Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Výcvik Aktivní zálohy: než to vůbec doopravdy začalo

Datum přidání 03.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Armádní výcvik Aktivní zálohy (AZ) Armády České republiky je pro mnohé lidi velkou neznámou. Budeme na stránkách Armádních novin v následujících týdnech přinášet soubor reportáží, které by mohly tento proces představit a vysvětlit základní principy přípravy vojáků. V lednu roku 2013 nastoupilo do Vojenské akademie ve Vyškově 17 mužů i žen k základnímu výcviku.    

Aktivní záloha

Foto: Vzhůru do výcviku! / Jiří Kalát

 

Aktivní záloha AČR - podepsáno!

Co to proboha je a do čeho ses to zase namočil?“ ptal se mě kamarád, když jsem se před ním zmínil o svém „upsání se“ Aktivní záloze AČR. Přišlo mu to divné, zvláštní a dost potrhlé. Nepocházím z armádní rodiny, ani mezi mými přáteli není mnoho vojáků či militaristů, ke zbraním mám vztah více méně vlažný a možná i proto, že jsem válku viděl na vlastní oči a uznávám ji jako poslední možné řešení. Avšak v takovém případě, je nutné být na tuto možnost dobře připravený.

 

Ročník narození 1984. Většina nás považovala za „šťastlivce“, ale našli se i jiní, kteří mluvili opačně. Skončila povinná vojenská docházka, poslední vojáci odešli pár týdnů před tím, než já dokončil střední školu. Sice odveden, ale službu jsem již nenastoupil. Když se nás během odvodu jeden z vojáků ptal, jestli do služby chceme, zvedli ruku jen dva branci. Já a můj kamarád ze školy.

 

Všichni na mě i kolegu koukali jako na největší exoty, provokatéry a blázny. Nejdříve tak zareagoval i voják a poslal nás k psychologovi. Ten se pozeptal na pár věcí a my ho přesvědčili, že bychom opravdu rádi na vojnu. Uvěřil, ale nešlo to. Do profesionálního vojska se nám nechtělo, jen jsme měli potřebu naučit se, jak chránit svoji vlast.

 

Po skoro deseti letech jsem se doslechl o Aktivní záloze AČR, lidech, kteří přestože mají svoje civilní zaměstnání, neváhají věnovat svůj čas, prostředky i spousty námahy k tomu, aby mohli sloužit své vlasti a chránit svoji zem.

 

Vyhledal jsem kontaktní místo, krajské vojenské velitelství v Jihlavě - 191. pěší rota, vydal se tam, podepsal dokumenty a bylo hotovo. K mému překvapení velice rychle a bezproblémově. Pak stačilo už jenom dojet do vojenské nemocnice na zdravotní prohlídku a poté již jen lednový šestitýdenní výcvik ve Vyškově.

 

Historie i současnost Aktivní zálohy   

Aktivní záloha v nynější podobě vznikly k 1. lednu roku 2004. Tomu rozhodnutí však předcházel již od roku 1999 výcvik záloh na tzv. dobrovolných vojenských cvičeních. S tímto je spojeno jméno armádního generála Jiřího Šedivého. Tradice Aktivní zálohy však spadá až do období vzniku Československa, tedy počátku první poloviny dvacátého století.

 

Záložníci se na fungování armády České republiky podíleli i za dob komunismu. V těch dobách byla, ale tato služba povinná, kdyžto nyní je založena na dobrovolné bázi. Muži i ženy mezi 18 a 60 lety se tak mohou dobrovolně hlásit ke službě. Není to pro ně vždy jednoduché, jelikož ne všichni zaměstnavatelé jsou této činnosti nakloněni a nechtějí (přestože ze zákona musí) pouštět své zaměstnance na neplacené volno kvůli cvičení.

 

Ušlý zisk platí záložníkům armáda. Ctí svoji zemi a jsou ochotni pro ni něco obětovat, tento druh vlasteneckého myšlení je v dnešní době těžko k nalezení. Nejdříve je čeká šesti týdenní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově a poté každý rok cvičení, maximálně však na dobu tří týdnů. Podepisují tříletý kontrakt s AČR, ve kterém se zavazují nastoupit služby v případě nutnosti. To může být například hrozba vojenského konfliktu, vysoké nebezpečí teroristického útoku, ale také přírodní katastrofy jakými jsou povodně nebo sněhové kalamity. Tedy podepsal jsem a nelituji toho.          

 

Šok číslo jedna

O pár měsíců později, nevyspalý po celonočním přesunu na trase Praha – Vyškov, procházím bránou Vojenského akademie ještě v polo mdlém stavu a ve zpomaleném tempu. „Máte jen pár minut, hoďte si to na pokoje a potom rovnou do kinosálu,“ informuje mě stráž na bráně. Dobíhám skoro na poslední chvíli, usedám a čekám a pak ještě čekám. I o tom je armáda, o umění čekat.

 

Po vyplnění několik formulářů, se dávala snídaně. Byla skvělá, to je věc jedna. Co vlastně byla, to je věc druhá. Ještě téhož večera se i na facebookových stránkách AZ rozjela debata o této „šunkové klobáse“, což podle správce FB stránek AZ je „něco mezi klobásou a párkem. Takový širší párek, ale maso namletý tak, že v tom člověk nekousne do špeku.“

 

No a pak to začalo, ale o tom více za týden.  

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Mattauch Datum: 24.02.2014 Čas: 18:39

Co vím tak bilirubin je problém, znám lidi co kvůli němu opakovali zdravotní. ale jaká je přesná norma to opravdu nevím... zkuste to a uvidíte... ;)

avatar
Tomáš Král Datum: 24.02.2014 Čas: 14:13

Myslíte že je šance dostat se k AZ se zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi? Slyšel jsem, že u profesionálů je to stopka, tak jestli máte někdo zkušenosti, vlastní nebo od kolegů, z náboru k AZ. Díky!

avatar
Gadis Datum: 07.02.2013 Čas: 19:44

Taky se těším na pokračovaní protože mě čeká 6 týdenní cvičení v dubnu :-)

avatar
asdf Datum: 07.02.2013 Čas: 11:03

jo souradnice se delaj.. na ty ridice se delaj jeste takovy nesmysli se znackama na zapamatovani...

avatar
Diana Datum: 07.02.2013 Čas: 10:13

asdf:

Tak mám takovej pocit, že jsme se asi špatně pochopili... :-) Ale je to jedno, každopádně ti přeju hodně štěstí u záloh ;-)

avatar
Mattauch Datum: 07.02.2013 Čas: 08:18

Pavel:
Myslíš tu tabulku, u které ti do sluchátek pouští souřdnice a ty musíš dle toho ťukat na správná políčka v tabulce? Pokud ano, tak tam v roce 2008 byl a co vím od čerstvějších kolegů, je tam stále.

Celkově by ty psychotesty měli být stejné, rozdíl je jen v tom, že k profi se dělají ještě rozšiřující baterie dle konkrétní pozice - řidiči něco na prostorové vnímání, atd... tyhle rozšiřující už AZ nedělají, ale základní testová baterie by měla být stejná.

Jinak v Praze to, alespoň v tom roce 2008, bylo tak, že psychotesty se dělaly ve stejný den jako zdrávky - vlastně to bylo jedním z vyšetření absolvovaných v rámci testů zdravotní způsobilosti. Nebo jsem to tak alespoň vnímal a i tomu odpovídaly papíry, do kterých jsme dostávali razítka po každém vyšetření.

avatar
Pavel Datum: 07.02.2013 Čas: 02:15

Ano vim, fyzický máte ve Vyškově ;)

Jen teda dotaz k psychotestům - je v nich test na reakci pod tlakem? (taková ta tabulka se souřadnicema)

Zajímá mě jestli jsou ty testy stejný jako pro nás co jsme šli k profesionálům ;)

avatar
asdf Datum: 06.02.2013 Čas: 17:18

Fyticky se nedelaj.. delaj se vstupni fazovky a vystupni... vstupni se nemusi udelat... psycho je

Diano: u nas byl rozdil jak v pristupu tak v treninku a nasi instruktori pro nas delali maximum a snazili se znas neco udelat.

Kazdej mel svou 58+ jednotna ustroj... navic jsme narozdil od profiku vyfasovali 2x novy 95 se suchacema.

mluvim od podzimu 2012 jak to meli jiny a maji to jiny nevim... byt od roku 2012 by to melo byt stejny jak pisu ja...

dalsi veci zalezi na konkretnich instruktorech

avatar
Pavel Datum: 06.02.2013 Čas: 10:38

asdf :

Vim že v Praze, byl jsem loni na příjmači ;)

Jen mě zarazilo že se psalo pouze o zdravotních, jelikož psycho jsou jiná skupina stejně jako fyzický ;)

avatar
Sullivan Datum: 06.02.2013 Čas: 09:29

Koho zajímá pohled do Aktivní zálohy u bojových útvarů, tak zde je možnost:

72. mpr https://www.facebook.com/AZ72mpr nebo http://www.az72mpr.estranky.cz/

nebo naši kolegové od 41.mpr https://www.facebook.com/az41mpr?fref=ts

avatar
Martin Datum: 06.02.2013 Čas: 06:58

Myslím že to tu zajímá docela dost lidí, tak by bylo fajn kdyby v příštím díle autor věnoval pár řádků i těm zaměstnavatelům jak se na to tváří a čím se jeho kolegové z výcviku vlastně v civilu živí. Jestli projdou změny, tak sice zaměstnavatel bude dostávat příspěvek za každý den kdy nebudete v práci, ale u mne třeba se obávám že to nebude nic platné... Pořád raději zaměstnaji stálýho standartního zaměstnance, kterej nepojede na 12 tejdnů někam na výcvik.

avatar
Diana Datum: 05.02.2013 Čas: 21:13

asdf: Rozdíly nebyly v tréninku, ale v přístupu - třeba co se týče osmapadesátky, tak jsem neměla nárok na svou - byla jsem záložák, takže jsem vždycky dostala "k zapůjčení" po někom, kdo tam zrovna nebyl (byl třeba nemocný). Prostě tam bylo příliš cítit, že "nejsme tak důležití"... Ale i tak to bylo fajn :-)

avatar
Rošták Datum: 05.02.2013 Čas: 18:46

Zdravim,
Taky mě to zajímá, byl jsem na léto 2008 a jeli jsme s profíkama v četách a nikdo nedělal žádné rozdíly, tak jsem zvědav, jaký to tam ted je ....

avatar
Martin Datum: 05.02.2013 Čas: 16:05

Mám již podepsáno ale musel sem odložit termín zdravotní prohlídky - zaměstnavatel, ale po tom co se o tom teď víc mluví a pokud vše projde tak bude i zaměstnavatel dostávat příspěvek tak si myslím že bude víc lidí moct bezestrachu o práci.

avatar
asdf Datum: 05.02.2013 Čas: 11:40

Pavel

Dela se kompletni zdravotni kolecko pro vsechny pozice co zastituje armada... takze jak profici tak zalozaci tak obe skoly... VSICHNI DELAJ PSYCHOTESTY

Ano zdravotni je v praze... nicmene jsou mista kde se daji udelat psychotesty... myslim Budejovice a dalsi nevim

Diana: Nam vycvik 2012 podzim davali do tela vic nez recrutum k profikum... tim velice dekuji lidem co nas neco chteli naucit... rtm L. ,rtm B. , nrtm C.

arr