Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vrtulník UH-1N: Strážce amerických jaderných zbraní končí

Datum přidání 20.09.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dva týdny nazpět americké letectvo (US Air Force) vyvěsilo na webových stránkách žádost o informaci RFI (Request for Information) o možnostech výměny vrtulníků UH-1N "Huey". Letectvo legendární vietnamské vrtulníky Huey používá především k ochraně jaderných zbraní na americkém území.

Foto: UH-1N slouží k přepravě speciálních komand zajišťující ochranu amerických jaderných zbraní; větší foto  Public Domain

Foto: UH-1N slouží k přepravě speciálních komand chránící americké jaderné zbraně; větší foto  Public Domain

 

V americké letectvu slouží 59 vrtulníků UH-1N. Vrtulníky jsou v podřízenosti velitelství letectva pro globální útoky AFGSC (Air Force Global Strike Command).

 

Posláním AFGSC je zajišťovat nukleární odstrašováni a provádět (i nejaderné) globální údery. AFGSC v má mimo jiné v podřízenosti strategické bombardéry B-2 a B-52, a mezikontinentální jaderné střely (ICBM) Minuteman III. 

 

Podle oficiálních stránek AFGSC má UH-1N klasicky tříčlennou posádku - pilot, druhý pilot a letový inženýr. V konfiguraci pro přepravu pasažérů UH-1N přepraví teoreticky až 13 osob (včetně posádky).

 

Počet osob na palubě se ale odvíjí od množství paliva (požadovaný dolet) a atmosferických podmínkách (teplota, nadmořská výška).

 

Samotné vrtulníky UH-1N najdeme na třech základnách a jsou určeny pro několik úkolů na území Spojených států. 25 vrtulníků UH-1N letectvo vyhradilo k monitorováni a zajištění bezpečnosti základen s ICBM raketami Minuteman III a 19 vrtulníků slouží k evakuaci čelních představitelů americké vlády ve Washingtonu. Pro výcvik a testování je vyhrazeno 15 strojů.


Vrtulníky UH-1N společně se speciálním jednotkami na palubě zajišťují také vzdušné krytí při přepravě jaderných zbraní a jaderného materiálu.


Většina vrtulníků UH-1N byla pořízena v roce 1969. Americké letectvo proto v rámci programu CVLSP (Common Vertical Lift Support Platform) plánuje pro potřeby zajištění svého jaderného arzenálu nakoupit nové vrtulníkyMezi možnými kandidáty jsou stroje AW149, UH-Y Venom nebo UH-60 Black Hawk.

 

Americké letectvo plánuje nahradit stroje UH-1N už od 90. let minulého století, ale až nyní se na program našly finanční prostředky. Díky zveřejnění RFI nyní vedení letectva získá představu, jaké vrtulníky a schopnosti jsou na trhu k dispozici.

 

Video: Dokument o jednotkách zajišťující bezpečnost amerických ICBM; ilustrační video / YouTube


Na základě informací od výrobců AFGSC vypracuje oficiální požadavky a spustí výběrové řízení. Před několika dny například AFGSC v tiskové zprávě uvedlo, že vrtulník programu CVLSP musí “unést více lidí, létat dále a rychleji.”


Pokud bude letectvo trvat na přepravě většího počtu vojáků a pasažérů, nabízí se prakticky pouze Sikorsky UH-60 Black Hawk, případně evropský AW149. Vzhledem k unifikaci techniky a lobbistickým možnostem firmy Lockheed Martin (Sikorsky patří od minulého roku pod křídla Lockheedu) je však výhra evropského stroje velmi nepravděpodobná.


Americké letectvo také studuje možnost nevyhlašovat klasické výběrové řízení, ale nakoupit vrtulníky UH-60 Black Hawk přímo od americké armády (US Army).


Podle zákonu o hospodárnosti (Economy Act of 1932) může jedna federální agentura (tedy americké letectvo) nakoupit zboží od jiné federální agentury (americké armády), pokud je to “v nejlepším zájmu” a nákup “nelze výhodně nebo ekonomicky zadat soukromému subjektu.”


Letectvo plánuje nakoupit 84 nových vrtulníků. O vítězi se rozhodne v roce 2018, dodávky začnou o rok později a celá flotila UH-1N projde obměnou do roku 2021.

 

Zdroj: AFGSCDefense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 24.09.2016 Čas: 20:52

resp. to bliká na motorové gondole a je to krásně vidět po té kanonové zteči v 50:30..

avatar
Luky Datum: 24.09.2016 Čas: 20:48

...bude to majáček na konci pravého křídla

tady je vidět, jak jim krásně blikají- doporučuji shlédnout živé odpaly Hellfajrů a hyder po 44:20:
https://www.youtube.com/watch?v=NEOZcm0V3U8

avatar
Luky Datum: 23.09.2016 Čas: 11:18

ten záblesk je asi jen prase
tohle nevypadá jako selhání motoru, spíš to pilot přehnal s potlačením...oba stroje předvádí to samý a tamten to přepísk - podobně jak tenkrát ten Apache v horách, jak chtěl pobavit vojáky a místo toho se rozšlehal ve sněhu (byl tam řídký vzduch)

avatar
Blake Datum: 21.09.2016 Čas: 21:52

mne to ako **** nepripada, fotky na reportazach su v ovela vyssej kvalite, nez video a miestu zodpovedaju.

v 0:06 je vidiet zablesk z motora, spravy hovoria o engine failure, otazka je, ci o tom piloti vedeli ("stihli vediet") a ak ano, preco sa rozhodli o takyto manever.

http://imgur.com/3tXAuaj

avatar
Shania Datum: 21.09.2016 Čas: 14:37

je tam jeste druhy stroj, takze nejspis koukali na nej

avatar
Todomatch Datum: 21.09.2016 Čas: 14:05

To bude ****, proto koukaj jinam, nejspíš poskládaný ze dvou videí.

avatar
RiMr71 Datum: 21.09.2016 Čas: 13:24

...mě fascinuje, jak před havárií i po ní se lidi na pláži koukají někam bokem... :)

avatar
Shania Datum: 21.09.2016 Čas: 10:42

OT: nehoda AH-64D, oba piloti přežili

https://www.youtube.com/watch?v=DSv-rvGrkgU

avatar
RiMr71 Datum: 20.09.2016 Čas: 17:40

...a co V-22? Moc velký? Moc drahý?

avatar
pks_ Datum: 20.09.2016 Čas: 12:34

Za kolik je asi budou odprodávat? Stropnický by už měl požádat šéfa, aby zase našel pár miliard. Tento nákup by perfektně zapadal do koncepce rozvoje našich ozbrojených sil :-)

arr