Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Datum přidání 21.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

Foto: Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

 

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.


Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.


Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.


„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“


Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.


Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.


V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.


Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“


„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.


Autoři dále v článku upozorňují:

„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“


„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“


 

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
technik Datum: 22.08.2018 Čas: 19:16

To luky

Tohle by si měl vytesat do kamene.

avatar
fenri Datum: 22.08.2018 Čas: 19:10

Luky: výstižné.

avatar
Luky Datum: 22.08.2018 Čas: 18:55

Já mám z toho ČSLA vs AČR dvojaký pocity. Najednu stranu jsem absolvoval základku v osumdesátkách a k tomu patřilo předrevoluční rozhodování "co na střední"....do škol chodili vojáci a měl jsem instrukce "hlavně na nic nekývnout". Profi vojenská kariera v sobě měla cosi bolševicky odpudivého, k tomu ta smradlavá cvičení CO a neustálé povídání si o jaderném holocaustu a otravných bojových látkách....no když pak člověk vyjel na běžky a nad hlavou mu přeletěla dvojice SU-25 nebo někde řádily MiG-21, byl to neovladatelně mesmerizující zážitek... ale jinak měli lidi vojenství spíš spjaté s pořádným průserem, smradem a utrpením. Bylo to takové pravdivější.
Po revoluci přišly akční filmy, hry, násilná zábava, adrenalinový sporty....valilo se to odevšad. Vzniká falešný pocit, že válka je něco krásnýho a zajímavýho. Já třeba chodil o víkendu k tátovi do projekťáku na 286 pařit špičkový M1 tank platoon (jednička!). Ten manuál stojí i po třiceti letech za přečtení, parádní náhled do západního vnímání obou doktrín (doporučuju stahnout PDF). Jasně, že je to karikatura reálnýho světa. Tankistu to z vás neudělalo, ale vyvolává to prvotní zájem, nadhazovalo vazby, vztahy, prostorové měřítko problému. Do armády už nejdou ustrašený záklaďáci ani korytářský gumy, ale většinou lidi co stojí o akci a zkušenosti (dnes běžně všichni rotují). Jo, jinde jsem psal, že tam jde rozličná omladina i kvůli příspěvku a neutěšené situaci (běžné i na západě - černí,míšenci, slamy a periferie), ale stejně musí mít dobrý rejstřík, zdravotní stav i nějakou kondici...a vždy musí počítat s možností, že půjdou do palby - možná zítra, možná za měsíc nebo za rok. V dobách ČSLA to byla taková hypotetická teorie, voják nebo civilista na jaderný frontě dopadnou podobně a voják má ještě nějakou šanci dostat armádní proviant a po ruce má ochrannou výstroj. Spíš to bylo jedno.
Doba je prostě jiná, nemám tendenci AČR hanět (naopak), ale vždycky si vzpomenu na nostalgický povzdechnutí důstojníků na vojně: "tenkrát se nás ještě báli" (pouštěli nějaký starší dokument a kluci z čety se chichotali...pak defilovaly Točky.) ČSLA určitě měla spoustu kvalitních lidí i nějakou tu nebezpečnou techniku, sešněrovaný velení, ustrašenou hierarchii, demotivující účel vykrvácet při naklepání nepřítele pro zdrcující útok vojsk Sovětů....
Srovnání s Irákem hodně hapruje, už jen kvůli terénu, jeho krytu a JZ na obou stranách. Ani pro jednu stranu by se konflikt v Evropě neodehrával podle jejich představ. O tom jsem přesvědčen.

avatar
technik Datum: 22.08.2018 Čas: 17:40

To globelement

Víš já s tebou nesouhlasím. Vím že obraz lampasaku z dob komunismu je pošramocen filmy jako tankový prapor a podobně ale u prvosledových jednotek byli velmi kvalitní důstojníci a skvěle ovládali svoje řemeslo. Zažil jsem několik generací velitelů ale ti nejlepší alespoň pro mě byli ti kteří byli poznamenání komunistickou armádní výchovou. Sice neuměli anglický jako nová generace velitelů, neměli takovou fyzicku, ale bravurně ovládali techniku které veleli. Víš je jednoduchý velet tankové rotě profiku o velikosti 90 mužů ale velet 90 zakladakum kteří ve 4 výcvikovém období jeli bosky rot, to už chce velitele s velkým V. Na yutobe si dej hledat třeba " rozhovor pvos František Chmelař" a poslechni si předrevolučního důstojníka jak mluví o své práci. A mimochodem nám zase vykládal velitel roty že se také účastnil setkání se zahraničními důstojníky a když jim řekl přesně trasu, kudy by při útoku jeli se specifikacemi mostu,křižovatek, nebezpečnými prostory tak amikum padla brada. Zvláštní že ti chlapi vesměs tankani za bolševika cvičili přesuny na hranice a často obě strany na sebe mávali kanonama. O to bylo usmevnejsi když zjistili že těm rotám nebo v těch tancích seděli právě ti velitele že setkani a věř že si měli o čem povidat.

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 17:06

2 Jirosi

tak já nevím člověče. Reagoval jsem přeci na tebe, když si psal "pozor! marina přijela k Saddamovi v Pattonech RISE, takže asi tolik k těm vaším supermoderním Abramsum"

Na to já ti oponoval, ať si nejdřív zjistíš, jaká byla taktika a potřeby Marine Corps v Pouštní bouři. Následně jsem se zapojil do diskuze o Kladivu. Je to pro tebe takto srozumitelné?

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 17:00

2 Luky

:-) ok, když to berete takhle, tak potom mlčím a máte se Slávou pravdu.

Já to zohledňoval na základě původních sovětských modernizací T-54 1947, 1949, 1951, (T-55 1958) a tam byli kromě tebou vypsaných vylepšení ty nejdůležitější v podobě přechodu postupně k APDS 3BM-8 -> HEAT-FS 3BK-5. Ten nárůst hmotnosti se mi zdá docela dost, osobně bych typoval max 41t, ale to je fuk.

Proto píšu o 55AM2, protože to byla ryze ČSSR alternativa a pro tu bylo následně vyvíjeno KLADIVO. T-54 s tím systemem (po těch letech od zavedení) prostě neměl moc společného - subjektivně, dle mého.

avatar
Jirosi Datum: 22.08.2018 Čas: 16:56

raziel87: Tak se hezky pochlub na čí příspěvek to byla reakce.... Ale je to marný, je to marný, je to marný.

avatar
Luky Datum: 22.08.2018 Čas: 16:46

Razirl - popravdě nevím, odkud to mám, ale nejrychleji asi z této stránky na válce:

Nejdříve je třeba ujasnit si, že tanky T 54 po modernizaci se od T 55 prakticky neliší a laik může zaznamenat pouze některé vnější znaky např. příklop nabíječe respektive věžička nabíječe a její ovládání, u T 54 vždy kulatý příklop někdy i sešikmený (VT mnohem lépe viděl svými pozorovacími přístroji doprava) u T 55 výhradně ve tvaru zaobleného několika úhelníku na vyvýšené věžičce (VT přes příklop nabíječe moc dobře doprava neviděl) u některých T 54 M byl patrný zavařený otvor na věži před příklopem nabíječe kde v původním T 54 byl stropní ventilátor používaný při střelbě, vnitřní vybavení tanku je téměř totožné z vyjímkou spojení u T 54 M/ AM1 byly ponechány RDST R 113 zatímco u T 55 M byly vždy R 123 další patrný znak anténí kloub atd. jistě najdeme mnoho dalších rozdílů např. v pozorovacích přístrojích atd. a samotného by mne zajímalo na které rozdíly bychom přišli, ale pro bojovou hodnotu nejsou podstatné, takže se zpravidla hovořilo o 55 tkách kladivech, ale ve většině případů se jednalo o modernizované T 54. Zato rozdíl mezi T 54/55 AM1 a AM2 je markatní. Především přídavné panceřování na věži, čelním šikmém pancíři a zodolněném dnu korby, přídavné pancíře na věži jsou demontovatelné, taktéž gumové ochrany palivových nádrží, výstrojových beden a prostoru mezi pojezdovými koly a blatníky, dalším markantním znakem je termoplášť kanonu a vrhače zadýmovacích granátů. Vzhledem k těmto skutečnostem tank přibral na kilech cca na 43 t s plnou výzbrojí a palivem z původních cca 36 t u T 54 AM1 a bylo tedy nutné popracovat především na podvozku kde došlo ke zkvalitnění a předpružení torních tyčí a jejich uložení, zodolnění vahadel a tlumičů. Dále došlo ke zvýšení výkonu motoru především úpravami na vstřikovacím čerpadle, toto zvýšení výkonu vyvolalo potřebu změn v chladící soustavě chladící kapaliny a oleje kde byly zkvalitněny chladiče jejihž žebrování byla měděná. Dále byl tank již seriově vybaven systémem dipól (systém detekce a indikace provozních hodnot motoropřevodové soustavy tanku, který byl v T 54 AM1 u bojových útvarů testován. Nejmarkantnějšími změnami v bojovém prostoru byly nové rdst R 173 a přijímač P 173 kdy velitel tanku příjímal provoz na dvou frekvencích což bylo výhodné při radiovém provozu ve fázi rušení, ovládací skříňka odpalování zadýmovacích granátometů, a ovládací skříňka (joystik) pro navádění PTŘS bastion. T 55 AM2 se vyznačovaly vyšší spolehlivostí SŘP ale nejsem si plně jist zdali to bylo zkvalitněním výroby. Domnívám se že to bylo předevěím dramatickým snížením výcviku tankových jednotek armády na konci 80 a počátku 90 let kdy byly tyto tanky v armádě používány.

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 16:41

2 Jirosi

však reaguji, Technik to vysvětlil, ty ses snažil chabě rozporovat.
Ty Jirosi začni reagovat až ve chvíli, kdy budeš mít o diskutovaných tématech alespoň základní znalosti. Zatím jsou to od tebe všechno až příliž často laciné informace z 1,
slovy první stránky vyhledávače googlu. Takhle ty totiž diskutuješ o taktice a technice,
první stránkou googlu.

avatar
Jirosi Datum: 22.08.2018 Čas: 16:38

Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

avatar
Jirosi Datum: 22.08.2018 Čas: 16:38

Raziel87: Reaguj vždy, až když si přečteš diskuzi a nedělej se zebe pokaždé "...".

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 16:34

a jeden Bradley to koupil od Abramse....a bylo vymalováno :/

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 16:33

2 Global Element

ne, došlo k několika úmrtím, u US Army i u Kanaďanů :( Právě kvůli friendly fire od Bradleys. Také to byli jediné ztráty u tankánů, bohužel od vlastních

avatar
GlobeElement Datum: 22.08.2018 Čas: 16:31

markusi, možná nějaký tank zasáhli, ale protože používali HEAT munici, proti které byl pancíř odolný, nezničili. Čtyři Abramsy byly zasaženy střelami Hellfire a posádky to přežily.

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 16:30

2 Luky

ne, 55AM2, T-54 ne

arr