Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

VULCANO 127mm BER - nová munice pro námořní kanóny

Datum přidání 19.04.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Italské námořnictvo vyzkoušelo novou munici pro své 127mm námořní kanóny OTO Melara. Testovaná munice VULCANO 127mm Ballistic Extended Range (BER) úspěšně zasáhla cíl na vzdálenost 38 kilometrů. Možný dostřel munice VULCANO 127mm je však mnohem větší.

VULCANO 127 mm Ballistic Extended Range (BER)

Foto: VULCANO 127mm / OTO Melara

 

Ostrý test munice VULCANO 127mm BER se uskutečnil 6. března na italské fregatě Bersagliere. Z bezpečnostních důvodů byl dostřel munice omezen na 40 kilometrů.

 

Munice použitá při testu je součásti předvýrobní šarže. Vojenské střelecké zkoušky jsou nezbytným předpokladem k získání certifikace a k rozjetí sériové výroby.

 

Po úspěšném testu představitelé firmy OTO Melara potvrdili připravenost dodávat munici námořnictvu. VULCANO 127mm BER lze použít ve starších námořních dělech 127/54 C a také v nejnovějších 127/64 LW OTO Melara .

 

Námořní dělo 127/64 LW OTO Melara dokáže používat najednou až čtyři druhy munice, které jsou okamžitě k dispozici ke střelbě. Kadence děla je max. 35 výstřelů za minutu.

 

Video: 127/64 LW OTO Melara  / YouTube

 

VULCANO je název celé rodiny dělostřelecké munice od italské firmy OTO Melara. Munice je k dispozici v rážích 76, 127 a 155 mm. Munice VULCANO v ráži 155 mm je určená pro pozemní dělostřelecké systémy.

 

Zákazníci si mohou vybrat (pouze u munice ráže 127 a 155 mm) mezi neřízenou a naváděnou municí. Neřízená munice je označována právě zkratkou BER, naváděná pak jako GLR (Guided Long Range). Stojí jistě za připomenutí, že VULCANO 127mm BER lze použít i proti vzdušným cílům.

 

Naváděná munice VULCANO 127mm GLR je k dispozici ve dvou verzích – s infračerveným (pro boj s hladinovými plavidly) nebo s GPS/IMU seznorem (pro útoky na pozemní cíle). Granát s GPS/IMU naváděním lze také dovybavit čidlem laserového ozáření (např. pro blízkou palebnou podporu). Granáty jsou pak do prostoru cíle směrovány pomoci GPS/IMU, konečné navedení se děje pomocí laserového paprsku.

 

Námořní munice VULCANO 127mm patří mezi nejvýkonnější námořní munici vůbec. V neřízené verzi EBR je dostřel 60 kilometrů. VULCANO 127mm GLR s infračerveným čidlem dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost 80 kilometrů a verze s GPS/IMU/laser pak až na vzdálenost větší než 100 kilometrů.

 

Zdroj: OTO Melara, Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Caminante Datum: 13.08.2014 Čas: 14:20

Gratulace
Italští zbrojíři opakovaně povrdili staré pravidlo ohledně zvyšování výkonnosti kanónových zbraňových systémů - vylepši munici a lauf pouze vylešti. Gratuluji jim k významnému úspěchu.

arr