Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Výcvik Aktivní zálohy: Proč jsem vlastně skončil?

Datum přidání 17.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 34 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Mám pocit, že bych měl vysvětlit pohnutky vedoucí k mému odchodu z výcviku Aktivní zálohy. Není to něco, co by mne těšilo, ani co bych doporučoval dalším adeptům. Na druhou stranu je tu i spousta lidí, jimž bych vůbec nedoporučoval do Aktivní zálohy vstupovat, a také pár lidí, kteří by se měli naučit k "záložkám" chovat.

Aktivní záloha

Foto: Z výcviku Aktivní zálohy / Archiv autora

 

Krajská vojenská velitelství (KVV). Myslím, že mnohým jedincům začínají první nesnáze již tady. Nevím, jak na tom byli ostatní, ale já jsem na krajském velitelství nedostal prakticky žádné informace. A když už nějaké byly, většinou se ukázaly jako mylné, anebo zastaralé, například že výcvik trvá od 7.00 do 17.00 apod. nemyslím si, že by vám na KVV úmyslně lhali, ale spíše komunikace mezi nimi a ostatními útvary není zřejmě na patřičné úrovni, a to nemluvím o řevnivosti a antipatiích panujících mezi různými skupinami v armádě.   

 

Vlastní motivace. Tohle je asi jediná věc, která každého záložáka drží ve výcviku. Žádný příslib budoucí práce s jistým výdělkem, žádná jistota, jenom další investice do výbavy a cvičení. Pocit vlastenectví, pocit toho, že člověk dělá něco pro svou zemi. Za to však i něco očekává. Nehovořím zde o materiálních záležitostech, nýbrž o respektu za odvedenou službu. A ten je ve Vyškově "nedostatkovým zbožím".

 

Vnímání zálohy ve společnosti. S tím hodně souvisejí úcta i respekt, které jsou ve společnosti Aktivní záloze, ale i armádě jako takové, prokazovány. České vnímání vojska je dosti negativní – vzhledem k mnoha korupčním aférám a pocitu jeho naprosté nefunkčnosti je to vcelku i pochopitelné. Záloha je pro mnohé jen "bandou trampů se samopaly" a jejich význam pro společnost se projevuje pouze při živelních katastrofách. Teprve tehdy je všichni vítají s otevřenou náručí.   

 

Vnímání zálohy v armádě. Bohužel vztah profesionálních vojáků k "záložkám" je podobný. Několikrát nám bylo na výcviku naznačeno i řečeno, jaká "hovna“ v záloze slouží a že by bylo jejich zrušení nejlepším řešením. Pochopitelně, neboť záložáci odčerpávají profesionálním vojákům peníze z armádního rozpočtu, proto taková závist.

 

Každý člověk činí určitá rozhodnutí, většinou však na základě získaných informací. Pokud jsou tyto zdroje špatné či nepřesné, jeho rozhodnutí tomu odpovídají. To se ovšem týká nejen kadetů, ale též instruktorů, anebo vojáků usazených na KVV.

 

Domníval jsem se, že lidem z armády mohu věřit, nějak jsem si říkal, že mě přece někam nepošlou, aniž mi k tomu nesdělí bližší informace. Mýlil jsem se, a proto to skončilo, jak to skončilo.

 

Pokud se tedy rozhodujete, zda vstoupíte do Aktivní zálohy, kontaktujte co nejvíce lidí, nespoléhejte na vyjádření několika málo jednotlivců, vše si řádně ověřujte. Klidně napište nebo zavolejte i do Vyškova, abyste si vše potvrdili. Za zeptání nic nedáte a do budoucna si třeba ušetříte zklamání a vyhnete se zbytečným problémům. Připravte se na pohrdání ze strany společnosti i většiny profesionálních vojáků, obrńte se trpělivostí a udržte si svou motivaci, neboť budete čelit útokům ze všech stran.

 

Reportáže z výcviku Armádní zálohy budou pokračovat opět za týden, tentokrát formou rozhovorů s kadety, kteří ve výcviku úspěšně pokračují.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
paulino Datum: 03.10.2014 Čas: 19:19

Přidám pár informací pro zájemce o AZ i pro další..

Aktivní záloha stojí a padá se zájmem samotného uchazeče o místo v ní. Hlavní motivace a touha tam patři tedy spočívá v nějakém tom vlastenectví a snaze pomoci - třeba právě při těch povodních atp. Dalším důvodem může být zvědavost a zájem o armádu, když nechci být rovnou profíkem.

Nic moc dalšího tam člověka nedokope - rozhodně ne nějakých 500,- za měsíc, což je lepší než drátem do oka, ale rozhodující faktor to jistě nebude. Ani respekt - jak by si ho záložky získaly? Kupodivu jediný projev respektu a nějaké úcty lze čekat (i přes neblahou zkušenost autora) od armády (instruktoři, velitelé), protože alespoň někteří z nich dokáží ocenit že to člověk dělá dobrovolně, prakticky zadarmo a ve svém "volném čase". Nikdo jiný to neocení, nikdo jiný to ani neví.

Armáda nějakou spornou pověst má - o zakázkách máš pravdu, další věcí jsou zahraniční mise, role poskoka NATO atp. Jinou větší aktivitu armáda nemá a tyto aktivity jsou pro mnohé žoldáckými praktikami - tomu se nelze s ohledem na vznik, průběh i výsledek politiky NATO divit. Voják přísahá na obranu vlasti proti vnějšímu napadení a poté se podílí na okupaci, která už pravidelně končí občanskou válkou, statisíci mrtvými a ještě horším stavem a rizikem než na začátku. Nějakou velkou slávu tedy nelze, jako součást armády čekat.

Co se přístupu týká - článek autora bych bral jen jako jednu špatnou zkušenost. Já vím o instruktorech, kteří si záložáků vcelku váží a přistupují k nim jako ke všem ostatním. jsou mezi nimi velmi zkušení vojáci po několika misích, zahraničních kurzech atp.

avatar
Urvutihlavu Datum: 15.03.2014 Čas: 18:44

No, jako člen záloh už nějaký ten pátek musím nesouhlasit. Je pravda, že v armádě je občas trochu zmatek a nějaké ty informace nesedí. Uvědomte si, ale že jste vojáci a dospělí lidé, nikdo vás tam za ručičku vodit nebude.

co se týče té úcty a respektu ze strany společnosti a profi kluků, at jsou to již studenti/kantoři UNOBu, nebo residenti nějakého útvaru ani s jedním nesouhlasím. Zatím jse se setkal pouze jen s kladnými odezvami. Civilisté jako takový tomu spíš moc nerozumí, asi je to dost o tom, s jakými lidmi se setkáváte, pokud jsou to typy co hledají názory na politiku a fungování systému v časopisech jako je blesk a aha nebo rytmus života, tak nemá asi cenu jim něco vysvětlovat. Na druhou stranu jsou tu lidé a já jsem rád, že někteří z nich patří mezi mé přátele, kteří jsou schopni ocenit to co pro vlast děláte a radši si o tom něco sami zjistí než aby vynášeli nějaké soudy. U těch profíků, ty mají většinou, už rozsáhlejší znalosti systému aktivních záloh a zatím jsem se setkal jen s uznáním. Neboť všichni ví, že to děláte z vlastního zájmu a velké dávky motivace. Zase další věc, je, že já osobně už mám něco odslouženo, na základním výcviku první týden nelze očekávat žádné uznání, to je třeba si zasloužit.

avatar
Radek Gelnar Datum: 27.03.2013 Čas: 23:12

Dobrý den,
mám za sebou vojenskou základní službu v délce 1,5 roku a vřele bych doporučoval opět zavést povinnou vojenskou službu! Po přečtení pár zdejších článků,kde se všichni podivují,že se nemůžou rozvalovat po postelích s knížkama od rozkazu do večerky,uvolněná morálka,neustálé stěžování si na něco - to je hnus velebnosti! Opravdu jako děti na pionýrském táboře! Fyzická připravenost rekrutů je strašná! Plnou hubu lásky k vlasti a podobných keců svou bojovou připravenost nikdo nezvýší a docela se hrozím,že takový Švejk by měl v době války hlídat můj zadek haha! Připravuju se také k testům k AZ,ale chtěl bych k 601. skupině speciálních sil generála Moravce. Nezdají se mi jejich fyzické testy nějak hrozné,ale přes to se na ně připravuji a pracuji na své fyzičce. Na vojně už politrukům a ukecánkum odzvonilo a je třeba hledět na fyzickou způsobilost a psychickou a morální vyspělost jedince a na spoustu dalších věcí,které autorovi článků unikají! Řekl bych,že autor článku a jemu podobní by se měli vrátit ke kuličkovým pistolkam a hrát airsoft se sobě rovnýma a né se snažit vyrovnat vojákům,mužům z bojových jednotek a ještě po nich vyžadovat nějaký respekt za to,že si správně ustelou postel či umí ve tvaru přejít přes křižovatku!!!!!!

avatar
Slej Datum: 26.03.2013 Čas: 12:13

Dobrý den,
pane Kalát, musím říct, že se do diskuzí na internetu nezapojuji, ale tohle je příliš. Po objevení Vašich článků přišlo nadšení, ale po přečtení znechucení, ale zdroj znechucení není v armádě, AZ nebo v instruktorech, ale ve Vás. Armáda není dětský tábor ani sportovní soustředění, ale organizace připravující se na něco velmi nepříjemného a to je válka. Tomu musí být uzpůsoben výcvik jak fyzický, tak psychický. To, že se jedná o aktivní zálohy nic nemění. Toto je již třetí článek, kde se snažíte omlouvat svou neschopnost výcvik dokončit a obvinit z toho kohokoliv jiného, což není fér a už vůbec ne chlapské. Z toho co jsem se z článků dočetl a validních komentářů pod článkem, to vypadá následovně, máte o sobě velmi vysoké mínění, které ovšem není založeno na skutečnosti. Viz. Váš výkon u kliků, kdy počítání nebylo fér a provedení bylo novinkou, na mě jako nezujatého pozorovatele působí jako výmluva. Neznám Vás osobně a nehci se Vás jakkoliv dotknout, ale takto působí Vaše články.

avatar
Poručíkovi Danovi Datum: 26.03.2013 Čas: 01:04

Poručíku Dane! Na buzerák s váma a 100 trestných kliků! Co vy tady vyprávíte o zajetém standartu u jednotek? Nechte jednotky jednotkama a starejte se o účinnost jednotky svoji! AZ mají mít respekt, stejně tak, jako každý profesionál a to klidně u přijímače, už jen proto, že hodlá podstupovat výcvik ve Vyšpointu zcela dobrovolně a pro službu vlasti za směšné finanční ocenění. Poručíku Dane, degraduji Vás na vojína!!!

avatar
Jaromír Gadula Datum: 24.03.2013 Čas: 09:16

Anti2t: diky za info za tyden tam jedu :-) jinak jede jeste nekdo do vyskova ted 2.4? nebo tenhle clanek nikdo novy necte? :-)

avatar
Anti2t Datum: 22.03.2013 Čas: 19:43

Jaromír Gadula .........ubytování ve Vyškově je v ubytovnách (něco jako panelák )na pokojích přibližně 4osoby ..dva pokoje vedle sebe mají mezi sebou sociální zařízení (sprcháč a záchod)řekl bych že ubytování je velice dobré strava neni nejhorší chybělo my většinou ovoce, na výcvik doporučuji vzít si sebou fastum gel na svay a dobrý je i vinný cukřík na energii (já sem měl snad pořád chuť na sladký:-)) ) byl jsem na KZP přibližně v roce 2007 pak několik kurzů mezi tím

avatar
poručík Dan Datum: 21.03.2013 Čas: 17:37

Jiří KALÁT: Zajímalo by mne, proč očekáváte respekt již na přijímači k AZ? Nemyslíte si, že to je věc, která má přijít až po dokončení kurzu základní přípravy?

Co se týče názoru obecně na AZ, dost to souvisí s tím, že někteří borci pověst AZ skutečně kazí, myslím si, že i příslušník AZ by měl dodržovat základní ústrojovou kázeň, což většinou není pravidlem a stejně tak i dodržovat ustanovení Zákl-1 (zde bych konkrétně vypíchnul zdravení), samozřejmě nepopírám, že zejména druhé jmenované dělá problémy i některým profesionálům, nicméně jsou jednotky, které mají "zajetý" standard.

avatar
Marty Datum: 19.03.2013 Čas: 21:01

Tak tady je to surové zklamání a to pouze z AZ představ si že jseš profesionál a snažíš se odvádět práci nad rámec a ve vlastnim volnu investuješ do vzdělání kurzů a materiálů a odezva je stejná. To je kamaráde opravdová armáda. Je pouze na bandě lidí s kterými pracuješ jak si to všichni utvoříte. Nemůžeš se spolehat na vysoké velení protož ty nemají ani šajn jak to chodí tam dole. A přesto tu praci miluju a budu dělat dál. Ostatní at si trhnou ...

avatar
Vladimír Golik Datum: 19.03.2013 Čas: 13:50

to:Jaromír Gadula

Ahoj, já jedu z Kopřivnice. Kdyžtak se ozvi na golik.vladimir@seznam.cz a můžeme se domluvit. Jede ještě někdo z Novojičínska nebo poblíž?

avatar
martin Datum: 19.03.2013 Čas: 11:19

Původně nadějný začátek série článků o AZ se nějak začíná zvrhávat v psychologický samorozbor a hromadu blafů.
Vraťte se k tématu, autore, a vypusťte už svoji osobu, nebo článek přejmenujte na Epopej Jiřího Kaláta, osamělé utrpení v doupěti Aktivně Založených.

avatar
Ultramarinus Datum: 19.03.2013 Čas: 10:09

Neverte vsemu, co se o minulem rezimu tvrdi. Vzhledem k realite atomoveho odstrasovani, sile predpokladaneho nepritele a faktu, ze bychom byli jedni z prvnich na rane, si dovedu predstavit, proc videlo veleni vyhody v tvrdsim pristupu. Technickym Ko nemel vychod sanci, proto pritvrzoval v psychicke priprave. Zadne "absolutni zlo" jeste absolutni nebylo, proto ani komunismus/socialismus se neda brat jakoze bylo spatne vsechno.

avatar
Left Datum: 18.03.2013 Čas: 23:55

To Ultramarinus: Absolutní souhlas.

To Kečup: Kdyby jste ten bod 1 nenapsal, tak bych si toho například já osobně ani nevšiml :D
.... a na té fotce ani tak "zlý" nevypadáte. Teď jsem si vlastně uvědomil, že jste taky jen lidi a možná bych si to rád i zkusil. A to myslím vážně.

To Kolčak: Hlavní podstata byla tehdy ale vymývání mozků...

avatar
Kolčak Datum: 18.03.2013 Čas: 19:07

To ondrej, Na vojně jsem byl (za bolševika). Zkušenost je to pro každého jiná.

avatar
Jaromír Gadula Datum: 18.03.2013 Čas: 18:20

Taky si myslim ze uz se to tu hodne opakuje... precetl jsem vsechny clanky i komentare a je to porad dokola :-) nastesti za chvili se uz sam osobne dozvim jake to tam bude :-) a taky se dozvim jestli tam nekdo dalsi prosel ze skupinky co byli se mnou na vojenskem vysetreni protoze na kvv mi to nechteli rict kdo jeste prosel :-( kamos neprosel ani dalsi clovek tak jsem zvedav jestli tam pujdu uplne do nezname bez kohokoliv znameho :-D jinak dotaz jak to tam je s ubytovanim? prislo mi ze den predem se muzu ubytovat po 19 hod.. je jedno jestli prijdu v 19 nebo 22 hod? :-) a jede nekdo z ostravska?

arr