Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná

Datum přidání 24.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 74 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Druhý týden výcviku Aktivní zálohy AČR ve Vyškově byl i mým posledním. Jak se to stalo? Co moji osobu, a nebyl jsem ten týden jediný, vedlo k ukončení výcviku, zřeknutí se AZ, pohroužení se do pozice vyděděnce a odpadlíka? O tom více v tomto textu.

Aktivní záloha

Foto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

 

(V reportáži bude většina osob vystupovat pod přezdívkami nebo změněnými jmény, považuji to za férové k nim, jejich soukromí i práci.)

 

Den, kdy testy promluvily

Každý z nás věděl, že ho čekají zkoušky. Přestože některá KVV informovala své brance o tom, že k jejich výsledkům nebude přihlížet, naši instruktoři nás nabádali k tomu, abychom na to příliš nespoléhali. Bez projití testů nedostaneme osvědčení, a tím pádem by nám nemělo být dovoleno sloužit u Aktivní zálohy.

 

Dnes (pondělí) jsou jakési „předtesty“, tedy slouží k zjištění, jestli máme na splnění daných limitů, anebo nikoliv. Z toho pak budeme moc vyvodit patřičné důsledky, či upravit svůj tréninkový program. Dobrou motivací byl i fakt, že pokud dnešní přezkoušení splníme, nemusíme si dělat starosti s tím konečným. V některých případech (například při úrazu či nemoci), by nám totiž byly započteny dnešní výsledky.

 

Když přicházíme na plochu, nikdo zde není. Čekal bych nějaké oficiality, ale pletu se. Jen stopky, důvěra a naši dva instruktoři. Tartanem pokrytý okruh má na sobě několika centimetrovou vrstvu sněhu. Okolní teplota se pohybuje kolem nuly, možná mírně pod ní. Holt leden je leden a není se tak čemu divit. Nejsou to zrovna ideální podmínky pro běhání, ale na druhou stranu, co je v životě vojáka ideální. Zřejmě nic. První částí testů je běh na 12 minut. Za tuto dobu musí rekrut uběhnout minimálně 2600 metrů.

 

Když se ozval povel, vyrážím. Celkem často chodím běhat, ale i tak tuším, že budu muset trochu zabrat. Ono to přeci jenom není jen tak. Pomalu obkružujeme stadion, jedno, druhé, třetí i čtvrté kolo držím stálé tempo. V šestém už zrychluji a v sedmém dobíhám naplno. Výsledek: 2640 metrů. O fous, ale dal, doběhl jsem čtvrtý.

 

Následoval přesun do posilovny, kde nás čekaly další dvě disciplíny. Nejdříve lehy-sedy s děsivým limitem čtyřiceti dvou za minutu. Lehám si na žíněnku a zkouším se soustředit. „Takže hlavu ke kolenům a dole až na zem, jinak nepočítám,“ vysvětluje mi Kečup. Přikývnu a čekám na pokyn. Když zazní, jenom jedu. Snažím se, co to jde. Soptím a ztrácím pojem o tom, kolik jsem toho dal. Hvizd a konec. „Kalát, 54,“ říká Kečup zapisovateli.

 

Aktivní zálohaFoto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

 

Nevěřím, to není možné, nejlepší výsledek dne. Ostatní to zrovna moc nezvládají. Perlí ale naše dvě ženy, zvládly běh i lehy-sedy v limitu. U kluků už to taková sláva není a to nás čekají ještě kliky. Ty se staly asi největším kamenem úrazu. Už vlastní provedení je pro většinu z nás novinkou a počítání některých instruktorů mi přijde dost nefér. Tak se stává, že za třicetivteřinový limit Šedivák dal jen tři. Já zvládl dvacet, ale do limitu mi chyběly další dva. Tohle byla pohroma. 

 

Zbytek výuky se již odehrává v tradiční směsici povelů, pořadovky, první pomoci v boji, střelecké přípravě a tak dále. Vše se slévá a míchá dohromady. Mozek vypadá stejně jako můj poznámkový sešit, spousty informací nasázených vedle sebe, bez ladu a skladu i známky nějakého systému. Dnes jsme poprvé dostali „osobní studijní volno“, což znamenalo nehnout se z pokoje až do 23:00 v noci. Aspoň chvíle času na „uklizení“ šedé kůry mozkové.  

      

Na to prostě nemáte!

 „Tak to si raději zavoláme na pomoc balon plný Šmoulů,“ reagoval na náš dotaz ohledně bojového nasazení Aktivní zálohy Doktor (úterý), jeden ze dvou nových instruktorů. Tenhle chlap nám dává zabrat, především morálně a psychicky. Zálohy tady moc v oblibě nemají, jsme pro profesionální vojáky póvl a sebranka. Tak to je a většina z nás s tím tak nějak byla smířena. Podobný názor má třeba i Playboy.

 

Jenže on to vidí jinak než Doktor a řekl to už první den: „Aktivní zálohu rád nemám, ale vás si vážím. Jste tu dobrovolně, jako vlastenci.“ A podle toho se k nám vždy chová. Sice jsme byli nýmandi, ale on se z nás pokoušel udělat vojáky, určitě ne profesionály, ale použitelné vojáky. Doktor námi pohrdá, pro něj jsme „hovna byli a vždy budeme“ na tom se podle něj nedalo nic změnit. Demotivující a deprimující.

 

Aktivní zálohaFoto: Výcvik Aktivní zálohy: peklo začíná / Jiří Kalát

 

Po obědě, přišel Velitel a přinesl výsledků testů: „Osm set metrů za šest týdnů nenaženete, stejně jako ze tří kliků dvacet dva nepůjde udělat.“ Další „motivační proslov“ jednoho z našich instruktorů, který vzal velkou část motivace z té, která nám ještě zbývala. Jako by nestačilo, že jsme nevyspalí, unavení a zničení. Jako by nestačily ty tuny učení v krátkém čase, prakticky bez možnosti odpočinku.

 

Další kolečko výuky, která se mění v šedou šmouhu polovnímaných informací a tváří, které se kolem míhají. Uvědomuji se jen velmi malou část výkladu, zvláště pak po večeři. K tomu všemu „osobní studijní volno““ až do půl dvanácté. Prostě den, kdy se posere vše, co jde a to ještě není konec.       

 

Učíme se na pokoji, když pár minut před půl dvanáctou zaklepá a vejde Kečup. „Takže všichni ven,“ křikne do prostoru a vypadá naštvaný. Nevíme proč, když přišel, tak jsme šprtali a to už jenom z toho důvodu, že to bylo potřeba - je toho opravdu moc. Vybíháme ven na mráz, kde nás Kečup zkouší. Naštěstí umíme a tak vše trvá jen pár minut. Dozvíme se také, kvůli čemu nás vyhnal ven. Neseděli jsme totiž za stolem na židlích, ale „váleli“ se při učení na postelích.

 

Tak tohle už je absurdní. Sedíme na pokoji, učíme se, nevycházíme ven a děláme vše, co nám bylo řečeno a pak tohle. O tom, že máme sedět na židli za stolem, nikdo ni neřekl. „Jak mám plnit rozkazy, které neznám, anebo o nich nevím,“ ptám se sám sebe. Jelikož nás na postelích bylo hodně, Kečupovi to zřejmě došlo a i z tohoto důvodu venkovní „cvičení“ trvalo jen pár minut.    

 

Pokračování opět za týden.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tom Datum: 19.04.2013 Čas: 16:00

To celý je jen hra, a vše má svůj význam, to je prostě základák. Ten kluk tu realitu hrozně zkresluje , ale je to jeho subjektivní výklad reality, to mu neberu. Ale člověk toho typu nemá co v armádě co dělat ,může si jít hrát airsot :D labilní jedinec to popíše takhle, a způsobilí službu to vše popíše s humorem ...

avatar
TR-44.Lmopr Datum: 04.03.2013 Čas: 10:42

No docela jsem se u tohoto článku pobavil. Přesně jak napsal "donedávna instruktor" Peklo vypadá jinak... Když jsem byl na KZP já (leden 2012) tak AZ to měli spíš jak skautský tábor, v 18:00 když jsme byli na večeři tak chodily už všichni oblečení v civilu a skoro každý týden byli na ubykacích vykalení tak že jeden od nich poblil kolegu od nás z čety... Nechci tu AZ nijak urážet a ani řikat že jsou nějak špatní, to vůbec ne, ale KZP pro prof. voj. je mnohem náročnější ale oproti tomu co vás čeká dál na útvarech (mluvím ze své zkušenosti na bojovce) je to procházka růžovím sadem.

avatar
donedávna instruktor Datum: 03.03.2013 Čas: 23:29

A ještě jednu věc. Omlouvám se všem, koho tím možná urazím.....ALE POKUD TOHLE, CO TADY POPISUJETE JE PEKLO, PAK SE NEHLASTE DO AZ A UŽ VŮBEC NE DO ARMÁDY. PEKLO TOTIŽ VYPADÁ JINAK.

avatar
donedávna instruktor Datum: 03.03.2013 Čas: 23:25

jen jsem chtěl říct, že výcvik AZ není zdaleka tak náročný oproti např. běžnému 3.měsíčnímu KZP, jak tady jeden z vás píše. A to ani ten není těžké zvládnout. Základním problémem většiny z vás je smířit se s tím, že jste přišli někam, kde se po vás budou chtít výsledky v poměrně krátkém čase, vyčisit si hlavu, soustředit se a nemyslet na nepohodlí.... Limity pro splnění tělesné přípravy jsou více než směšné. Stačí se informovat o limitech běžně a nutně splnitelných u bojových útvarů. To dá přece rozum, že člověk, který sotva zaběhne 2600 m za 12 minut je vyděšený, když před nástupem neuběhl ani kilometr. Dále si musíte uvědomit, že jste někde, kde po vás nikdo nechce abyste přemýšleli. Proč, nešlo by to jinak, udělal bych to lépe a pod. Na to budete mít do budoucna času dost. Když alespoň tohle v hlavě urovnáte, máte napůl vyhráno. Když ne, budete mít tendence flákat výcvik, být na oš pečený-vařený a pravděpodobně ukončíte předčasně....Ženy nebojte se! Já jich tam pár měl a zvládly to. Přeju všem hodně štěstí...HP

avatar
Jana Vavříková Datum: 03.03.2013 Čas: 19:26

Lípa Daniel: Moc děkuji :-)

avatar
Lípa Daniel Datum: 03.03.2013 Čas: 19:00

Pro Jana Vavříková: Nechtěl jsem už nic psát,ale na otázku Vám slušně odpovím minimum u žen je : 35leh sedů za minutu ( ležíte na žíněnce na zádech,nohy máte pokrčené a drží vám je kolega,prsty rukou jsou spojeny za hlavou a na povel startujete přičemž se musíte lokty dotknout stehen či kolen a poté prsty rukou žíněnky a neustále je mít spojené za hlavou)
Dále minimum na 12minutovém běhu je uběhnout 2100metrů.
Toto je ale hodnocení pro 1.věkovou kategorii,nad 30let je 2.kategorie a tam je o něco menší požadavek.
Snad Vám tato odpověď stačí.

avatar
Soulless Datum: 02.03.2013 Čas: 18:45

Když tak pročítám autorův počin (velmi kvalitně zpracován) a následující reakce, musím se pouze utvrdit v tom, že má skupina AZ (duben-květen 2012) byla prostě vynikající.
Určitě bych však kurz nepovažoval za přehnaně náročný, co se týče výuky přeobsáhlý, jelikož omalovánka, jinak známo jako Přiručka zabijáka, se dá sfouknout za večer u piva a trest 20 kliků vůbec nestojí za zmínku... ale proti gustu žádný dišputát.
Holt si pod službou v AČR představuje každý něco jiného.

avatar
Jana Vavříková Datum: 02.03.2013 Čas: 11:35

tak jsem se dočetla že od Vás už žádné odpovědi asi nebudou, tak jestli to tu ví někdo jiný??

avatar
Jana Vavříková Datum: 02.03.2013 Čas: 11:20

Zdravím, od dubna mě čeká základní výcvik do AZ, docela mi článek vyděsil, ale tak nějak zdravě, fyzicky se připravuji a tohle mě donutí máknout ještě víc, líbila se mi reakce instruktora pana Lípy a měla bych na něj dotaz, zda ty fyzické testy co popisuje autor článku dělají úplně stejné i ženy, díky moc za případnou odpověď.....

avatar
Velitel Datum: 28.02.2013 Čas: 12:08

Ano, Jarku, přiznávám, že tuto variantu jsem zatím neznal, ale děkuji na upozornění, že existuje. Velmi pravděpodobně to ale bude velmi málo využíváno, že jsem se nejspíš nespletl, když jsem předpokládádal, že nikdo z frekventantů popisovaného běhu nevstoupil do výcviku později.

Mám ale připomínku: I kdyby to snad bylo u dívek, jak popisujete, tak gentleman mlčí. Navíc mám osobní zkušenost s ženou v rotě AZ a mohu zodpovědně říct, že funguje stejně a se stejnými nároky, jako její mužští kolegové a plnění úkolů se od ní očekává a vyžaduje ve stejném rozsahu. Dokonce bych řekl, že po stránce fyzických výkonů je na tom i lépe, než někteří její kolegové.

avatar
pawlina Datum: 27.02.2013 Čas: 16:15

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

avatar
jarek Datum: 27.02.2013 Čas: 14:24

pro velitele- do kurzu kzp az lze vstoupit po předchozím neúspěšném absolvování se souhlasem KVV později. Tedy- pokud to po 4 týdnech vzdám tak KVV může tyto týdny započíst a poslat mě tam jen na týdny 2. Stejně tak tomu bylo i v níže citovaném případě. Toto si na každém KVV můžete ověřit. Jinak by bylo dobré ještě říci, že některé dámy ohánějící se autorovou neschopností by si mohli nejdříve zamést před vlastním prahem a přiznat si, že bez mazlivého přístupu k instruktorovi by tento výcvik pravděpodobně nedokončily- hlavně pro Pawlinu. Myslím, že ta by si měla hlavně ve skrytu duše přiznat jestli je toto začátek té správné kariery.

avatar
Lípa Daniel Datum: 26.02.2013 Čas: 23:42

Pro maca: Je to poslední mojhe vyjádření tady,nechtěl už jsem psát,ale u vás to Marcelo musím udělat. S váma to nemá vůbec ale vůbec nic společného,nejste plevel,aspon jsem si to o vás nikdy nemyslel....nevztahujte si to tudíž na sebe. Myslím,že jsem vám to vysvětlil jasně a v klidu ,když jsem vám na váš dotaz co dál,že máte v nepořádku koleno a ještě něco,řekl at raději přerušíte výcvik a pořádně se vyléčíte protože na kurz můžete nastoupit jindy a zdravá,ale zdraví máte jen jedno a nemá cenu si ho za každou cenu zničit.....Tohle myslím ukazuje na to,že plevel nejste ....

avatar
Jirka Datum: 26.02.2013 Čas: 21:35

Zdravím!
Co nevidět se tu dočkáme toho, že budou zájemci o vstup do armády brečet, že musí nosit uniformu! Každý kdo o tuto činnost má zájem má dnes možnost najít si informace o podmínkách služby v armádě a jistě pro něj nebude problém, pokud nesportuje pravidelně, se sám hecnout, nazout tenisky a dát si 20 minut treninku. Jako vojáci základní vojenské služby jsme za tu dobu stíhali při rozcvičce dát 2500 metrů běhu a navrch rozcvičku s kliky. Takové rozcvičky probíhali v každý pracovní den a byl to jen začátek před snídaní. Když tu vidím "adeptku macu" jaké slovo tu používá na adresu své nohy, tak za takové výrazy se za odměnu vykonávalo 20 kliků - výchovných a nikdo to nebral jako šikanu.
Každý kdo je průměrně fyzický zdráv má na to ty testý dát, je to jen o hlavě a vůli.
.....no time for losers
Těm co to vydrží a nevzdají přeji sucho v botech a plný ešus!

avatar
Martin Datum: 26.02.2013 Čas: 21:06

Pane Lípa, jako instruktor jste opravdu správnej, stejně tak i ostatní. Nikdy jsem se během kurzu nesetkal s žádnýma podrazama nebo ponižováním nikoho. A to že sem píšou i lidi co tomu vůbec nerozumí, hold s tim nikdo nic neudělá. Ať se raději koukaj na Stelona :-)

arr