Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vostok 2018: Největší ruské vojenské cvičení od roku 1981

Datum přidání 21.08.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V rámci vojenského cvičení Vostok 2018 (nebo Východ 2018) se v Rusku odehrají největší vojenské manévry za posledních 40 let. Posledním podobně rozsáhlým operačně-strategickým cvičením byl Západ 81 na hranicích s Polskem.

Foto: Seřadiště tanků T-62; ilustrační foto / FaceBook Ruského ministerstva obrany 

 

V Rusku od 20. do 25. srpna probíhá bojová prověrka 262 000 vojáků, více než 900 tanků, 1000 letadel a 300 plavidel. Především jde o jednotky Východního a Centrálního vojenského okruhu, ale také výsadkářů, strategického a dopravního letectva a vybavení Severní flotily.


Prověrka je součástí obřího operačně-strategického cvičení Vostok 2018 naplánovaného na 11. až 15. záři. Cvičení bude probíhat především ve Východním vojenském okruhu za účasti vojenských jednotek z Číny a Mongolska.


Velikost samotného cvičení Vostok 2018 není známa, ale do cvičení Západ 2017 se v minulém roce zapojilo podle různých odhadů 70 000 až 100 000 osob a do v úvodu zmiňovaného cvičení Západ 81 (podle údajů CIA) 100 000 až 150 000 osob. Přesný počet je obtížné určit, protože během daného období probíhá mnoho vojenských manévrů a není jasné, kdy jde o samostatná cvičení a kdy manévry spadají pod jediné zastřešující cvičení s jedním velením.


„Půjde o největší vojenské cvičení od Západ 81. Bude to bezprecedentní jak z hlediska geografického rozsahu, tak z mohutnosti velitelských a řídících center a sil, které se mají účastnit,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Šojgu. „Do cvičení budou zapojeny Východní a Centrální vojenské okresy, severní loďstvo, výsadkové jednotky, strategické a vojenské dopravní letadla, stejně jako velitelská střediska a síly ozbrojených sil Číny a Mongolska.“


Hlavním cílem cvičení je podle polského deníku Defence24 nácvik vedení bojových operací velkého rozsahu, doprava bojových jednotek na dlouhé vzdálenosti a nácvik mobilizace velkého rozsahu. Pro mobilizované jednotky budou například staženy tanky T-62 a T-72 z vojenských skladů a přesunuty po železnici na velkou vzdálenost.


Čína na cvičení vyšle 3200 členů vojenského personálu a 30 vrtulníků a letadel. Podle čínského ministerstva obrany je Vostok 2018 zaměřený na posílení strategického vojenského partnerství mezi Čínou a Ruskem a na zvýšení schopností obou zemí společně reagovat na různé bezpečnostní hrozby, zajistit regionální mír, stabilitu a bezpečnost.


V souvislosti s cvičením je nutné si uvědomit, že ruské manévry doprovází masivní informační operace. Především ve vztahu k západnímu obyvatelstvu je cílem vyvolat „šok, hrůzu a fascinaci“ z toho, že se „Rusové cvičí na válku“. Šok, hrůza a fascinace jsou starými dobrými prostředky k dosažení povolnosti obyvatel nepřátelské země.


Autoři Guillaume Lasconjarias a Lukáš Dyčka z NATO Defense College v Římě na webu natoaktual.cz již při cvičení Západ 2017 upozornili, že v souvislosti s ruskými vojenskými manévry je „nutné umírnit svou krátkodobou emotivní reakci v médiích a soustředit se na skutečné pozorování dlouhodobých strategických implikací.“


„Ale nevýhodou je [umírněné reakce - pozn. red. ] bohužel, že budeme sedět na „recieving end“ narativu, konstantně bombardováni zprávami z ruských a proruských webů o zdánlivě neporazitelné mocné ruské armádě. V takové situaci musí naše veřejnost vědět, že také nesedíme s rukama v klíně,“ píší autoři.


Autoři dále v článku upozorňují:

„Ale místo emotivní reakce a hrůzy z toho, že „Rusové cvičí“ poukazujme na to, že skutečný vojenský přínos této „show“ patrně neodpovídá prostředkům, které do ní Moskva vložila. Její politický přínos pro Kreml ale máme v rukou my samotní – pokud tuto show nepustíme v přímém přenosu do našich médií (ještě k tomu s urgentním komentářem nejvyšších představitelů Aliance), ruská investice vyjde vniveč.“


„Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně. Rusové to moc dobře vědí a chtějí skrýt. Je však zcela zásadní, aby to věděl i obyčejný občan aliančních zemí.“


 

Zdroj: Defence24, natoaktual.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 21.08.2018 Čas: 19:17

Narážka, že na cvičení je to najlepšie, čo Rusi majú, je divná, keďže je zamerané špeciálne na rozhýbanie starých strojov z mobilizačných skladov. :-)

Každopádne ma zaujalo, že niet zmienok o T-64. To už sa všetky funkčné minuli?
A ešte ma napáda - koľko asi môžu mať ešte 115mm munície pre T-62?

avatar
Míša Datum: 21.08.2018 Čas: 18:40

semtam

Tady to vypadá na... Takže umřu jak?

avatar
semtam Datum: 21.08.2018 Čas: 18:30

Míša

No vidíš to, jak jsi na tom bídně, tvoje smrt nepřijde skrz čelní pancíř od T-55.

avatar
Míša Datum: 21.08.2018 Čas: 18:25

@semtam

T-55 se s 100mm kanonem propálí čelní pancíč mnou vybraného tanku?

avatar
semtam Datum: 21.08.2018 Čas: 18:20

Míša

"To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já."

Co jako? Pokud myslíš držet a hubu a krok a mít v mysli Potěmkina, tak instrukce jsou jasné.

A s těmi T-72 v Zálivu máš asi mínusy za tvůj amatérismus. Sedni si do tebou vybraného tanku a stejně zhebneš od protivníka z T-55 či náletu MIG-21.

avatar
Míša Datum: 21.08.2018 Čas: 18:13

@semtam

To v demokracii nemusíme, ostatně se zde otevřeně vyjadřuješ, jako i já.
Ale nechápu nesouhlasné palce s T72, ta skutečně moc neobstála proti koalici v operaci pouštní bouře. Dle mého nejde o zbraň, která by západním mocnostem měla nahnat strach.

avatar
semtam Datum: 21.08.2018 Čas: 18:05

Jirosi

Jako myslíte, že by jsme ohrožovali Slovensko?

avatar
Jirosi Datum: 21.08.2018 Čas: 18:03

Semtam: "ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. "

Ona by tu ambici měla. Ale přece nemůžeme svou militatností ohrožovat naše východní sousedy. Oni by pak třeba museli reagovat.

avatar
semtam Datum: 21.08.2018 Čas: 18:01

Míša

Nene, nejničivější zbraň je držet hubu a krok a mít v mysli to, že celé Rusko je Potěmkinova vesnice. Instrukce v článku.

avatar
Míša Datum: 21.08.2018 Čas: 17:56

semtam

Oni se T-72 skvěle ve válce v zálivu osvědčili, mám takový dojem, že dnes působí stejně vtipně, jako ony T-34. Ale na Ukrajince s T-64 dojem udělaj. Armaty bychom se mohli bát, ale sankce jsou nejničivější zbraň.

avatar
palo satko Datum: 21.08.2018 Čas: 17:49

Iste su v Defense College v Rime experti a iste maju o tom cvičeni v niečom pravdu, ale to "cvičenie" v Syrii ide Rusom celkom dobre, nie?

avatar
semtam Datum: 21.08.2018 Čas: 17:48

RiMr71

Jo jo, tomu se říká výdobytky demokracie. Pokud si přečtete článek, tak zjistíte, že to nepíše Izvestia jako taková, ale jen a pouze onen autor (bloger) a na konci článku je jasně psáno, že "Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce". Funguje to úplně stejně, jako třeba blogy na Idnes či prohlášení v DVTV.
Samozřejmě tupci z toho udělají ofiko.

------------

K článku, citace: „Koneckonců pojem „Potěmkinova vesnice“ ne nadarmo pochází z Ruska a na velká vojenská cvičení sedí více než trefně. Schopnosti, technika a počty ukázané při cvičení budou tím nejlepším, co si Moskva může dovolit. Bylo by iluzorní se domnívat, že zbytek ruských sil vypadá stejně.

No nevím, pokud budou ze skladů vytaženy T-62 a T-72, tak to asi znamená, že páteří armády RF jsou stále T-34-85. Myslím, že je tu nové téma :)

------------

Jirosi, DuPo

V našich končinách je armáda taková popelka a armádní rozpočet často sloužil jako zdroj pro ostatní ministerstva. ČR dlouhodobě nemá ambici poskytovat obranou schopnost státu, což je dokonce zakořeněno ve společnosti. Takovýto postoj si ovšem nemůže dovolit mnoho států a tak obrana státu patří mezi významné státní sektory v mnoha zemích světa. A zrovna Rusko nepatří mezi ty, co by lily nehorázné sumy do armády. Samozřejmě z českého pohledu je to astronomické, ale ne zdaleka takové jako mělo Rusko v historii a různé škrty či změny plánů jsou tím důkazem.

avatar
RiMr71 Datum: 21.08.2018 Čas: 17:28

Dnešní ruský list Izvestija:

"Pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných Spojenými státy, a vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jen reagoval na lynčování komunistů a další zvěrstva a odehrál se na žádost Alexandra Dubčeka... Měl Sovětský svaz jinou možnost? Vždyť rozhodnutí o vstupu vojsk se přijímalo na pozadí masového trestání komunistů v ČSSR: lidi prostě chytali na ulici a lynčovali. Tato zvěrstva dobře zorganizovaného davu bylo nezbytné zastavit."

https://iz.ru/779769/aleksandr-vedrussov/vspomnit-vse

avatar
Míša Datum: 21.08.2018 Čas: 17:19

Dělají moc dobře, rozezlená Evropa se je chystá napadnout, se skrytým spojencem Trumpem, který si proto přeje navyšování rozpočtu členů NATO , aby se dílo mohlo podařit. Merkel už chystá tajnou operaci baba-rosa, z čehož plyne, že velet bude sama a útok proběhně ráno v letním období. Ostatně, proto se celá evropa musela oteplit(emise+pride), aby nehrozil při zdržení blitzu mráz, který vše v historii zhatil. Nyní očekávám samé palce nahoru, protože nyní se zdá, že jsem se konečně vymanil z područí vlivu ČT a probral se ze sna o mírové Evropě. Jen mám mírně strach, že nakonec vítězného tažení využije IS, když převezmě kormidlo v centru Berlína a bude tak faktický vítěz světa. Díky a žijte blaženě konspiračních teoriích.

Šíša.

avatar
Jirosi Datum: 21.08.2018 Čas: 17:16

DuPo: Ty myslíš, že když ti někde projede 900 tanků. Že se to nedá brát jako investice do "infraštruktúry"?

arr