Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Datum přidání 07.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: 71.mpr

Nedílnou součástí výcviku velitelů všech stupňů i osádek bojových vozidel se staly počítačové technologie, které dokáží plnohodnotně simulovat řízení boje. K nesporným výhodám takového výcviku patří vedle jednoduchého metodického procvičování také podstatné snížení finančních nákladů.

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů

Foto: Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů. /71. mpr

Poslední lednový týden se výcviku v Centru simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově zúčastnily osádky všech tří mechanizovaných čet 2. mechanizované roty. Jejich výcvik byl zahájen na stupni četa, v závěru cvičení už plnily úkoly společně, tedy na stupni rota.

Po úvodním seznámení s trenažéry se první den uskutečnilo „minicvičení“, sloužící k prověření schopností práce s těmito simulátory. Poté byl velitelům čet vydán bojový rozkaz, na jehož základě zpracovali rozkazy vlastní, které vydali svým podřízeným velitelům družstev. Velitelé družstev následně provedli totéž, čímž byl procvičen plánovací proces u roty. Tento časově náročný proces probíhal každý den až do pozdních hodin, dle upřesnění úkolů od zástupce velitele roty a dle vývoje situace na virtuálním bojišti.

Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačůFoto: Výcvik 2. mechanizované roty s podporou počítačů. / 71. mpr

Procvičovány byly zejména přesuny, obrana a útok. Velitelům byly simulovány různé situace, se kterými se mohou setkat při plnění úkolů, aby byli nuceni samostatně se rozhodovat a podávat hlášení dle stálých operačních postupů. Osádky pak rozhodnutí velitelů realizovaly a pružně reagovaly na vzniklé situace. Následně byly jejich reakce rozebírány a vyhodnocovány zastupujícím velitelem roty a vedoucím praporčíkem.

„Výcvik v CSTT je pro vojáky bezesporu přínosem,“ hodnotí velitel útvaru podplukovník Jan Zezula, který společně se svým zástupcem přijel cvičení zkontrolovat. „Zde si mohou relativně v klidu procvičit situace, které je potkají při únorovém rotním taktickém cvičení na simulátorech, tentokrát ovšem již za řízení štábu praporu,“ dodal velitel.

 

Zdroj: 71. mpr Hranice

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hrobař Datum: 10.02.2014 Čas: 12:00

Na veletrhu IDET jsem si prohlédl, jednou i vyzkoušel, moderní simulátory a musím říct že je to úžasná technologie. Jen když jsem stál u 3D taktické mapy bojiště která ukazovala jednotky opatřené zeleným proužkem zaznamenávajícím počet mužů (který se v případě ztrát zkracoval) tak mi to až zvrhle připomínalo nějakou videohru s tím rozdílem že ten proužek jsou skuteční lidé. Ale jinak super, určitě to má ve výcviku i praxi svoje místo.

arr