Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Datum přidání 21.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

Foto: Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

 

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.


Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.


Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.


„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“


Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.


Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.


V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.


Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“


„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.


Autoři dále v článku upozorňují:

„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“


„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“


 

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 22.08.2018 Čas: 10:37

Ten dlouhotrvající konflikt s Iránem údajně taky slušně tanky opotřeboval.

Takže když kvůli "vyvrženým novorozencům v Kuwaitu" Amíci poslali svoje čerstvě upgradovaný obrněnce s vydrilovanými posádkami z cvičišť střední Evropy a s veškerou podporou a nadvládou na první verze opotřebovaných tanků s vyčlochtanýma hlavněma po životnosti, které sřílely obstarožní munici.....no je třeba se k tomu stále upínat pro pocit všeobecné nadřazenosti anglosaského genotypu, který je naším vzorem.

Jinak, když probíráte T-64, tak jsem si vzpomněl, jak si v ČSLA pochvalovali T-64+KLADIVO i vedle T-72. Takže slušný SŘP dokáže divy a ve velké válce vyjede do boje vše (vzpomeňte alegorické vozy v Sýrii - Mad Max).

avatar
Míša Datum: 22.08.2018 Čas: 10:35

@echnik

Z těch informací jsem si sedl na pozadí, párkrát jsem v něm seděl, vím, že mechanismus(autonabíječka) je nebezpečnější osádce, víc, jak nepříteli. Věřím, že bal. computer+termovize+lepší stabilizace z něj udělá lepší zrůdu, než jen výrobnu mrzáků z posádky. Ovšem také vímě, jak rusové pokročili v produkci nových termálních optik. To vše nevytváří výhody východu nad Z.

avatar
PavolR Datum: 22.08.2018 Čas: 09:53

Host: Ide účelovú karikatúru, narážajúcu na výsledok súperenia NATO-ZSSR, kedy sa počet vojakov a tankov ukázal byť dokonale irelevantný.

avatar
Pla-men Datum: 22.08.2018 Čas: 09:46

Není úplně košer zesměšňovat ruské NZ . Protože i v západních armádách NATO včetně Usa je plno staré techniky určené pro zalohy. To , že Irák dostal na prdel, je neoddiskutovatelný fakt. A o taktické Saddamove vyspělosti svědčí i 8 let trvající konflikt s Íránem...

avatar
lorgarius Datum: 22.08.2018 Čas: 09:16

ok, ale ak predstavitelia NATO, nebudu hikat zdesenim nad ruskym nebezpecenstvom, ako budeme odovodnovat nase nakupy a cvicenia?

len tak na okraj nebola znacna cast irackych tankov vyrobena u nas?

avatar
Host Datum: 22.08.2018 Čas: 08:35

PavolIr sorry jako ale chováte sa ako sputnik. nechcem vas osočovať z blbosti a preto vravím že zámernte skresľujete a vytrhávatě z kontextu už toľkokrát omieľanú vetu o najvatšej tragedii 21storočia

avatar
technik Datum: 22.08.2018 Čas: 05:58

To nesher

Možná máš pravdu. Každopádně by to nebyl takový nářez jako v Iráku. Je jasné také už řečená věc a to že stovky T72 byly zničeny A10 ze vzduchu. Kdo ovládá vzdušný prostor prostě vítězí ildyz to není vždy pravidlo viz Vietnam nebo Jugoslávie.

avatar
Miroslav Datum: 21.08.2018 Čas: 23:42

Irak mal problém v prvom rade vo vzduchu a v dnešnej dobe je to rozsudok smrti. To, že iracké obrnené jednotky boli porazené takpovediac na hlavu už bolo len logickým vyústením straty kontroly vo vzduchu a nevyváženosti pomeru kvalita/kvantita na zemi.

avatar
Tesil Datum: 21.08.2018 Čas: 23:31

Nesher
To si asi chtěli udržet své pozice i v nově vzniklé armádě.
Třeba chemici určitě obstáli,a jednalo se v podstatě o ČSLA jen pod jinou hlavičkou.
To platí i o výsadkářích,kteří v Iráku také působili.
Prostě zjednodušený pohled,kdy na jedné straně stáli genialní stratégové a na druhé
banda tupců.

avatar
Miroslav Datum: 21.08.2018 Čas: 23:02

JirkaM: Kedy to bolo keď NATO napadlo Rusko? Asi som vtedy nebol v škole no...

avatar
Nesher Datum: 21.08.2018 Čas: 22:49

technik
Četl jsem rozhovory s několika důstojníky Čs. armády, kteří tak či onak na Pouštní bouří podíleli a všichni svorně tvrdili jednu věc, pokud by se ČSLA koncem 80. let (byť asi lépe vycvičená a zřejmě i vybavená než irácká armáda) střetla i jen s jedním sborem US. Army, tak by to dopadlo zcela stejně. Ono to nebylo jen o kvalitách tanků. ale i o taktice, iniciativě, kvalitách průzkumu a dalších parametrech a Amíci (potažmo NATO) v tomhle zkrátka byli lepší. Kvalita vítězila nad kvantitou.

avatar
PavolR Datum: 21.08.2018 Čas: 22:38

JirkaM : Páni v NATO sú už iste zmierený, že keď na to pôjdu tak ako posledne, bude treba počúvať zasa množstvo ruskej lamentácie, ako bol rozpad RF najväčšou tragédiou 21. storočia. ;-)

avatar
JirkaM Datum: 21.08.2018 Čas: 22:23

Holt se pánové z NATO musí smířit s tím, že pokud to zase jednou na Rusko zkusí, bude to zase až do hořkého konce.

Velká cvičení jsou důležitá. Ono se na přípravě pracuje úplně jinak, když se neví, jestli bude za měsíc velké cvičení.

To u nás máme Dejvice plné lemplíků co sotva zvládnou dojít do práce. Vyhnat je bez varování na velké cvičení pár tisíc kilometrů daleko by byl zážitek k nezaplacení.

avatar
technik Datum: 21.08.2018 Čas: 22:19

To Míša
Je vidět že o těch tancích moc nevíš. Za prvé srovnávat střední tank T72 s americkym těžkým tankem prostě nelze. Za druhé iracani používali vesměs první verze T72 se stereoskopickym zaměřovačem, bez balistického počítače, díky nevycvicenym osádkám světlem poškozený noční přístroje a podobně. Verze t72M měli už počítač,laserový dálkoměr, verze t72m1 úplně jiný level ohledně pancíře. V těch verzích jsou obrovské rozdíly takže nelze T72 pausalizovat a to že dostali v Iráku na prdel neznamená že by dostali v jiným konfliktu s jinak vycvičenými osadkama. Samozřejmě když na poušti proti sobě postavíš 100 těžkých tanků abrams m1a2 řádově dvakrát az třikrát dražších než 100 středních tanků t72m1 a o dvacet tun těžší je velký předpoklad že ty T72 dostanou na prdel. Ale když ty T72 pouzijes ve středoevropském válčišti kde využijí svoje přednosti jako pruchodivost, obratnost, rozměry a váha lze s nimi i abramsum uštědřit bolestivé rany.

Co se týká starých pekáčů t62. Jsou to vraky stejně jako T72 a t72M a dnes už i t72M1 ale nikde není napsaný že by je rus použil proti západním tankům, tyhle vraky ale dokáží natrhnout prdel tylovymu zabezpečení, můžeš je použit jako psychologickou zbraň a podobně, těch využití je spousta. Kdo zná příběh z yugoslavie o slavné t34 umístěné nad Otokou ví co tenhle starý srac dokázal v moderní válce udělat za pakarnu.

avatar
dusan Datum: 21.08.2018 Čas: 20:33

PavolR

T-62 je zaujímavý preto, že sa ešte môže exportovať. Čo sa týka munície, tak pokiaľ si pamätám jedným z dôvodov jeho vyradenia v roku 2008 bol nedostatok munície. Dnes je už T-62 beznádejne zastaralý a jeho hodnota v modernom boji sa pomaly rovná nule ... i v Sýrii bolo už zničených za jeden a pol roka čo tam Rusi dodali väčší počet modernizovaných T-62M pre sýrsku armádu už cca 25 ks a to tam nemajú žiadneho vyspelého protivníka.

T-64 je pre Rusov bezcenný .... myslím samozrejme ruskú regulárnu armádu. Svoj nečakaný "veľkolepý" návrat do služieb Ruska (preto, že sa prepravovali v rámci Ruska i strojmi An-124 Ruslan) v roku 2014 smerom na Ukajinu možno chápať ako labutiu pieseň tohto typu v Rusku, kde nemajú žiadnu logistickú podporu. Vzhľadom na to, že i "opolčenci" prezbrojili zväčšej časti na T-72, tak možno očakávať, že T-64 v službe Ruska skončil a už ho čaká len cesta do šrotu.

arr