasů musí revizi schválit také horní komora. Posledním a nejzásadnější podmínkou je vyhlášení veřejného referenda, kde stačí získat většinu hlasů.


Je velmi pravděpodobné, že se Abe o změnu ústavy v příštích čtyřech letech pokusí. Zřejmě však nepůjde o Článek 9, ale méně vášně vyvolávající části. Největší podporu má dodatek o krizových situacích, který by prodloužil mandát poslanecké sněmovny v případě rozsáhlé katastrofy, aby se předešlo politickému vakuu (například v období voleb). Mezi další navrhované dodatky patří například ústavní právo na čisté životní prostředí nebo větší přenesení moci k jednotlivým správním celkům (prefekturam).


Podle průzkumu agentury Jiji Press je pro úpravu ústavy 44 % obyvatel. Pouze 29 % vyjádřilo podporu úpravě Článku 9, ale celých 62 % je pro přidání dodatku o krizových situací.


Veřejného mínění Abeho ambicím příliš nepřeje, ale úprava ústavy není jediný způsob, kterým může dosáhnout normalizace postavení JSDF a dalších dílčích změn.

 

Video: Letadlové lodě USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosvelt a USS Nimitz plavící se spolu s loděmi japonských námořních sebeobranných sil. / YouTube


Ústavnost preemptivního útoku?

V roce 2015 se Abeho LDP skrze několik zákonů podařilo prosadit nový výklad Článku 9, bez sebemenšího zásahu do samotné ústavy. Tyto změny JSDF umožňují využít práva na kolektivní sebeobranu a použít smrtící sílu při ochraně japonských subjektů v zahraničí nebo při obraně spojenců. Díky 2/3 většině v poslanecké sněmovně má Abe relativní svobodu v prosazení dalších podobných zákonů, které mohou dát JSDF větší pole působnosti a pravomoci.


Velkým tématem je i akvizice a použití ofenzivních zbraní. Vzhledem k mnohoznačnému znění Článku 9 je jejich legalita otázkou různých ideologických výkladů. V roce 1956 tehdejší premiér Ičiró Hatojama prohlásil, že pokud Japonsku hrozí prokazatelné nebezpečí a neexistuje jiná možnost, je podle ústavy možné provést preemptivní úder. S touto pozicí se sice ztotožňovala většina následujících vlád, ale žádná z nich se nikdy neodhodlala k nákupu jakýchkoli útočných schopností delšího dosahu.


Téma útočných zbraní je aktuální zejména kvůli KLDR a jejím opakovaným testům jaderných zbraní a balistických střel, přičemž dvě z nich v srpnu a září přeletěly nad Japonským územím. Tokio má sice k dispozici poměrně sofistikovanou dvouvrstvou protiraketovou obranu tvořenou systémem Aegis s interceptory SM-3 (Block IIA) a systémem protivzdušné obrany Patriot (verze PAC-2 a PAC-3), ale ke spolehlivému pokrytí celého území to nestačí.


I když by se akvizice střel s plochou dráhou letu nebo balistických střel neobešla bez odporu opozice a protestů z Pekingu, japonská bezpečnostní politika by mohla být obohacena o prvek odstrašení a nespoléhat jen na pasivní obranu.


Zdroj: Foreign Affairs, Defense One


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 05.12.2017 Čas: 16:46

1) A BEZE ZMĚN v lidské společnosti v reálném vesmíru platí: "Si vis pacem, para bellum"
2) Pan Abe asi dobře ví, že MOC, či VLIV má mnoho podob a stát (případně člověk který ten stát vede) se k obojímu dostane nejsnáze tak, že (nejenom vzhledově) posílí a dá naprosto otevřeně najevo, že s ním nikdo NIKDY nebude vydrbávat, a že jestli se o to pokusí, že toho bude litovat. HLUBOCE.
3) S tím, jak jim tam poslední dobou padají do výsostných vod u ostrovů s hlavními populačními centry "cvičné" balistické rakety ze severní koreje a číňani staví "civilní" letiště na každém kusu kamene v Japonském moři, ať už patří komu chce, se jeden nestačí divit, jak dlouho jim tam ten mírovej přístup vydržel.

Jedinej skutečnej "lék" na snahu být silný a bránit svoje zájmy, nejsou 2 A bomby, ale jedna jediná. Taková co vyhladí stát do posledního člověka. Pak jsou mrtví a nemusí se tudíž chovat racionálně a brousit si nožíky (co by zaživa dělali).

avatar
liberal shark Datum: 03.12.2017 Čas: 10:12

Zadny pacifismus jeste mir nezsjistil.

avatar
Takeda Datum: 02.12.2017 Čas: 21:18

Na tu mírumilovnost číňanů bych moc nesázel a myslím že ani pan Abé. Oni jsou číňani vůči ostatním dost šovinisti. Jejich propaganda je navíc proti sousedům dost vysazená. Průšvyh nastane, až propagandou vyblázněný Číňani budou pro válku a jejich vláda ne...

A japonci jsou pacifisti, jasně to ukazuje to, že pro změnu článku 9 je jen 29 procent japonců. Nechtěj válčit. řekl bych že ty dvě A-bomby je z toho docela vyléčily.

BYlo by fér kdyby se mohli alespoň normálně bránit. Na nějaký útočný skopičiny nebudou mít dost lidí a amíci je udržej na uzdě.

avatar
Argel Datum: 02.12.2017 Čas: 21:05

Tak ty logistické a servisní centra by stačila na provoz jejich techniky ne?

avatar
PavolR Datum: 02.12.2017 Čas: 20:59

Ak je niečo, čo v žiadnom, ale skutočne žiadnom prípade nepresunú, tak to sú technológie. Servisné a logistické centrum, zamestnávajúce pár miestnych, by otvoriť mohli, ale technológie nepresunú. Za to im to nestojí.

avatar
Argel Datum: 02.12.2017 Čas: 20:31

PavolR
A poptal se jejich vlády někdo na prodej a zřízení centra pro nějaký stroj(Typ-89, typ 10 apod.)? V regionu asi nic neprodají, ale myslím, že v Evropě by mohli prorazit, kdyby technologie tu přesunuli, protože si nedokáži představit aby na opravy jsme stroje vždy naložili na loď a směr Japonsko...

avatar
PavolR Datum: 02.12.2017 Čas: 20:21

skelet: Zákon, ktorý zakazoval predaj zbraní, zrušili v roku 2014, no nejako sa im zatiaľ nepodarilo takmer nič predať.

avatar
skelet Datum: 01.12.2017 Čas: 20:37

Argel: nedovolí export svých zbraní, kvůli své pacifistické ústavě.

avatar
pks_ Datum: 01.12.2017 Čas: 20:34

Mírumilovnost Číny je čistě otázka politické reprezentace - když dají rozkaz, půjdou bojovat. Jejich technologické schopnosti rostou - ok. Jací jsou ale válečníci - no spíš bych řekl - nic moc. V Číně se válčilo hodně - před sjednocením - každý s každým a pořád dokola, ale potom s izolací ty schopnosti mizely. Postavit velkou armádu Čína dokáže, dnes je dokáže i kvalitně vybavit, ale ve vzájemném konfliktu bych si vsadil spíše na Japonce - i kdyby byli početně 2x slabší. Z konfliktů s Japonskem, Vietnamem a SSSR v minulém století odcházeli spíše poraženi.

Čínská populační křivka sice neroste tak strmě, jako indická, ale já to považuji spíše za úspěch. Navíc rozvolnili politiku jednoho dítěte a venkov bude armádu spolehlivě zásobovat živou silou (tam na toto nařízení tak trochu kašlou).

Prostě by se mi vůbec nelíbilo, kdyby Japonci začali šťourat do KLDR - v rámci ochrany spojence (USA). Za 2. světové tam napáchali tolik nepotrestaných válečných zločinů ...

avatar
Argel Datum: 01.12.2017 Čas: 16:28

Proč vůbec Japonci nedovolí export jejich vybavení? Jejich BVP, tanky a další technika by byli v Evropě žádané, jediná nevýhoda by byla, že původce je na druhé straně planety, ale kdyby svolili na vybudování centra apod. tady, vytěžili by z toho hromadu peněz.

avatar
Aloha Datum: 01.12.2017 Čas: 09:59

Tak s demografii bude mít problém i ta Čína a to by mohlo posílit postavení Indie, která tím trpět nebude. Osobně si myslím, že je potřeba mít silnou armádu a takové zbraně, aby nikoho ani nenapadlo na mě zaútočit, protože jak již bylo napsáno, nejlepší je válka, která ani nezačne. Jinak válečnické schopnosti Ćíny bych rozhodně nepodceňoval.

avatar
Tom. Datum: 01.12.2017 Čas: 09:17

Incre a Supreme - bylo by vhodné se nejprve alespoň zamyslet, než začnete na někoho hrdině prskat přes monitor. Pks_ se ve svém příspěvku o žádné mírumilovnosti Číny nezmiňuje.

Dříve jsem se kolikrát víc těšil na informace z diskuze než z článku a mrzí mě, že dnes jsme tady jako na novinkách, kde každý odešle příspěvek dřív, než se vůbec zamyslí. Rok se s rokem sejde a já se o článku o tanku dočtu, že prezident je debil.

Mimochodem narážka na demografickou křivku je zajímavá - těžko se buduje armáda v zemi, kde se nedostává mladých lidí. Myslím, že je to tak trochu problém i naší armády, ač zdaleka ne největší.

avatar
juhelak Datum: 01.12.2017 Čas: 09:01

Japonsko je defacto kolébka technologií..Jejich nevýhodou je že kapitalismus je tam na vrcholu možna už za nim..ekonomika už nemá kam růst, už léta stagnují..Budto prejdou na jinou formu udrzitelné spolecnosti a nebo rozjedou nové odvětví které bude nastartuje další vývoj..2 možnosti které vidím je bud armádní nebo kosmický. V obou můžou strčit do kapsy jakýkoli jiný stát včetně USA a to díky jejich povaze a elánu a dostatku technologií.

avatar
Incre Datum: 01.12.2017 Čas: 08:06

:pks_ Čína že je mírumilovná? že není národ válečníků? cože? ať už historicky, nebo nyní......mají hodně velké ambice a ty neustále rostou. A já být Japonci, tak už dávno jsem využil silné ekonomiky, vyspělé techniky a průmyslu a zbrojím co to jde, protože mít přes průliv Čínu, to už je dobrý důvod. Nelze se donekonečna spoléhat na USA. A doufám jen, že začnou, protože je potřeba aby v té části světa měla Čína protiváhu. A řešit tu co bylo před 70-ti lety je absurdní, svět se vyvíjí a co hrozbou včera nebylo, může být zítra smrtící..

avatar
Superme Datum: 01.12.2017 Čas: 05:44

pks_ - Jasně, protože "Číňané nejsou válečníci, což je samo o sobě kravina, tak se budou Japonci na toto spoléhat a obranu neřešit. Japonci jsou naopak díky té "mírumilovné" Číně v oblasti, kde zbrojit chtě nechtě prostě musí. Ono to, jak je Čína ve skutečnosti mírumilovná je vidět už dnes v Jihočínském moři nebo to bylo nedávno vidět ve sporu s Indií. Japonsko je spolu s Indií a USA pro tuhle oblast životně důležité.

arr