Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Vrtulníky Mi-8 pro bojové operace v Arktidě

Datum přidání 28.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na vojenské operace v arktické oblasti se již připravují i výrobci vojenské techniky. Ruská firma Ulan-Ude oznámila vývoj specializované verze transportního vrtulníku Mi-8. Upravený stroj má být schopen působit v drsných podmínkách Arktidy.

Mil Mi-8MTV-5

Foto: Nejnovější varianta Mil Mi-8MTV-5 / Alex Beltyukov

 

Nejvýraznější změnou „arktické“ Mi-8 je silnější motor, pomocná energetická jednotka, systém ochrany proti ledu a podvozek s ližinami. Vrtulník dostane také výkonné topení. "Topení helikoptéry bude založeno na technologiích používaných na kosmické lodi," říká Sergej Solomin, hlavní inženýr firmy v Ulan-Ude.

 

Nehledě na iniciativu výrobce plánuje ruská armáda modernizovat 400 vrtulníků Mi-8 do roku 2020. Prvních 50 kusů Mi-8 prošlo modernizací již v roce 2012.

 

Připomeňme, že první vrtulník Mi-8 vzlétl před více než 50 lety v roce 1961. Za více než 50 let bylo vyrobeno 17 000 kusů vrtulníků Mi-8, které létaly a létají ve více než 80 státech světa. Jenom v ruské armádě dnes slouží 500 strojů nejrůznějších verzí.

 

Video: Nové vrtulníky pro ruskou armádu. / YouTube

 

Modernizace Mi-8 pro operace v Arktidě zapadá do ruského plánu „rozvinout“ do roku 2020 kombinované vojenské jednotky v Arktidě. Cílem ruské vojenské přítomnosti v Arkitě je ochrana ruských politických a ekonomických (zdroje surovin) zájmů v oblasti.

 

V nejbližších letech Rusové rozmístí v Arktidě dvě brigády. Ruská armáda plánuje také  návrat na své opuštěné vojenské základny a letiště. Na operace v Arktidě se připravuje rovněž ruské námořnictvo, které chce mít pod kontrolou strategickou Severní mořskou cestu.

 

Arktida je díky taní ledu potenciálně obrovským zdrojem nerostných surovin a také strategickou dopravní cestou spojující Evropu a východní Asii. O bohatství Arktidy mezi sebou „bojují“ Dánsko, Norsko, Kanada, Spojené státy a Rusko.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr