Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Datum přidání 21.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

Foto: Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

 

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.


Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.


Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.


„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“


Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.


Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.


V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.


Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“


„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.


Autoři dále v článku upozorňují:

„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“


„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“


 

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
logik Datum: 02.09.2018 Čas: 22:54

Jirosi: Alek bych se rozhodně nezbavoval, když už je máme a máme zázemí na ně. Možná budu kacíř, ale ty stroje jsou IMHO dobrý a maj velkou bojovou hodnotu, pokud už šetřit na letectvu, tak nezavést bitevní vrtulníky, a ne rušit alky....

A stejnětak teď nemá smysl kupovat Grippeny Cčka. To je letadlo za zenitem a, vzhledem k tomu, že hlavní zákazníci přecházejí na Ečka, bez budoucnosti.

Fenri: Severní vietnam ale nebyl severní vietnam, ale Severní vietnam + Čína + SSSR, navíc na domácí půdě. Ale to je jen detail.

GlobeElement: +1

avatar
Jirosi Datum: 23.08.2018 Čas: 17:06

Jara: Mýt silné letectvo = zbavit se ALCA, ve prospěch dalších "Gripen" (výhledově se zbavit i těch "Gripen" ve prospěch lepších letadel).

"peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO"

Kvalitní vybavení je drahé, takže buď se musíme spokojit z doma vyrobeným průměrným. Nebo nakoupit v zahraničí za značné peníze.

avatar
Jara Datum: 23.08.2018 Čas: 13:26

Ale já neříkám stahovat ocas Fenri! Říkám mít silné letectvo a PVO a dvě špičkově vybavené a prvotřídně vycvičené brigády, tak aby si každý dvakrát rozmyslel srát se do nás(nějaké raketomety a třeba SCALPU pro možnost kousnout ný také nebyla od věci), ale totální válku mi bojovat bez spojenectví nemůžeme, co popisujete vy je partizánský boj, ale ten přichází na řadu při prohře, kolapsu kdy nastupuje bezpráví ....zkrátka poslední možnost, musíme budovat ekonomiku a konečně i armádu, tak aby se do nás nikdo nezkoušel srát a my měli také větší vliv na spojence, to je jediná cesta.

avatar
GlobeElement Datum: 23.08.2018 Čas: 13:09

fenri

Máš naprostou pravdu. Už samotný fakt, že i malý pes bude kousat zabrání zloději vlézt ti na zahradu.

avatar
fenri Datum: 23.08.2018 Čas: 11:59

Problém vidím v tom, že je chybné jít do obranné války jen tehdy, pokud mám solidní naděje na vítězství. I prohraná obranná válka je investicí do budoucnosti. Za další během zdánlivě předem prohrané obranné válce se může stát velká spousta věcí a běžně se stává.
Češi se nikdy neměli šanci ubránit Německu (přesněji obyvatelstvo dnešního Česka obyvatelstvu dnešního Německa, aby tu někdo netahal slovíčkaření). Přesto do toho šli a nejednou vyhráli, či se ubránili, prostě tu jsme, což celá řada národů, co byla od Rujany po Žitavu říct nemůže...
Finsko mělo prohrát se SSSR a být smeteno. Sice prohrálo, ale způsobem, že smeteno ani náhodou nebylo. Izrael měl opakovaně prohrát s Araby. severní Vietnam měl prohrát s USA, stejně jako Afghanistán měl prohrát s Brity, Sověty a Američany... atd.

Obecně by rezignace na vlastní obranu v situaci, kdy jsou vyhlídky pochmurné, vedla ke vzniku jediné světové totalitní říše.

avatar
GlobeElement Datum: 23.08.2018 Čas: 11:49

Jara + fenri

Asi by bylo dobré ujasnit si pojmy.

Co to znamená "ubránit se"? Odrazit útok nepřítele a způsobit mu ztráty, nebo nepřítele porazit a donutit ke kapitulaci?

A také záleží na tom, komu se chci ubránit. Izrael se ubrání státům typu Sýrie, ale Číně nebo Rusku by se bránil jen steží.

avatar
fenri Datum: 23.08.2018 Čas: 10:30

Jara - no obecně si uvědomte polohu, velikost a závislost na dovozu asi 90% zemí světa. Podle vaší logiky by se bránit mohli tak akorát Američané, Rusové a.... a to je asi všechno.
Všichni ostatní jsou buď málo izolovaní, malí, nebo závislí na dovozu. Jak dlouho by se bránila Británie, Čína, Japonsko...bez dovozu ropy a dalších komodit?
Jak by se bránil maličký Izrael? Malé a nerostnými a lidskými zdroji nedisponující Finsko? Atd. atd.

Válka není komfortní záležitost.

avatar
Jara Datum: 23.08.2018 Čas: 09:43

Givicz
Ani CSLA by se nepříteli neubránila sama, ČR ani ČS nikdy nebyly schopné bránit vlast bez spojenců uvědomte si naší polohu, velikost a to že náš průmysl já závislí na přísunu surovin.....

Naši prioritou by mělo být silné letectvo a PVO, pak by nám plnohodnotná střední a těžká brigáda plus výsadkový pluk stačili, peníze by jsme měli investovat do toho aby ty naše brigady měli masivní technologickou a kvalitativní převahu nad potencionalním nepřítelem a byly schopné fungovat s jednotkami NATO, kde samozřejmě mame svoje závazky

avatar
givicz Datum: 23.08.2018 Čas: 09:27

GlobeElement srovnáváš nesrovnatelné.... současná expediční armáda která utápí miliardy korun v nekonečné válce v Afganistanu je možná tak schopna bránit větší okresní město.. kdežto za komanču to byl sbor, který měl stovky tanků, letadel, děl a x násobně více lidí..

mám kámoše co odešel nedávno z armády ( v době krize rušili útvar a on by musel na druhou stranu republiky) tak se jim na to vysral a teď říká,že když to porovná, tak měl 10 let dovolené za velice slušné prachy (dělal v autoparku dobíjel baterky atp)..... v pracovní době bazén, posilovna, kdežto teď musí skutečně pracovat...

avatar
technik Datum: 23.08.2018 Čas: 09:18

Co se týká OT64 povolaných tuším že z posádky Hodonín. Problem byl hlavně v nízké rychlosti doprovodu vojenské policie, skot má špatně chlazenou převodovku, je chlazená náporovým vzduchem a na velké vzdálenosti musí prostě valit jinak se prehreje převodovka a to byl jeden z problémů tohoto přesunu. Nic méně za mě OT64 byl prostě srac který třeba BTR60 převálcoval skoro ve všem.

avatar
GlobeElement Datum: 23.08.2018 Čas: 08:50

technik a Luky

Velitele prvosledových jednotek jsem nepotkával, potkával jsem ty z generálního štábu. Je možné, že u těch prvosledových byla vyžadována jakási bojeschopnost.

ČSLA byla velká počtem, ale haprovala kvalita, zejména kvalita lidí. Jsem generace, která by byla nasazena v onom hypotetickém konfliktu se západem a fakt bych radši střílel na druhou stranu - a nebyl jsem sám. Takže mužstvo bylo tvořeno směsicí nespolehlivých potenciálních dezertérů, na všechno kašlajících Švejků a ustrašených kluků co to chtěli hlavně nějak přestát. A do toho velitelský sbor, který se víc bál špatně vyzdobené nástěnky než nějaké války a věděl, že v mužstvu má možná víc nepřátel než na druhé straně hranice.

Ruská armáda byla jiná. Hlavně to byla armáda, která, podobně jako Američani, skutečně bojovala. Měla zkušenosti k Koreje, z Vietnamu, z Maďarska, z Afghánistánu, to nebylo pár poradců, to byly tisíce vojáků a reálné bojové zkušenosti. I vymytí mozků bylo v SSSR o několik řádů důkladnější, než u nás, Rusové skutečně považovali Američany za nepřátele, ne za potenciální osvoboditele, jako my.

Po roce 1990 jsem viděl ten vzestup kvality. Důstojníci začali být samostatnější, sebevědomější, politický tlak na ně se rapidně snížil a začaly být vyžadovány vojenské schopnosti, ne oddanost idejím Marxe a Lenina a to bylo znát. A po zavedení profesionální armády se i v mužstvu najednou objevili ti, kdo vojáky být chtěli. To se nedá srovnat.

Nesrovnávám techniku, i když slavná scénka, kdy při povolání OT k ochraně Svobodné Evropy polovina vozů nedojela, protože se rozpadla po cestě taky o něčem svědčí.

avatar
ruleta Datum: 22.08.2018 Čas: 22:25

" Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2018 upozornili, " odkaz smeruje na Zapad 2017.

Kazdopadne nechapu tohle "především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země." ...toto souveti implikuje, ze kdyz cvici statisice ruskych vojaku - tak zapadni obyvatelstvo je povolnejsi(??).

"„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. " pokud jde o vsevojenska cviceni ve statisicovych poctech, tak minimalne Rusko ukazuje nakolik je schopno/neschopno vsechny slozky koordiovat a to v meritku na zapade nevidanem. "Prostredky" jsou v tomto ohledu irelevantni - toto neni podvojne ucetnictvi.

avatar
technik Datum: 22.08.2018 Čas: 19:48

O zdvořilost nešlo například condoleezza riceova jedna z ministryn zahraničí USA a poradkyně prezidenta pro bezpečnost se za totace věnovala cz armádě a ruské. Napsala o tom i knihu kde mimo jiné řeší i vztahy mezi armádami ale také jako bezpečnostní expert na východní blok se vyjadřuje k systému velení,technice a podobně. Doporučuji si to precist a udělat si o tom svůj obrázek.

avatar
Tesil Datum: 22.08.2018 Čas: 19:22

Luky
Hodně záleželo na tom kde a kdy člověk sloužil.Stačilo aby se pár lampasáků vyměnilo
a výcvik dostal jinou úroveň.Samozřejmě v mezích možností.
Koncem osmdesátých let začali do ČSSR přijíždět zástupci západních armád a ti zas tak špatně armádu nehodnotili.Mohlo ale jít o zdvořilost.

avatar
technik Datum: 22.08.2018 Čas: 19:16

To luky

Tohle by si měl vytesat do kamene.

arr