Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Vrtulníky Mi-8 pro bojové operace v Arktidě

Datum přidání 28.12.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na vojenské operace v arktické oblasti se již připravují i výrobci vojenské techniky. Ruská firma Ulan-Ude oznámila vývoj specializované verze transportního vrtulníku Mi-8. Upravený stroj má být schopen působit v drsných podmínkách Arktidy.

Mil Mi-8MTV-5

Foto: Nejnovější varianta Mil Mi-8MTV-5 / Alex Beltyukov

 

Nejvýraznější změnou „arktické“ Mi-8 je silnější motor, pomocná energetická jednotka, systém ochrany proti ledu a podvozek s ližinami. Vrtulník dostane také výkonné topení. "Topení helikoptéry bude založeno na technologiích používaných na kosmické lodi," říká Sergej Solomin, hlavní inženýr firmy v Ulan-Ude.

 

Nehledě na iniciativu výrobce plánuje ruská armáda modernizovat 400 vrtulníků Mi-8 do roku 2020. Prvních 50 kusů Mi-8 prošlo modernizací již v roce 2012.

 

Připomeňme, že první vrtulník Mi-8 vzlétl před více než 50 lety v roce 1961. Za více než 50 let bylo vyrobeno 17 000 kusů vrtulníků Mi-8, které létaly a létají ve více než 80 státech světa. Jenom v ruské armádě dnes slouží 500 strojů nejrůznějších verzí.

 

Video: Nové vrtulníky pro ruskou armádu. / YouTube

 

Modernizace Mi-8 pro operace v Arktidě zapadá do ruského plánu „rozvinout“ do roku 2020 kombinované vojenské jednotky v Arktidě. Cílem ruské vojenské přítomnosti v Arkitě je ochrana ruských politických a ekonomických (zdroje surovin) zájmů v oblasti.

 

V nejbližších letech Rusové rozmístí v Arktidě dvě brigády. Ruská armáda plánuje také  návrat na své opuštěné vojenské základny a letiště. Na operace v Arktidě se připravuje rovněž ruské námořnictvo, které chce mít pod kontrolou strategickou Severní mořskou cestu.

 

Arktida je díky taní ledu potenciálně obrovským zdrojem nerostných surovin a také strategickou dopravní cestou spojující Evropu a východní Asii. O bohatství Arktidy mezi sebou „bojují“ Dánsko, Norsko, Kanada, Spojené státy a Rusko.

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr