Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Vrtulník K-MAX v Afghánistánu chrání životy

Datum přidání 18.03.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nástražné výbušné systémy si v Afghánistánu vybraly již tisíce obětí. Každý konvoj, každý kamión dopravující vše od munice přes toaletní papír podstupuje riziko, že se stane oběti těchto zákeřných zbraní. Řešení však existuje – nedopravovat náklad po zemi.

K-MAX

Foto: Vrtulník K-MAX při jedné z nočních operací v Afghánistánu / US Marine Corps

 

Počty zmařených životů a zničené techniky díky IED byly v půběhů bojů v Afghánistánu natolik velké, že se Američané rozhodli přepravovat část nákladu vzduchem. Každý kamión, který nemuseli vypravit po silnici poseté IED náložemi šetřil čas, techniku, peníze a především lidské životy.


Problém byl, že klasické vojenské vrtulníky jsou pro podobnou práci příliš velké, neohrabané a vyžadují rozsáhlý pozemní personál nutný k zabezpečení jejího provozu. Nemluvě o pilotech, jenž jsou lákavým terčem pro nepřátelské bojovníky.


Americká armáda proto v rámci „urgentní operační potřeby“ poslala do Afghánistánu dva dopravní vrtulníky K-MAX od americké společnosti Kaman Aicraft. Armáda však vrtulníky drobně upravila – pilota nahradila počítačem.


V současné době se v Afghánistánu testují dva bezpilotní vrtulníky K-MAX. Stroje slouží ve prospěch americké námořní pěchoty již od 1. prosince 2011 a nyní měla končit jejich druhá osmiměsíční fáze testování. Jejich nasezeni je ale natolik úspěšné, že americká armáda se rozhodla vrtulníky ponechat vAfghánistánu po neomezeně dlouhou dobu.
 

Video: K-MAX v Afghánistánu / YouTube

 

Vrtulníky K-MAX od počátku nasazení provedly více než 1 000 dopravních operací, při kterých přepravily 1 360 tun nákladu. Navzdory úspěchu nasazení, Jamie Cosgrov, mluvčí velitelství amerického námořnictva pro letecké operace (US Navy dohlíží na provoz strojů K-MAX), řekla agentuře Reuters, že v současné době nejsou v plánu žádné akvizice na nákup těchto strojů. Nicméně současné dva stroje budou dále plnit mise v Afghánistánu.


Možná se zdá, že jde o nelogické rozhodnutí. Avšak mise v Afghánistánu se blíží pomalu ke konci, a příští konflikty se pravděpodobně povedou v jiné části světa – tedy alespoň podle nové americké vojenské doktríny. Uvidíme časem, zda bude pro K-MAX místo i mimo bojiště Iráku a Afghánistánu, kde IED byly hlavní hrozbou. 

 

Zdroj: Defense Update, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jin Datum: 19.03.2013 Čas: 17:35

Dle informací z odborného tisku jde oUA projekt fy Kaman a nikoli " armády" jak je uvedeno v článku. Dodávka je včetně řídícího systému...

avatar
j. fišer. třebíč Datum: 19.03.2013 Čas: 14:26

ano, chrání životy agresorů, okupantů na životy bojovníků národněosvobozeneckého boje se seje
 
Pane Fišere, pokud nesouhlasíte s misí v Afghánistánu, zkuste svůj nesouhlas vyjádřit bez provokačního nálepkování. V opačném případě budeme takové útočné, provokační a bezopsažné příspěvky mazat. 
 
REDAKCE

arr