Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Datum přidání 07.06.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 42 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition Bratislava) nové kolové bojové vozidlo pěchoty Corsac 8×8.  Vozidlo Corsac vzniklo za spolupráce slovenských firem MSM Martin, EVPŮ a Konštrukta Defence.

Foto: Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší fotoOn War | On PeaceSamuel Kolesár

 

Corsac vychází z rakouského transportéru Pandur II od společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge, respektive se jedná o licenční vozidlo vyráběné českou zbrojařskou společností Czechoslovak Group.

 

Vozidlo Corsac ve standardní konfiguraci váží 19,8 t, má délku 7,43 m, šířku 2,67 m, výšku 2,95 m a světlá výška vozidla je 0,45 m.

 

Balistická ochrana odpovídá standardu NATO STANAG 4569 Level 2 (7,62×39 mm API), ochrana proti minám pak STANAG 4569 level 3A / B (8 kg TNT kdekoliv pod podvozkem).


Na vozidlo je možné instalovat také přídavné pancéřování, které zvýší odolnost na standard  STANAG Level 3 (7,62×51 mm AP) nebo Level 4 (14,5×114 mm AP).


Tříčlennou posádku vozidla tvoří velitel, řidič a střelec. Ve vozidle je možné přepravit šest členů výsadku nebo užitečný náklad o celkové hmotnosti 9,5 t. Corsac je poháněný vodou chlazeným šestiválcovým dieselovým motorem Cummins ISLe HPCR o obsahu 8,9 l, výkonu 336 kW (450 koní) s nevyšším točivým momentem 1637 Nm.


Motor, splňující emisní normu EURO 2, je spojen s automatickou převodovkou s šesti rychlostmi pro jízdu vpřed a jednou pro jízdu vzad. Maximální rychlost vozidla na silnici je 115 km/h a rychlost plavby je 10 km/h, dojezd při jízdě na silnici je 650 km.


Vozidlo Corsac je vybavené bezposádkovou dálkově ovládanou věží Turra 30 slovenské konstrukce. Věž je standardně osazena ruským automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel).

 

Foto: Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší fotoOn War | On Peace, Samuel Kolesár

 

V případě přáni zákazníka je možné do věže Turra 30 instalovat americký kanón  Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

 

Vozidlo Corsac je vybaveno systémy na ochranu před nukleárními, biologickými a chemickými zbraněmi, které tvoří filtroventilačního sytému FVZ-98M, detektoru toxických látek RAID XP a dekontaminační soupravy OS-3M.

 

Obrněné vozidlo Corsac představené na letošním veletrhu IDEB jasně cílí na Ozbrojené síly Slovenské republiky, které  v současné době hledají náhradu za letité transportéry OT-64 SKOT.

 

Slovenská vláda sice oznámila, že nakoupí polská obrněná vozidla Rosomak, respektive jejich variantu Scipio osazenou slovenskou věží Turra 30, nicméně k dodávce vozidel zatím nedošlo. Je otázkou, zda Slovensko zůstane u volby polských vozidel, nebo se rozhodne pro Corsac, či do hry zasáhnou další hráči.

 

Scipio a Corsac mají prakticky stejnou bojovou hodnotu. Mezi oběma vozidly je však podstatný ekonomický rozdíl - Czechoslovak Group nabízí výrobu podvozků Corsac na Slovensku.


Slovensko tak v případě nákupu vozidel Corsac neposílí jen svou armádu, ale také svůj zbrojní průmysl i svou ekonomiku.

 

Zdroj: IHS Janes, On War | On Peace

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
butters Datum: 20.07.2016 Čas: 16:05

ano, namiesto toho sa idu kupovat dalsie vozidla 4x4 - k Ivecu, RG 32, Aligatoru pribudne stvrty typ... to nevymyslis

avatar
Karlos73 Datum: 20.07.2016 Čas: 15:14

http://domov.sme.sk/c/20216557/armadny-nakup-obrnenych-vozidiel-z-polska-padol.html Nákup Scipio padol, lobing pre Corsac sa prejavil v plnej sile... Som z tohoto znechutený. Jediná možnosť ako sa zbaviť nálepky z korupcie a lobingu, je vypísať medzinárodný a transparentný tender... Patria, Rosomak, Pandur II, Boxter,

avatar
KOLT Datum: 10.06.2016 Čas: 21:49

Ještě k těm rážím – proč se argumentuje vyšší cenou 30x173 mm, když ji vyrábí stejná (domácí) fabrika jako 30x165 mm? Možná o něco málo vyšší bude, protože je to prostě větší náboj, ale neočekával bych kdovíjaký rozdíl. Maximálně je to o množství naskladněných nábojů – fajn, tak je dospotřebujme, respektive část jich nechme i s lehce modernizovanými stroji pro AZ, bude-li k tomu vůle.

avatar
Rase Datum: 10.06.2016 Čas: 13:30

Souhlas. Navíc vzhledem k množství neúspěšných polských projektů, jak nahradit BVP-1, je dost možné, že to opět vyšumí.

avatar
KOLT Datum: 10.06.2016 Čas: 12:31

S bvp je to těžké. Poláci jsou jediní, kteří a) skutečně potřebují plavbyschopné vozido; b) si mohou dovolit mít lehký typ s ohledem na předchozí požadavek, a k němu skutečně těžké bvp typu Namer. Ostatní potřebují něco univerzálnějšího, přičemž to nemusí plavat. Čili pro ostatní by bylo poměrně logické koupit vozidla ASCOD či CV90 či Puma, zatímco pro Poláky až tak ne.

avatar
Rase Datum: 10.06.2016 Čas: 11:46

Děkuju za informace. Čím dál víc mám obavu, že i u těch pásových BVP z jednání s poláky sejde (a pro AČR se bude doma motovat ASCOD2 nebo CV90). Akorát tím jednáním o podobě "BVP pro V4" ztatíme čas a každý stát se zařídí sám pro sebe

avatar
niko Datum: 10.06.2016 Čas: 11:27

MO SR Gajdos sa pred par dnami pre slovensky rozhlas vyjadril nasledovne:

V prípade obrnených vozidiel si exminister obrany myslí, že z nákupu poľských vozidiel Rosomak nič nebude a navrhuje vyhlásiť otvorený medzinárodný tender. Gajdoš v tejto súvislosti skonštatoval, že v súčasnosti prebiehajú rokovania, pričom snahou rezortu je byť v týchto rokovaniach zodpovedným partnerom, ktorý dosiahne čo najlepšie podmienky pre SR.

http://www.aktuality.sk/clanok/344353/minister-obrany-do-konca-jula-predlozim-vlade-aktualizovanu-bielu-knihu/

avatar
niko Datum: 10.06.2016 Čas: 09:01

Rase: Ja len doplnim, ze nahradu za BVP 2 hladaju aj Slovaci. Po chvala Bohu zavrhnutom projekte Sakal sa OS SR obzera po niecom inom. Vsetko sa ma ale zverejnit az so Strategiou vystavby OS SR. Teda mozno buducy rok.

avatar
Rase Datum: 09.06.2016 Čas: 08:10

Pepa:
zatím ano, ale žádný z uživatelů je pořádně nemodernizuje (jen udržuje provozuschopné). Dříve nebo později budou nahrazeny něčím co bude lépe odpovídat moderním standardům. Všechno je otázkou financí (a třeba i ti bulhaři chtějí od letoška dávat 2% na armádu). Náhradu za BVP hledají poláci, češi a nejspíš se to bude šířit i dál. Zatím jsou asi dostačující, ale brzy jim stejně skončí životnost

avatar
stirling Datum: 08.06.2016 Čas: 23:53

Zubr vypadal zajímavě, ale jen podle těch pár náčrtů nebyl asi připraven moc dobře na hrozbu zespodu, takže dnes by byl asi už zastaralý. OTT by svojí největší výhodu měl v jednoduchosti, nízké ceně, ty podvozky 8x8 jsou dělané na 40-50 t, takže 25 t ot by bylo pro něj jak malina. Já tipuju, že k tomu CSG časem dojede vedle sofistikovaného panduru budou nabízet "tupé" OT, které nebude umět plavat a bude to jen pevná korba posazená na tatře. Zkušenosti už sbírají (pandur, titus i nová obrněná kabina pro tatru).

avatar
Rase Datum: 08.06.2016 Čas: 21:17

Jura99:
OT Zubr měl taky odvrácenou stránku (politickou):
http://palba.cz/viewtopic.php?f=297&t=7103&sid=7dca19b4ebc9e511ca06a64fa02b5c4e
(je to neskutečná paralela k současnému hledání náhrady za BVP).

Pepa:
Podíl na vývoji CTAS 40 by byl ideální, ale BAE a Nexteru se zkrátka rovnat nemůžeme (finančně). Munici ráže 30mm sice nepoužívají velké evropské státy, ale menší státy ano, taky Polsko a Španělsko. Potenciál do budoucna ale má teleskopická munice (CTAS 40 mm). Přerážované 2A42 chápu jen jako přechodné řešení - problém by asi byla cena za vývoj oproti nákupu ze zahraničí

avatar
Pepa Datum: 08.06.2016 Čas: 19:58

rase, semtam:

Přerážovat 2A42 je ekonomický nesmysl. 30x173 není žádná standardní ráže, Britové mají jinou, Francouzi taky ...

Smysl má nabídnout moderní munici pro tuto ráži. U nás na to byl projekt někdy 2000-2003. Tuším s Mauserem nebo s kým. Jen není poptávka, tak se to nevyrábí. Slováci jistě BVP 2 jen tak nevyřadí a asi by bylo logické mít stejnou munici pro oboje.

avatar
semtam Datum: 08.06.2016 Čas: 19:25

saracen

Na ten Mauser jsem pomalu zapomněl. Ale bych si typnul, že bude možná dražší než Buschmaster. Ale určitě se jedná o dost zajímavou zbraň.

Možná by i šlo jak psal charlie mít pár kousků Buschmasterů jen pro mise.

A Rase má velmi dobrou myšlenku "přerážovat" 2A42 na standard NATO a tím pádem by de-facto vznikli 2 nové kanony na základu 2A42 s možností exportu ( západní a východní ráže). No a jak je známo, tak Czechoslovak group a nebo jiný zbrojní výrobce v SK či ČR by exportovat chtěl, ale pokud česká a slovenská armáda budou utrácet v zahraničí, tak se zbrojním společnostem nedostane ani jména a ani profitu.

Než nakupovat tupostí mezků výrobky jen proto, že jsou standard NATO ( bacha na Francii a Británii, ty už kráčí k 40mm) v zahraničí bez podstatné přidané hodnoty a minutí vlastní peněz mimo vlastně jen tak. Tak je opravdu lepší nakoupit doma prověřený výrobek a tím i posílit následný vývoj nové zbraně, dále možnost exportu ( když není výrobek, není export) a pozitivní dopad pro domácí ekonomiku. Plus i zvýšená kvalifikace pracovníků daného oboru.

V opačném případě pokud se nakoupí v zahraničí tak se může na to, co jsem popsal zapomenout.
A přitom jde vlastně o velmi podobné zbraně odpovídající své ráži. Nákup Bushmasteru proto vidím jen jako drahý "luxus" bez přidané hodnoty. Peníze ušetřené nákupem slovenské 2A42 bych spíš investoval do vývoje náhrady 2A42. Myšleno ráže NATO plus "východní" aby to mělo šanci na export.

avatar
Rase Datum: 08.06.2016 Čas: 18:53

Jura99:
Máte pravdu, ale zkušenost s výrobou Panduru usnadní cestu (i zlevní) k vlastnímu stroji. Zubr vypadal dobře, ale vývoj z ničeho by byl hodně drahý a nejspíš by skončil (třeba i v pokročilé fázi vývoje, nebo jako T72M4CZ, po pár kusech), navíc by to byl nevyzkoušený stroj a na trhu by se nejspíš neprosadil. I u Poláků je pěkně vidět, že z Patrie AMV postupně vytvářejí vlastní stroj. U Panduru II je to podobné - časem může vzniknout "OT Zubr" který bude mít s Pandurem společného jen předka

avatar
Jura99 Datum: 08.06.2016 Čas: 18:27

K "OT Tatra" bych jen poznamenal, že ani OT-64 nebyl na podvozku Tatra, šlo o konstrukci továrny Praga. V případě samonosné pancéřové korby je nosná roura nejspíš navíc, nezávislé polonápravy se připojí na korbu. Jinak před asi 20lety zde byl projekt přerovských strojíren OT Zubr, předběhl však dobu, nebyl zájem nakupovat OT, ale dizajn byl mnohem zdařilejší než u Panduru.

arr