Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Remilitarizace Japonska

Datum přidání 30.11.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 19 komentářů    autor autor: Michael Myklín

V říjnu se v Japonsku uskutečnily předčasné volby do dolní komory parlamentu. Volby ovládla současná vládnoucí Liberálně demokratická strana (LDP) premiéra Šinzoa Abeho, která získala dostatek křesel k prosazení revize japonské ústavy a možná i ukončení ústavního pacifismu.

Foto: Japonský voják na cvičení ve výcvikovém prostoru Higashifuji; větší foto / REUTERS/Issei Kato​

 

Japonská ústava přijatá v roce 1947 byla vytvořena americkou okupační správou v čele s generálem Douglasem MacArthurem a žádné japonské vládě se od té doby nepodařilo prosadit jakoukoli její změnu. Se svým stářím sedmdesát let jde o nejstarší neupravenou ústavu na světě.


Její nejdiskutovanější částí je Článek 9, díky kterému si ústava vysloužila přízvisko mírová. Japonsko se v něm zříká práva používat sílu k řešení konfliktů a udržování válečného potenciálu. Mnohoznačné znění Článku 9 sebou nese řadu problémů s výkladem. Japonská levice například trvá na nelegálnosti japonských sebeobranných sil (JSDF), jelikož představují válečný potenciál.


Abe se o prosazení revize japonské ústavy snaží velkou část své politické kariéry a nyní má k úspěchu blíže než kdy dřív, jelikož jeho vládnoucí koalice v dolní komoře parlamentu získala 2/3 křesel nutných k prosazení ústavních změn.  


Poslanecká sněmovna je jen prvním krokem a 2/3 hlasů musí revizi schválit také horní komora. Posledním a nejzásadnější podmínkou je vyhlášení veřejného referenda, kde stačí získat většinu hlasů.


Je velmi pravděpodobné, že se Abe o změnu ústavy v příštích čtyřech letech pokusí. Zřejmě však nepůjde o Článek 9, ale méně vášně vyvolávající části. Největší podporu má dodatek o krizových situacích, který by prodloužil mandát poslanecké sněmovny v případě rozsáhlé katastrofy, aby se předešlo politickému vakuu (například v období voleb). Mezi další navrhované dodatky patří například ústavní právo na čisté životní prostředí nebo větší přenesení moci k jednotlivým správním celkům (prefekturam).


Podle průzkumu agentury Jiji Press je pro úpravu ústavy 44 % obyvatel. Pouze 29 % vyjádřilo podporu úpravě Článku 9, ale celých 62 % je pro přidání dodatku o krizových situací.


Veřejného mínění Abeho ambicím příliš nepřeje, ale úprava ústavy není jediný způsob, kterým může dosáhnout normalizace postavení JSDF a dalších dílčích změn.

 

Video: Letadlové lodě USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosvelt a USS Nimitz plavící se spolu s loděmi japonských námořních sebeobranných sil. / YouTube


Ústavnost preemptivního útoku?

V roce 2015 se Abeho LDP skrze několik zákonů podařilo prosadit nový výklad Článku 9, bez sebemenšího zásahu do samotné ústavy. Tyto změny JSDF umožňují využít práva na kolektivní sebeobranu a použít smrtící sílu při ochraně japonských subjektů v zahraničí nebo při obraně spojenců. Díky 2/3 většině v poslanecké sněmovně má Abe relativní svobodu v prosazení dalších podobných zákonů, které mohou dát JSDF větší pole působnosti a pravomoci.


Velkým tématem je i akvizice a použití ofenzivních zbraní. Vzhledem k mnohoznačnému znění Článku 9 je jejich legalita otázkou různých ideologických výkladů. V roce 1956 tehdejší premiér Ičiró Hatojama prohlásil, že pokud Japonsku hrozí prokazatelné nebezpečí a neexistuje jiná možnost, je podle ústavy možné provést preemptivní úder. S touto pozicí se sice ztotožňovala většina následujících vlád, ale žádná z nich se nikdy neodhodlala k nákupu jakýchkoli útočných schopností delšího dosahu.


Téma útočných zbraní je aktuální zejména kvůli KLDR a jejím opakovaným testům jaderných zbraní a balistických střel, přičemž dvě z nich v srpnu a září přeletěly nad Japonským územím. Tokio má sice k dispozici poměrně sofistikovanou dvouvrstvou protiraketovou obranu tvořenou systémem Aegis s interceptory SM-3 (Block IIA) a systémem protivzdušné obrany Patriot (verze PAC-2 a PAC-3), ale ke spolehlivému pokrytí celého území to nestačí.


I když by se akvizice střel s plochou dráhou letu nebo balistických střel neobešla bez odporu opozice a protestů z Pekingu, japonská bezpečnostní politika by mohla být obohacena o prvek odstrašení a nespoléhat jen na pasivní obranu.


Zdroj: Foreign Affairs, Defense One


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 05.12.2017 Čas: 16:46

1) A BEZE ZMĚN v lidské společnosti v reálném vesmíru platí: "Si vis pacem, para bellum"
2) Pan Abe asi dobře ví, že MOC, či VLIV má mnoho podob a stát (případně člověk který ten stát vede) se k obojímu dostane nejsnáze tak, že (nejenom vzhledově) posílí a dá naprosto otevřeně najevo, že s ním nikdo NIKDY nebude vydrbávat, a že jestli se o to pokusí, že toho bude litovat. HLUBOCE.
3) S tím, jak jim tam poslední dobou padají do výsostných vod u ostrovů s hlavními populačními centry "cvičné" balistické rakety ze severní koreje a číňani staví "civilní" letiště na každém kusu kamene v Japonském moři, ať už patří komu chce, se jeden nestačí divit, jak dlouho jim tam ten mírovej přístup vydržel.

Jedinej skutečnej "lék" na snahu být silný a bránit svoje zájmy, nejsou 2 A bomby, ale jedna jediná. Taková co vyhladí stát do posledního člověka. Pak jsou mrtví a nemusí se tudíž chovat racionálně a brousit si nožíky (co by zaživa dělali).

avatar
liberal shark Datum: 03.12.2017 Čas: 10:12

Zadny pacifismus jeste mir nezsjistil.

avatar
Takeda Datum: 02.12.2017 Čas: 21:18

Na tu mírumilovnost číňanů bych moc nesázel a myslím že ani pan Abé. Oni jsou číňani vůči ostatním dost šovinisti. Jejich propaganda je navíc proti sousedům dost vysazená. Průšvyh nastane, až propagandou vyblázněný Číňani budou pro válku a jejich vláda ne...

A japonci jsou pacifisti, jasně to ukazuje to, že pro změnu článku 9 je jen 29 procent japonců. Nechtěj válčit. řekl bych že ty dvě A-bomby je z toho docela vyléčily.

BYlo by fér kdyby se mohli alespoň normálně bránit. Na nějaký útočný skopičiny nebudou mít dost lidí a amíci je udržej na uzdě.

avatar
Argel Datum: 02.12.2017 Čas: 21:05

Tak ty logistické a servisní centra by stačila na provoz jejich techniky ne?

avatar
PavolR Datum: 02.12.2017 Čas: 20:59

Ak je niečo, čo v žiadnom, ale skutočne žiadnom prípade nepresunú, tak to sú technológie. Servisné a logistické centrum, zamestnávajúce pár miestnych, by otvoriť mohli, ale technológie nepresunú. Za to im to nestojí.

avatar
Argel Datum: 02.12.2017 Čas: 20:31

PavolR
A poptal se jejich vlády někdo na prodej a zřízení centra pro nějaký stroj(Typ-89, typ 10 apod.)? V regionu asi nic neprodají, ale myslím, že v Evropě by mohli prorazit, kdyby technologie tu přesunuli, protože si nedokáži představit aby na opravy jsme stroje vždy naložili na loď a směr Japonsko...

avatar
PavolR Datum: 02.12.2017 Čas: 20:21

skelet: Zákon, ktorý zakazoval predaj zbraní, zrušili v roku 2014, no nejako sa im zatiaľ nepodarilo takmer nič predať.

avatar
skelet Datum: 01.12.2017 Čas: 20:37

Argel: nedovolí export svých zbraní, kvůli své pacifistické ústavě.

avatar
pks_ Datum: 01.12.2017 Čas: 20:34

Mírumilovnost Číny je čistě otázka politické reprezentace - když dají rozkaz, půjdou bojovat. Jejich technologické schopnosti rostou - ok. Jací jsou ale válečníci - no spíš bych řekl - nic moc. V Číně se válčilo hodně - před sjednocením - každý s každým a pořád dokola, ale potom s izolací ty schopnosti mizely. Postavit velkou armádu Čína dokáže, dnes je dokáže i kvalitně vybavit, ale ve vzájemném konfliktu bych si vsadil spíše na Japonce - i kdyby byli početně 2x slabší. Z konfliktů s Japonskem, Vietnamem a SSSR v minulém století odcházeli spíše poraženi.

Čínská populační křivka sice neroste tak strmě, jako indická, ale já to považuji spíše za úspěch. Navíc rozvolnili politiku jednoho dítěte a venkov bude armádu spolehlivě zásobovat živou silou (tam na toto nařízení tak trochu kašlou).

Prostě by se mi vůbec nelíbilo, kdyby Japonci začali šťourat do KLDR - v rámci ochrany spojence (USA). Za 2. světové tam napáchali tolik nepotrestaných válečných zločinů ...

avatar
Argel Datum: 01.12.2017 Čas: 16:28

Proč vůbec Japonci nedovolí export jejich vybavení? Jejich BVP, tanky a další technika by byli v Evropě žádané, jediná nevýhoda by byla, že původce je na druhé straně planety, ale kdyby svolili na vybudování centra apod. tady, vytěžili by z toho hromadu peněz.

avatar
Aloha Datum: 01.12.2017 Čas: 09:59

Tak s demografii bude mít problém i ta Čína a to by mohlo posílit postavení Indie, která tím trpět nebude. Osobně si myslím, že je potřeba mít silnou armádu a takové zbraně, aby nikoho ani nenapadlo na mě zaútočit, protože jak již bylo napsáno, nejlepší je válka, která ani nezačne. Jinak válečnické schopnosti Ćíny bych rozhodně nepodceňoval.

avatar
Tom. Datum: 01.12.2017 Čas: 09:17

Incre a Supreme - bylo by vhodné se nejprve alespoň zamyslet, než začnete na někoho hrdině prskat přes monitor. Pks_ se ve svém příspěvku o žádné mírumilovnosti Číny nezmiňuje.

Dříve jsem se kolikrát víc těšil na informace z diskuze než z článku a mrzí mě, že dnes jsme tady jako na novinkách, kde každý odešle příspěvek dřív, než se vůbec zamyslí. Rok se s rokem sejde a já se o článku o tanku dočtu, že prezident je debil.

Mimochodem narážka na demografickou křivku je zajímavá - těžko se buduje armáda v zemi, kde se nedostává mladých lidí. Myslím, že je to tak trochu problém i naší armády, ač zdaleka ne největší.

avatar
juhelak Datum: 01.12.2017 Čas: 09:01

Japonsko je defacto kolébka technologií..Jejich nevýhodou je že kapitalismus je tam na vrcholu možna už za nim..ekonomika už nemá kam růst, už léta stagnují..Budto prejdou na jinou formu udrzitelné spolecnosti a nebo rozjedou nové odvětví které bude nastartuje další vývoj..2 možnosti které vidím je bud armádní nebo kosmický. V obou můžou strčit do kapsy jakýkoli jiný stát včetně USA a to díky jejich povaze a elánu a dostatku technologií.

avatar
Incre Datum: 01.12.2017 Čas: 08:06

:pks_ Čína že je mírumilovná? že není národ válečníků? cože? ať už historicky, nebo nyní......mají hodně velké ambice a ty neustále rostou. A já být Japonci, tak už dávno jsem využil silné ekonomiky, vyspělé techniky a průmyslu a zbrojím co to jde, protože mít přes průliv Čínu, to už je dobrý důvod. Nelze se donekonečna spoléhat na USA. A doufám jen, že začnou, protože je potřeba aby v té části světa měla Čína protiváhu. A řešit tu co bylo před 70-ti lety je absurdní, svět se vyvíjí a co hrozbou včera nebylo, může být zítra smrtící..

avatar
Superme Datum: 01.12.2017 Čas: 05:44

pks_ - Jasně, protože "Číňané nejsou válečníci, což je samo o sobě kravina, tak se budou Japonci na toto spoléhat a obranu neřešit. Japonci jsou naopak díky té "mírumilovné" Číně v oblasti, kde zbrojit chtě nechtě prostě musí. Ono to, jak je Čína ve skutečnosti mírumilovná je vidět už dnes v Jihočínském moři nebo to bylo nedávno vidět ve sporu s Indií. Japonsko je spolu s Indií a USA pro tuhle oblast životně důležité.

arr