Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Všechny zbraně praporu prověřeny

Datum přidání 19.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 21 komentářů    autor autor: npor. Radek Hampl

Polovina měsíce května byla u 71. mechanizovaného praporu ve znamení ostrých střeleb. Všechny jednotky i štáb absolvovaly nácviky střeleb z ručních zbraní. 

Foto: BVP-2 s PTŘS KONKURZ. / Autor

Foto: BVP-2 s PTŘS KONKURZ. / Autor

 

„Protože jak manipulaci, tak prostou střelbu s novou útočnou puškou BREN již bez problémů zvládají nejen příslušníci mechanizovaných rot, ale všichni příslušníci útvaru, přistoupíme ke složitějším úlohám, jako je střelba na větší vzdálenosti, střelba za pohybu, střelba z různých pozic, bojová střelba dvojic, střelba se vzájemným krytím, střelba se záměnou zbraně nebo střelba s využitím „slabé“ a „silné“ ruky, které u jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení a štábu nejsou ještě plně zvládnuty,“ rozhodl velitel praporu podplukovník Jan Zezula.


V prostoru trhací jámy Anenský Vrch se vystřídali příslušníci 1. a 2. mechanizované roty, roty logistiky a minometné baterie, aby splnili úkol v házení ručních granátů. Nezbytností byly předcházející nácviky v kasárnách, kde byly prověřeny znalosti základních takticko-technických dat a přezkoušen metodický postup. Příslušníci mechanizovaných rot nacvičovali tuto činnost nejen z okopu, ale také za chůze.

 

Foto: Voják s CZ 805 BREN / Autor

Foto: Voják s CZ 805 BREN / Autor

 

Na střelnici bojových vozidel v Přáslavicích vyjela také bojová vozidla pěchoty, aby jejich osádky splnily cvičení střeleb z lafetovaných zbraní. Střelbu z kanónu a kulometu BVP-2 z místa i za pohybu tentokrát doplnilo také odpálení protitankových řízených střel. ¨

 

„Poprvé jsme u útvaru při výcviku použili ostré PTŘS-KONKURZ, které na rozdíl od náhradních obsahují i trhavinu. Osádky tak pozorovaly i účinky zásahu“ říká velitel 1. mechanizované roty kapitán Michal Pírek, který společně se 2. rotou obdržel celkem 30 kusů těchto raket.

 

Úroveň vycvičenosti velitelů a střelců-operátorů BVP šla znatelně nahoru,“ hodnotil výcvik podplukovník Zezula, který jej přijel zkontrolovat. „Velmi mne potěšily výkony příslušníků 3. mechanizované čety 1. roty, kteří pod velením poručice Virághové udělali velký pokrok. Jsem s nimi opravdu spokojen“ dodává velitel.

 

Foto: Odpal střel KONKURZ. / Autor

Foto: Odpal střel KONKURZ. / Autor

 

Důležitá fáze výcviku - bojové ostré střelby minometných čet čekala ve stejném termínu na vojáky minometné baterie, kteří se zapojili do společného cvičení minometných jednotek 7. mechanizované brigády LANCER. Jednotka uskutečnila jednak střelbu na nepohybující se cíle polopřímým zamířením a také střelbu na nepohybující se cíle ze zakrytého palebného postavení na základě zastřílení.

 

Střelecká příprava je jedním z rozhodujících druhů zaměstnání a takovýto intenzivní výcvik znamená efektivní využití času, který 71. mechanizovaný prapor dostal přidělen ve výcvikovém prostoru. Díky kvalitnímu zplánování a zodpovědnému přístupu všech zainteresovaných byly všechny úkoly a cíle těchto zaměstnání splněny.

Redakčně upraveno

Zdroj: 7.mb 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 21.05.2014 Čas: 22:42

pro Jan Grohmann: Ovšem 4. brn je de-facto určena k ochraně celého prostoru NATO, čili by se do bojů v pohodě mohla stihnout zapojit, byť ne na našem území. Tím ale nikterak nerozporuji nutnost investic do PVO. Ovšem ani po krizi na Ukrajině to nevypadá, že by byla ochota nakoupit pořádnou techniku pro tento boj. Po vyřazení zastaralých KUBů budeme Temelín bránit asi jen Grippeny.

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.05.2014 Čas: 17:01

Pro Hubňa, popravdě, než se dostanou Pandury ( v jakémkoliv počtu) do akce, bude už po válce.
Při připadném útoku protivník půjde po našich elektrárnách (Temelín, Dukovany) a zásobách ropy a zemního plynu. Také zásahy do Vltavské kaskády udělají svoje (nebo dalších přehrad).

Tyto cíle lze vyřadit jako bombardováním, nebo raketami na vzdálenost několik stovek kilometrů.

Můžeme mít Pandurů kolik chceme, pokud ale do nich nebude palivou, budou jen kusem šrotu.

Raději bych viděl investice do protivzdušné obrany, letadel, radarů a elektronického boje, než do Pandurů.

avatar
Hubňa Datum: 21.05.2014 Čas: 16:52

Mrblauman: Samozřejmě jsem tím nemyslel, že bychom měli mít ve výzbroji 900 Pandurů. Prostě bych byl radši, kdybychom jich měli víc, třeba jednou tolik mechanizovaných praporů. Až se něco semele, těžko je pak budem narychlo shánět...A tak je to i s technikou ostatních druhů vojsk. Ale je mi jasné, že pokud nejsou peníze, je obecně lepší si udržovat malý počet dobře vycvičených a připravených jednotek. Problém je, že v AČR snad už nejsou peníze a podmínky ani na pořádný výcvik. A to je zas na jinou debatu...

avatar
Mrblauman Datum: 21.05.2014 Čas: 14:32

Hubňa: Nj, ale k čemu by nám bylo 900 Pandurů? Myslím si, že nám současné počty bohatě stačí :).

avatar
Uwe_CZ Datum: 21.05.2014 Čas: 13:18

41 + 42 by meli mit teoreticky stejny pocet: po 10 na kazde rote (30ks) + pandury na pruzkumna cete, zenijni verze a zdravotni verze - pocty z hlavy neznam, ale jsou to kusovky.

Dale 3. rota, u 44 - maji mit tabulkove 10 kusu. Nevim jestli maji i jine verze, ale spis ne.

A prekvapive jsou i v Bucovicich, aby v tom byl vetsi bordel, kde je vlastni i pruzkumna ceta :)

Jeden vrak/podvozek (uz bez veze), vsechny 3? Pandury co byli v Afgosi a jeste 2? dalsi maji ve Vyskove.

avatar
Hubňa Datum: 21.05.2014 Čas: 13:06

Hmm, ty počty mi přijdou až tragické ve srovnání s tím, že Polsko dokoupilo další Rosomáky a bude jich mít skoro 900. Je mi z toho "našeho" přístupu k armádě smutno

avatar
xawer Datum: 21.05.2014 Čas: 12:26

:on.sedl
U každé roty ještě připočtěte jeden kus pro velitele roty ve verzi KBV-VR

avatar
KOLT Datum: 21.05.2014 Čas: 11:24

Nesher: děkuji. Máte pravdu, na stránkách brigády je vz. 52, ale na stránkách praporu vzor 82.

avatar
on.sedl Datum: 21.05.2014 Čas: 11:23

počty KBVP Pandur

41. prapor, 27 ks
42. prapor, 27 ks
44. prapor, 9 ks (vybavena jedna rota)
74. prapor, 9 ks (vybavena jedna rota)

celkem v AČR 72 ks

avatar
KOLT Datum: 21.05.2014 Čas: 11:17

Odpovím si sám, podle jejich stránek je to Minomet M-82 vz.52. Předpokládám, že s ohledem na současnou finanční situaci AČR se nechystá výměna za nějaký modernější, používající munici kompatibilní se spojenci...

avatar
Nesher Datum: 21.05.2014 Čas: 11:04

to kolt
Snad 120 mm vz 82

avatar
KOLT Datum: 21.05.2014 Čas: 10:49

Nevíte někdo, jaké minomety 71. mpr používá?

avatar
Laci Datum: 21.05.2014 Čas: 01:42

44. lehký motorizovaný prapor má Pandury osazené 30mm kanónem i Iveca LMV s .50 cal kulometem. Přesné počty neznám, ale před přiřazením Pandurů k jindřichohradeckému praporu jsem četl o plánu zařazení minimálně 4 kusů. 44.lmop není mechanizovaný prapor, který by měl disponovat vyššími počty bojové techniky, jakými jsou KBVP Pandur II 8x8 CZ nebo BVP-2.

avatar
TheTall Datum: 20.05.2014 Čas: 23:45

u 44. lmopr má u 1. a 2. roty dohromady 24 LOV 50 B a 3. má 10 KBVP Pandur II CZ

avatar
Nesher Datum: 20.05.2014 Čas: 23:24

to Adanedhel
Myslím, že to možné je, zřejmě to byla průzkumná verze (z dálky těžko rozpoznatelná), kterou má ve výzbroji snad každý prapor (mimo výsadkářů a tankistů). Ten počet dvou kusů by tomu odpovídal.

arr