Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Vozidla MRAP z Afghánistánu - nepotřební veteráni

Datum přidání 29.05.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Koaliční síly v Afghánistánu se pomalu připravují na po-irácké a po-afghánské období. Spojenci musí vyřešit mnoho logistických problémů souvisejících se stahováním svých vojsk z obou zemí, nyní především z Afghánistánu. Logistickou noční můrou jsou především tisíce a tisíce obrněných vozidel vyvinutých speciálně pro vojenské tažení v Iráku a Afghánistánu. Jde hlavně o jednoúčelová vozidla MRAP zkonstruovaná pro ochranu převáženého výsadku proti minám a nástražným výbušným systémům.

Cougar exploze

Foto: MRAP Cougar při testech dokázal svou mimořádnou odolnost proti IED / Wikipedia

MRAP – Kam s ním?

Projekt MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) byl velmi úspěšný a bez nadsázky se dá říct, že zachránil stovky, možná tisíce životů. Avšak vozidla MRAP jsou konstruovaná výhradně s ohledem na maximální ochranu proti nástražným výbušným systémům IED.

 

Vynikající proti-minová a proti-IED ochrana šla bohužel na úkor ostatních užitných vlastností auta, ať už to je obrovská světla výška, velké rozměry, hmotnost, špatné jízdní vlastnosti, cena, spotřeba atd. atd.

 

Například americká armáda vyrobila pro potřeby zahraničních operací na 20 000 kusů vozidel kategorie MRAP v celkové hodnotě 45 miliard dolarů. Nyní, když Američané odešli z Iráku a stahují se i z Afghánistánu, pokládají si otázka jak naložit se svým obřím vozovým parkem MRAPů.

 MRAP text

Foto: Text na vozidle MRAP mluví za vše: "Tohle vozidlo zachránilo můj život a rovněž život pěti dalším lidem, 2 dubna 2008 v 23:00 v Barshu" / Wikipedia

 

Podle plánu se 60 % vozidel uskladní v armádních skladech (nepotřebuje AČR nějaké MRAPy?), 30 % poslouží v obrněných brigádách, jednak jako obrněné transportní vozidla pro vojáky, jednak jako vozidlo pro pyrotechniky. Zhruba 10 % vozidel dostanou výcviková střediska a část nejvíce opotřebených vozidel bude rozebráno nebo sešrotováno.

MRAP je mrtev, ať žije JLTV

MRAPy končí, co ale přijde po nich? Patnáctitunové kolosy MRAP poskytují skvělou ochranu proti IED, ale pro ostatní úkoly se nehodí. Ve Spojených státech proto v současné době běží program nového kolového vojenského automobilu JLTV (Joint Light Tacticle Vehicle).

 JLTV

Foto: Vozidla JLTV se při nízké hmotnosti mají vyznačovat extremní ochranou proti IED / Northrop Grumman

 

Výsledkem bude obrněný automobil, který nahradí jak MRAPy, tak legendární vozidla Humvee. Zadávací parametry pro JLTV jsou navíc nastaveny tak, že vozidlo musí poskytovat stejnou protiminovou ochranu jako MRAPy, ale při mnohem menší váze a rozměrech.

 

Vozidla MRAP tvoří v americké armádě něco kolem 7 % kolových vozidel. Obrněné automobily JLTV nejen že nahradí všechny MRAPy, ale i další kolová vozidla. Celkově je počítáno s tím, že do roku 2035 americká armáda nakoupí až 50 000 vozidel JLTV – což je 1/4 současného vozového (kolového) parku americké armády.

 

Nadšení z nového vozidla však nesdílí inženýři a výzkumníci firem zúčastňující se programu JLTV. Není divu, americká armáda požaduje úroveň ochrany 15tunových MRAPů, ale ve vozidle o hmotnosti pouze kolem 2,5 tuny (JLTV). 

 

Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
asdf Datum: 30.05.2012 Čas: 23:18

+ 6x6 pro chemiky atd. je toho strasny kvanta pro vyuziti... cena by byla taky mala i kdyz nasi politici a lobiste by z toho udelali cenu 10x vetsi ale o tom zase jindy :)

nevim proc se toho nezhosti nikdo v armade ze by se to dalo vyuzit...

avatar
Left Datum: 30.05.2012 Čas: 22:59

Přesně tak - nahrazení DBRM by bylo určitě k něčemu. Také by se z nějakých 6x6 MRAPů mohli udělat zdravotnické vozy, kterých (těch moderních) máme opravdu málo. 100% by se pro minimálně 80 našlo využití...

avatar
asdf Datum: 30.05.2012 Čas: 22:15

vubec nevidim duvod proc by jsme to nevyuzili... maxxpro nebo Cougary 4x4 by se mohli vymenit za BRDM, naky jine treba mensi za UAZe atd. mit neco na prepravu vice osob jako Cougar 6x6 ci specialni vozidla pro pyrotechniky by jsme taky vyuzili.

o JLTV jeste nejsou zadny videa z testu jak vybusnych zarizeni tak ani balistickych. jelikoz se mi zda ze balisticka ochrana bude minimalne o level niz.

avatar
Right Datum: 30.05.2012 Čas: 21:32

No vyřadit Mrapy se mi zdá dobré rozhodnutí (u americké armády, ano pro afgánce by byli dobrý). To ale neznamená, že se amerika chce zbavit všech vozidel proti IED. Jak je tu napsáno nakonec a v jiných člancích. Americká armáda vydala soutež o JLTV, tedy vozidla, které mají nahradit Mrapy, ale třeba jen ve váze do 3 tun viz. http://www.armadninoviny.cz/americka-armada-hleda-nahradu-za-legendarni-vozidla-humvee.html
JLTV by měli také: vozidlo musí poskytovat stejnou protiminovou ochranu jako MRAPy, ale při mnohem menší váze a rozměrech.
Takže tvůj komentáč asdf: jenom mi je divny ze se toho zbavuji nemysli si snad ze budou v Iranu bojovat jinak pri pripadne porazce radove armady....
Je úplná blbost, ok možná tyto auta nebudou v americké armádě příští rok, ale jelikož už vypsali soutěž není to ani žádne nedohledno.

Rigth

avatar
Márty Datum: 30.05.2012 Čas: 21:27

Ondřej Lacina : Ondřeji jestli jste četl ten příspěvek do konce tak tam je ( ůroveň výcviku ) myšleno pro lidi co jezdí ven, ono totiž když cvičte patroly a taktiku na LDR které ani z daleka nepřipomnají MRAP (jakého koli druhu a že jich je) (http://defense-update.com/products/m/mrap.htm) tak jste ůplně mimo mísu . Dodnes si pamatuji jak jsme cvičili přepad na auto udělané z klacků a pařezů a není to tak dlouho. To je asi to samé přirovnání. Cvičte rozborku G36 s Sa58 taky vám to moc nepůjde.

Left: Plně souhlasm....

avatar
Left Datum: 30.05.2012 Čas: 20:35

Já se tu nechci hádat, ale jen jsem tím chtěl poukázat, že Humvee, které Američené darovali Afgháncům by mohly být vyměněny nebo alespoň doplněny MRAPy. Nesnažím se objevovat nic nového.

Další věcí je, že tu trochu moc hazíme pojmem MRAP. To je to stejné, jako kdyby jsem říkali tank nebo helikoptéra. MRAP je pouze kategorie vojenské techniky. MRAP není jen jeden stejný model od jedné firmy. Jsou různé typy od různých výrobců. Například od International Maxxpro (ten si asi představí většina z nás), Oshkosh, BEA, Navistar, General Dynamics, ATF nebo třeba i SVOS Přelouč...na další si teď nevzpomenu.

avatar
asdf Datum: 30.05.2012 Čas: 20:23

jaky kraviny povidam ? ty tu po 11 letech co jsou v afghanu povidas ze jsou HMMWV knicemu... no je nám novinka :)

avatar
Left Datum: 30.05.2012 Čas: 20:15

Mě opravdu připadá logické nějaký počet MRAPů nechat v Afghanistánu, protože u ANA je i Humvee naprostý luxus, který jsou proti IED téměř k ničemu (http://vcdn.valka.cz/html_images/radim_vaculik_HUMVEE.jpg - takhle skončil život Radima Vaculíka ze 102. průzkumného praporu v Afghanistánu). Jelikož má ANA 250 000 vojáků, tak by se daly zužitkovat téměř všechny MRAPy.
Rozhodně bych netvrdil, že, MRAPy jsou mrtvé, protože se dají použít i na jiné operace a nejsou dělané jen proti IED, ale mají slušnou i balistickou ochranu. Také se určitě dají předělat na chemická, zdravotní, logistická nebo nějaká jiná vozidla.


P.S. asdf, můžeš konečně přestat povídat kraviny? Nebo se odstěhuj na jinej web.
Díky....

avatar
asdf Datum: 30.05.2012 Čas: 17:25

nase armada nepotrebuje nic.... my nic nepotrebujem nas ochrani NATO...

ja se ani nedivim ze to tady vypada tak jak to tady vypada...

avatar
Ondřej Lacina Datum: 30.05.2012 Čas: 17:19

Márty: No jasný, proč jich od nich nekoupim místo 500 rovnou 5000 kusů,- ;-) Silnice sice máme hrozný ale v našem prostředí ním jsou MRAPy vážně nic platný.

avatar
HU Datum: 30.05.2012 Čas: 17:08

..ale prd. naše armáda je nepotřebuje...k čemu, tam kde jsou potřeba tam jsou...amíci moc dobře vědí proč se jich zbavují. Raději by se měl někdo zamyslet nad kategorií vozidel, kde je dnes UAZ, LRD atd...

avatar
Márty Datum: 30.05.2012 Čas: 15:54

Kdyby se podařilo dostat jich alespoň 500 k nám ,tak by to zvedlo ůroveň výcviku a morálku.

avatar
Márty Datum: 30.05.2012 Čas: 15:51

Jedna věc je boj a lidi v něm zainteresovaní a druhá věc je ůčel . Chápu Pala když tvrdí že jde o moc a peníze ,ale nechápu ty co se jim válka líbý. Je to 100% adrenalin ,ale za jakou cenu ( nohy ,ruce, kamarádi, rodina) pokud jednou zažijete i 1% války tak se do ní vrácíte jen těžko. Samozřejmě pánové kteří válčí systémem Call of Duty na svém PC tomu musí 100% rozumět :)

avatar
Martin M. Datum: 30.05.2012 Čas: 14:53

A Palo když se ti nelíbí válka tak nevim co děláš na takovýchle stránkách.

avatar
Martin M. Datum: 30.05.2012 Čas: 14:51

Přesně jak píše Pjotr. Nechal bych je Afgáncům. Vždyť Taliban není ještě úplně poražen takže problémy dělat ještě bude...

arr