Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Výcvik Aktivní zálohy: Zrno zůstalo

Datum přidání 24.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Čtvrtý týden. Jak jsem již uvedl, s pohostinstvím vyškovské akademie jsem se rozloučil. Nezbývá mi nic jiného, než abych předával zkušenosti svých kamarádů, kteří boj se "zeleným molochem" nevzdali, zaťali zuby a bojovali dál. A tak jsem jim položil pár otázek. Odpovědí se pro tentokrát zhostil Šedivec. 

Aktivní záloha

Foto: Výcvik Aktivní zálohy, ilustrační foto / Flickr AČR

 

Jaký byl Tvůj nejsilnější zážitek týdne?

Rozhodně první střelby. Ten pocit, když z té "své prdelky" vypálíš poprvé, je hodně silný. Pak taky střelba dávkami – krása. Ve středu se vystřílely zbylé zásoby cvičné munice na taktice. Představ si, jaké to je, když vysypeš naráz celý zásobník. Prostě nádhera.  

 

Co Tě během výcviku dokáže nejvíce potěšit?

Když přijdeme na barák dřív a máme čas se třeba umýt, v klidu si připravit věci na další den… a tak podobně. To je potom lahoda.

 

Jak vypadal tento týden výcvik?

Hlavní byly střelby, přesun venku ze střelnice do "kasina", první den spojený s topografií atd. Tenhle týden jsme byli tři dny venku – a vůbec celkově mi hrozně rychle utekl. Prostě dobrý to bylo. Vlastně pořád lepší a lepší.

 

Co jste nacvičovali?

Nacvičovali jsme střelby, přesuny podle azimutů a taktiku. Pak i přesun ve tvaru po komunikaci, přes křižovatky, a tak různě. Všechno šlo dobře, za ty tři dny venku nás pochválili prakticky všichni instruktoři. Doktor nás ve středu za odměnu nechal vyvézt do „kasina“ tatrou: "Byli jste všichni dobrý, zasloužíte si to."

 

A to ze začátku trochu strašil zrychleným přesunem (on tedy asi ani nebyl čas, ale potěšilo). V úterý nás pochválili zase Kečup s Playboyem. Kečup se k nám přímo obrátil se slovyl: "Chci vám poděkovat za přístup. Je vidět, že zůstalo zdravé jádro, takže si to udržte."

 

Co Ti připadalo zbytečné?

Zbytečné jsou hodiny, ve kterých se probírá látka, z níž nás nebudou při testech zkoušet. To bych byl radši venku, anebo samostudoval. Hlavně ostatním by to prospělo. Ale jinak nemůžu říct, že by mě tento týden vysloveně něco štvalo nebo nebavilo.

 

Co instruktoři?

Připadá mi, jako kdyby opravdu rezignovali…tedy na některé věci. Po tom povedeném úterku bohužel přišla nepříjemná tečka v podobě razie na pokojích, kde jsme samozřejmě měli docela bordel. Ne všichni, u spousty lidí to tak bylo.

Vypadalo to, jako by byli Playboy s Kečupem v ráži, seřvali totiž úplně všechny. Dokonce i Milionáře, i když měl vzorně uklizeno. I na mě si došlápli, a to jsem tam rozhodně neměl takový nepořádek. Prostě, jako kdyby si potřebovali něco najít a udělat dusno. Ale to je spíše výjimka.  

 

Jak to vypadalo se zdravotním stavem, už se to zlepšilo?

Řekl bych, že se to spíše ustálilo, než vysloveně zlepšilo. Všichni jsou nějak "nakřáplí", ale začne doba těžkého přecházení, jelikož nám "velitel" při jedné besedě oznámil, že úlevy nejsou fakticky povoleny. Podle nějaké normy je to buď výcvik, anebo přerušení ze zdravotních důvodů, takže hádám, že se spousta lidí spíše "hecne" a po tom všem si odnese docela šrámy na zdraví. Záleží prý jen na nás, jsme dospělí lidé. Stejně jsem tam cítil takový náznak, aby ti, kteří se necítí, radši vypadli a nekazili výcvik marodkami.

 

Stalo se něco vtipného tento týden?

To má na svědomí rozhodně Ježek. Když ji Myšák vyvolal, aby nakreslila střelu do samopalu, vytvořila tam něco, co tak ani zdaleka nevypadalo. Nakreslila tam "pinďoura jako svině". Samozřejmě omylem, vůbec jí to nedošlo. Chtěla nakreslit celý náboj a docvaklo jí to, až bylo dílo hotovo. Myšák měl problém udržet vážný obličej. My všichni jsme se pochopitelně výbuchu smíchu neubránili – ne, že bychom se vlastně o to nějak snažili.

 

Se kterými novými zbraněmi jste pracovali?

Viděli jsme podvěsný granátomet na BREN a pistoli CZ-75 SP01 Phantom. BREN jsme neviděli, jelikož jsou všechny vyškovské kusy na revizích.

 

Celý týden uběhl celkem na kvap. Jakmile se výcvik zlomil přes půlku, všechno ubíhalo najednou rychleji.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shifty Datum: 01.04.2013 Čas: 01:49

To, co má voják na fotce na sobě je tréninkový laserový systém. Na pušce je vidět senzorová hlavice, která se aktivuje výstřelem slepého náboje, takže to, co má na sobě, bych zrovna řešil minimálně.

avatar
Ken Datum: 28.03.2013 Čas: 20:59

To Matt... jasně, chápu a rozumím. To je spíš narážka na to že někteří řeší blbiny typu prstu na spoušti nebo kdy a kde to bylo focené. A bylo to focené myslím u stejné jednotky kde sme oba začínaly. Pokud se pletu tak sw omlouvám, ale oba dva sme s tímhle "válečníkem" prodělali pár cvičení... :-)

avatar
Matt Datum: 27.03.2013 Čas: 21:32

Ken:
Příslušníci AZ používají spoustu materiálu který nikdy v životě nenafasovali... Stejně jako vojáci z povolání. Nebýt soukromých nákupů tak bychom asi nebyli moc funkční - rozhodně ne tak funkční, jak se od nás požaduje.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.03.2013 Čas: 16:45

Jen dodám, že fotky, které nemají přímou spojitost s článkem, označujeme jako "ilustrační foto". Takové fotky mají jen "ilustrovat" článek.

avatar
soulless Datum: 27.03.2013 Čas: 16:21

pánové, každý aspoň průměrné inteligence pozná, že fotka k článku uvedené opravdu nepochází z výcviku, který se odehrával v zimě .... Ale někteří jedinci si prostě musí honit ego na off topic banalitách

avatar
Ken Datum: 27.03.2013 Čas: 08:09

Prst na spoušti.... sorry ale to už hledáte mouchy uplně všude. Nikdo z Vás neví jak, kdy a v jakých souvislostech fotka vznikla. Možná že ho vteřinu po fotce ze spouště sundal, možná že si vteřinu po fotce ""nahazoval zbraň"........... Možné je cokoliv a komentovat to je nesmyls. Všiml si třeba někdo co má na zádech? To je podle mně nepoměrně zajímavější, protože pokud vím tak tohle se pro AZ nikdy nikde nefasovalo.....Mimochodem toho kluka znám a vím že se zbraní, a nejen touhle zacházet umí víc než dobře.

avatar
asdf Datum: 26.03.2013 Čas: 15:00

njn prstik na spousti... chlapec asi nebude strelec :D ale tak urcite to ma zajisteny jak se musi pred a po strelbe jak ho ucili... ale i tak bych ho okrik.... clovek nikdy nevi... a hlavne jestli to nema vstipeny jako reflex muze bejt pruser driv nebo pozdeji...

avatar
Tobias Datum: 26.03.2013 Čas: 08:56

i když možná křivdím. Ty rukavice a kvalita fotky trochu zkresluje a asi to bude ok, když na to koukám nyní :)

avatar
Tobias Datum: 26.03.2013 Čas: 08:54

Ty prsty na spouštích byly i u fotky jednoho z minulých článků.

avatar
Farmář Datum: 26.03.2013 Čas: 08:32

Není to kurzant, už jen podle té našivky co má na rameni :) sice je to ostuda ale k "ledňákům" opravdu nepatří ;)

avatar
Šedivec Datum: 26.03.2013 Čas: 00:14

Tak snad jenom dodám, že to není fotka přímo z našeho lednového výcviku :-).

avatar
Voodoo Datum: 25.03.2013 Čas: 17:38

Každopádně ten prst na spoušti pana "kolegy" na fotce nad článkem není úplně košér. Jako střelba to vážně nevypadá.

avatar
Šedivec Datum: 25.03.2013 Čas: 14:32

Učili nás mít v souladu s článkem 26 neustále zajištěnou zbraň mimo čas a okamžik, kdy chceme opravdu střílet. Po ukončení střelby automaticky zajišťovat. Takže jsme neměli prst ani tak na spoušti, jako spíš u pojistky, kdyby bylo potřeba. Bezpečnost spolubojovníků a vlastní osoby byla vždy na prvním místě.

avatar
Tobias Datum: 25.03.2013 Čas: 14:27

ale jo, vystřílení zásobníku chápu viz níže zmíněné důvody :)

Spíš by mě zajímalo, zda jsou učeni, aby měli vždy prst na spoušti? Já jsem naučen, aby tomu tak bylo jen ve chvíli, kdy mám zamířeno a chci střílet. Nejsem ale voják, tak nevím.

avatar
Farmář Datum: 25.03.2013 Čas: 12:57

Protože to byl rozkaz :)

arr