Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vrtulníky Black Hawk proti mexickým drogovým kartelům

Datum přidání 28.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Mexiko projevilo zájem o 18 vrtulníků Sikorski UH-60M Black Hawk. Nové stroje se zapojí do dlouhé a krvavé války mezi mexickou vládou a mexickými drogovými kartely.

UH-60M Black Hawk

Foto: UH-60M Black Hawk / Autor: Maciej Ramos

 

Vrtulníky pro mexickou drogovou válku

"Prodej vrtulníků UH-60M do Mexika výrazně zvýší a posílí v dané zemi schopnost poskytovat vzdušnou přepravu jednotek zapojených do protidrogových operací,“ stojí v prohlášení americké Agentury pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency). V ceně 680 milionů dolarů je kromě samotných vrtulníků také vybavení, školení, náhradní díly a logistika.

 

Mexická drogová válka je jedním z nejkrvavějších ozbrojených konfliktů současnosti. Rozsahem bojů a počtem mrtvých si nezadá s Afghánistánem nebo Irákem, či konflikty v Africe. Od roku 2006 zemřelo ve válce přes 100 000 lidí.

 

Vláda Spojených států Mexiko i další středo-jihoamerické země v boji s drogovými kartely podporuje. Důvod je jednoduchý. Mexické drogové kartely ovládají trh s kolumbijským kokainem, který pašují do USA. Odhaduje se, že celkový obrat z prodeje kolumbijských drog v USA dosahuje až 50 miliard dolarů (1 bilión Kč).

 

Mexická vláda nemá situaci jednoduchou, protože drogové kartely ovládají obrovskou část společenského života v Mexiku. Kolem 500 měst je přímo zapojeno do obchodu s drogami a asi 1,5 milionů lidí je zaměstnáno přímo drogovými kartely. Živobytí dalších 3,2 milionů lidí je závislé na obchodu s drogami.

 

Video: Prohlídka UH-60M / YouTube

 

Sikorski UH-60M Black Hawk

Vrtulník UH-60M je nejnovější variantou dopravního stroje „Black Hawk“. O pohon se stará dvojice motorů General Electric T700-GE-701D o maximálním výkonu 2×2974 kW (2×3988 koní). Vrtulník disponuje novými kompozitními listy vrtule a „skleněným“ kokpitem.

 

Mexické vrtulníky získají standardní vybavení americké armády. Půjde například o brýle pro noční vidění AN/AVS-9 , rádia AN/ARC-210 RT-8100 nebo moderní navigační zařízení. Stroje dostanou rovněž „žihadla“ v podobě 7,62mm rotačních kulometů M134.

 

Prodej vrtulníků však musí nejdříve posvětit americká vláda. Stroje pak uvidíme ve službách mexické armády FAM (Fuerza Aérea Mexicana), námořnictva ADM (Armada de México) nebo federální policie PF (Polícia Federal).

 

Vrtulníky UH-60M v Mexiku již létají. Po trojici strojů léta jak v mexickém námořnictvu, tak ve federální policii. Všech šest strojů získalo Mexiko v rámci pomoci americké vlády v boji proti drogovým kartelům. Dalších šest starších strojů UH-60L léta v Mexiku od roku 1991.

 

Zdroj: IHS Janes, Wikipedie - Trh s nelegalními drogami

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr