Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Role armády a prezidentské volby v Mali

Datum přidání 01.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Když před více než půl rokem propukla válka v Mali, koalice povstalců složená z bojovníků různých kmenů Tuaregů, islamistických přívrženců a aktivistů z různých hnutí z celého pásu Sahelu – Ansar e-Dine, Al Kaida v Islámském Maghrebu, Ansar Šaría, Hnutí za jednotu a džíhád v Západní Africe a podporovaných nigerijským hnutím Boko Haram, jen využila vnitřní nestabilitu v Mali.

Česká armáda Mali

Foto: Na pořádek v Mali dohlížejí i čeští vojáci, ilustrační foto / SOLDATO Team

 

Politická nestabilita v Mali vznikla poté, co se část armády cítila nespokojená se stavem války proti Tuaregům na severu Mali a vyvolala ústavní krizi, která skončila ustanovením dočasné vlády a odstoupením prezidenta Amadou Toumani Tourého. Podobná situace není v Africe nijak neobvyklá, a i když je v každém takovém případě důvod k obavám, obavy není třeba hnát do extrému.

 

Úroveň vzdělání, míra zaměstnanosti a stabilita národních ekonomik afrických států jsou velice slabé a životní podmínky většiny obyvatel se nacházejí hluboko pod úrovní, kterou my považujeme za snesitelnou. Tomuto standardu se vymyká pouze jedna skupina obyvatelstva – vojáci a jejich rodiny.

 

Vzhledem na stále slabou a křehkou bezpečnostní situaci v Africe si jednotlivé státy musí neustále udržovat relativně početné armády, které ale pro značně nevyvinutý systém kontroly velmi často získávají příliš silný politický vliv v státech. Často se tedy stává, že za předsedu vlády nebo prezidenta je zvolen bývalý vrcholný představitel armády, který se pak při udržení moci více opírá právě o armádu než o své voliče.

 

Pozici armády v armádě pak zastává ještě jeden prvek – prezidentská nebo palácová garda, což bývá, ironicky, nejlépe vybavená a vycvičená jednotka armády s jediným úkolem - bránit prezidenta proti zbytku armády. Mali v tomto ohledu nebylo jiné.

 

Video: Prezidentské volby v Mali z pohledu ruské televize Russia Today / YouTube

 

Amadou Toumani Touré získal ve volbách v roce 2007 více než 71 % hlasů a strana, která ho podporovala – Aliance pro demokracii v Mali – získala 51 mandátů v Národním shromáždění ze 160 možných. I navzdory tomuto všemu se část armády postavila proti prezidentovi a ani dvě elitní jednotky armády – Prezidentská garda a 33. výsadkový pluk – jim nedokázaly vzdorovat.

 

Vzpoura armády zapříčiněná nesouhlasem její části s tím, jakým způsobem je vedena válka proti Tuaregům, jen napomohla postupu povstalců ze severu směrem k jihu a stala se důvodem pro intervenci Francie, která zachránila celou situaci.

 

V těchto dnech, po více než půl roce se konají nové prezidentské volby, které byly jednou z podmínek jak francouzské intervence tak i následně pomoci od okolních států a i EU. Volby v Africe jsou vždy zajímavou událostí a mohou přinést jak větší stabilitu celého systému (jako v případě prezidentských voleb v Ghaně v roce) anebo celý systém položit na kolena.

 

Navzdory značnému pesimismu, na který jsme si zvykli díky průběhu voleb v Iráku a Afghánistánu, neexistuje dle mého názoru žádný důvod proč se obávat destabilizace celého systému. Více stranícký systém zaručuje, že Národní shromáždění nebude ovládat jedna strana a pokud chce prezident v Mali úspěšně a nerušeně vládnout, musí mít podporu parlamentu. A to se neobejde bez kompromisů.

 

V čase vydání článku ještě nebyly známé výsledky voleb, ale Armádní Noviny vás budou i nadále informovat o vývoji situace.

 

Zdroj: Voice of America, BBC, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr