Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty

Datum přidání 12.06.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a vybavení pro družstvo lehké pěchoty budovaných jednotek polské teritoriální obrany. Většina výzbroje a výstroje je polské výroby.

Foto: Velitel družstva, mladší střelec, mladší medik a mladší radista modelového družstva polské lehké pěchoty. / YouTube

 

Polsko intenzivně buduje novou složku svých ozbrojených sil - vojska teritoriální obrany WOT (Wojska Obrony Terytorialnej). Vedle pozemních sil, letectva, námořnictva a speciálních sil půjde o pátou složku Ozbrojených sil Polské republiky.

 

Celkově má ve WOT do roku 2019 sloužit 53 000 vojáků, z toho 5300 profesionálních vojáků. Náklady na vybudování WOT do roku 2019 se odhadují na 3,5 miliardy zlotých (21,9 miliardy Kč), z toho ⅔ padnou na pořízení výzbroje, výstroje, vybavení a dopravních prostředků.

 

Jedním z hlavních vojenských úkolů vojáků WOT je vést akce proti diverzním a výsadkovým akcím protivníka na území Polska i boj proti plovojenským jednotkám. Vznik WOT iniciovaly ruské diverzní akce na Krymu a na východní Ukrajině, kdy neoznačení ruští vojáci (tzv. zelení mužíci) v duchu hybridní války podporovali místní separatisty.

 

Obecně hlavním úkolem WOT je chránit lidi a infrastrukturu na území Polska před vojenskými, polovojenskými i nevojenskými hrozbami (přírodní/průmyslové katastrofy).

 

Jednotky WOT budou organizovány a vyzbrojeny jako lehká pěchota. Základním stavebním prvkem se stane dvanáctičlenné družstvo vyzbrojené ručními palnými zbraněmi - od útočných pušek, přes granátomety až po střední kulomety. Družstva lehké pěchoty v boji podpoří čety s minomety ráže 60 mm a odstřelovacími puškami ráže 8,6 mm a 12,7 mm.

 

Vojáci WOT získají také lehké protitankové řízené střely (PTŘS) a na úrovní brigády najdeme také jednotky s PTŘS Spike, drony (včetně kamikadze dronů) a člověkem přenositelné protiletadlové řízené střely (systémy Grom) - tyto jednotky bude velení brigády WOT vyčleňovat flexibilně podle potřeby. 

 

Video: Modelové družstvo lehké pěchoty jednotek teritoriální obrany podle firmy PGZ. / YouTube

 

Pro dopravu jednotek WOT poslouží především 882 militarizovaných automobilů Ford Ranger - z toho 841 nepancéřovaných (pro osm osob) a 41 pancéřovaných (pro 5 osob). V květnu letošního roku byla rovněž podepsána dohoda na dodávku 500 polských středních nákladních automobilů Jelcz 442.32.

 

V družstvu WOT najdeme velitele, zástupce velitele, staršího zdravotníka, mladšího zdravotníka, staršího ženistu, mladšího ženistu, staršího střelce, mladšího střelce, ostrostřelece, průzkumníka, staršího radistu a mladšího radistu. Družstvo půjde organicky rozdělit na dva šestičlenné týmy, kde budou zastoupeni všichni specialisté.

 

V každém družstvu jsou dva vojáci stejných odborností, kdy jeden z nich (starší) bude předávat zkušenosti mladšímu - ten pak posléze převezme roli staršího vojáka.

 

Foto: Dvanáctičlenné družstvo lehké pěchoty jednotek WOT. / Defence24

 

Samotná výzbroj družstva je v Polsku předmětem velkých diskuzí. S velkou jistotou lze říct, že drtivou většinu výstroje a výzbroje dodá polský zbrojní gigant PGZ

 

PGZ pro dvanáctičlenné družstvo jednotek WOT navrhuje následující základní výzbroj a senzorové vybavení:

 

Vůdce družstva (čas 0:08 u přiloženého videa) získá útočnou pušku MSBS v ráži 5,56×45 mm a pistoli PR-15 Ragun (9 mm) - obě zbraně jsou výrobkem polské firmy Fabryka Broni. Velitel je vybaven dalekohledem pro noční vidění a noktovizorem MU-3M Koliber - vše od polské firmy PCO.

.

Foto: Bubnový granátomet RGP-40 ráže 40 mm. / YouTube

 

Mladší střelec (0:26) je vybaven polským granátometem RPG-40, který najdeme jak u polských pozemních sil, tak i u polské policie. Mladší střelec získá stejnou pistolí i noktovizor.

 

Mladší medik (0:42) využívá pušku MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt (PCO) a noktovizor MU-3M. Mladší radista (0:52) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem, noktovizorem a na zádech má polskou rádiovou stanicí RKP-8100.

 

Zástupce velitele (1:13) má na své pušce MSBS denní zaměřovač Szafir - další výzbroj tvoří pistole PR-15 Ragun a lehký protitankový granátomet M72 LAW (ráže 66 mm). Granátomet M72 je nabízen PGZ ve spolupráci s norskou společnosti Nammo. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M.

 

Foto: Polská útočná puška MSBS s denním-nočním zaměřovačem Bazalt. / YouTube

 

Ostrostřelec (1:31) je vyzbrojen MSBS (v ráži 7,62×51 mm) a denním-nočním zaměřovačem Bazalt. Starší střelec (1:44) ovládá kulomet UKM-2000 ráže 7,62×51 mm od polské firmy ZM Tarnów. Na kulometu je umístěn termovizní zaměřovač Rubin od PCO. Dodejme, že UKM-2000 je hloubkově modernizovaný sovětský kulomet PK.

 

Mladší ženista (1:54) je vyzbrojen MSBS s holografickým kolimátorem. Samozřejmostí je noktovizor MU-3M. Průzkumník (2:05) má na své MSBS umístěn termovizní zaměřovač Rubin a disponuje také dalšími prostředky optického průzkumu. Průzkumník využívá termovizi a dvojokulárový noktovizor NPL-2 Kruk (vše od PCO).

 

Foto: Ostrostřelec s noktovizorem MU-3M Koliber. / YouTube

 

Starší radista (2:22) je vybaven MSBS, noktovizorem a rádiovou stanicí. Starší medik (2:36) je vybaven MSBS a noktovizorem, starší ženista (2:44) má na MSBS umístěn denní zaměřovač Szafir a využívá noktovizor MU-3M.

 

V případě potřeby a dostatku financí je možné i další vojáky družstva vybavit termovizními/nočními zaměřovači a pozorovacími přístroji. Uvažuje se také o zaměřovacích systémech pro navádění palby dělostřelectva a letectva - jeden člen družstva (pravděpodobně ale pouze vybraných družstev) tak bude plnit funkci dělostřeleckého/leteckého návodčího.

 

Dodejme, že kulomet UKM-2000 a noktovizor MU-3M je již zaveden v polských ozbrojených silách. Naproti tomu pušky MSBS a pistole Ragun ještě ve výzbroji zavedené nejsou.  

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 16.06.2017 Čas: 06:47

Nie Volvo tylko Scania - Scania CB 8x8

Dla mnie to wilkie nieporozumienie...
Ale niestety tak często wyglądają otwarte przetargi - wygrała cena - nieznacznie niższa niż oferty Szczęśniaka. (Co z tego że nie widzę tej Scanii wiosną na podmokłym polu)

avatar
Tecka Datum: 15.06.2017 Čas: 22:33

tomas.kotnour
Tak,volvo...i szkoda ,ze nie Tatra

avatar
tomas.kotnour Datum: 15.06.2017 Čas: 22:29

A výrobce a model je už znám?

avatar
Tecka Datum: 15.06.2017 Čas: 22:20

tomas.kotnour
W tym roku (podobno) ma byc dostarczonych 17 sztuk

avatar
Tecka Datum: 15.06.2017 Čas: 22:16

Pocieszające jest to,ze Kaczyński tez nie za bardzo lubi Maciarewicza...generalnie to on mało kogo lubi.
Gorsza sprawą to jest to co sie dzieje teraz w Berlinie , Niemcy sa gotowi rozwalić Unie byle nie stracić grosza na własnym interesie,jest to kraj ktory od wieków nie uczy sie na własnych błędach i mowię to z pełna odpowiedzialnością za słowa

avatar
tomas.kotnour Datum: 15.06.2017 Čas: 22:11

Lukas: Děkuji za info, a když Vás tady takhle mám, jsou nějaké nové zprávy ohledně výběru vyprošťovacích vozidel pro Rosomáky?

avatar
Lukas Datum: 15.06.2017 Čas: 20:07

To nie tak
Ja też nie popieram PiSu. Ja też uważam ze Macierewicz nie powinien być ministrem obrony. Wiem ze robi dużo błędów i że jest niekompetentny (jak poprzednicy)
Ale media (które w większości należą do niemieckich koncernów prasowych - więc popierają reprezentujące pro-niemieckie lobby PO) wyolbrzymiają "zło" PiSu - i fałszywie przedstawiają Kaczyńskiego jako drugiego Łukaszenkę..

Z resztą - tak po prawdzie czy dla Czecha jest ważne kto rządzi w Warszawie, albo w Budapeszcie?

Ani PL nie jest zagrożeniem dla Czech, ani Węgry dla Słowacji...
Możemy się w wielu kwestiach różnić - możemy się nie zgadzać - ale faktycznie nie jesteśmy dla siebie zagrożeniem.

Co innego Niemcy czy Rosja - który faktycznie maja zapędy do ustawiania sobie tej części świata według swoich wyobrażeń...

avatar
Maximus Datum: 15.06.2017 Čas: 14:38

Díky Lukaš: podobné nesmyslné články očerňující naše sousedy z V4 jsou programově řízené přesně v duchu "Divide et Impera". Až by začaly státy V4 a případně i další zájemci jako Slovinsko, Rumunsko, ... konečně blíže ekonomicky i vojensky spolupracovat na prosazování společných zájmů v EU, tak by členské země z původní EU začali prskat jak křečci, když se jim sáhne na zásoby zrní.

Je více než potřebné začít více spolupracovat v rámci V4 a dalších států střední a východní Evropy bez ohledu na názory Německa či Francie, protože jejich vzájemná spolupráce je oficiálně vítána, zatímco sbližování V4 je považováno za špatné. Cui bono?

Že by jsme se tak dostali více do područí Ruska je nesmysl. Všechny bývalé regiony sovětského impéria si ještě dobře pamatují "bačování" z Moskvy a právě trendy vývoje bruselské byrokracie se začínají naší relativně nedávné historické zkušenosti dost podobat. Proto tolik přibývá euroskeptiků a ovšem ani nikdo soudný netouží zase po "béfelech" z Moskvy.

Jedině společný tlak států V4 či Vx má šanci na reformu současné EU, která je potřeba zcela zřetelně. Osobně v to moc nevěřím, ale právě proto nemůže v případě kolapsu EU zde zůstat mocenské a politické vakuum - ekonomické a sociální dopady by byly strašlivé, pokud by neexistoval nějaký záložní plán pro tyto situace.

avatar
Lukas Datum: 15.06.2017 Čas: 13:24

Pro tomas.kotnour - czytaj takie "news" to w zimę będziesz na bosaka chodził - na śniegu

Prawda jest taka artykuł to przedruk z polskiego GW - a GW jeszcze w 2014 pisało że mamy za dużo generałów.
I taka jest medialna prawda - jak chce się

Stanowiska w Sztabie Generalnym są stanowiskami kadencyjnym - generałowie zmieniają się co 2 -4 lata
Dodatkowo generałowie po 60 roku życia obowiązkowo przechodzą na emeryturę
(tylko minister może przedłużyć czas służby)

Ta cała afera to zbieg kilu okoliczności
- wymiany "generacyjnej"
- kończenia się kadencji
- nowego prezydenta (który w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ma swoich doradców - wojskowych)

Oczywiście media - jak to media robią sensacja tam gdzie jej nie ma.
I zrobiły burze o rzekomych czystkach...
Tak - a dziwnie nie chcą nic powiedzieć o "sukcesach' owych generałów (kto zna realia WP wie że wielu z nich już dawno powinno być poza armią...)

avatar
tomas.kotnour Datum: 14.06.2017 Čas: 21:20

Jste nezaregistroval ty velké čistky, které proběhly ve vedení polské armády na přelomu let 2016 a 2017?
http://zpravy.idnes.cz/macierewicz-vymenil-veleni-armady-d5l-/zpr_nato.aspx?c=A170228_091159_zpr_nato_inc

avatar
Migi Datum: 14.06.2017 Čas: 20:31

To vymyslel někdo, kdo má akorát tak odehráno x hodin v Call of Duty ne? :) Pokud je to skutečně oficiální a platná verze, tak v Polsku na gen. štábu berou docela silný drogy :)

avatar
KOLT Datum: 14.06.2017 Čas: 13:37

royal, ano. Jenže vysvětlujte tohle někomu, kdo má SVÉ vidění světa...

avatar
royal Datum: 14.06.2017 Čas: 09:56

1. poláci se chtějí stát mocností, proto např. ty ponorky
2. bojí se ruska, proto např. pvo a spoustu tanků

avatar
Zdenoušek Datum: 14.06.2017 Čas: 06:44

Cejkis,
Jo a zrovna Poláci jdou příkladem?! Nenechte se vysmát...

avatar
cejkis Datum: 13.06.2017 Čas: 22:57

KOLT

Nejspíše jste nepochopil tlak na EU, aby investovala do obrany. Strašák jménem Rusko je jen záminkou. Ve skutečnosti jde o vytvoření EU armády, kterou budou řídit loutky globalistů v Bruselu.

arr