Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Datum přidání 21.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

Foto: Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

 

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.


Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.


Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.


„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“


Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.


Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.


V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.


Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“


„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.


Autoři dále v článku upozorňují:

„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“


„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“


 

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
markus223 Datum: 22.08.2018 Čas: 15:40

Jenom bych tu doplnil, že jednotky USMC neměly v Perském zálivu tanky M60A3 nýbrž M60A1. 1. a 3. tankový prapor námořní pěchoty si nárokovaly zničení celkem 116 iráckých tanků 3. tankové divize včetně mnoha T-62, a tanky M1A1 4. praporu zničily dalších 59 strojů, včetně asi 30 tanků T-72. Během války nedokázala irácká tanková palba prorazit pancíř ani jednoho amerického tanku M60A1 a zřejmě se jí ani nepovedl žádný zasáhnout.

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 15:09

ale ty si vlastně zapomněl na váhová omezení, která jsou pro marinu jednou z priorit :-)
Hele jirosi.....co se na 5 let zavřít do studovny a načíst alespoň základní informace o tom, o čem tu s takovou vervou pořád zvracíš, vždyť je to furt na jedno brdo.....letadla....jirosi neví, tanky...jirosi neví, Poldi...jirosi neví, protože archivy z 90 .let se prostě nenávrátně mažou...ale vlastně jsme na diskuzním foru alík.cz, kecálek pro všechny....

avatar
GlobeElement Datum: 22.08.2018 Čas: 15:06

Neshere

k té pravděpodobné porážce ČSLA v eventuálním střetu s NATO - ano, to by se nejspíš stalo. Naše armáda totiž byla spíše na papíře a důstojnický sbor se vyznačoval politickou poslušností a možná i uvědomělostí (pokud ji nehrál), ale jinak to vojáci nebyli.

Na začátku 90 let jsem měl možnost setkávat se s americkými důstojníky působícími u nás v rámci příprav vstupu do NATO. Kontrast s našimi důstojníky byl propastný. Americký plukovník byl sebevědomý, samostatně se rozhodující sportovec, který by se v případě potřeby dokázal ubránit i pěstmi, český plukovník byl páprda s břichem, který se bez pokynu nadřízeného ani nevymočil. Čest výjimkám, ale já žádnou nepotkal.
Úkolem naší armády bylo především nevzpouzet se Rusům, mužstvo tvořeno demotivovanými záklaďáky. Úkolem americké armády bylo bránit USA a prosazovat zájmy americké politiky a podle toho to vypadalo.

Naše dnešní armáda je skoro 10x menší, než ČSLA, ale troufám si tvrdit, že silnější. Rozdíl je v kvalitě lidí. Bez dobrých, schopných a samostatných vojáků je i tanková divize jen hromada železa.

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 15:06

2 Jirosi

tak M60A3 bych moc nevytahoval, víš jaký úkol tam mariňáci měli, v jakých oblastech se pohybovali oni a v jakých Abramsy s Bradley?

U Pattonu byl největší problém pro nevycvičené posádky s MICLIC, ale stejně je to úplně jedno, protože sám Schwarzkopf prohlásil, že pokud by jeho muži měli T-72M a Iráčani M1A0-1, tak by to dopadlo úplně stejně. Samotný stroj by na průběhu operací nezměnil vůbec nic. Tolik tvé snaze demonstrovat, že marina vyjela s archaickými typy.....ne, marina měla tanky, které si upravila podle svých požadavků a plně odpovídala jejich potřebám ty trumbero

avatar
Luky Datum: 22.08.2018 Čas: 15:00

já myslím, že T-54 i T-55....pro T-72 se připravoval "PALCÁT", ale to už nestihli

avatar
Bernis Datum: 22.08.2018 Čas: 14:55

:Jara

Tank T-55 AM2 "Kladivo"

https://www.youtube.com/watch?v=qKND-98-8n4

avatar
raziel87 Datum: 22.08.2018 Čas: 14:48

2 slavo

Keď... tak T-55, ta měla

avatar
Jirosi Datum: 22.08.2018 Čas: 12:49

Třeba americký marina jela do "iraku" na M60A3... k těm vymazelným USA vozidlům.

avatar
Jara Datum: 22.08.2018 Čas: 12:29

Jj už jsem trochu pátral, ale diky

avatar
Slavoslav Datum: 22.08.2018 Čas: 12:03

Jara

Kladivo je SRP pochádzajúce z ČSSR

avatar
Jara Datum: 22.08.2018 Čas: 11:52

Co mělo kladivo za SŘP, něco našeho ??

avatar
Laci Datum: 22.08.2018 Čas: 11:20

Míša a semtam:
Můžete si laskavě vyměnit navzájem e-maily a psát si ty svoje a smyslu na nich? Když nemáte nic k článku, tak se radši nevyjadřujte.

avatar
fotr Datum: 22.08.2018 Čas: 11:14

to:DuPo
Nemyslím si že v Rusku někoho moc zajímá co si myslí lidi a co hodlají strpět, pokud se tam objeví nějaká výrazná individualita která začne vystupovat proti Kremlu a začne mít podporu obyvatel, je rychle odstavena (zavražděna, uvězněna nebo vyhnána do exilu). Rusko přijalo v poslední době množství zákonů které jim potlačování svobody projevu usnadňují a díky jim klidně zametou s každým kdo se jim znelíbí. Obrovská rozloha Ruska také stěžuje nějaké masové soustředění odporu a protestu a tak myslím že k žádné převratné změně ještě dlouho nedojde a Putin a jeho věrní jsou zatím pevně v sedle. Otázkou je co nastane po Putinovi, pokud se nenajde stejně silná ruka, může tam dojít k velkým ,,bojům" o moc které by teoreticky mohli dojít až do rozpadu RF a ztrátě globálního postavení. Až se těch několik desítek nejbohatších oligarchů začne rvát o moc, může to být hodně zajímavé, zatím je Putin drží na uzdě.

avatar
Luky Datum: 22.08.2018 Čas: 11:00

jo, máš pravdu, ten náš socialistický upgrade byl na T-54, což je ještě starší kousek...každopádně si s tím mnohem víc věřili.

On i Abrams sloužil většinu studené války jen se 105mm (pak to tuším cpali na MGS) a co šlo do Pouštní bouře byly "top-notch", čerstvě vymazlený kusy, které nebyly za studené války k dispozici.

avatar
Slavoslav Datum: 22.08.2018 Čas: 10:53

Luky

Keď tak t 54.

arr