Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

NÁZOR: Role armády a prezidentské volby v Mali

Datum přidání 01.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Když před více než půl rokem propukla válka v Mali, koalice povstalců složená z bojovníků různých kmenů Tuaregů, islamistických přívrženců a aktivistů z různých hnutí z celého pásu Sahelu – Ansar e-Dine, Al Kaida v Islámském Maghrebu, Ansar Šaría, Hnutí za jednotu a džíhád v Západní Africe a podporovaných nigerijským hnutím Boko Haram, jen využila vnitřní nestabilitu v Mali.

Česká armáda Mali

Foto: Na pořádek v Mali dohlížejí i čeští vojáci, ilustrační foto / SOLDATO Team

 

Politická nestabilita v Mali vznikla poté, co se část armády cítila nespokojená se stavem války proti Tuaregům na severu Mali a vyvolala ústavní krizi, která skončila ustanovením dočasné vlády a odstoupením prezidenta Amadou Toumani Tourého. Podobná situace není v Africe nijak neobvyklá, a i když je v každém takovém případě důvod k obavám, obavy není třeba hnát do extrému.

 

Úroveň vzdělání, míra zaměstnanosti a stabilita národních ekonomik afrických států jsou velice slabé a životní podmínky většiny obyvatel se nacházejí hluboko pod úrovní, kterou my považujeme za snesitelnou. Tomuto standardu se vymyká pouze jedna skupina obyvatelstva – vojáci a jejich rodiny.

 

Vzhledem na stále slabou a křehkou bezpečnostní situaci v Africe si jednotlivé státy musí neustále udržovat relativně početné armády, které ale pro značně nevyvinutý systém kontroly velmi často získávají příliš silný politický vliv v státech. Často se tedy stává, že za předsedu vlády nebo prezidenta je zvolen bývalý vrcholný představitel armády, který se pak při udržení moci více opírá právě o armádu než o své voliče.

 

Pozici armády v armádě pak zastává ještě jeden prvek – prezidentská nebo palácová garda, což bývá, ironicky, nejlépe vybavená a vycvičená jednotka armády s jediným úkolem - bránit prezidenta proti zbytku armády. Mali v tomto ohledu nebylo jiné.

 

Video: Prezidentské volby v Mali z pohledu ruské televize Russia Today / YouTube

 

Amadou Toumani Touré získal ve volbách v roce 2007 více než 71 % hlasů a strana, která ho podporovala – Aliance pro demokracii v Mali – získala 51 mandátů v Národním shromáždění ze 160 možných. I navzdory tomuto všemu se část armády postavila proti prezidentovi a ani dvě elitní jednotky armády – Prezidentská garda a 33. výsadkový pluk – jim nedokázaly vzdorovat.

 

Vzpoura armády zapříčiněná nesouhlasem její části s tím, jakým způsobem je vedena válka proti Tuaregům, jen napomohla postupu povstalců ze severu směrem k jihu a stala se důvodem pro intervenci Francie, která zachránila celou situaci.

 

V těchto dnech, po více než půl roce se konají nové prezidentské volby, které byly jednou z podmínek jak francouzské intervence tak i následně pomoci od okolních států a i EU. Volby v Africe jsou vždy zajímavou událostí a mohou přinést jak větší stabilitu celého systému (jako v případě prezidentských voleb v Ghaně v roce) anebo celý systém položit na kolena.

 

Navzdory značnému pesimismu, na který jsme si zvykli díky průběhu voleb v Iráku a Afghánistánu, neexistuje dle mého názoru žádný důvod proč se obávat destabilizace celého systému. Více stranícký systém zaručuje, že Národní shromáždění nebude ovládat jedna strana a pokud chce prezident v Mali úspěšně a nerušeně vládnout, musí mít podporu parlamentu. A to se neobejde bez kompromisů.

 

V čase vydání článku ještě nebyly známé výsledky voleb, ale Armádní Noviny vás budou i nadále informovat o vývoji situace.

 

Zdroj: Voice of America, BBC, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr