Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Vrtulník K-MAX v Afghánistánu chrání životy

Datum přidání 18.03.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nástražné výbušné systémy si v Afghánistánu vybraly již tisíce obětí. Každý konvoj, každý kamión dopravující vše od munice přes toaletní papír podstupuje riziko, že se stane oběti těchto zákeřných zbraní. Řešení však existuje – nedopravovat náklad po zemi.

K-MAX

Foto: Vrtulník K-MAX při jedné z nočních operací v Afghánistánu / US Marine Corps

 

Počty zmařených životů a zničené techniky díky IED byly v půběhů bojů v Afghánistánu natolik velké, že se Američané rozhodli přepravovat část nákladu vzduchem. Každý kamión, který nemuseli vypravit po silnici poseté IED náložemi šetřil čas, techniku, peníze a především lidské životy.


Problém byl, že klasické vojenské vrtulníky jsou pro podobnou práci příliš velké, neohrabané a vyžadují rozsáhlý pozemní personál nutný k zabezpečení jejího provozu. Nemluvě o pilotech, jenž jsou lákavým terčem pro nepřátelské bojovníky.


Americká armáda proto v rámci „urgentní operační potřeby“ poslala do Afghánistánu dva dopravní vrtulníky K-MAX od americké společnosti Kaman Aicraft. Armáda však vrtulníky drobně upravila – pilota nahradila počítačem.


V současné době se v Afghánistánu testují dva bezpilotní vrtulníky K-MAX. Stroje slouží ve prospěch americké námořní pěchoty již od 1. prosince 2011 a nyní měla končit jejich druhá osmiměsíční fáze testování. Jejich nasezeni je ale natolik úspěšné, že americká armáda se rozhodla vrtulníky ponechat vAfghánistánu po neomezeně dlouhou dobu.
 

Video: K-MAX v Afghánistánu / YouTube

 

Vrtulníky K-MAX od počátku nasazení provedly více než 1 000 dopravních operací, při kterých přepravily 1 360 tun nákladu. Navzdory úspěchu nasazení, Jamie Cosgrov, mluvčí velitelství amerického námořnictva pro letecké operace (US Navy dohlíží na provoz strojů K-MAX), řekla agentuře Reuters, že v současné době nejsou v plánu žádné akvizice na nákup těchto strojů. Nicméně současné dva stroje budou dále plnit mise v Afghánistánu.


Možná se zdá, že jde o nelogické rozhodnutí. Avšak mise v Afghánistánu se blíží pomalu ke konci, a příští konflikty se pravděpodobně povedou v jiné části světa – tedy alespoň podle nové americké vojenské doktríny. Uvidíme časem, zda bude pro K-MAX místo i mimo bojiště Iráku a Afghánistánu, kde IED byly hlavní hrozbou. 

 

Zdroj: Defense Update, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jin Datum: 19.03.2013 Čas: 17:35

Dle informací z odborného tisku jde oUA projekt fy Kaman a nikoli " armády" jak je uvedeno v článku. Dodávka je včetně řídícího systému...

avatar
j. fišer. třebíč Datum: 19.03.2013 Čas: 14:26

ano, chrání životy agresorů, okupantů na životy bojovníků národněosvobozeneckého boje se seje
 
Pane Fišere, pokud nesouhlasíte s misí v Afghánistánu, zkuste svůj nesouhlas vyjádřit bez provokačního nálepkování. V opačném případě budeme takové útočné, provokační a bezopsažné příspěvky mazat. 
 
REDAKCE

arr